اینچه برون ؛ همه چیز درباره بازارچه مرزی و شهر + عکس‌ها

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
1نظر
اینچه برون ؛ همه چیز درباره بازارچه مرزی و شهر + عکس‌ها

بازارچه مرزی اینچه برون یکی از بازارچه‌های مرزی ارزان قیمت و اقتصادی ایران است. اینجا بیشتر می‌توانید جنس‌ها و صنایع دستی ترکمنی را با قیمت‌های خیلی مناسب پیدا کنید و بخرید. این بازارچه مرزی نزدیک گنبد کاووس است. در ضمن سر راهش دریاچه‌ها و تالاب‌های رنگی زیبایی دارد که برای پرنده‌بینی جان می‌دهد.

برای شناختن بهتر این بازارچه مرزی و این که سیر تا پیازش دستتان بیاید با من همراه شوید:


شهر فرنگی به نام بازار اینچه برون 

بازارچه مرزی اینچه برون

بازارگردی یکی ازبخش‌های به یاد ماندنی سفر است. بیشتر ما وقتی به شهری سفر می‌کنیم دلمان می‌خواهد زیروبم بازار محلی را ببینیم و به قول قدیمی‌ها چشم بازار را در بیاوریم. بازدید از بازار محلی با محصولات متفاوت مساوی است با خاطره‌آفرینی از یک سفر خوش. 

تازه اگر در کنار این بازارچه مرزی، طبیعت بکر هم در انتظارتان باشد، لذت این سفر دو چندان می‌شود. بازارچه محلی اینچه برون که در شهرستان گنبد کاووس است، طرفداران مخصوص و متنوعی دارد که هر ساله از آن بازدید می‌کنند. چرا؟ با پینورست همراه شوید تا برایتان بگوییم چه چیز این بازارچه مرزی اینقدر دوست داشتنی است که کلوپ هواداران خودش را به دست آورده.


اینچه برون دقیقا کجاست؟

اینچه برون یک شهر مرزی است که در شهرستان گنبد کاووس استان گلستان قرار گرفته است. اینچه برون مرکز شهر داشلی برون است.

 

چرا به این شهر اینچه برون می‌گویند؟

چون بر روی تپه باریکی قرار دارد که به زبان محلی اینچه برون معنی می‌دهد. ظاهرا اینچه برون را بر روی تپه ساخته‌اند تا از گزند سیلاب‌های رود اترک در امان باشد.

 

شغل مردم محلی اینچه برون چیست؟

 

اهالی اینچه برون کشاورز هستند و دستی هم در پرورش ماهی دارند.

 

بهترین فصل برای سفر به اینچه برون کی است؟

جالب است بدانید هوای این منطقه اغلب بارانی و خنک است. بنابراین اگر طرفدار هوای سرد نیستید، بهترین فصل برای سفر به این تابستان و پاییز است.

بیشتر بخوانید: یک سفر سه روزه هیجان‌ انگیز به بندر ترکمن


اینچه برون چه شکلی است؟

اینچه برون

شهر اینچه برون یک شهر مرزی است و تقریبا تمامی خصوصیات یک شهر مرزی را دارد. این شهر در ۵۵ کیلومتری مرز ترکمنستان دارد. اگربخواهیم شهرمرزی را تعریف کنیم باید بگوییم؛ شهری با مردمانی از فرهنگ و زبان‌های گوناگون. وقتی پل گدرالوم درکشورترکمنستان بازگشایی شد، رفت و آمد ترکمن‌ها به این شهرمرزی بیشتر شد. 

هر وقت رفت و آمد مردمان همسایه به شهرهای مرزی زیاد می‌شود، بازارهای محلی هم پا می‌گیرند. داستان اینچه برون هم همینطوری است. این بازاردر ۲۰ کیلومتری شهر قرار دارد و بیش از ۲۰ سال است که کسبه فعال و بازدید کننده فراوان دارد.

بیشتر اجناس اینچه برون مال ترکمن هاست که گاهی در یک چمدان به بازارعرضه می‌شود. شاید به همین دلیل است که خرد وریزهایی جالب دراین بازارچه کم نیست.

کافی است چشم بچرخانید تا محصول مورد نظرخودتان را پیدا کنید.ازانواع پارچه‌های رنگی، لوازم آشپزخانه، لوازم صوتی و تصویری وانواع صنایع دستی روس و ترکمن در این بازارموجود است.

خلاصه اینکه تنوع کالاهای اینچه برون را آدم را به یاد جمله از شیر مرغ تا جان آدمیزاد موجود است،می‌اندازد.قیمت این اجناس هم متفاوت است و از گران‌ترین تا ارزان ترین جنس‌ها در این بازارچه جا خوش کرده است.


 دریاچه‌ای با چشم انداز صورتی

دریاچه صورتی گلستان

ممکن است دلتان می‌خواهد وقتی از بازارگردی و طبیعت گردی غافل شدید به طبیعت هم سری بزنید. اطراف این شهر پراز تالاب و مرداب است. آلماگل، آلاگل، اينجه برون، بي‏بي شيروان، آجي گل، اسم این تالاب‌هاست که ماهی‌های گوناگونی دارد و درفاصله نزدیک بهم قرارگرفته است.

مثلا تالاب آلاگل درست دروسط ترکمن صحراست و حدود یک ساعت با گنبد کاووس فاصله دارد.

 ترکمن‌ها به این تالاب دریاچه رنگی می گویند. شوری آب باعث تغییر رنگ آب می‌شود.کافی است کمی شانس با شما یار باشد؛ چشم انداز دریاچه‌ای صورتی یا ارغوانی را خواهید دید. ماهی کپور و سفید هم در تالاب شنا می‌کنند. البته پرنده‌هایی مانند فلامینگو و غاز پیشانی سفید نیز دائما برفراز این تالاب در حال رفت‌وآمد هستند. آلما گل نام تالاب دیگری به معنی دریاچه سیب است. شکل این تالاب چهارگوش است.

تالاب آلاگل و آلماگل

آب این تالاب بر خلاف آلاگل شیرین است. آلماگل دقیقا در ضلع شمالی جاده گرگان به سمت اینچه برون قرار گرفته است. اینجا هم مثل آلاگل پناهگاه پرندگان متفاوتی است. اردک سرسیاه، سیاه کاکل و عقاب دریایی دم سفید بر فراز این دریاچه پرواز می‌کنند و دوستداران طبیعت محلی را به سوی خود می‌کشانند.

در پایین روستای تنگلی تالاب آجی گل با فاصله کمی از این دو تالاب قرار گرفته است.آب این تالاب به دلیل نزدیکی به این رود اترک شیرین‌تر از تالاب‌های دیگراست و اطرافش با درختچه‌های گز قرق شده است. اگر اهل عکاسی از طبیعت هستید ؛ منظره بکر تالاب و پرندگان محلی به شما تصاویر زیبایی خواهد داد.


عکاسی با لباس ترکمنی در کنار برج تاریخی

اینچه برون لباس ترکمنی

شاید شما تصمیم گرفتید قبل از بازگشت از منطقه شهری هم بازدید کنید؛ پس دیدنی‌های گنبد کاووس را از دست ندهید. برج گنبد قاوس که میراث سلسه زیاریان است یک اثر تاریخی پرطرفدار با افسانه‌ها و داستان‌های عجیبی است که از قرن چهارم برای ایران به یادگار مانده است. این برج بلندترین برج آجری دنیاست که حدود 50 متر طول دارد. نام این اثر تاریخی که در لیست آثار یونسکو قرار دارد، حد فاصل خیابان جمهوری و خیابان و قاوس قرار دارد. هنوز مشخص نیست که این برج بلند برای چه کاری ساخته شده است. برخی افسانه‌ها می‌گویند از این برج تابوت شیشه‌ای قابوس وشمگیر پادشاه مقتدر زیاری آویزان شده که هنوز قطعیت آن ثابت نشده است. برخی هم معتقدند؛ این برج تاریخی راهنمای مسافران در شب‌ها بوده است.

این برج مخروطی از آجر قرمز و ملات ساروج ساخته شده است. شیوه معماری به سبک خراسانی ورازی است. اطراف این برج هم باغ ملی پارک قابوس قرار دارد که می‌توانید از فضای سبز این مجموعه استفاده کنید. اگر دلتان خواست عکسی با لباس محلی ترکمن‌ها ثبت کنید و با خودتان یادگاری ببرید، اینجا عکاسی هم انجام می‌شود.

 فرش بافی یکی از صنایع دستی ایرانیان است. موزه فرش گنبد که نام دیگر آن موزه تخصصی ترکمن است، علاقمندان هنر صنایع دستی ترکمن‌ها را گرداگرد این موزه جمع کرده است.

ناگفته نماند تاریخچه هنر دستی ترکمن‌ها بسیار قدیمی است و به حدود شش هزار سال قبل می‌رسد. در این موزه می‌توانید جلوه‌‌ای از طرح‌هایی هنر ترکمن‌ها  که آخال نام دارد را ببینید.

بیشتر بخوانید: ترکمن صحرا ؛ ۱۰ چیز که شما را به سمت آن می‌کشاند


اسب‌سواری در گنبد کاووس

طبیعت اینچه برون

اگر اینچه برون را دیدید و بعد سمت گنبد کاووس رفتید؛ یادتان باشد ترکمن‌ها به اسب سواری مشهور هستند. آیا شما طرفدار ورزش اسب‌سواری هستید و دوست دارید بر روی زین اسب بنشینید و تجربه یک اسب‌سواری خوب را داشته باشید ؟ اگر پاسخ شما مثبت است در این سفر به بلوار معلمِ گنبد کاووس سر بزنید و تجربه اسب سواری در یک باشگاه را نیز به کوله بار سفرخودتان بیفزایید.


روستای هیوه چی بالا در طبیعت بکر

هیوه چی بالا

اگر از دیدن اینچه برون و گنبد کاووس فارغ شدید و خواستید در یک روستای بکر و آرام کلبه یا خانه روستایی اجاره کنید و به آسمان پرستاره شب خیره شوید؛ روستای هیوه چی بالا سری را از یاد نبرید. این روستا در جنوب غربی گنبد کاووس قراردارد.

سد گلستان که بر رودخانه گرگانرود قرار گرفته است از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است هوای مرطوب و طبیعت دل نشینی دارد. این منطقه اینقدر باصفاست که آدم همینجوری محض خوردن یک فنجان چایی و عکس گرفتن هم شده دلش می‌خواهد به آن سفر کند. راستی اگر می‌روید نزدیکی گرگانرود حتما لباس مناسب با خودتان ببرید. مثلا یک دست لباس گرم‌تر اضافه.

بیشتر بخوانید: ارزان ترین بازارهای مرزی ایران ؛ ۱۰ تا از ارزان‌ترین ها را بشناسید


شهر فرنگ 

اگر بخواهیم اینچه برون را دریک جمله توصیف کنیم باید بگوییم دیدن منطقه مرزی اینچه برون درست مانند این است که از دریچه شهر فرنگ یک عالمه منظره متفاوت و مخلوط را یکی پس از دیگری نگاه کنید. بنابراین اگر دلتان سفری با عکس‌های متفاوت و رنگی شبیه شهر فرنگ کودکی‌ها می‌خواهد، دیدن این منطقه را دربرنامه سفر خود بگنجانید.


شما هم تا به حال به اینچه برون سفر کرده‌اید؟ جزو طرفداران این بازارچه مرزی هستید که هرچندوقت‌یک‌بار برای خرید از آن به گلستان سفر می‌کنند؟ یا این اولین باری بود که اسم این شهر به گوشتان خورده است؟

اگر تا به حال به این بازارچه مرزی سفر کرده‌اید برای مسافرهای بعدی‌ای که به این بازار سفر می‌کنند چه پیشنهاد‌هایی دارید؟ کدام بخش‌های این بازارچه‌ها را حتما باید ببینند و بهشان سر بزنند؟ چه جنس‌هایی را حتما بخرند؟ از کدام‌ها به هر ترتیبی که شده پرهیز کنند؟ برای ما در بخش نظرتان همین مطلب بنویسید.

اگر هم تا به حال به این منطقه سفر نکرده‌اید و حالا با خواندن مطلب مشتاق شدید که بار و بندیل سفر ببندید فراموش نکنید که برای رزرو بوم گردی و اقامتگاه مناسب حتما سری به پینورست بزنید و اقامتگاه‌های گلچین‌شده ما را هم ببینید. بعد هم وقتی سفرتان را به پایان رساندید همچین جا در بخش نظرات برای ما بنویسید که تجربه‌تان چطور بود؟

بهاره نوروزی
بهاره نوروزی

من بهاره نوروزي هستم. سال‌هاست كه با عناوين مختلف می‌نويسم؛ گاهی در قالب خبرنگار و گاهی در قالب نويسنده. تلاش می‌كنم جوری بنويسم كه بشه تصورش كرد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی