کاخ تاریخی شمس العماره – چرا ناصرالدین شاه بلندترین برج تهران را ساخت؟

شمس العماره
کاخ تاریخی شمس العماره – چرا ناصرالدین شاه بلندترین برج تهران را ساخت؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

شمس العماره بلندترین بنای تهران در زمان قدیم بوده است. ناصرالدین شاه با دیدن آسمان‌خراش‌های کشورهای غربی دلش خواسته بنای مرتفعی مثل بناهای فرنگستان در پایتخت بسازد. 


مروری بر مهمترین اطلاعات کاخ

آدرس شمس العماره : برای رفتن به این مجموعه به مترو خط ۱ بروید و در ایستگاه پانزده خرداد از قطار پیاده شوید. پس از خروج از ایستگاه در خیابان پانزده خرداد به سمت شرق بروید تا به خیابان داور برسید. از اینجا تا شمس العماره ۵ دقیقه باید پیاده‌روی کنید.

ساعت بازدید کاخ شمس العماره : از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۸:۳۰ و در روزهای تعطیل می‌توانید از این مجموعه بازدید نمایید.

قیمت بلیط شمس العماره : قیمت بلیط برای افراد ایرانی به صورت تمام بهاء به مبلغ ۲۵۰۰ تومان است و نیم بهاء ۱۰۰۰ تومان. برای افراد خارجی هزینه بلیط ۸۰۰۰ تومان تمام می‌شود.

اندرونی شمس العماره

معماری شمس العماره : ساختمان دو برج هم شکل دارد، این بنا به سبک معماری اسلامی و اروپایی ‌ساخته شده. ارتفاع شمس العماره بدون در نظر گرفتن کلاه فرنگی ۲۵ متر و با احتساب کلاه فرنگی ۳۰ متر است.

این بنا پله های مرتفعی دارد که حدود چهل یا چهل و پنج سانتی‌متر می‌شود و رفت و آمد دشواری دارد. با توجه به عرضی که پله های این بنا داشته است باید به پاگردها و پله های یکسان می اندیشیدند. بنابراین اگر می‌خواستند ارتفاع پله ها را کمتر کنند مجبور می‌شدند عرض پله‌ها را زیاد کنند.

می‌گویند ناصرالدین شاه شمس العماره را ساخت تا بتواند از بالای برج بلندش، منظره‌ی شهر را تماشا کند. البته زمانی که ناصرالدین شاه به بالای این کلاه فرنگی می‌رفت می‌توانست کل شهر تهران را تماشا کند. البته آن موقع تهران اینقدر شهر بزرگ و آلوده‌ای نبود.

در نظر داشته باشید این بنا حدود ۱۴۰ سال پیش ساخته شده و ساخت آن  ۲ سال طول کشیده.

عکس شمکس العماره

تاریخچه عمارت شمس العماره و بخش های مختلف آن

عمارت خورشید شاخص‌ترین و یکی از زیباترین بناهای کاخ گلستان است. این ساختمان در پنج طبقه به دستور ناصرالدین شاه و با سرمایه معیر الممالک و معماری علی محمد کاشی ساخته شد.

این بنا دو بخش اندرونی و  بیرونی دارد. اندرونی که حرمسرا نیز شامل آن است همان بخش وزارت دارایی‌ست که چیزی از آن باقی نمانده.

فضای داخلی شمس العماره

بخش بیرونی شمس‌العماره به مسایل تشریفاتی برای مهمان‌ها اختصاص داده می‌شد. در آن زمان از طریق دری که در پشت عمارت قرار داشت می توانستند به خیابان ناصر خسرو وارد شوند.

طبقات بالایی بیشتر جنبه تفرجگاه داشته است. ناصر الدین شاه در آنجا هنگام دیدن مناظر تهران مشغول خوردن بستنی می‌شد. قسمت‌های پایینی شمس العماره هم به دلیل رفت و آمد آسان برای انجام تشریفات مراسم ها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

معماری شمس العماره

 

کاخ تاریخی شمس العماره – چرا ناصرالدین شاه بلندترین برج تهران را ساخت؟
5 (100%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه