گنجینه فرهنگ و هنر یزد ؛ پاتوق هنرمندان یزدی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
گنجینه فرهنگ و هنر یزد ؛ پاتوق هنرمندان یزدی

گنجینه فرهنگ و هنر شهر یزد پاتوقی برای هنرمندان و هنردوستان است. فرقی نمی‌کند ساکن شهر یزد باشید و یا به این شهر سفر کرده باشید گنجینه فرهنگ و هنر می‌تواند چیزهای جالبی برایتان داشته باشد. این ساختمان در بافت قدیمی شهر یزد و در محله ایرانشهر قرار گرفته و بازدید از آن برای همه آزاد است.

با پینورست همراه شوید تا ببینیم این گنجینه چه قسمت‌هایی دارد و چه اتفاق‌هایی در آن می‌افتد.


داستان گنجینه فرهنگ و هنر یزد

وقتی به این گنجینه می‌رسید در چوبی ساختمان و آجرکاری قدیمی آن در اولین نگاه هم نظرتان را جلب می‌کند. بدتان نمی‌آید به جز این‌که از اتفاقات پشت این در باخبر شوید، درباره این ساختمان هم چیزی بدانید. آن‌طور که گفته می‌شود این ساختمان در دوره پهلوی ساختمان بانک شاهی بوده و بعد از انقلاب برای مدت طولانی متروک بود.

گنجیمه فرهنگ و هنر یزد کجاست؟

منبع: گوگل مپ عکاس: Sohrab Pourkhalili

سال‌های سال گذشت تا این‌که بالاخره در سال ۱۳۸۶ وزارت ارشاد مسئولیت بازگشایی ساختمان را به عهده گرفت و آن را به مرکزی برای دورهمی هنرمندان تبدیل کرد.


در گنجینه فرهنگ و هنر چه خبر است؟

این‌جا بخش‌های مختلفی دارد. در بازارچه کتاب آن می‌تواند تازه‌ترین کتاب‌هایی که وارد بازار شده‌اند را ببینید. در بخش موزه و گالری این مرکز هم آثار مختلف هنرمندان به نمایش درمی‌آید. اگر خیلی خوش‌شانس باشید و زمانی از این ساختمان بازدید کنید که نمایشگاهی در آن برپاست می‌توانید هم با هنرمندان شهر یزد و هم با آثار هنری آن‌ها آشنا شوید.

گنجینه فرهنگ یزد

منبع: گوگل مپ عکاس: Sohrab Pourkhalili

بیشتر بخوانید: موزه های یزد ؛ تاریخ را از نمای نزدیک ببینید!

در کنار همه این اتفاقات خوب، کلاس‌های آموزشی مختلفی هم در محل گنجینه فرهنگ و هنر برگزار می‌شود. خیلی از اهالی شهر یزد برای شرکت در این کلاس‌ها به گنجینه سرمی‌زنند.


اطلاعات گنجینه فرهنگ و هنر یزد

آدرس: یزد، ایرانشهر، میدان خان

ساعت کار: ۸:۳۰ صبح تا ۸ شب

شماره تماس: ۰۳۵۳۶۲۷۳۵۹۹


دیدنی‌های اطراف گنجینه فرهنگ و هنر یزد

موزه آب و آرامگاه امامزاده جعفر از دیدنی‌هایی هستند که در اطراف این مکان قرار گرفته‌اند. یکی دو رستوران هم در محدوده این گنجینه هست تا بتوانید قبل و یا بعد از بازدید در آن‌جا ناهار بخورید. پاساژ کویتی‌ها شهر یزد هم نسبتا به گنجینه نزدیک است. این پاساژ در محله ملا فرج‌الله و در بلوار منتظر قائم قرار دارد. اگر هم هنوز میدان امیر چخماق و دیدنی‌های اطراف آن را ندیده‌اید بعد از بازدید از گنجینه حتما به آن‌ سر بزنید. فاصله آن تا این میدان چندان زیاد نیست.

در کنار همه این‌ها قدم زدن و گشت‌وگذار در بافت تاریخی شهر یزد را فراموش نکنید. مهم نیست چه مقصد و هدفی داشته باشید، پرسه زدن و تماشا کردن این منطقه به خودی خود جذاب است.


سؤالات متداول

گنجینه فرهنگ و هنر یزد جمعه‌ها هم باز است؟

نه. این مجموعه در روزهای جمعه تعطیل است.

از میدان امیر چخماق یزد تا گنجینه فرهنگ و هنر چقدر راه است؟

اگر بخواهید این مسیر را پیاده بروید حدود ده دقیقه راه است.

می‌توانیم بچه‌ها را هم برای بازدید با خودمان ببریم؟

بله. ورود به این مجموعه محدودیت سنی ندارد.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی