علت نامگذاری سی و سه پل چیست؟ همه چیز درباره مهم‌ترین پل زاینده رود

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars
0نظر
علت نامگذاری سی و سه پل چیست؟ همه چیز درباره مهم‌ترین پل زاینده رود

اصفهان همیشه مقصد اول گردشگران ایرانی و خارجی بوده و هست. سی و سه پل هم از آن جاهای دیدنی اصفهان است که امکان ندارد تا اصفهان بروید و به آن سر نزنید. سی و سه پل فقط یک شاهکار معماری ایرانی نیست، جایی‌ست که مردم اصفهان، روزگارشان را کنارش می‌گذرانند و خاطره می‌سازند. این پل همان‌جایی است که برای اصفهان و مردمش زندگی شبانه ساخته. پس می‌توان گفت اینجا قلب تپنده‌ شهر است. شب‌های روشن کنار زاینده رود، حتی حالا که رود دیگر آب ندارد، هنوز هم زنده است. 

اصفهان یازده پل دارد که همه‌شان مهم هستند. اما سی و سه پل، همیشه بین همه‌شان می‌درخشد.


سی و سه پل کجاست؟

سی و سه پل یا پل الله‌وردی‌خان، مرکز زندگی شبانه اصفهان، یکی از پل‌هایی است که از روی زاینده‌رود می‌گذرد. با اینکه همه‌ی تابلوهای راهنمای شهر، شما را به سمت پل هدایت می‌کنند، اما یادتان باشد برای رسیدن به سی و سه پل باید خودتان را به انتهای خیابان چهارباغ برسانید.

شب‌های اینجا از روزهایش شلوغ‌تر و زیباتر است. پس می‌توانید برای یک گشت و گذار شبانه خودتان را آماده کنید.

شب‌های سی و سه پل

روی نقشه ببینید!

اگر تصمیم دارید که برای دیدن اثر تاریخی و دیدنی سی‌ و سه پل به شهر اصفهان سفر کنید می‌توانید همین حالا برای اجاره سوئیت روزانه به وب سایت پینورست سر بزنید.


تاریخچه و معماری

این پل در دوره صفوی و به دستور شاه عباس ساخته شد. شاه عباس صفوی پایتخت حکومت خود را از قزوین به اصفهان تغییر داد تا بتواند در جوار زاینده‌رود استحکام و مرکزیت حکومت خود را تضمین کند. ساخت این پل در سال ۱۰۱۱ هجری قمری به پایان رسید. البته روایت دیگری هم وجود دارد که ساخت پل در سال ۱۰۰۵ هجری ساخته شده است. اما شواهد نشان می‌دهد که ساخت سی وسه پل یک بار در این سال به پایان رسیده که در واقع طبقه پایینی پل بوده. ولی بعد از مدتی طبقه‌ بالایی هم به آن اضافه شده تا زمان طغیان آب رودخانه، عبورو مرور مختل نشود. 

معماری پل

معمار سی و سه پل استاد حسین بنا اصفهانی بود که پسرش شاهکارهایی مثل مسجد شیخ لطف الله ساخته بود.

اینجا 33 دهانه، 295 متر طول و 14 متر عرض دارد. البته بعضی از منابع تاریخی می‌گویند در قدیم این پل چهل دهانه داشته. کم‌کم به مرور زمان با کاشتن درخت‌ها و تغییر مسیر در بعضی قسمت‌های رودخانه، بخشی از آن کارایی خود را از دست داده و حذف شده. همین اتفاقات هم باعث شده امروزه به سی و سه پل شناخته شود.

این پل ۹۹ طاقچه دارد که در گذشته هر کدامشان با نقاشی‌های ظریف و زیبا تزئین شده بودند.

طاق‌نماهای این پل از یک طرف به معبر آن و از طرف دیگر رو به زاینده رود قرار گرفته. همان منظره‌ای که همه برای تماشای زیبایی‌اش تا زاینده رود می‌روند.

بیشتر بخوانید: اصفهان کجا بریم؟ ۱۵راه کم‌خرج برای کشف دوباره‌ی اصفهان


علت نامگذاری سی و سه پل چیست؟

این پل را بر اساس تعداد دهانه‌هایش که سی وسه عدد است به این اسم می‌شناسند. خیلی‌ها عقیده دارند دلیل اینکه این پل سی‌وسه دهانه دارد به اصالت گرجستانی الله‌وردی‌خان برمی‌گردد و تعداد این دهانه‌ها با تعداد الفبای گرجی یکی است. بعضی‌ها هم معتقدند سی‌وسه عدد مقدسی بوده و به الاهه آب، آناهیتا، نسبت داده شده است.

اما اینجا تا قبل از آن در زمان ساختش چهل دهانه داشته و بعد از تغییر مسیر آب و متروک شدن بعضی دهانه‌هایش به سی وسه پل تغییر کرد. زمانی که این پل چهل دهانه داشته، به پل چهل چشمه هم معروف بوده.

سی و سه پل در روز

نام دیگر سی و سه پل چیست؟ 

اینحا به پل الله‌وردی خان هم شهرت دارد و دلیل آن این است که این پل به هزینه و نظارت سردار بزرگ شاه عباس به نام پل الله وردی‌ خان ساخته شده. همین هم دلیلی شده تا به احترام او این اسم را روی پل بگذارند.

اما اینجا داستان تمام نمی‌شود. سی و سه پل اسم‌های دیگری هم دارد. مثلا یکی از این اسم‌ها پل شاه‌ عباسی است که به خاطر ساخته شدن در زمان شاه عباس این اسم را گرفته. پل جلفا هم نام دیگر سی و سه پل است که اتصال منطقه جلفا به مناطق دیگر است. 

به سی وسه پل، پل زاینده رود هم گفته می‌شود چرا که سی‌ وسه پل بزرگترین پل احداث شده روی زاینده رود است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید از اصفهان؛ مثل اصفهانی‌ها خرید کنید


سی و سه پل امروز؛ شب‌های روشن اصفهان

بازدید از اینجا در هر ساعتی از شبانه روز آزاد و رایگان است. اطراف پل هم پر از کافه و رستوران و اقامتگاه است. پس می‌توانید روی سی و سه پل برای یک تفریح مفصل حساب کنید. 

دلیل اصلی محبوبیت این پل فضای امن و دوستانه‌ای است که ساخته. شما تا دیروقت می‌توانید اینجا بمانید و خوش بگذرانید. آواز خواندن روی سی و سه پل، یکی از رسم‌های همیشگی شب‌های اصفهان است. وقت‌هایی هم که زاینده رود آب داشته باشد، همه‌چیز باصفاتر و زیباتر هم می‌شود.

شب های اصفهان

خوش‌گذرانی روی سی و سه پل و اطرافش از گذشته‌ها باب بوده. مثلا زمان برگزاری جشن نوروز مردم شهر دست به دست هم می‌دادند و پل را چراغانی و آینه‌بندان می‌کردند. در زمان شاه عباس روی این پل و در کنارش هفت شبانه روز جشن می‌گرفتند.بعضی از روایت‌های تاریخی هم می‌گوید جشن دیگری در تیرماه روی این پل زیبا برگزار می‌شده است.

همچنین مسیحیانی که در کنار سی وسه پل زندگی می‌کرده‌اند، جشنی به نام خاج شویان داشتند. مراسم غسل تعمیدشان را هم در آب‌های زاینده رود انجام می‌دادهند. البته متاسفانه ارمنی‌ها در زمان شاه‌عباس اجازه‌ گذر از پل را نداشتند، اما می‌توانستند در کنار پل با بازرگانان اصفهانی داد و ستد کنند و مراسم‌های خود را آنجا برگزار کنند.

بیشتر بخوانید: سه شهر ایران که زندگی شبانه دارند؛ از ضیافت کباب‌ها تا آواز زاینده رود


رودی که سی و سه پل از آن می‌گذرد آب دارد؟

زاینده رود که همیشه یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌های ایران بوده، این روزها حال خوبی ندارد. خشکی این رودخانه هم شهر اصفهان را با مشکلات گردشگری روبرو کرده و هم کشاورزان را برای تامین آب مورد نیازشان نگران کرده.

بخشی از دلیل خشکی زاینده رود بارش کمتر باران در سال‌های گذشته است. اما انتقال آب زاینده‌رود به شهرهای دیگر، احداث کارخانه‌های صنعتی بیش از حد لزوم در شهر اصفهان هم تاثیر زیادی روی خشکی زاینده رود گذاشته‌اند. استفاده‌ نادرست از آب برای کشاورزی در بسترهای بالایی رودخانه هم یکی از دلای خشکی زاینده‌رود است.

نمایی از زاینده‌رود

هرچند که درحال حاضر تلاش‌هایی برای برگرداندن آب به زاینده رود درحال انجام است، اما همچنان نگرانی‌هایی که برای تامین آب شرب و آب کشاورزی وجود دارد.

اما بی‌آبی زاینده‌رود، سی و سه پل را هم تحت تاثیر قرار داده. پایه‌های این پل برای قرارگیری در آب ساخته شده‌اند، و حالا خشکی رود، آسیب‌هایی به پل وارد کرده.

بیشتر بخوانید: کاخ عالی قاپو اصفهان ؛ بهترین نمای اصفهان را ببینید


دیدنی‌های اطراف؛ از چهل ستون تا نقش جهان

یکی از دیدنی‌های اصفهان که مثل سی و سه پل خیلی طرفدار دارد، چهلستون است. این کاخ که بر بیست ستون بنا شده و با انعکاس آن در آب منظره‌ زیبایی از چهل ستون برای بازدیدکنندگان می‌سازد یکی از آثار باقی مانده از دوران صفوی است. این کاخ در امتداد چهارباغ ساخته شده و از طریق آن دسترسی به تمامی باغ‌ها امکان پذیر بوده. اینجا در زمان خودش با اینکه بخش کوچکی از باغ جهان نما بوده مرکزیت داشته است. در امتداد معابر زیبا با درخت‌های بلند می‌توانید بعد از کمی پیاده روی به این کاخ برسید.

کاخ چهلسون اصفهان

میدان نقش جهان هم که در زمان شاه عباس به اوج زیبایی خود رسید از دیدنی‌های اصلی شهر اصفهان است و شما با بازدید از این میدان از عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله، بازار و سر در بازار قیصریه و دو دروازه دیدن خواهید کرد. 

میدان امام اصفهان

همینطور اصفهان به دلیل عبور زاینده‌رود از این شهر پل‌های زیادی دارد. اما بعد از سی و سه پل معروف‌ترین پل آن را می‌توان پل خواجو دانست. این پل با عمارتی سلطنتی در میان آن که محل استراحت موقتی شاهان بوده است با تزیینات و کاشیکاری‌های بی‌نظیرش بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا را به سوی خودش جذب می‌کند. همچنین از نظر معماری هم پل خواجو شاهکار زمان خود محسوب می‌شود. چرا که سدی پشت این پل بنا شده که با دریچه‌هایش مقدار آب جاری رودخانه را کنترل می‌کرده است.

بیشتر بخوانید: پل خواجو چه زمانی ساخته شده؟ تمام اسرار و عجایب پل شاهی اصفهان


شما تا به حال به شهر اصفهان سفر کرده‌اید؟ تا به حال سی و سه پل را از نزدیک دیده‌اید؟ شما هم موافق هستید که این پل در شب بسیار دیدنی‌تر است؟ شما کدام کافه یا رستوران را در نزدیکی این پل می‌شناسید که به بقیه هم پیشنهاد می‌کنید به آنجا بروند؟ حتما نظر و تجربه خودتان از سفر به اصفهان و دیدن سی و سه پل را برای ما بنویسید و با بقیه هم به اشتراک بگذارید.

معمولا همه به سفر رفتن و کشف و دیدن جاهای جدید علاقه دارند. البته پیدا کردن و انتخاب محل اقامت یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌های سفر است. این بار که تصمیم گرفتید برای سفر برنامه‌ریزی کنید برای اجاره محل اقامت به صورت آنلاین به سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع اقامتگاه از سوئیت و آپارتمان تا اجاره ویلا بیرون شهر در این سایت وجود دارد.

بیشتر از اینکه عاشق سفر باشم، عاشق تجربه سفر به سبک خودم هستم. سعی می‌کنم به اطرافم با نگاه خودم معنا بدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی