10 توصیه مهم برای سفر به کویر و کویرگردی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
10 توصیه مهم برای سفر به کویر و کویرگردی

کویرگردی احتمالا یکی از جذاب‌ترین و چالش‌برانگیزترین مدل‌های سفر است. طبیعت خاص کویر هم زیبایی‌هایی را نشان شما می‌دهد که احتمالا تا پیش از این هیچ‌کجا ندیده‌اید و هم خطراتی را به همراه دارد که اگر برای مواجه با آن‌ها آماده نباشید احتمالا این تجربه‌ی جادویی و منحصر به فرد را برایتان تلخ می‌کند.

حتی حرفه‌ای‌ترین طبیعت‌گردان هم قبل از کویرگردی باید خود را به خوبی مجهز و آماده کنند. ما در این مطلب ۱۰ نکته‌ی مهم برای سفر به کویر را برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم که با کمک آن‌ها می‌توانید تجربه‌ای به یادماندنی برای خودتان رقم بزنید.

راستی برای اجاره بوم گردی در سفرهای خود می‌توانید روی پینورست حساب کنید و در خیلی از شهرهای کویری مثل کاشان از پینورست اقامتگاه‌های خوبی اجاره کنید.


10. آب کافی همراه داشته باشید ?

یکی از نکات بسیار مهم در هنگام سفر به کویر، به همراه داشتن آب کافی است. در کویر به خاطر گرمی زیاد هوا و تعریق بالا، آب بدن زودتر از دست می‌رود و مهم است که در طول روز آب فراوان بنوشید.

وسایل ضروری برای سفر به کویر

به ازای هر روز تقریبا 3.5 یا 4 لیتر آب به همراه ببرید. اگر از محل اقامت یا کمپ، عازم پیاده‌روی و کویرگردی شدید، حواستان به میزان آبی که به همراه می‌برید باشد. مسافت پیاده‌روی را هم با توجه به موجودی آبتان تنظیم کنید و جوری برنامه‌ریزی کنید که در راه برگشت بی‌آب نمانید.

هم‌چنین بهتر است مقداری آب آشامیدنی اضافی در ماشین خود به همراه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: خوراکی ها در سفر ؛ در سفر چه خوراکی‌هایی همراه خود ببریم؟


9. خود را برای مواجه با حیوانات کویرنشین آماده کنید ??

موقع سفر به کویر باید برای مواجه با حشرات و خزندگان و حیوانات سمی آماده باشید. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از سفر دست کم یک مطالعه‌ ساده راجع به انواع گزیدگی‌ها داشته باشید تا در صورت مواجه با چنین شرایطی، کمی آماده باشید.

حتما یک جعبه‌ کوچک کمک‌های اولیه، شامل وسایلی مثل باند، بتادین، انواع قرص و کرم همراه خود ببرید. انواع کرم‌ها و اسپری‌های ضد حشرات هم جز اقلام ضروری این سفر هستند.

کویرگردی

برای دفع حشرات از خود و جلوگیری از گزیدگی‌ها، می‌توانید از بعضی کرم‌ها و اسپری‌های مخصوص استفاده کنید. بعضی روغن‌های گیاهی مثل اسطوخودوس هم این کار را برای شما انجام می‌دهند.

راه حل دیگر این است که از مکان‌های تاریک و حتی دارای سایه در طول روز دوری کنید. چون این مکان‌ها محل کمین حیواناتی مثل مار و عقرب هستند. همچنین هنگام استفاده از کفش‌ها یا زیرورو کردن وسایل کیف‌هایتان، حواستان به این حیوانات موذی باشد که ممکن است در آن‌ها کمین کرده باشند.

بیشتر بخوانید: چگونه یک سفر امن داشته باشیم؟


8. در برابر آفتاب از پوست خود محافظت کنید ☀️

کویر و آفتاب سوزان آن، از هم جدانشدنی‌اند. با وجود تمام زیبایی‌های این دشت شنی، آفتاب و گرمای آن می‌تواند سفر را برای شما جهنم کند. اما این به آن معنی نیست که شما هیچ راهی برای محافظت از خودتان در برابر آفتاب ندارید. اتفاقا برعکس، با انجام یک سری کارهای ساده، می‌توانید ریسک گرمازدگی و آفتاب سوختگی را بسیار پایین بیاورید.

اول از همه اینکه کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید و اقلا روزی دوبار روی صورتتان بمالید. هرچه spf کرم شما بالاتر باشد، از پوست شما در برابر آفتاب بهتر محافظت می‌کند. ترجیحا از کرم ضدآفتاب با spf زیر 30 استفاده نکنید.

وسایل ضروری برای کویرگردی

از عینک آفتابی استفاده کنید تا علاوه بر محافظت از چشم در برابر آفتاب و گردوخاک، بخشی از پوست صورت شما هم توسط شیشه‌ی عینک محافظت شود. بهتر است عینکتان بند داشته باشد تا گم نشود.

یک نقاب سبک می‌تواند سایه‌بان و محافظ شما در کویرگردی باشد. بهتر است که تنها از یک نقاب استفاده کنید نه کلاه‌هایی که سر شما را بپوشانند.

استفاده از تونیک‌ها و محلول‌های آبرسان هم یک راه‌حل خوب برای مرطوب نگه داشتن پوست و پاک کردن آن از آلودگی‌هاست.

بیشتر بخوانید: وسایلی که هرگز نباید در سفر جا بگذاریم


7. لباس مناسب برای روز و شب کویر به همراه ببرید

هنگام انتخاب لباس برای سفر به کویر، شاید اولین انتخابتان، لباس‌های خنک برای مقابله با گرمای هوا باشد. اما اختلاف دمای بین شب و روز را فراموش نکنید. کویر به همان اندازه که در روز گرم است، شب‌ها خنک می‌شود. به همین دلیل برداشتن لباس گرم برای شب‌ها را فراموش نکنید.

برای روز هم لباس‌های رنگ روشن و نخی یا نخ‌پنبه بردارید. لباس‌های نازک کتان هم می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند، چون کتان هم رطوبت بدن را جذب می‌کند و هم اگر لباس‌هایتان را خیس کنید، مدت زیادی خیس باقی می‌ماند.

بلوز آستین بلند و گشاد بپوشید تا پوستتان را آفتاب نسوزاند. شلوار‌های نازک اما مچ‌دار تهیه کنید تا شن و ماسه به درون لباس‌هایتان نفوذ نکند.

همچنین حواستان به طوفان‌های کویر باشد. برای طوفان‌های کویری لباسی مناسب است که سریع خشک شود، عایق باشد و گرمای بدن را حفظ کند. یکی دو دستمال گردن یا اسکارف هم برای مقابله با طوفان شن و خاک همراه داشته باشید.


6. پیاده‌روی وسط روز را فراموش کنید

برای کویرگردی، باید برای صبح زود یا عصرها، قبل از غروب آفتاب برنامه‌‌ریزی کنید. وسط روز که شدت آفتاب و دمای هوا زیاد است، در اقامتگاه یا محل کمپ خود بمانید و از تماشای منظره‌ی کویر بی‌انتها لذت ببرید و یا خود را با بازی‌های گروهی سرگرم کنید یا گرفتار گرمازدگی و ضعف نشوید.

پیاده روی در کویر

به هیچ وجه در شب از محل اقامتتان به قصد گشت و گذار در کویر خارج نشوید. از یک سو احتمال گم شدن و از سوی دیگر امکان مواجه با حیوانات خطرناک در شب بسیار بالاست.


5. مسیریابی را یاد بگیرید ?

شما به هر کویری که سفر کنید، ممکن است حین پیاده‌روی گم شوید و یکهو از وسط ناکجاآباد سر دربیاورید. کویر پر است از پستی بلندی‌های شبیه به هم.

مسیریابی در کویر؛ کویرگردی

بنابراین استفاده از مسیریاب‌ها در کویرگردی یک ضرورت است. از آنجا که ممکن است برای استفاده از نقشه روی تلفن‌ همراهتان، دسترسی به اینترنت نداشته باشید، نقشه‌ی کاغذی و قطب‌نما?و مسیریابی به شیوه‌ی سنتی، بهترین راه‌حل است.

اگر کویری که به آن سفر می‌کنید مسیر پاخور و مشخصی دارد، از آن مسیر خارج نشوید. وسوسه‌ی ماجراجویی را فراموش کنید که اگر در کویر گم شوید، پیدا کردن دوستان و اقامتگاه‌تان به این آسانی‌ها نخواهد بود.


4. کفش‌های جلو بسته نپوشید

برای کویرگردی بهتر است از کفشی استفاده کنید که نفوذ شن به داخل آن ممکن نباشد. اگر شن و ماسه به داخل کفشتان نفوذ کند، کف پا دچار سایش و سوختگی می‌شود. کفش بسته می‌تواند شما را از گزیدگی‌ها و نیش حیواناتی مثل عقرب هم محافظت کند.

کفش مناسب کویر

کفش کویرگردی باید سبک، راحت، و بسته باشد. می‌توانید از یک کتانی راحت و نازک ? یا کفش‌ کوهی که داخلش خیلی گرم نباشد استفاده کنید. اگر کفش کمی از مچ پای شما را هم بپوشاند که چه بهتر.

بنابراین پوتین‌ها یا کتانی‌های ساق‌دار با رویه‌ی پارچه‌ای نازک و زیره‌ی پلاستیکی مقاوم، بهترین گزینه هستند.

بیشتر بخوانید: چگونه کفش مناسب سفر را انتخاب کنیم ؟


3. یک پتوی نازک و بالش به همراه ببرید

به جای اینکه چند دست لباس کلفت برای شب بردارید، یک پتوی مسافرتی نازک به همراه ببرید تا گرمای مورد نیاز شب‌هایتان را تامین کنید. همچنین فارغ از محل و نوع اقامتتان، یک بالش کوچک برای خود بردارید. 


2. اسنک و خوراکی را فراموش نکنید

کویرگردی و پیاده‌روی، گرمای هوا و تعریق، انرژی زیادی از شما می‌گیرد. بنابراین بهتر است به جز غذاهای اصلی، به فکر مقداری خوراکی برای پیاده‌روی‌هایتان هم باشید. سعی کنید خوراکی‌هایی بردارید که خیلی شور یا شیرین نباشند تا کمتر تشنه شوید. مواد مغذی و پروتئین‌دار بردارید تا انرژی مورد نیاز شما را تامین کنند.


1. برای وسایلتان قاب مخصوص تهیه کنید

نفوذ شن و ماسه به درون وسایلتان می‌تواند بسیار اذیت‌کننده باشد و مشکلات زیادی ایجاد کند. بنابراین برای وسایلی مثل گوشی یا دوربین خود، حتما قاب‌های ضدآب تهیه کنید تا سلامت وسایلتان تضمین شود.

بیشتر بخوانید: بهترین مقصدها برای سفر ماجراجویانه در ایران کجاست؟


در نهایت به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر برای بار اول است که به سراغ کویر می‌روید، بهتر است شب را در یک اقامتگاه مطمئن سپری کنید و ریسک کمپ کردن در شب‌های کویر را به جان نخرید.

همچنین کمک گرفتن از یک راهنمای محلی می‌تواند کمک خوبی برای تجربه‌ی اولتان باشد. فراموش نکنید که کویر یک طبیعت وحشی و بی‌رحم دارد و درجه‌ی سختی سفر به کویر بالاست. پس با رعایت این نکات، سعی کنید با آمادگی بیشتری عازم کویرگردی و ماجراجویی شوید.

برای اجاره یک اقامتگاه خوب می‌توانید روی بوم گردی های پینورست حساب کنید.

شادی علی شیری

من عاشق سفر کردن و طبیعت‌گردی، دیدن مکان‌ها و آدمهای جدید هستم. دوست دارم از این طریق تجربه کسب کنم و یاد بگیرم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی