آبشار گلوکان ؛ آرامش خود را در آغوش گلوکان پیدا کنید

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
آبشار گلوکان ؛ آرامش خود را در آغوش گلوکان پیدا کنید

با شروع فصل بهار یکی از دغدغه‌هایی که تهران‌نشینان دارند این است که تعطیلات خود را چطور بگذرانند. اگر شما از آن دسته از افراد هستید که دنبال ماجراجویی کم‌خرج و یک روزه می‌گردید ما اینجا هستیم تا بهترین گزینه را نشانتان دهیم؛ ماجراجویی در آبشار گلوکان

این آبشار از جاذبه‌های طبیعی شمیرانات است. با پینورست همراه باشید تا از آبشار گلوکان دیدن کنیم.


این آبشار گلوکانی که می‌گوییم کجا هست؟

آبشار زیبای گلوکان در روستایی به همین نام در دهستان رودبار قصران واقع در شهرستان شمیرانات قرار دارد. آبشار گلوکان با 40 متر ارتفاع از سطح دریا 2050 متر فاصله دارد. گلوکان را به اسم‌های کلوگان و گلیکان هم صدا می‌زنند.

همین حالا چشمان خود را ببندید و تصور کنید؛ یک آبشار 40 متری که با وجود سکویی در وسط آن به شکل یک آبشار دو طبقه درآمده است. هوای خنکی که از پای آبشار بلند می‌شود صورتتان را نوازش می‌‌کند. هیچی سفیدتر از آبی که با قدرت از بالای صخره به پای آبشار می‌ریزد ندیده‌اید. در پایین آبشار حوضچه‌مانندی قرار دارد که در آنجا تنی به آب می‌زنید و با همراهانتان آب‌بازی می‌کنید. صدای خنده و جیغ هیجان‌زده آدم‌هایی که اطرافتان هستند میان صدای جوش‌وخروش آبشار گم می‌شود.

آبشار گلوکان

تصورش چه حالی بهتان دست داد؟ حالا فکر کنید اگر واقعا آنجا باشید چه حالی می‌دهد. 

بیشتر بخوانید: فشم ؛‌ ییلاقی خوش آب‌وهوا در نزدیکی تهران


چطوری خود را به اینجا برسانیم؟

رفتن با ماشین شخصی: اگر با وسیله شخصی هستید در هر جای تهران که باشید باید خود را به میدان لشگرک یا میدان قائم برسانید. بعد از آن جاده فشم را در پیش بگیرید و بعد از سپری کردن هفت کیلومتر چشمتان به تابلو روستای گلوکان می‌افتد. بعد از آن به راحتی به سمت روستا برانید.

رفتن با تاکسی: بدون وسیله شخصی هم می‌توانید به گلوکان بروید. کافی است خود را به میدان تجریش برسانید. سپس سوار ون‌هایی که در ابتدای خیابان باهنر ایستاده‌اند بشوید تا مستقیم شما را به روستای گلوکان برسانند.

بعد از آنکه به روستای گلوکان رسیدید باید یکی دو ساعتی را پیاده‌روی کنید تا به آبشار برسید. آبشار گلوکان در 200 الی 300 متری امتداد یک رودخانه فرعی قرار دارد. کمی که در روستا جلو رفتید به یک دوراهی می‌رسید. وارد کوچه سعیدا یعنی سمت راست دوراهی شوید. بعد از آن به یک پل آهنی می‌رسید. از آن هم عبور کنید و سپس در سمت چپ یعنی کوچه پی‌باغ مسیر خود را ادامه دهید. در کوچه پی‌باغ رودخانه‌ای جریان دارد که با پیاده‌روی در خلاف جهت مسیر آب به آبشار گلوکان می‌رسید. 

اگر زمانی برای دیدن این آبشار راهی شدید این را به یاد داشته باشید که می‌توانید برای اجاره ویلا در لواسان و ییلاق‌های اطراف به سایت پینورست سر بزنید.


در آبشار گلوکان چه چیزهایی در انتظار ماست؟

هر قصدی که از سفر کردن دارید آبشار گلوکان گزینه ایده‌آلی خواهد بود. 

مسیری که باید پیاده از روستا به آبشار گلوکان بروید خودش یک تجربه لذت‌بخش از پیاده‌روی در طبیعت به حساب می‌آید. در مسیر پیاده‌روی با چشمه‌های زیبایی برخورد می‌کنید. بعد از تقریبا یک ساعت پیاده‌روی به چشمه اول می‌رسید. با چشمه بعدی که حدود 100 متر بیشتر طول ندارد در مسیر رودخانه فرعی قبل از اینکه به آبشار برسید روبه‌رو می‌شوید.

آبشار گلوکان

اگر اهل کوهنوردی هستید می‌توانید مسیری که به آبشار گلوکان می‌رسد را ادامه دهید و قبل از رسیدن به آبشار از سربالایی سمت راست دره بالا بروید. در ادامه راه می‌توانید از کوه‌پیمایی به سمت قله‌های اورجین، مهرچال، همهن، ساکا و آتشکوه نهایت لذت را ببرید.

بیشتر بخوانید: دشت هویج ؛ سفری یک روزه به ییلاقی خوش‌آب و هوا در اطراف تهران

طبیعت گلوکان حتی برای پیک‌نیک هم عالی است. چی بهتر از اینکه با خانواده یا رفقایتان بروید و بساط ناهار یا صبحانه را کنار رودخانه پهن کنید و کلی خوش بگذرانید؟

حتی اگر بخواهید شب را در طبیعت سپری کنید دشت گلوکان مکانی فوق‌العاده جذاب برای کمپ کردن است.


برای این سفر یک روزه چه وسایلی با خودمان ببریم؟

کوهنوردی

قبل از سفر باید بدانید که قصدتان از رفتن به آبشار گلوکان چیست. اگر می‌خواهید کوهنوردی کنید غیر از لباس و کوله‌پشتی مخصوص و غذا و آشامیدنی کافی باید وسایلی مثل کلاه، گتر، صندلی تاشو، باتوم کوهنوردی، کیسه خواب و چادر، جعبه کمک‌های اولیه، قطب‌نما و چراغ‌قوه هم با خود به همراه داشته باشید.

پیک‌نیک

برای پیک‌نیک هم بهتر است از قبل حرکت به فکر مواد غذایی، لوازم پخت‌وپز و وسایل بازی و تفریح باشید.

کمپینگ

برای کمپ زدن در دشت گلوکان و سپری کردن شب نباید لوازم کمپینگ و چادر و لباس گرم را فراموش کنید.


توصیه‌های مهم موقع سفر به آبشار گلوکان

اگر قصد سفر با وسیله شخصی دارید باید این نکته را به خاطر بسپارید که ماشینتان را داخل روستا نیاورید و آن را جایی بیرون از روستا پارک کنید. به دلیل باریکی معاب، وجود ماشین‌های متعدد در روستا رفت‌وآمد مردم بومی و حتی مسافران را مختل می‌کند. حواستان به تعداد وسایلی که می‌خواهید با خود به آبشار گلوکان ببرید هم باشد تا حمل این وسایل شما را از نفس نیندازد.

آبشار گلوکان

نکته مهم دیگر که برای سفر کردن به هرجایی باید رعایت کنید پاکیزه نگه‌ داشتن روستا و طبیعت است. مشخصا هیچکس از دیدن زباله پای درختان و رودخانه حس خوبی پیدا نمی‌کند. داشتن یک منظره خالی از زباله تنها با همکاری همدیگر امکان‌پذیر است. حتما با خودتان یک کیسه زباله ببرید. چه بهتر که اگر زباله‌ای دیدید خود را مسئول بدانید و آن را بردارید. 

بیشتر بخوانید: آبشار تهران ؛ آرامش در کنار برکه‌های آب

اگر شب را در دشت سپری می‌کنید روشن کردن آتش در آنجا ممنوع است. آتش برای پوشش گیاهی طبیعت گلوکان ضرر دارد و اگر آنجا بروید می‌بینید که به خاطر بی‌توجهی بعضی مسافران به این مسئله باعث از بین رفتن بعضی گیاهان شده‌اند.


بهترین فصل برای رفتن به این دیدنی طبیعی

به‌طور کلی بهترین زمان برای گشت‌وگذار در طبیعت بهار است و این در مورد بازدید از آبشار گلوکان هم صدق می‌کند. جوش‌وخروش آبشار در این فصل شادابی و سرزندگی به طبیعت گلوکان می‌بخشد. این درحالی‌ است که از نیمه‌ تابستان به بعد جز آب‌باریکه چیزی از آبشار باقی نمی‌ماند. 

راستی به‌خاطر پیاده‌روی که باید از روستا تا آبشار گلوکان داشته باشید، این مسیر ممکن است برای افراد مسن و خردسالان ملال‌آور و خسته‌کننده باشد. اما برای خانواده‌هایی که کودک خردسال ندارند یا گروه‌های دوستی که از راه‌پیمایی لذت می‌برند جای ایده‌آلی خواهد بود. 


دیدنی‌های نزدیک آبشار گلوکان

حالا که به آبشار گلوکان می‌روید بد نیست گشتی در روستای تاریخی و گردشگری امامه هم بزنید. برای رفتن به روستای امامه باید حدود دو ساعت از قله گلوکان پیاده بروید. درست است که راه طولانی در پیش دارید اما چشم‌انداز مسیر آنقدر زیبا و دلنشین است که نمی‌فهمید کی به روستای امامه می‌رسید. 

آبشار گلوکان

روستای امامه قبلا محبوبیت خاصی بین شاهان قاجاری داشته. معمولا شاهان برای شکار و تازه کردن حال‌وهوا به آنجا می‌رفتند. روستای امامه یک جاذبه تاریخی هم محسوب می‌شود چون هنوز آثاری از قلعه هزار ساله مازیار در آنجا به جا مانده است.

هر زمان از سال که به این روستا بیایید زیبایی و جذابیت منحصر‌به‌فردی برای خودش دارد. این روستا به خاطر نزدیک بودنش به رشته‌کوه‌های مرکزی البرز بین کوهنوردان اهمیت خاصی دارد. اگر یک کوهنورد حرفه‌ای باشید حتما این روستا را به‌عنوان نقطه شروعی برای کوه‌پیمایی خود انتخاب کنید.


شما تا به‌حال به آبشار گلوکان رفته‌اید؟ با دیدن این آبشار تجربه‌ای شبیه همان چیزی که ما برایتان نوشتیم داشتید؟ مسیر پیاده‌روی برای رسیدن به آبشار سخت نبود؟ به روستای امامه هم سری زدید؟ تجربه کمپینگ در طبیعت آبشار را دارید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که به تهران، لواسان و یا هر شهر دیگری سفر کنید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه به پینورست سر بزنید. در پینورست اجاره انواع مختلف اقامتگاه از آپارتمان مبله و ویلای استخردار تا اجاره کلبه جنگلی ممکن است.

نیلوفر فدایی
نیلوفر فدایی

دانش آموخته معماری داخلی، دیوونه‌ یادگیری هنرهای دستی و خورنده فیلم و سریال.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی