گام به گام از حوضخانه عمارت بادگیر تا عکسخانه کاخ گلستان

عمارت بادگیر عکس

عمارت بادگیر از حیث قدمت پس از ایوان تخت مرمر و عمارت الماس سومین بنای کاخ گلستان محسوب می شود. به دلیل وجود بادگیرهایی که در بنا ساخته شده این نام را گرفته است. برای ساخت این عمارت زحمت های زیادی کشیده شده تا به این درجه از زیبایی برسد.

معماری عمارت بادگیر

عمارت بادگیر در تالار بزرگ خود، گوشواره های زیبا و بالاخانه ها و دهلیزهای پر زرق و برق را جای داده است. نه ارسی زیبا در این عمارت وجود دارد که زیبایی این عمارت را تشدید کرده است. ستون ها، دیواره ها و سقف آن سراسر با نقاشی به سبک دوره زندیه، مرمر، زرنگاری، آینه کاری، گچ بری، منبت کاری، پوشیده شده است.

عکس عمارت بادگیر

کفپوش معرق هفت رنگ با طرح بته جقه و زرد رنگ آن، همه نمایانگر شاهکار هنر معماری ایرانی است. جابجایی هوا و سیستم خنک کننده عمارت بادگیر توسط چهار بادگیری که در چهارگوشه حوضخانه قرار دارد انجام می شود. هوای بخش بالایی عمارت بادگیر شامل اتاق ها و تالار و بخش زیرین که حوضحانه می باشد از این طریق خنک می شود.

تاریخچه عمارت بادگیر

از مهمترین وقایعی که در عمارت بادگیر رخ داده است می توان به تاج گذاری مظفرالدین شاه بر روی تخت طاووس اشاره کرد. دلیل برگزاری مراسم تاجگذاری در عمارت بادگیر خنک بودن آن است. اگر پادشاهان قاجاری به ییلاق هم نمی رفتند خنک بودن عمارت به حدی بود که می توانستن از بودن در این عمارت لذت ببرند.

داخل عمارت بادگیر

این عمارت در زمان فتحعلی شاه توسط حاج میرزا جعفرخان تبریزی و عبدالله خان معمارباشی ساخته شده است. در زمان ناصرالدین شاه توسط حاج علیخان حاجب الدوله تغییراتی در آن انجام گرفت و بشکل امروزی درآمد. این تغییرات را می توان با مقایسه کردن تابلو نقاشی عمارت، اثر ملک الشعراء با ساختمان فعلی کاملا احساس کرد.

در بعضی از بخش های حوضخانه کاخ گلستان قفس هایی برای نگهداری پرندگان تعبیه شده بود. پادشاه گهگاهی برای تماشای آنها به آنجا می آمد. اما در سال ۱۳۷۸ این حوضخانه به عکسخانه کاخ گلستان تبدیل شد که عکس های دوران قاجار در آن نگهداری میشد. به کاخ گلستان سفر کنید و از عمارت بادگیر این مجموعه دیدن نمایید.

عمارت بادگیر

 

3
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 دیدگاه

 • mohsen
  3 ماه پیش

  چه جالب که حتی کفپوش های عمارت بادگیر معرقه…. دم معماران ایرانی گرم.

 • سهیلا
  3 ماه پیش

  چقدر این بادگیرها خوب بودند.. خوشا به قدیم که همه چیش طبیعی بود. بادی که از این بادگیرها میاد کجا و باد کولرهای امروزی کجاا!!! والا هرچی پادرد و کمردرد اومد از همین باد کولرها بود که غیر طبیعیه.

 • vida
  3 ماه پیش

  تاجگذاری مظفرالدین شاه بر روی تخت طاووس تو عمارت بادگیر رخ داده؟