روستای برگ جهان ؛ دریای برگ‌های پاییزی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
روستای برگ جهان ؛ دریای برگ‌های پاییزی

کافی است کمی از تهران دور شوید و به سمت لواسان بروید تا با یک روستای زیبا و دیدنی به نام برگ جهان برسید؛ روستایی پر از درختان میوه، کوچه باغ‌ها، مزارع گندم و جو، رودخانه و آبشار. این روستا در پاییز به دریایی از برگ‌های زرد و نارنجی پاییزی تبدیل می‌شود.

اگر دوست دارید به این روستا سفر کنید تا آخر این مطلب پینورست با ما همراه باشید تا همه چیز را به شما بگوییم.


روستای برگ جهان کجاست؟

شاید خیلی‌ها بدانند که روستای برگ جهان از توابع شمیرانات و قدیمی‌ترین روستاهای لواسان است. تا حرف از لواسان می‌شود همه به یاد آب‌و‌هوای خوب و باغ‌های میوه و چشم‌اندازهای زیبا می‌افتند. پس اگر روستایی از توابع لواسان باشد یعنی قرار است همه این زیبایی‌ها را با هم داشته باشد. به‌علاوه که این روستا رودخانه‌ای با همین نام و دو آبشار زیبا و دیدنی هم دارد.

روستای برگ جهان در 13 کیلومتری شهر لواسان و 11 کیلومتری روستای افجه قرار دارد. ارتفاع روستا از سطح دریا 2026 متر است.

روستای برگ جهان

بسیاری از افرادی که در تهران زندگی می‌کنند بعد از یک هفته شلوغ و پرترافیک کاری دنبال جایی هستند که یک آخر هفته پرشور و رویایی داشته باشند و برای شروع هفته جدید انرژی ذخیره کنند. این روستا در فاصله‌ای کمتر از یک ساعتی تهران، یکی از بهترین دیدنی‌های اطراف تهران برای رفتن به سفرهای یک روزه و تجربه یک آخر هفته متفاوت است؛ روستایی بکر و زیبا و مکانی مناسب برای طبیعت‌گردی.

بیشتر بخوانید: دربندسر ؛ تفریح و خوشگذرانی بیخ گوش پایتخت


چطوری به اینجا برسیم؟

فاصله روستای برگ جهان تا تهران 40 کیلومتر است. برای رسیدن به مقصد باید اول خودمان را به خروجی لشگرک و از آنجا به لواسان برسانیم. بعد از رسیدن به لواسان و گذشتن از روستای افجه و یک مسیر پرپیچ‌و‌خم به روستا می‌رسیم.

یک راه دیگر هم مسیر جاجرود است. در این مسیر بعد از ورود به جاجرود باید به سمت سد لتیان و بعد به سمت نیکنامده بروید. بعد هم با کمی راندن در مسیر به مقصد می‌رسید. 

اگر زمانی تصمیم گرفتید که به این روستا بروید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه در لواسان و روستاهای اطراف به سایت پینورست سر بزنید.


نکات مهمی که باید قبل از سفر بدانید

بازدید از روستای برگ جهان در هر فصلی جذابیت‌های خودش را دارد و خالی از لطف نیست. اما بهترین زمان برای سفر به این روستا از نظر آب‌‌وهوا نیمه‌ی اول سال، یعنی فصل‌های بهار و تابستان است.

روستای برگ جهان

اگر می‌خواهید سفری یک روزه به این روستا داشته باشید، با توجه به بکر بودن منطقه پیشنهاد می‌کنیم وسایل لازم برای یک پیک‌نیک یک روزه و آب و لباس گرم همراهتان داشته باشید. اگر هم قصد دارید که شب را هم در این روستا سپری کنید یا می‌توانید اجاره خانه‌های روستایی را انتخاب کنید یا با توجه به امنیت روستا با توجه به حضور اهالی بومی و نداشتن حیوانات درنده با به همراه داشتن تجهیزات کمپینگ شب را در چادر بمانید. 

در فصل زمستان با توجه به بارش برف مسیر دسترسی به روستا ممکن است یخبندان و لغزنده باشد. پس توصیه می‌کنیم حتما قبل از سفر شرایط آب‌و‌هوا و جاده را بررسی کنید.


دیدنی‌های روستای برگ جهان

رودخانه برگ جهان

چه دیدنی‌ای بهتر از آب روان؟ رودخانه برگ جهان که از کوه‌های اطراف سرچشمه می‌گیرد همیشه مکانی محبوب برای تفریح گردشگران است. این رودخانه بعد از پیوستن به رودخانه رودبار به سد لتیان می‌ریزد.

برگ جهان یک روستای چهارفصل است که هر فصلی می‌تواند بهترین زمان برای سفر به آن باشد. اگر بهار باشد باغ‌های پرشکوفه‌اش، اگر تابستان باشد درختان پر بارش، اگر پاییز باشد مسیری که با برگ‌های پاییزی فرش شده و اگر زمستان باشد منظره برفی‌اش هر بیننده‌ای را لبریز لذت می‌کند.

قلعه دختر

گفته می‌شود قلعه دختر قصر دختر شاه بوده. قلعه در فاصله سه کیلومتری با روستای برگ جهان و در ارتفاع 2720 متری قرار دارد. قلعه دختر چشم‌اندازی کامل به روستای برگ جهان داشت. این قلعه که در سال 1382 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید با آجر ساخته شده و امروز فقط بقایای آن به‌جا مانده است. 

قلعه دختر گفته می‌شود قلعه دختر قصر دختر شاه بوده. قلعه در فاصله سه کیلومتری با روستای برگ جهان و در ارتفاع 2720 متری قرار دارد. قلعه دختر چشم‌اندازی کامل به روستای برگ جهان داشت. این قلعه که در سال 1382 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید با آجر ساخته شده و امروز فقط بقایای آن به‌جا مانده است. 

آبشار افجه

اگر دوست دارید برنامه طبیعت‌گردی یک روزه‌تان را کمی حرفه‌ای‌تر پیش ببرید می‌توانید بازدید از آبشار افجه (آبشار پسکوهک) را هم به برنامه بازدیدتان اضافه کنید. برای دیدن آبشار افجه اول از هر چیز ماشینتان را در یک جای مطمئن در روستا پارک کنید. بعد از اینکه از کوچه‌های باریک گذشتید به مسیر آبشار می‌رسید. بعد از یک و ساعت نیم پیاده‌روی می‌توانید آبشار را از نزدیک ببینید.

البته بهتر است یک روز آفتابی را برای این کار انتخاب کنید. چون با توجه به اینکه مسیر آبشار بدون پاخور و تقریبا سخت است در روزهای بارانی این مسیر بسیار لیز و گل‌آلود می‌شود.

غار زندان خانه لار و خمیره

اگر به ارتفاعات شمال غربی روستای برگ جهان نگاه کنیم غاری می‌بینیم که نام آن غار خمیره است. این غار در دامنه شمالی کوه پس بالابا و رو به دره تنگندار قرار گرفته است. در قسمت داخلی غار چند مسیر فرعی وجود دارد. طول غار حدود 30 متر و ابعاد آن حدود 2*2 متر است.

نام دیگر این غار زندان خانه لار است و با توجه به نامی که به آن داده‌اند احتمالا از آن به عنوان زندان استفاده می‌کردند. اهمیت این غار بیشتر به واسطه قدمت و ارتباطش با بنای قلعه دختر است. از مسیر دره تنگندار یا مسیر اندار می‌توانید خودتان را به این غار برسانید.

بیشتر بخوانید: روستای امامه ؛ کوهنوردی در محل عاشق شدن ناصرالدین شاه

تنگل خانه

تنگل خانه تپه‌ای است که تصور می‌شود در زمان قدیم مردم در زمان حمله دشمنان یا بروز حادثه‌ای از آن به عنوان پناهگاه استفاده می‌کردند. این تپه در ضلع غربی روستا و در شمال رودخانه برگ جهان قرار دارد و اطراف آن را باغ‌های روستا پوشانده است.

آرامگاه امام‌زاده اسماعیل 

یکی از اماکن زیارتی روستا امامزاده اسماعیل است که در دامنه شرقی تپه تنگل خانه قرار دارد. افراد زیادی برای برآورده شدن حاجاتشان به این امامزاده می‌آیند و اغلب نذر خود را در همین محل پخش می‌کنند. همه اینها نشان دهنده احترام زیادی است که مردم برگ جهان و روستاهای اطراف برای امامزاده اسماعیل قائل هستند.


اسم برگ جهان از کجا آمده؟

این روستا را با نام‌های بلگجون، بلگیجهان و برگجون هم می‌شناسند. محله‌های قدیمی سرده (سردره)، پاده (پادره)، رودبار و شاهان، چهار محله اصلی این روستا هستند. اغلب مردم بومی هنوز نام برگجون را برای این روستا به کار می‌برند و معتقدند که مردم با توجه به آنچه در زبان فارسی به کار می‌برند و تلفظ آن برایشان آسان‌تر است برگجون را به برگ جهان تغییر داده‌اند.

روستای برگ جهان


میوه‌های رنگارنگ و لبنیات سوغاتی بخرید

شغل اهالی روستای برگ جهان بیشتر باغداری، دامداری و زراعت است. عمده‌ترین محصولات‌ باغ‌ها گردو، زردآلو، گیلاس، هلو، سیب و آلبالو و محصولات زراعی هم گندم، جو و بنشن است. با توجه به اینکه ساکنان دام هم دارند کشک، شیر و ماست محلی هم دیگر سوغاتی‌هایی هستند که می‌توانید با خودتان بیاورید.

اغلب سوغاتی‌های برگ جهان را می‌توانید در کنار جاده توسط افرادی که محصولات خودشان را به فروش می‌رسانند تهیه کنید.


فرهنگ و آداب و رسوم مردم برگ جهان 

یکی از آیین‌های مرسوم در ماه محرم در بین مردم روستای برگ جهان آیین پوش‌گذاری است. این مراسم پنج روز مانده به ماه محرم در تکیه روستا برگزار می‌شود و با گفتن شعارهای مذهبی عمل بالا کشیدن پوش آغاز می‌شود.

یکی دیگر از مراسمی که توسط اهالی برگ جهان در ماه محرم انجام می‌شود تعزیه‌خوانی است. قبلا معمولا تعزیه‌خوان‌ها از طالقان برای برگزاری مراسم به روستا می‌آمدند اما بعدها به دلیل علاقه و استعداد مردم محلی و مشکلاتی مثل رفت‌وآمد برگزاری مراسم تعزیه توسط خود اهالی انجام می‌شود.


معماری خانه‌های روستا

با توجه به اینکه روستای برگ جهان در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته است خانه‌ها معمولا دیوارهای ضخیمی دارند. مصالح این خانه‌ها معمولا از سنگ و گل و چوب است و روستا بافت مسکونی متمرکزی دارد.

روستای برگ جهان

در گذشته خانه‌ها بیشتر در یک طبقه ساخته می‌شدند و یک حیاط مرکزی داشتند که اتاق‌ها در دور آن قرار می‌گرفتند. البته با گذشت زمان هم جنس مصالح به‌کار رفته در خانه‌ها تغییر کرده و هویت خود را از دست داده‌اند و هم معمولا خانه‌ها در دو طبقه ساخته می‌شوند.


چهره ماندگار روستای برگ جهان

محمد همایون که حالا در شهر ری و در نزدیکی آرامگاه جلال آل‌احمد دفن شده نیکوکار ایرانی است که اقدامات زیادی برای عمران و آبادانی روستای برگ جهان انجام داد. از اقدامات مهم محمد همایون برای روستای برگ جهان می‌توان به احداث اولین جاده روستا، ساخت مکان‌هایی مثل اولین مدرسه، مسجد محله شاهان، حمام بهداشتی روستا، ساخت پل شاهان و … اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: روستای لالان ؛ سرزمین لاله‌های زرد و سرخ


شما تا به‌حال به روستای برگ جهان رفته‌اید؟ در چه فصلی به این روستا سفر کردید؟ دریای برگ‌های پاییزی را دیدید؟ تجربه کمپ کردن در طبیعت این روستا را دارید؟ به کدام دیدنی‌های این روستا سر زدید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر اهل سفر باشید باید خوب بدانید که پیدا کردن محل اقامت مناسب کار آسانی نیست. شما می‌توانید با سر زدن به سایت پینورست با خیال راحت در شهر مورد نظرتان اقامتگاه مورد نظرتان را پیدا کنید. در پینورست اجاره انواع مختلف اقامتگاه از آپارتمان مبله و ویلای استخردار تا اجاره بوم گردی با قیمت مناسب و کیفیت خوب امکان دارد.

نیوشا پابوس

من نیوشا هستم. کارشناسی ارشد انسان‌شناسی دارم. سفر و آشنایی با فرهنگ و آداب‌و‌رسوم هر منطقه جز جدانشدنی انسان‌شناسی است. برای همین من هم که همیشه دوست داشتم سهمی برای آشنایی بیشتر با فرهنگ مردم ایران داشته باشم، تصمیم گرفتم تجربیات‌ام رو ثبت کنم تا با شما در میون بذارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی