منارجنبان اصفهان ، مناره هایی چون دستانی لرزان در پی اتحاد

منارجنبان اصفهان
منارجنبان اصفهان ، مناره هایی چون دستانی لرزان در پی اتحاد
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

به هنگام سحر، آنگاه که خورشید صورتش را با ناز و کرشمه نشان می دهد، شاهد بنایی عظیم و آجری خواهید بود. بنایی بی نظیر، از سده‌های بسیار دور که به پادشاهی اولجایتو، ایلخان مغول باز می گردد. مقصد ما یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی اصفهان است. با هم به منارجنبان اصفهان می رویم و پرده از راز لرزیدن مناره های آن برمی داریم.


منارجنبان اصفهان کجاست

منارجنبان در شهر اصفهان و در محله ای قدیمی به نام کارلادان قرار گرفته است. این بنا در دل پر رمز و راز خود، مقبره عبداله کارلادانی، عارف خداپرست سده هشتم هجری را جای داده است. عارفی که محبوبیتی خاص بین عوام مردم داشت. طبق سنگ نوشته حک شده بر روی این مقبره، ساخت منارجنبان اصفهان به سال ۷۱۶ هجری قمری و دوره ایلخانی برمی گردد.

آدرس دقیق منارجنبان اصفهان : استان اصفهان، شهر اصفهان، بلوار آتشگاه، محله کارلادان، منارجنبان.

اجاره منزل مبله در اصفهان

قیمت بلیط ورودی: ۴٫۰۰۰ تومان

مقبره شیخ بهایی در منارجنبان


معماری منارجنبان اصفهان

منارجنبان اصفهان بسان سروی است. سروی آزاد که با گذشت روزها، بر زیبایی و قامت خود می افزاید. این بنا سنگینی و وقار خود را، روی آجرهایی خستگی ناپذیر انداخته است. بنا دو مناره را شامل می شود که هر روز صبح، تکانی به خود می دهند و دلفریبی می کنند.

بیشتر بخوانید:  راهنمای اصفهان‌گردی: ۱۵ راه برای کشف دوباره‌ی اصفهان

بام منارجنبان

به داخل که بروید مقبره عارف دوره ایلخانی را می بینید. مقبره ای که از سطح زمین بالاتر قرار گرفته است. در گوشه ای از بنا، درگاه کوچکی وجود دارد که با پله هایی به بام وصل می شود. این پله ها، تنها راه رفتن به کنار مناره ها است. هر کدام از این مناره ها، پهنایی ۹ متری و بلندایی ۱۷٫۵ متری را شامل شده اند.

پله های منارجنبان


راز تکان خوردن منارجنبان اصفهان

محققان بسیاری از گوشه و کنار جهان، در پی کشف لرزیدن مناره ها هستند. مناره هایی که با تکان دادن یکی از آنها، آن یکی نیز به لرزه می‌افتد. این لرزیدن تنها شامل مناره ها نمی‌شود،

هر یک ساعت و نیم یکبار شخصی بالای یکی از برج‌ها می‌رود و دیوارش را می‌لرزاند و بلافاصله برج دیگر می‌لرزد و زنگش به صدا در می‌آید.

 دلیل علمی این لرزش، پدیده تشدید است.  چون برج‌ها ‌فرکانس طبیعی یکسانی دارند، لرزیدن هر کدام باعث لرزش برج دیگر می‌شود.

مناره های منارجنبان اصفهان


سازنده منارجنبان اصفهان

سازنده منارجنبان، شخصی به نام بهاالدین محمد، معروف به شیخ بهایی، از دانشمندان عصر صفوی است. عصری که در آن زمان، معماری ایران به اوج ظرافت و زیبایی خود رسید.


منارجنبان‌های ایران

علاوه بر اصفهان، منارجنبان های دیگری در ایران قرار دارد. از جمله آن ها می توان به منار جنبان اردکان یزد و مسجد جامع نیشابور اشاره کرد.

منارجنبان از نمای بام


امکانات رفاهی منارجنبان اصفهان

هنگام ورود به محوطه منارجنبان اصفهان ، با فضایی سرسبز و سنگ فرش شده مواجه خواهید شد. اطراف این بنا، فروشگاه هایی جهت خرید سوغات و مایحتاج شما وجود دارد. چایخانه، وضوخانه، سرویس بهداشتی و نمازخانه از دیگر امکانات تعبیه شده در نزدیکی منارجنبان اصفهان است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید از اصفهان – مثل اصفهانی‌ها خرید کنید

امکانات منارجنبان

منارجنبان اصفهان ، مناره هایی چون دستانی لرزان در پی اتحاد
5 (100%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه