سفر یک روزه آخر هفته‌ای در روستاهای اطراف تهران

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
1نظر
سفر یک روزه آخر هفته‌ای در روستاهای اطراف تهران

می‌خواهیم برای یک روز هم که شده با خرج کم همین اطراف تهران دوری بزنیم و ببینیم چه جاهایی را می‌شود با مسافت و امکانات کم در آخر هفته رفت و دید و ما از آن‌ها بی خبر بودیم.


۷ تا از بهترین مقصد‌های گردشگری کم خرج اطراف تهران

این‌جا قرار است با یک لیست ۷ تایی از جاهای دیدنی کم خرج نزدیک به تهران پر شود. در طول این لیست اگر دلتان هوس سفر کرد (که کاملا هم طبیعی است چون این ییلاق‌ها همه‌شان دیدن دارند) یادتان نرود به وب سایت پینورست هم سری بزنید. شاید اقامتگاه دلخواهتان را نزدیک این روستاها در سایت ما پیدا کردید.

اول از همه برویم سراغ جاهایی که سمت شمال تهران هستند و ببینیم که چه خبر است؟


۱. باغگل، ایگل و روستای آهار

وقتی آدم مدت زیادی را در فضای زندگی شهری یا خانه‌های بدون حیاط و آسمان صاف می‌گذراند دوست دارد حداقل از ۲ روز تعطیلی آخر هفته استفاده کند و جایی برود که نه دغدغه شب ماندن و هزینه اضافی را داشته باشد و نه آن مکان نشانی از زندگی شهری داشته باشد.

روستای آهار یکی از بهترین انتخاب‌های سفرهای آخر هفته‌ایست. جایی که از تهران حدود  ۲ ساعت فاصله دارد و با وسیله شخصی به راحتی می‌توانید به آن‌جا بروید.

کافی‌ست به سمت شمال شرق تهران برانید و از اتوبان بابایی وارد جاده لشکرک شوید و به سمت جاده اوشان فشم حرکت کنید و وقتی به دوراهی اوشان و فشم رسیدید مسیر اوشان را انتخاب کنید. در مسیرتان ده‌های باغ‌گُل و ایگل را هم قبل از آهار می‌بینید که هرکدام قشنگی‌های خودشان را داردند.

مسیر دیگری که در دسترس شماست از جاده تلو است. می‌توانید از بزرگراه بابایی یا خیابان دماوند وارد جاده تلو شوید و  ادامه راه را مانند راه قبل طی کنید.

کوچه باغ های روستای آهار در اطراف تهران

روی نقشه ببینید!

اگر خواستید بدون وسیله نقلیه شخصی به آهار بروید می‌توانید از تاکسی و آژانس و یا تورهای طبیعت‌گردی استفاده کنید.

این منطقه پر از باغ‌های گیلاس و آلبالوست. آب و هوای تمیز و آسمانی صاف دارد. جاهای سرسبز فراوان برای عکاسی و تنفس اکسیژن دارد.

هر فصل این منطقه زیباست. در تابستان که فصل گیلاس و آلبالوست یک لطف دارد و در پاییز و زمستان هم به خاطر برگ‌های زرد و نارنجی درختان و یا برفی که می‌نشیند و در تهران نمی‌بینید؛ لطف دیگری!

راستی در مسیرتان به این روستا و در جاده اوشان فشم یک عالم رستوران و کافه برای صرف غذا وجود دارد پس برای این‌که استراحتان کامل شود، بهتر است بیخیال غذا درست کردن شوید. می‌توانید یک روز را از این رستوران‌هایی که هرکدامشان برای هر سلیقه‌ایست؛ استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: روستای آهار ؛ اینجا پنجاه قله بالای ۳۰۰۰ متر دارد!

دیدنی‌های آهار؛ در آهار چه تفریحاتی می‌توانیم بکنیم؟

کمی که در این روستا و اطرافش بگردید و آبشارها و رودخانه‌ها و کوچه باغ‌های این اطراف را ببینید؛  متوجه می‌شوید که چه چیزهایی بیخ گوشتان در تهران بوده و شما از آن بی‌خبر بوده‌اید.

پیاده‌روی در مسیری زیبا به سمت روستای شکرآب‌

باید پیاده‌روی را دوست داشته باشید چون ۲ساعت مسیر داریم تا روستای شکر‌آب. این‌جا پر از کوچه باغ‌های دیدنی و باصفاست. معروف‌ترین جای دیدنی شکر‌اب هم آبشار شکراب است.

آبشار شکراب آهار

چیزهایی که باید با خودتان به این پیاده‌روی ببرید هم یک دست لباس اضافه برای بعد از آبتنی در آبشار، خوراکی‌ و آب که در مسیر ۲ ساعته اذیت نشوید و کفش مناسب پیاده‌روی‌ست. احتمالا هوا خنک خواهد بود پس لباس‌های گرم هم همراهتان داشته باشید تا این پیاده‌روی حسابی بهتان مزه بدهد.

کوهنوردی و دیدن قصر دخترک

برای رسیدن به قله دختر که نام اصلی‌ش قزل ماما به معنای قصر دخترک است باید اول به ده تنگه برسید که در شمال غربی آهار است. این‌جا دهی خوش آب و هوا و دیدنی‌ست.

بعد از این‌که گشت و گذارتان را در این ده تمام کردید به سمت قله دختر بروید و کوهنوردی‌تان را شروع کنید. بالای قله خرابه‌ای وجود دارد که به قصر دخترک معروف است و در زمان ساسانیان، آتشکده بوده و الان از آن فقط چند دیوار باقی مانده.

همان طور که دیدید به علت نزدیکی این روستا به تهران، شما زمان زیادی در راه نیستید و نیازی به شب ماندن در یک اقامتگاه هم ندارید پس خرج آنچنانی‌ای روی دستتان نیست و می‌توانید یک روز از طبیعت گردی لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: ولیان ؛ روستایی برای پناه بردن به طبیعت


۲. روستای افجه؛ دیدن دشت هویجی که هویج ندارد!

بیایید کمی به سمت لواسان برویم و از شمال شرقی این شهر وارد روستای افجه شویم. این روستا یکی از روستاهای لواسان است و  ۲ ساعت تا تهران فاصله دارد و مقصد مناسبی برای سفر یک روزه است.

روستای افجه در شمال شرقی تهران

مسیر دسترسی به روستای افجه و دشت هویج آسان است و رانندگی سختی را طلب نمی‌کند.

باز باید وارد اتوبان بابایی شوید و و بعد وارد جاه لشگرک و به سمت جاده لواسان بروید تا تابلو روستای افجه را ببینید.

روی نقشه ببینید!

دیدنی های روستای افجه

در ادامه می‌گوییم در این روستا و اطرافش چه خبر است و چه تفریحاتی می‌توانیم انجام دهیم.

دشت هویج روستای افجه

این‌جا معروف‌ترین دیدنی روستای افجه است.

برای دیدن دشت هویج باید به سمت روستای برگ جهان رانندگی کنید تا دشت را پیدا کنید. به این جا گُرچال به معنای چاله آتش هم می‌گویند.

این‌جا قبلا محل کاشت هویج بوده اما الان اثری از هویج در آن نیست و جایی سرسبز و خوش آب و هواست. پس دلتان را برای دیدن یک دشت نارنجی صابون نزنید که به جایش دشتی سبز می‌بینید!

دشت هویج در روستای افجه

آب و هوای خوب و نزدیکی به تهران از مزایای دیدن این دشت زیباست و می‌توانید بگویید دشت هویجی را دیدیم که هویج نداشت!

قله ساکا؛ روستاگردی و دیدن بقایای یک قلعه باستانی

قله ساکا در غرب دشت هویج و شمال روستای افجه است. قلعه ساکا در بلندترین بخش روستای افجه ساخته شده. چیز زیادی از قلعه به جز آجرهای نارنجی و بعضی دیوارها باقی نمانده اما باز دیدنش می‌تواند جالب باشد. این‌جا متعلق به ناصرالدین شاه بوده و در آثار ملی هم ثبت شده.

حمام صفوی؛ قابل استفاده گردشگران و محلی‌ها

این حمام در زمان صفویه ساخته شده و هنوز فعال است و می‌شود از آن استفاده کرد. معماری آن هم در گذر زمان تغییراتی داشته و مورد استفاده محلی‌ها و گردشگران قرار می‌گیرد و استفاده از آن برای خیلی‌ها جالب است.

دشت لار؛ دشتی پر گل در اطراف تهران

دشت لار خیلی معروف است. یکی از مسیرهای دسترسی به آن از روستای افجه است. شما می‌توانید به سمت جاه هراز و آبعلی و منطقه پلور بروید و دشت لار را پیدا کنید.

در دامنه قله دماوند گل‌های شقایق این‌جا دیدنی‌ست. این‌جا شکار ممنوع است.

دشت لار؛ شقایق‌ها در دامنه کوه

آب و های این منطقه ییلاقی و پر از گل و گونه‌های گیاهی متنوع است و قطعا یکی از بهترین گزینه‌ها برای عکاسی در طبیعت است.

این منطقه، رود و آبشار هم زیاد دارد. رود سفیدآب، رود چهل بره و آبشار قو از دیدنی‌ها لار است.


۳. دیدنی های شهر لواسان

خب حتما می‌دانید که یکی از گزینه‌های پیش رویتان لواسان است. لواسان نامش لاکچری‌ست به خاطر خانه‌ها و باغ‌هایش! اما می‌توانید با خرج کم در آن بچرخید و در طبیعتش  دور بزنید.

می‌توانید گردشتان را از دریاچه سد لتیان شروع کنید. از این جا برای تفریحات خانودگی مثل ماهی‌گیری، پیک نیک و قایق سواری استفاده کنید.

ماهیگیری و قایق سواری و پیک نیک در دریاچه سد لتیان

بیشتر بخوانید: جاجرود ؛ چندین دلیل مهم برای اینکه این رودخانه را از نزدیک ببیند

لتیان در جنوب شهر لواسان است. دیدنی‌های اطراف سد هم دو پارک جنگلی لواسان و تلو و رودهای رور و بر هستند.

می توانید ۱۳ کیلومتر از لواسان به سمت شرق بروید و روستای برگ جهان را ببینید. بافت این روستا قدیمی ست اما ساخت و سازهای جدید دارد به این بافت آسیب می‌زند. آب و هوای این‌جا در ۴ فصل دلپذیر است و از دیدنی‌هایش هم یک آبشار زیبا و چند امام زاده است.

خب حالا کمی به سمت غرب تهران برویم و ببینیم از جاهای دیدنی اطراف تهران در آن سمت چه خبر است؟


۴. روستای واریش و وردیج؛ کوه‌ هایی به شکل صورت انسان

این‌جا یکی از بهترین مقاصد گردشگری اطراف تهران برای سفر یک روزه است. یعنی شما ممکن است صبح راه بیافتید و گشت و گذارتان هم انجام دهید و بعد از ظهر در منزلتان باشید، مخصوصا اگر خانه‌تان در سمت غرب تهران باشد.

چیزی که این جا را دیدنی می‌کند شکل کوه‌های آن است. کوه‌‌های عجیب غریبی که به ارواح سنگی معروف هستند.

عکاسی در این منطقه فوق‌العاده است و با دیدن این کوه‌ها باورتان نمی‌شود همچین چیزی فقط چندکیلومتر از تهران فاصله دارد.

کوه های سنگی وردیج در غرب تهران

روی نقشه ببینید!

شکل سنگ‌های این کوه‌ها شبیه صورت‌های انسان است، حتما یک بار از این کوه‌ها دیدن کنید.

روستای واریش و وردیج از تهران فقط ۴۰ کیلومتر فاصله دارد و باید خودتان را به اتوبان خرازی برسانید و از آن‌جا تابلو راهنمای جاده وردیج و واریش را می‌بینید و به سمت آن برانید.

بیشتر بخوانید: روستای وردیج و صخره های آدمک های سنگی

شما در این مسیر اول به روستای وردیج و کوه‌های زیبایش می‌رسید و بعد از آن به روستای واریش.

روستای وردیج مبلغ ورودی ندارد اما روستای واریش مبلغ ناچیزی بابت ورودی از شما می‌گیرند.

در واریش هم می‌توانید از روستاگردی و آب و هوای پاک و سالم و کوهستانی لذت ببرید و هم به چشمه واریش سر بزنید و از صدای آب کیف کنید.

اگر با خودتان به این منطقه غذا ببرید به نظر خوشحال‌تر خواهید بود چون این‌جا تنوع آنچنانی در رستورن‌هایش نیست. به هرحال می توانیدبازهم چندجایی را برای صرف غذا و آش و خوراکی  پیدا کنید.

روستای واریش و وردیج جز توابع کن و سولقان است. پس بیایید به کن سولقان هم یک سری بزنیم.


۵. کن و سولقان؛ آب و هوای خوب بغل گوش تهران

دره کن سولقان در شمال غربی تهران است و مسیر دسترسی‌ش هم از بزرگراه آبشناسان تهران به سمت بلوار کوهسار است. در ادامه به سمت کن و سولقان مسیرتان را ادامه دهید.

دره کن سولقان اطراف تهران

این مناطق کوهستانی هستند پس در بهار و تابستان هوای مطبوعی دارند و در زمستان به دلیل بارش برف هوا سرد و بعضی روستاها خالی می‌شوند اما مشکلی برای جاده پیش نمی‌آید و امن است.

روی نقشه ببینید!

جاهای دیدنی سولقان

روستای وردیج و واریش یکی از دیدنی‌های این‌جا بود در ادامه بقیه‌شان را برایتان می‌گوییم.

آبشار سنگان

آبشاری دیدنی اطراف تهران برای کسانی‌ که عاشق کوهنوردی هستند. برای رسیدن به این آبشار باید یکی دو ساعت کوهپیمایی کنید. این آبشار به ثبت ملی رسیده و حسابی دیدنش آدم را سر کیف می‌آورد.

آبشار سنگان در سولقان

آبشار رندان

این آبشار یکی از بلندترین آبشارهای استان تهران است. اول باید وارد روستای رندان شوید و مثل هر روستای زیبای دیگر از قدم زدن در کوچه باغ‌هایش لذت ببرید و به آبشار رندان برسید برای رسیدن به این‌جا هم حدود یک ساعت پیاده روی دارید.

آبشار رندان در روستای رندان اطراف تهران

امامزاده داوود

در ادامه سفرتان می‌توانید امامزاده داوود  که در فاصله ۲۰ کیلومتری سولقان است را ببینید. به در ورودی این امازاده که نگاه می‌کنید می‌بینید یک شعر روی آن نوشته شده که نشان می‌دهد این‌جا در زمان فتحعلی شاه ساخته شده.

امامزاده داوود تهران به راه سخت و دشوارش معروف بوده. الان هم که مسیر آسفالت دارد، یک قسمت کمی از آخر راه را باید پیاده و در شیب تند بروید.


۶.شهرستانک

شهرستانک هم یک روستای زیبا اطراف تهران است که مسیر دسترسی آسانی دارد. از سمت اتوبان تهران کرج می‌توانید به این روستا برسید. از طریق جاده کرج چالوس مسیر زیباتری دارید و حدود ۲ساعت باید رانندگی  بکنید تا به روستای شهرستانک برسید.

با استفاده از تاکسی و اتوبوس‌هایی که از طریق جاده چالوس به سمت شهرهای شمالی می‌روند هم می‌توانید در مسیر پیاده شوید و به شهرستانک بروید.

روی نقشه ببینید!

این‌جا روستایی خوش آب و هواو خنک است و زمستان‌های سردی دارد. پس بهتر است در همان فصل بهار و تابستان به این‌جا بیایید. جاهای دیدنی زیادی هم دارد که برایتان می‌نویسیم.

جاهای دیدنی  شهرستانک

بهتر است برای گشتن در این روستا غذا و خوراکی خودتان را ببرید چون زیاد تنوع خاصی برای خوردن غذا وجود ندارد. در کل این‌جا بیشتر می‌چسبد که به فکر طبیعت‌گردی باشید تا این‌که دغدغه غذا و رستوران پیدا کردن را داشته باشید. خب حالا گردشمان را در شهرستانک شروع می‌کنیم.

قلعه دزدبند شهرستانک

برای رفتن به قلعه دزدبند شهرستانک که به قلعه دختر هم معروف است باید نیم ساعت کوهنوردی کنید و  مسیر سمت چپ کوه شاه‌نشین را انتخاب کنید.

قلعه دزدبند شهرستانکبقایای باقی مانده از این قلعه دیدنی هستند و این‌جا برای زمان ساسانیان است و در آثار ملی هم ثبت شده است. پس هم یک کوهنوردی خوب و کوتاه داشته‌اید هم یک بنای تاریخی را دیده‌اید.

بیشتر بخوانید: ۵ پیشنهاد تهران گردی حرفه‌ای؛ خارجی‌ها تهران را چطور می‌گردند؟

درخت سرو اورس

قرار است در سفرتان به شهرستانک یکی از قدیمی‌ترین موجودان زنده ایران را ببینید! بعضی‌ها می‌گویند درخت سرو ارس قدمی ۲۸۰۰ ساله دارد و  دیدن این پیر پر خاطره که داستان‌هایی از هزاران سال پیش  تا امروز را در سینه‌اش دارد واقعا جالب است. اگر این درخت می‌توانست صحبت کند مطمئنا یک تاریخ‌گوی قوی می‌بود.

در ادامه گردشتان می توانید چشمه های شهرستانک مثل چشمه گل کیه را ببینید و در اطرافش بساط ناهارتان را پهن کنید و غذایتان را میل کنید.

و در ادامه راه به دیدن کاخ ناصری که نزدیک چشمه و درخت سرو است بروید. کاخ ناصری هم برای خود ماجراهایی از زمان ناصرالدین شاه دارد و با این‌که کمی تخریب شده اما دیدنش خالی از لطف نیست.

کتیبه شهرستانک

یکی از دیدنی‌های اطراف تهران کتیبه شهرستانک است!

نوشته‌های این سنگ الان زیاد مشخص نیست اما داستانی که محلی‌ها درباره‌اش می‌گویند این است که این سنگ از کوه جدا شده و در کنار محل استراحت ناصرالدین شاه در کنار کاخ ناصری بدون این‌که خسارتی وارد کند افتاده است. این شاه هم دستور می‌دهد این اتفاق را روی این سنگ بنویسند و بگذارند همین‌جا بماند.


۷. غار یخ مراد

خب تا این‌جا روستاهای زیادی را معرفی کرده‌ایم حالا برویم سراغ یک پدیده طبیعی دیدنی و جالب در اطراف تهران به نام غار یخ مراد!

قندیل های یخی در غار یخ مراد در اطراف تهرانبرای دیدن غار یخ مراد با آن قندیل‌های یخی زیبا که نور را در رنگ‌های مختلف منعکس می‌کنند باید وارد جاده چالوس شوید. ۷۰ کیلومتر برانید و مسیر روستای کهنه ده را پیش بگیرید و در منطقه گچسر نزدیک روستای آزادبر به این غار زیبا برسید.

روی نقشه ببینید!

این غار جز آثار ملی‌ست و دیدنش در اوایل بهار یا آذرماه که قندیل‌های یخی شکل می‌گیرند خیلی زیباست.


شما هم وقتی به تعطیلات آخر هفته فکر می‌کنید یاد اقامت توی روستا می‌افتید؟ حالا که اینطور است در جریان باشید که بهترین سایت برای اجاره خانه روستایی پینورست است. اقامتگاه‌های پینورست با وسواس انتخاب می‌شوند. برای ما حفظ آرامش، تمیز بودن و امنیت ذهنی شما بیشترین اهمیت را دارد. برای همین اقامتگاه‌ها را گلچین می‌کنیم.

گلچین کردن اقامتگاه یعنی شما موقع انتخاب کردن به زمان کمتری نیاز دارید. برای خانه‌های روستایی تمیز بودن و سالم بودن خیلی مهم است. فرق بین یک تعطیلات ایده‌آل و یک خاطره بد هم دقیقا همین است.

حالا این سری اگر به ییلاق‌های اطراف تهران سفر کردید برای ما حتما در مورد تجربه سفرتان در بخش نظرات بنویسید. برایمان بگویید کدام روستاها و ییلاق‌های اطراف تهران دیدن دارند و چرا؟ منتظر خواندن داستان‌های شما در بخش نظرات هستیم.

من یه نویسنده عاشق سفرم. اگه فرصت سفر پیش نیاد با نوشته‌هام سفر می‌کنم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی