آبشارهای اطراف تهران، تجربه دلچسب آب‌تنی و یخ‌نوردی 

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشارهای اطراف تهران، تجربه دلچسب آب‌تنی و یخ‌نوردی 

همه مردم بیشتر لرستان و مازندران را به اسم شهر آبشارهای ایران می‌شناسند اما توی همین نزدیکی تهران، تو دل کوه‌ها و صخره‌های زیبا آبشارهایی دیده می‌شود که هر کسی را وسوسه می‌کند برای بازدید از  آن‌ها به آنجا برود.
حالا اگر اهل آب‌بازی و آب‌تنی هستید و یا دوست دارید توی دامن طبیعت از صدای شرشر آب لذت ببرید و کوهنوردی و پیاده‌روی داشته باشید، سفرهای یک روزه به آبشارهای اطراف تهران حسابی حال دلتان را خوب می‌کند.
 توی این لیست پینورست با معرفی ۹تایی از آبشارهای اطراف تهران قرار است شما را در روزهای گرم تابستان برای آبتنی و خنک شدن و در روزهای سرد زمستان برای یخ‌نوردی به بهترین آبشارهای اطراف تهران ببریم، پس خودتان را برای سفر هیجان‌انگیز و متفاوت آماده کنید.


معروفترین آبشارهای اطراف تهران کجا هستند؟

توی اوج گرمای تابستان تهران تنها چیزی که خستگی یک هفته کاری را از تن‌تان بیرون می‌کند همان آبشارگردی و لذت بردن از آب‌و‌هوای روستاهای اطراف است. چون بیشتر این آبشارها در دل طبیعت روستاهای اطراف تهران هستند و با یک تیر دو نشان می‌زنید هم از هوای آلوده تهران دور می‌شوید و هوای تازه تنفس می‌کنید و هم خوشگذرانی و تفریح. پس برویم و معروفترین آبشارهای اطراف تهران بیشتر بشناسیم.

آبشارهای تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Saeideh Sharifi

۱. آبشار آبنیک، بهشت یخ نوردان و جایی خنک در بین آبشارهای اطراف تهران

این آبشار در انتهای دره آبنیک و در کنار تنگی واقع شده است. آبشار آبنیک از جاهای دیدنی اطراف تهران در فصل تابستان و زمستان است. شما می‌توانید با یک سفر یک روزه خودتان را سرگرم دیدن صحنه‌های زیبای آبشار آبنیک کنید. برای رفتن به روستای آبنیک باید از میدان تجریش تهران راهی فشم شوید و با گذر از روستای زایگان و روستای لالان به این روستا برسید.
همین که به روستای آبنیک برسید از هر کدام از محلی‌ها که سراغ آبشار یخی را بگیرید مسیر را به شما نشان خواهد داد.

آیا در آبشار آبنیک می‌توان یخ‌نوردی کرد؟

این روزها با سرد شدن هوا، آبشار یخی آبنیک مقصد خوبی برای علاقه‌مندان به یخ‌نوردی می‌شود. طوری که افراد زیادی خودشان را به آبشار آبنیک می‌رسانند تا از قندیل‌های یخی آن بالا رفته و توانایی‌ها و مهارت‌های خودشان را به چالش بکشند. 

آبشار آبنیک

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Amir Hossein Kh

بیشتر بخوانید: ۱۲ تا از بهترین جاهای تفریحی تهران در زمستان

بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان (البته فصل زمستان بهترین زمان برای علاقه‌مندان به یخ‌نوردی است).

فاصله آبشار آبنیک تا تهران: فاصله آبشار آبنیک تا تهران تقریبا ۶۰ کیلومتر است. 

آدرس آبشار آبنیک: کیلومتر ۱۲ جاده فشم، میدان امام، به سمت روستای زایگان و گرمابدر، روستای آبنیک (روی گوگل مپ می‌توانید کلیک کنید تا آدرس دقیق را ببینید)

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

۲. آبشار سوتک، استراحتگاهی دلچسب برای کوهنوردی در نزدیکی پایتخت

یکی از آبشارهای اطراف تهران که در مسیر قله توچال قرار دارد، آبشار سوتک است. این آبشار در حد فاصل پس قلعه و شیرپلا و ایستگاه ۵ تله کابین توچال دربند است.

سرچشمه آبشار از ذوب برف کوه‌های توچال است و در سال‌هایی که بارش زیاد باشد این آبشار خیلی پرآب می‌شود.

 برای رسیدن به آبشار سوتک باید سه ساعتی پیاده‌روی در مسیرهای کوهنوردی دربند داشته باشید. حواستان باشد که انتهای مسیر کوهنوردی آبشار سوتک کمی سخت است و حتما لوازم مورد نیاز کوهنوردی را با خود به همراه داشته باشید. 

آبشار سوتک

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Ali Reza

بیشتر بخوانید: برای کوهنوردی چه وسایلی با خود ببریم؟

بهترین زمان بازدید از آبشار سوتک: بهار و تابستان

فاصله آبشار سوتک تا تهران: از میدان تجریش ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر همراه با سه ساعت پیاده‌روی در مسیر قله توچال.

آدرس آبشار سوتک: تهران، شمیرانات، دربند، ایستگاه پنج تله‌کابین توچال، آبشار سوتک (روی گوگل مپ می‌توانید کلیک کنید تا آدرس دقیق را ببینید)

بیشتر بخوانید: کجای تهران بریم که بیشتر بهمون خوش بگذره؟

۳. آبشار تنگه واشی، از تماشایی‌ترین آبشارهای اطراف تهران

تنگه واشی یکی از مناطق ییلاقی تهران است که با آب‌وهوای بی‌نظیری که دارد همه را برای یکبار هم که شده راهی این منطقه می‌کند. این آبشار در فیروزکوه و در منطقه جلیزجند قرار دارد.

یادتان باشد که این آبشار مسیر پیاده‌روی زیادی دارد و ممکن است ساعت‌ها بخواهید حتی در داخل آب هم پیاده‌روی کنید. پس از بردن لوازمی که مناسب هستند غافل نشوید.

آبشارهای تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس مهرداد فقیری Mf25azar62

حالا اگر روزهای تعطیل به این منطقه بروید، ممکن است، شلوغی و ازدحام، رفت‌وآمدهای زیاد کمی مسیر را سخت و طولانی‌تر کند.

آب آبشار تنگه واشی حتی در تابستان سرد و خنک است که دلیل آن هم به جریان آب برمی‌گردد که آفتاب به آن نمی‌خورد.

تنگه واشی

منبع عکس گوگل مپ، عکاس mohammad ghaednodoomi

بیشتر بخوانید: خمده فیروزکوه ؛ روستایی بکر برای سفر یک روزه

بهترین زمان بازدید از آبشار تنگه واشی: تابستان به خصوص ماه مرداد

فاصله تنگه واشی تا تهران: این آبشار ۱۵۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد.

آدرس آبشار تنگه واشی: جاده فیروزکوه، جاده واشی، پس از روستای جلیزجند و یک مسیر پیاده‌روی سه الی چهار ساعته.(روی گوگل مپ می‌توانید کلیک کنید تا آدرس دقیق را ببینید)

بیشتر بخوانید: رستوران های بین راهی ایران کدام‌ها هستند؟

۴. آبشار کمرد، مکانی دنج و آرام برای استراحت و تجدید قوا

این آبشار یکی از آبشارهای اطراف تهران است که در نزدیکی جاجرود و پردیس قرار دارد. اینجا جایی است که شما از پیاده‌روی در مسیر آبشار هم لذت می‌برید. چون که آبشار در ارتفاع ۲۰ متری و در روی صخره‌ای قرار دارد که با زیبایی خاصی را در فصل بهار و در فصل‌های گرم سال ایجاد می‌کند.

البته ناگفته نماند که ممکن است در بعضی از روزهای سال آبشار کمرد خشک باشد اما گفتیم که صخره‌ها، مسیر پیاده‌روی آبشار، حفره‌ها و غارهای این منطقه با هوای تمیز و خنک شما را سرخوش می‌کند.

طوری که شما می‌توانید ساعت‌ها از هوای پاک و طبیعت سرسبز اینجا برای گذراندن روزهای آخر هفته خود استفاده کنید.

آبشارهای اطراف تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس KING

بیشتر بخوانید: لیست ۹ تایی از بهترین مقصد‌های کم خرج تهران

بهترین زمان بازدید از آبشار کمرد: فصل بهار و تابستان

فاصله آبشار کمرد تا تهران: این آبشار در ۲۰ کیلومتری تهران قرار دارد.

آدرس آبشار کمرد تا تهران: تهران، پردیس، آزادراه تهران پردیس،روستای کمرد،آبشار کمرد. (روی گوگل مپ می‌توانید کلیک کنید تا آدرس دقیق را ببینید)

بیشتر بخوانید: دره زمان ؛ برنامه تفریح و آبتنی اطراف تهران

۵.  آبشار سنگان سولقان، محلی برای عاشقان طبیعت گردی و عکاسی

شاید خیلی‌ها در اطراف تهران منطقه سولقان را بشناسند اما از وجود آبشار سنگان در این روستا بی‌خبر باشند. آبشار سنگان در ۳۳ کیلومتری تهران قرار دارد و شما با نیم ساعت رانندگی از تهران می‌توانید خودتان را به این آبشار برسانید.

آبشار سنگان محلی برای تیم‌های طبیعت‌گردی است که فصل بهار و تابستان بیشتر در اینجا دیده می‌شوند. البته زیبایی‌های این آبشار فقط مختص تابستان نیست. در زمستان آبشار سنگان بهشت یخ‌نوردانی است که می‌خواهند در ارتفاع ۳۰ متری روی قندیل‌ها و تپه‌های بزرگ یخ و برف که تا سطح زمین خودشان را رسانده‌اند، مهارت‌های چندین ساله خود را در فضای واقعی تمرین کنند.

آبشار سنگان سولقان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Mohammad tayeb Rabiei

البته باید در روستای سنگان ماشین خود را پارک کنید و تا رسیدن به آبشار یک ساعتی را پیاده‌روی کنید. حواستان باشد که مسیر پیاده‌روی خیلی سرسبز و تماشایی است و شما می‌توانید در این مسیر هم از طبیعت دیدن کنید و هم از خود آبشار لذت ببرید. البته که اینجا می‌توانید از منظره‌های تماشایی شکار لحظه‌ها کنید و عکس‌های رویایی را ثبت کنید تا لذت سفرتان در آبشار سنگان چندین برابر شود. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ توصیه ضروری برای جنگل نوردی و طبیعت گردی

بهترین زمان بازدید از آبشار سنگان سولقان: بهار و تابستان (زمستان هم بری یخ‌نوردی بسیار مناسب است)

فاصله آبشار سنگان تا تهران: این آبشار ۳۳ کیلومتر از تهران فاصله دارد. 

آدرس آبشار سنگان: ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران، بخش کن، خیابان کوهسار به سمت امام‌زاده داوود، روستای سنگان(روی گوگل مپ می‌توانید کلیک کنید تا آدرس دقیق را ببینید)

بیشتر بخوانید: روستای سنگان ؛ طبیعت‌گردی آخر هفته دور و بر تهران

 

۶. آبشار کلوگان، تنفس هوای پاک و دلپذیر در آبشارهای اطراف تهران

اگر به دنبال ماجراجویی در آبشارهای اطراف تهران هستید، آبشار کلوگان بهترین انتخاب برای یک سفر یک روزه است. این آبشار یکی از جاهای دیدنی لواسان است که در نزدیکی تهران و در دهستان قصران شهرستان شمیرانات قرار دارد. 

فصل بهار مسیر آبشار کلوگان طبیعتی سرسبز و دل‌انگیزی دارد. در این فصل درختان آراسته به شکوفه‌های بهاری آنقدر شمار را سرگرم خود می‌کنند که برای مدت‌ها مزه این طبیعت‌گردی توی خاطره‌تان باقی می‌ماند. 

درجه سخته آبشار کلوگان چطور است؟

ناگفته نماند که برای رفتن به آبشار کلوگان باید ۴ کیلومتری را پیاده‌روی کنید و این مسیر درجه سختی کمی دارد و برای کودکان و کسانی که توانایی لازم را ندارند مناسب نیست. همچنین گذر از رودخانه در زمان‌های پرآبی یکی از چالش های آبشار کلوگان است که با کمی دقت این مسیر را به سلامت پشت‌سر می‌گذارید.

آبشار گردی

منبع عکس گوگل مپ، عکاس narges

بیشتر بخوانید: پل ابریشم تهران ؛ رسیدن دو نقطه سبز تهران به هم

حوضچه آبشار کلوگان جایی است که می‌توانید آنجا آب‌تنی کنید و اگر به کوهنوردی و طبیعت‌گردی علاقه دارید در کوه‌ها و صخره‌های دوراطراف‌تان می‌توانید چرخی بزنید و یک روز به یادماندنی را در کنار آبشار کلوگان پشت سر بگذارید.

 البته فراموش نشود که فصل برگ‌ریزان در کلوگان می‌توانید با عکس‌های بی‌نظیرتان خیلی از دوستان و همراهان‌تان را به چالش بکشید.

یادتان نرود که مردم روستای کلوگان به تمیزی محیط روستا و اطراف آبشار حساس هستند، سعی کنید با رفتن به منطقه گلوکان به آرامش و محیط اطراف بومیان احترام بگذارید و زباله‌های خود را در طبیعت بکر آنجا رها نکنید. سعی کنید تنها چیزی که از شما در آنجا باقی می‌ماند ردپا باشد.

آبشارهای تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Mehran Taslimi

بیشتر بخوانید: سفر یک روزه آخر هفته‌ای در روستاهای اطراف تهران

بهترین زمان بازدید از آبشار کلوگان: بهار و اوایل تابستان 

فاصله آبشار کلوگان تا تهران: این آبشار ۳۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد.

آدرس آبشار کلوگان: شهرستان شمیرانات، دهستان رودبار قصران، روستای کلوگان(روی گوگل مپ می‌توانید کلیک کنید تا آدرس دقیق را ببینید)

بیشتر بخوانید: رزرو ویلا استخردار شیک و لوکس در لواسان

۷. آبشار تیزاب، آبشاری با خواص درمانی در نزدیکی پایتخت

در نزدیکی تهران و در شهرستان دماوند تنگه‌ای به اسم تیزاب قرار دارد. این تنگه شما را با چند ساعت پیاده‌روی در یک مسیر خاکی همراه با صخره‌نوردی به آبشار زیبای تیزاب می‌رساند که خواص درمانی هم دارد.

یادتان باشد که مسیر رسیدن به آبشار تیزاب مسیر نسبتا سختی دارد و باید تجهیزات لازم کوهنوردی را به همراه داشته باشید. آب این آبشار گازدار است و اگر مقداری از آن 

را بنوشید مزه تلخی و گازدار بودن آن را حس می‌کنید که به گفته محلی‌ها برای درمان بیماری‌های گوارشی مفید است.

در پای آبشار تیزآب حوضچه کوچک آبی است که ۱ متر عمق دارد و برای درمان بیماری‌های پوستی مناسب است. شاید اگر در وسط تابستان در کنار آبشار تیزآب باشید می‌بینید که خیلی‌ها آنجا آب‌تنی می‌کنند. 

این آبشار مثل دیگر آبشارهای اطراف تهران آنچنان زیبایی ندارد و بیشتر مردم برای کوهنوردی و استفاده از خواص درمانی راهی بازدید از این آبشار می‌‌شوند.

آبشار تیزاب

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Omer Hakan

بیشتر بخوانید: رودخانه دماوند ؛ تفریحات آبی در شهر محبوب و خوش‌آب‌وهوا

بهترین زمان بازدید از آبشار تیزاب: فصل بهار و تابستان.

فاصله آبشار تیزاب تا تهران: این آبشار در فاصله ۵۳ کیلومتری تهران قرار دارد.

آدرس آبشار تیزاب: تهران، جاده آبعلی، شهرستان دماوند، منطقه تیزاب (با کلیک روی عکس گوگل مپ می‌توانید به آبشار زیبای تیزآب بروید)

بیشتر بخوانید: رزرو ویلا استخردار فول امکانات در دماوند

۸. آبشار ناران، خوش‌گذارانی یک روزه در آبشارهای اطراف تهران

خوش‌گذرانی همیشه این نیست که یک کار خارق‌العاده انجام دهیم. گاهی خوش‌گذرانی تفریح در آبشارهای اطراف تهران است.
آبشار ناران در نزدیکی تهران و از جاهای دیدنی لواسان است که شما با ۳۵ کیلومتر رانندگی از تهران خودتان را می‌توانید به آنجا برسانید. در آبشار ناران قرار نیست کاری انجام دهید فقط کافی است که یک مسیر پیاده‌روی کوتاه را پشت سر بگذارید تا در موج‌های کوچک حوضچه آبشار آبتنی و شنا کنید. تفریح بهتر از این‌که پوستتان را قطرات آب نوازش دهد.

ارتفاع آبشار ناران چقدر است؟

باید گفت آبشار ناران از آبشارهای دائمی تهران است که در تمام فصل‌های سال جریان آب در آن وجود دارد و منظره صخره‌ای و ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ متری آن خیلی از علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و کوهنوردی را به سوی خود می‌کشاند.
یادتان باشد که برای رفتن به آبشار ناران تنها یک مسیر دسترسی دارید. پس اگر مقصد تهران است باید از تهران به سمت لواسان حرکت کنید و از آنجا به بلوار امام خمینی بروید و نهایتا به سمت سمت روستای کند علیا حرکت کنید.
پس دو دوتا چهارتا کنید تا بی‌گدار به آب نزنید و از زمین‌های شخصی مردم راهی این آبشار نشوید.

آبشار ناران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Agahi Neshan (NetWork)

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی تهران روز جمعه کجاست؟

بهترین زمان بازدید از آبشار ناران: بهار و تابستان.

فاصله تهران تا آبشار ناران: این آبشار با تهران ۳۵ کیلومتر فاصله دارد.

آدرس آبشار ناران: تهران، شهرستان لواسان، بخش شمیرانات، شمال روستای کند علیا (با کلیک روی عکس گوگل مپ می‌توانید به آبشار زیبای ناران بروید).

بیشتر بخوانید: روستای برگ جهان ؛ دریای برگ‌های پاییزی

راستی اگر مسافرانی شهر تهران هستید و یا برای دیدن اقوام، ماموریت‌های کاری و یا سفر درمانی به این شهر آمده‌اید، نیاز است که از قبل محل اقامت خود را رزرو نمایید. معمولا افراد در این شرایط به دنبال اجاره آپارتمان مبله در تهران یا ویلاهای اطراف تهران هستند.

۹. آبشار ورسک(چشمه علی)، با یک تیر چند نشان بزنید

بسیاری از تهرانی در مسیر تهران قائم‌شهر در نزدیکی پل ورسک می‌ایستند و منظره ناقصی از زیبایی‌های طبیعت پل ورسک را می‌بینند. اگر از تونل پل ورسک ۷۰۰ متری پیاده‌روی کنید به آبشار زیبای ورسک یا همان چشمه علی می‌رسید. جایی که در بین دیدنی‌های اطراف شاید خیلی از افراد از بودن همچین آبشاری مطلع نباشند.

در آبشار ورسک چه تفریحاتی می‌توانیم داشته باشیم؟

با رفتن به آبشار ورسک شما می‌توانید ترکیبی از تفریحاتی مثل پیاده‌روی، کوهنوردی، آب‌تنی، عکاسی و کمپینگ داشته باشید.
البته اگر برنامه‌ریزی داشته باشید و فصل بهار به منطقه زیبای آبشار ورسک بروید لذت تماشای ناب‌ترین صحنه‌های طبیعت را تماشا خواهید کرد.

آبشارهای اطراف تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Ali Roozbeh

بهترین زمان بازدید از آبشار ورسک: بهار

فاصله تهران تا آبشار ورسک: در ۳۵ کیلومتری فیروزکوه و در ۱۷۰ کیلومتری تهران قرار دارد.

آدرس آبشار ورسک: روستای ورسک، مسیر تهران به قائم‌شهر، پل ورسک، آبشار ورسک(با کلیک روی عکس گوگل مپ می‌توانید به آبشار تماشایی ناران بروید).

بیشتر بخوانید: سفر به گلابدره تهران برای کوهنوردی و پیک نیک


خوب شما هم شاید از این همه هیاهو و شلوغی شهر تهران خسته شده‌ باشید، اینجاست که هوای بودن در یک جای دنج و خنک به سرتان می‌زند. پس خیلی سریع دست به کار شوید و خودتان را به یکی از آبشارهای اطراف تهران برسانید.

چون آبشارهای اطراف تهران برای یک گشت‌وگذار آخر هفته‌ای و قدم زدن در طبیعت اطراف تهران همراه با آب‌تنی لذتی فراموش نشدنی است. اگر هم از کسانی هستید که قبلا به بازدید از آبشارهای اطراف تهران رفته‌اید تجربه‌های خود را از گشت‌وگذار در این آبشارها با ما در میان بگذارید. ما با گوش و جان یادداشت‌های شما را می‌خوانیم و در مطالب خود استفاده می‌کنیم.

با این حساب اگر بخواهید در نزدیکی آبشارهای اطراف تهران اقامت داشته باشید، پینورست‌ ‌به شما کمک می‌کند تا بتوانید خیلی راحت و سریع از بین بهترین ویلاها و آپارتمان‌های مبله تهران که توسط کارشناسان ما بازرسی و گلچین شده انتخاب کنید. شما می‌توانید در صفحه هر اقامتگاه اطلاعات، امکانات و تصاویر واقعی را ببینید و نظرات را بخوانید و با خیال راحت انتخاب کنید.


سوالات متداول

معروف ترین آبشارهای اطراف تهران کدامند؟
آبشار تنگه واشی، آبشار آبنیک، آبشار سوتک، آبشار ناران، آبشار تیزآب و….
بهترین زمان بازدید از آبشارهای تهران توی کدام فصل است؟
اردیبهشت تا اواسط فصل تابستان برای آبتنی و تفریح بهترین زمان رفتن به آبشارهای اطراف تهران است. البته اگر شما علاقه‌مند به یخ‌نوردی باشید می‌توانید فصل زمستان را انتخاب کنید
بلندترین آبشارهای اطراف تهران کدام است؟
آبشار سنگان از بلندترین آبشار اطراف تهران است کهه ۳۰ متر ارتفاع دارد.

علاقه به حوزه گردشگری همراه با فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهترین تفریحات زندگی من است، اینجوری هم میتونم سفر کنم هم بنویسم هم برای بقیه تجربه‌هامو به اشتراک بزارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی