خانه مشروطه اصفهان ؛ خانه‌ای با نقش عدالت و آزادی‌خواهی 

  voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
خانه مشروطه اصفهان ؛ خانه‌ای با نقش عدالت و آزادی‌خواهی 

خانه مشروطه اصفهان را به معماری خاص و نقش‌ونگارها و کاشی‌های رنگارنگش می‌شناسند. رنگ‌ها و طرح‌هایی که هر کدام هزار قصه و حرف برای گفتن دارند. امروز می‌خواهیم به این خانه تاریخی در اصفهان برویم که روی آجر به آجر آن، خاطرات روزهای پرفرازونشیب ایران نقش بسته است.
این  همان جایی است که مردم زمانی که به دنبال عدالت و آزادی خواهی بودند شب را در آن صبح می‌کردند.


موزه مشروطه اصفهان کجاست؟

خانه تاریخی مشزوطه اصفهان در همسایگی جذاب ترین جای دیدنی اصفهان یعنی در ضلع شرقی میدان نقش جهان، خیابان نشاط، کوچه چهاردهم قرار دارد. این خانه درست مثل پلی است که می‌تواند تفکر آزادی‌خواهان آن دوران را به نسل امروز و آینده پیوند دهد.

خانه مشروطیت در اصفهان از خانه‌های تاریخی کمتر شناخته شده این شهر است و شاید برای همین معمولا خلوت است.
خانه مشروطه اصفهان حکم مجلس آن دوران را داشت و محل گردهمایی مشروطه خواهان اصفهانی بود. معماری و هنر به کار رفته در ساخت این خانه آن را یک موزه‌ تمام‌عیار کرده که هم اتفاقات تاریخ ایران و هم هنر ایرانی را نشانمان می‌دهد.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید اینجا قدم در خانه‌ای می‌گذارید که در دوره مشروطه‌خواهی محل رفت‌وآمد آدم‌های سرشناس و مهمی بوده که کنار هم جمع می‌شدند و درباره مشروطیت و امور مدنی با هم مشورت می‌کردند.
حالا شما می‎توانید با سفر به اصفهان در شاه‌نشین‌ها و حیاط‌های باصفای خانه مشروطه قدم بزنید و خود را در لابه‌لای تاریخ آن تصور کنید. ناگفته نماند که این خانه سنتی اصفهان سهم بزرگی در حافظه تاریخی ایران دارد و گوشه‌ای از فرهنگ و هنر پربار کشور به حساب می‌آید.

خانه مشروطه اصفهان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس sogol gh

راستی در سفر به اصفهان پیشنهاد ما اجاره آپارتمان مبله در اصفهان و ویلا‌های شیک و تمیز برای اقامت است. شما برای پیدا کردن گزینه‌های مناسب کافی است به دنبال پلتفرم‌های آنلاین اجاره روزانه ویلا در اصفهان بگردید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن محل اقامت خود را طبق سلیقه و نیاز‌تان انتخاب کنید


تاریخ در مورد خانه مشروطه اصفهان چه می‌گوید؟

همان طور که در بالا گفتیم این خانه تاریخی اصفهان قدمتی به‌ اندازه یک قرن دارد و سال تاسیس آن به دوران قاجار می‌رسد.
اولین مالک خانه مشروطیت اصفهان شخصی به اسم محمد تقی رازی است که آن زمان از علمای بزرگ اصفهان بود. همه در اصفهان او را به اسم شیخ رازی یا محمد تقی خان ایوانکی می‌شناختند. این عالم بزرگ دوره قاجار که از بزرگان خاندان نجفی بود به صاحب حاشیه هم شهرت داشت.

بعد از شیخ رازی خانه مشروطه به چه کسی واگذار شد؟

بعد از محمدتقی رازی خانه  مشروطه اصفهان به فرزندش یعنی حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی رسید. اگر از کتاب تاریخ دوره دبیرستان چیزی یادتان باشد، حتما اسم او را بارها شنیده‌اید که در دوره مشروطه رهبر سیاسی مردم اصفهان و ریاست علمای این شهر بود و همه مردم او را با عنوان ثقه‌الاسلام می‌شناختند.
او در این دوره به مردم‌سالاری، مشورت و قانون‌گرایی توجه زیادی داشت و جمعی از عدالت‌خواهان، علما، افرادی که در راس سیاست بودند را در این خانه جمع می‌کرد تا با مشورت هم مجلسی برگزار کنند و درباره حکومت بدون استبداد و حقوقشان در جامعه حرف بزنند.

خانه مشروطه

منبع عکس گوگل مپ، عکاس محمدرضا الكعبی

خلاصه که در آن دوره خانه مشروطه اصفهان جای امنی بود تا همه تفکرشان را آزادانه بیان کنند. چند سال بعد از انقلاب اسلامی، شهرداری اصفهان خانه مشروطه را از اقوام شیخ رازی خرید و تا جایی که نیاز به بازسازی داشت مرمت کرد.
البته در این مرمت بخشی از خانه مشروطه به موزه‌ تغییر کاربری داد تا گردشگران و اهالی اصفهان بتوانند از این خانه قدیمی و تاریخی دیدن کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین کافه های اصفهان، جایی دنج و دلنشین در نصف‌جهان


معماری موزه مشروطه اصفهان

خانه مشروطه اصفهان از نظر معماری، هنر و ذوق استادانی که آن را ساخته‌اند دست کمی از بقیه خانه های تاریخی اصفهان ندارد.
اینجا با سبک معماری دوره قاجار که بیشتر همراه با مقرنس‌کاری و شیشه‌های رنگی بوده ساخته شده. به طوری که هر بیننده‌ای با دیدن این خانه بی‌اختیار این‌همه ذوق هنری و ظرافت غیرقابل وصف را تحسین می‌کند.
حالا اگر نگاهی به تصاویر خانه مشروطه بیاندازید بیشتر از همه جذب رقص نور شیشه‌های رنگی می‌شوید که داخل خانه را شبیه به دنیای رنگارنگ کرده‌اند.
اتاق هفت دری خانه مشروطیت اصفهان یکی از معروف‌ترین اتاق‌های این خانه تاریخی است که شیشه‌کاری‌های زیبا دارد.

خانه های تاریخی اصفهان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Marjan Mahdian

بیشتر بخوانید: دیدنی های اطراف اصفهان را بیشتر بشناسیم

بیشترین شیشه‌کاری‌های خانه مشروطه را کجاها می‌توان دید؟

بیشترین شیشه‌کاری‌ها بر روی هفت لنگه در که در اصطلاح به آن‌ها اُرُسی می‌گویند به کار برده شده و در هنگام تابش نور خورشید و برخورد با شیشه‌ها، فضایی زیبا در اتاق به وجود می‌آید که دیدنش لذت‌بخش است. اینجا همان جایی است که خیلی از علاقه‌مندان به عکاسی دست به شکار لحظه‌ها می‌گیرند و تصاویر زیبایی را در آلبوم خاطرات سفر به اصفهان‌شان ثبت می‌کنند.
البته که زیبایی‌های خانه مشروطه اصفهان تمامی ندارد، تالار این خانه تاریخی اصفهان با تزییناتی همچون گچ‌بری‌های ظریف و نقاشی‌های شیر و ارسی‌ با شیشه‌های رنگی پر شده شکوه و جلال چشم‌نوازی دارد که باید رفت و از نزدیک تمام این زیبایی‌ها را دید. جدای از تمام زیبایی‌های معماری، این خانه نشانگر گوشه‌ای از فرهنگ و سبک هنری و زندگی مردم آن دوره مردمان اصفهان است.

خانه مشروطه اصفهان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Mohammad Kalantari

بیشتر بخوانید: بریانی: اصفهان کجا بریانی بخوریم؟


از خانه‌ای که الان موزه شده بیشتر بدانید 

اگر به تاریخ و دیدن اسناد قدیمی علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌شود حتما از موزه خانه مشروطه بازدید کنید. اینجا پر از مدارک دوره مشروطیت و اسناد قدیمی است که در شیشه‌های مخصوص موزه در امنیت کامل نگهداری می‌شوند.
تابلوهایی که  روی دیوارهای خانه مشروطه می‌بینید یادگاری از آن دوره است. خانه مشروطیت اصفهان بخش دیگری هم دارد؛ بخش علمی و فرهنگی. اینجا همایش‌های مختلفی در سال برگزار می‌شود.
در بازدید از این خانه و با تامل و کنجکاوی بر روی اسناد و مدارک موجودی که در آنجا به نمایش گذاشته شده است، می‌توانید سه اصل مهم حکومت مشروطه یعنی مردم سالاری، مشورت و قانون‌گرایی را به همین سادگی در کنار هم ببینید و با طرز تفکر و دیدگاه مشروطه‌خواهان آشنا شوید.
حس قدم زدن در تاریخ برای آن که تاریخ دوست است اینجا لذت دیگری دارد.

خانه تاریخی

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Omar Al Mubarak

بیشتر بخوانید: با بهترین موزه های اصفهان آشنا شوید


جاذبه های دیدنی‌ نزدیک به خانه مشروطه 

شما در این بازدید با یک تیر چند نشان می‌زنید و در مرکز شهر اصفهان می‌توانید در چهار گوشه این میدان از بناهای تاریخی ارزشمندی دیگری مثل میدان نقش جهان، عالی قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه دیدن کنید.
خانه تاریخی معتمدی و بازارچه حسن آباد هم در نزدیکی خانه مشروطه اصفهان هستند که با پیاده‌روی کوتاهی می‌توانید خودتان را به آنجا برسانید.
البته سی و سه پل هم از آثار تاریخی معروف اصفهان است که دسترسی آن از خانه مشروطه اصفهان سخت نیست و شما می‌توانید با وسایل حمل و نقل عمومی هم خودتان را به آنجا برسانید.

میدان نقش جهان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس MOHAMMADREZA YAGHOUBI SHAVAKI

بیشتر بخوانید:  مسجد شیخ لطف الله اصفهان ; چرا صدا در مسجد انعکاس دارد؟


رستوران‌های نزدیک خانه مشروطه 

شما برای اینکه در نزدیکی خانه مشروطه بتوانید بهترین رستوران‌های اصفهان را برای خوردن غذا انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم رستوران هایی که معرفی می‌کنیم را در الویت‌های خود قرار دهید:

 • رستوران شمال شهر اصفهان

  یکی ا شعبه‌های نشاط در نزدیکی خانه مشروطیت اصفهان قرار دارد. این رستوران کباب و غذاهای ایرانی ایرانی با کیفیت اما گرانی را به مشتریان عرضه می‌کند. نکته قابل توجه رستوران شمال شهر این است که رستوران به خاطر نزدیکی به مرکز شهر اصفهان همیشه به خصوص آخر هفته‌ها شلوغ است. پس قبل از رفتن به رستوران شمال شهر هماهنگی لازم را انجام دهید تا معطل نشوید.

 • رستوران قصر منشی اصفهان

  این رستوران در داخل هتل قصر منشی اصفهان قرار دارد و یکی از رستوران‌های نزدیک به خانه مشروطه است. منو این رستوران پر از غذاهای سنتی و محلی اصفهان است. شما در سفر به اصفهان در کمتر جایی می‌توانید غذاهای سنتی این شهر را با این کیفیت پیدا کنید.

 • رستوران سنتی خان اصفهان

  این رستوران در خیابان نشاط دقیقا سر کوچه فرشادی به هنگام خروج از خانه مشروطه اصفهان، تابلوی بزرگ یک رستوران را می‌بینید که رستوران سنتی خان است.
  این رستوران ظاهر و طراحی فضای جالب، تمیز و مرتب با نیمکت‌های سنتی دارد.
  دیزی، ماهیچه و گردن با باقالی پلو از غذاهای معروف رستوران سنتی خان هستند که از خوردن آن غافل نشوید. 

رستوران خان اصفهان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Hank Xiao

بیشتر بخوانید: چطور بهترین رستوران مقصد سفرمان را پیدا کنیم؟


ساعت بازدید خانه مشروطه اصفهان

گشت‌وگذار در خانه مشروطه اصفهان تقریبا یک ساعتی زمان می‌برد. بازدیدهای این خانه تاریخی در دو سانس انجام می‌شود:
سانس اول: روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعدازظهر است.
سانس دوم: از ساعت ۴ عصر تا ۸ شب است .
روزهای پنجشنبه و جمعه: از ساعت  ۸ صبح تا ۱ بعدازظهر باز است.

ساعت بازدید از خانه مشروطه

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Zahra Fatehi

بیشتر بخوانید: اجاره روزانه آپارتمان مبله ۲ خواب در اصفهان


اطلاعات مورد نیاز و راه های ارتباطی

آدرس: اصفهان، ضلع شرقی نقش جهان، خیابان نشاط، کوچه چهاردهم (مقصود بیک)
روزهای بازدید: همه روزه برای بازدید عموم باز است.
قیمت بلیط خانه مشروطه اصفهان : بازدید از خانه تاریخی مشروطه اصفهان هزینه‌ای ندارد و رایگان است.
شماره تماس: توصیه می‌شود حتما پیش از رفتن به این خانه با بخش اطلاعات این موزه با شماره  ۰۳۱۳۲۲۱۲۵۵۶ تماس بگیرید و از باز بودن آن اطلاع دقیق حاصل نمایید.


چطور به موزه مشروطه در اصفهان برویم؟

خانه مشروطه اصفهان آدرس و راه‌های دسترسی راحتی دارد. شما می‌توانید برای بازدید از این خانه  از دو مسیر استفاده کنید:
مسیر اول: در کنار دولتخانه صفوی که در ضلع شرقی میدان نقش جهان دارد بروید و به محله قصر منشی برسید با ادامه مسیر به سمت چهارراه شکرشکن، خیابان نشاط و کوچه مقصود بیک یا همان کوچه چهاردهم جایی است که شما را به این خانه تاریخی اصفهان می‌رساند.
مسیر دوم: برای دسترسی به خانه مشروطه، مسیر دیگری نیز در اصفهان وجود دارد که راحت‌تر شما را به خانه مشروطیت اصفهان می‌رساند. این مسیر از بازارچه حسن آباد شروع می‌شود، شما با عبور از کنار حوزه علمیه امام علی به صدر خواجو و کوچه شبنم که در نزدیکی امامزاده احمد اصفهان است می‌رسید و بعد  قابل دسترسی است.

آدرس خانه مشروطیت اصفهان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Mohammad Kalantari

بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز بازار اصفهان ؛ بگردید، بخرید و بریانی بخورید


خانه مشروطه، بنایی تاریخی از گذشته‌های دور ایران است.شما چقدر به تاریخ، ابنیه تاریخی و رخدادهای گذشته علاقه‌مندید؟ آیا تا به حال خانه مشروطه اصفهان را از نزدیک دیده‌اید؟ چه تجربه‌ای از بازدید این خانه موزه تاریخی و ماندگار دارید؟
اگر در سفرهای قبل به این خانه سری زدید، نکات، تجربیات و نظرات خود را درباره خانه مشروطه اصفهان در اینجا به اشتراک بگذارید تا اطلاعات ارزشمند شما برای یک بازدید موفق و کامل ما را راهنمایی کند.
راستی اگر به شهر زیبا و تاریخی اصفهان سفر کردید و قصد اجاره سوئیت داشتید به سایت پینورست سر بزنید و بهترین جا را برای اقامت خود در اصفهان انتخاب کنید.


سوالات متداول

آدرس خانه مشروطه کجای اصفهان است؟
این موزه در ضلع شرقی نقش جهان، خیابان نشاط، کوچه چهاردهم (مقصود بیک) قرار دارد.
ساعت بازدید از خانه مشروطه در اصفهان تا چند است؟
بازدید در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعدازظهر است. در روزهای پنجشنبه و جمعه هم از ۸ صبح تا ۱ بعداظهر است.
رستوران‌های معروف اصفهان در نزدیک خانه مشروطه کدامند؟
رستوران خان، رستوران شمال شهر و رستوران فصر منشی در نزدیکی این موزه هستند.
هزینه بازدید از خانه مشروطیت اصفهان چقدر است؟
بازدید از خانه تاریخی مشروطه اصفهان هزینه‌ای ندارد و رایگان است.

علاقه به حوزه گردشگری همراه با فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهترین تفریحات زندگی من است، اینجوری هم میتونم سفر کنم هم بنویسم هم برای بقیه تجربه‌هامو به اشتراک بزارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی