کاخ تاریخی شمس العماره چگونه به برج بلند ناصرالدین شاهی تبدیل شد

شمس العماره
کاخ تاریخی شمس العماره چگونه به برج بلند ناصرالدین شاهی تبدیل شد
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

شمس العماره بلندترین بنای تهران در زمان قدیم بوده است. ناصرالدین شاه با دیدن آسمان خراش های کشورهای غربی تمایل پیدا می کند بنای مرتفعی نظیر بناهای فرنگستان در پایتخت ایجاد نماید. ناصرالدین شاه می توانست از بالای برج بلند خود منظره شهر را تماشا کند.

مروری بر مهمترین اطلاعات کاخ شمس العماره

آدرس شمس العماره : برای رفتن به این مجموعه به مترو خط ۱ بروید و در ایستگاه پانزده خرداد از قطار پیاده شوید. پس از خروج از ایستگاه در خیابان پانزده خرداد به سمت شرق بروید تا به خیابان داور برسید. مدت زمان پیاده روی تا مقصد ۵ دقیقه می باشد.
ساعت بازدید کاخ شمس العماره : از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۸:۳۰ و در روزهای تعطیل می توانید از این مجموعه بازدید نمایید.

اجاره روزانه آپارتمان مبله در تهران

قیمت بلیط شمس العماره : قیمت بلیط برای افراد ایرانی به صورت تمام بهاء به مبلغ ۲۵۰۰ تومان است و نیم بهاء ۱۰۰۰ تومان می باشد. برای افراد خارجی هزینه بلیط ۸۰۰۰ تومان می باشد.

اندرونی شمس العماره

معماری شمس العماره : ساختمان دو برج هم شکل دارد، این بنا به سبک معماری اسلامی و اروپایی ‌ساخته شده است. ارتفاع شمس العماره بدون در نظر گرفتن کلاه فرنگی ۲۵ متر و با احتساب کلاه فرنگی ۳۰ متر است.
این بنا پله های مرتفعی دارد که حدود چهل یا چهل و پنج سانت می شود و رفت و آمد دشواری دارد. با توجه به عرضی که پله های این بنا داشته است باید به پاگردها و پله های یکسان می اندیشیدند. بنابر این اگر میخواستند ارتفاع پله ها را کمتر کنند مجبور می شدند عرض پله ها را زیاد کنند.
زمانی که ناصرالدین شاه به بالای این کلاه فرنگی می رفت می توانست کل شهر تهران را بدون دود و آلودگی تماشا کند. این بنا حدود ۱۴۰ سال پیش ساخته شده است و ساخت آن طی ۲ سال انجام شده است.

بیشتر بخوانیدسفری تاریخی و مهیج به قصرهای مجلل قجری با مجموعه کاخ گلستان

عکس شمکس العماره

تاریخچه عمارت شمس العماره و بخش های مختلف آن

عمارت خورشید شاخص ترین و یکی از زیباترین بناهای کاخ گلستان است. این ساختمان در پنج طبقه به دستور ناصرالدین شاه و با سرمایه معیر الممالک و معماری علی محمد کاشی ساخته شد.
این بنا شامل ۲ بخش، فضای اندرونی و فضای بیرونی می باشد. اندرونی که حرمسرا نیز شامل آن است همان بخش وزارت دارایی است که چیزی از آن باقی نمانده است.

فضای داخلی شمس العماره

بخش بیرونی شمس العماره به مسایل تشریفاتی برای مهمان ها اختصاص داده می شد. در آن زمان از طریق دری که در پشت عمارت قرار داشت می توانستند به خیابان ناصر خسرو وارد شوند.

طبقات بالایی بیشتر جنبه تفرجگاه داشته است. ناصر الدین شاه در آنجا هنگام دیدن مناظر تهران مشغول خوردن بستنی می شد. قسمت های پایینی شمس العماره به دلیل رفت و آمد آسان برای انجام تشریفات مراسم ها مورد استفاده قرار می گرفت.

بیشتر بخوانید:  گردش در مجتمع گلستان – روایت یک هلندی از تهران

معماری شمس العماره

 

کاخ تاریخی شمس العماره چگونه به برج بلند ناصرالدین شاهی تبدیل شد
5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه