منارجنبان اصفهان ، مناره هایی چون دستانی لرزان در پی اتحاد

منارجنبان اصفهان

به هنگام سحر، آنگاه که خورشید صورتش را با ناز و کرشمه نشان می دهد، شاهد بنایی عظیم و آجری خواهید بود. بنایی بی نظیر، از سده‌های بسیار دور که به پادشاهی اولجایتو، ایلخان مغول باز می گردد. مقصد ما یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی اصفهان است. با هم به منارجنبان اصفهان می رویم و پرده از راز لرزیدن مناره های آن برمی داریم.

 

منارجنبان اصفهان کجاست

منارجنبان در شهر اصفهان و در محله ای قدیمی به نام کارلادان قرار گرفته است. این بنا در دل پر رمز و راز خود، مقبره عبداله کارلادانی، عارف خداپرست سده هشتم هجری را جای داده است. عارفی که محبوبیتی خاص بین عوام مردم داشت. طبق سنگ نوشته حک شده بر روی این مقبره، ساخت منارجنبان اصفهان به سال ۷۱۶ هجری قمری و دوره ایلخانی برمی گردد.

آدرس دقیق منارجنبان اصفهان : استان اصفهان، شهر اصفهان، بلوار آتشگاه، محله کارلادان، منارجنبان.

قیمت بلیط ورودی: ۴٫۰۰۰ تومان

مقبره شیخ بهایی در منارجنبان

 

معماری منارجنبان اصفهان

منارجنبان اصفهان بسان سروی است. سروی آزاد که با گذشت روزها، بر زیبایی و قامت خود می افزاید. این بنا سنگینی و وقار خود را، روی آجرهایی خستگی ناپذیر انداخته است. بنا دو مناره را شامل می شود که هر روز صبح، تکانی به خود می دهند و دلفریبی می کنند.

بام منارجنبان

 

به داخل که بروید مقبره عارف دوره ایلخانی را می بینید. مقبره ای که از سطح زمین بالاتر قرار گرفته است. در گوشه ای از بنا، درگاه کوچکی وجود دارد که با پله هایی به بام وصل می شود. این پله ها، تنها راه رفتن به کنار مناره ها است. هر کدام از این مناره ها، پهنایی ۹ متری و بلندایی ۱۷٫۵ متری را شامل شده اند.

پله های منارجنبان

 

راز تکان خوردن منارجنبان اصفهان

محققان بسیاری از گوشه و کنار جهان، در پی کشف لرزیدن مناره ها هستند. مناره هایی که با تکان دادن یکی از آنها، آن یکی نیز به لرزه می افتد. این لرزیدن تنها شامل مناره ها نمی شود، بلکه بنا نیز اتحاد خود را نشان می دهد و شروع به لرزیدن می کند.

تنها دلیل علمی گفته شده برای این لرزش، پدیده تشدید است. آن گونه که با تکان دادن یک مناره، نیروی وارد شده بر مناره در تمامی ساختمان انعکاس پیدا می کند و همه بنا را می لرزاند.

مناره های منارجنبان اصفهان

 

سازنده منارجنبان اصفهان

سازنده منارجنبان، شخصی به نام بهاالدین محمد، معروف به شیخ بهایی، از دانشمندان عصر صفوی است. عصری که در آن زمان، معماری ایران به اوج ظرافت و زیبایی خود رسید.

منارجنبان های ایران

علاوه بر اصفهان، منارجنبان های دیگری در ایران قرار دارد. از جمله آن ها می توان به منار جنبان اردکان یزد و مسجد جامع نیشابور اشاره کرد.

 

منارجنبان از نمای بام

امکانات رفاهی منارجنبان اصفهان

هنگام ورود به محوطه منارجنبان اصفهان ، با فضایی سرسبز و سنگ فرش شده مواجه خواهید شد. اطراف این بنا، فروشگاه هایی جهت خرید سوغات و مایحتاج شما وجود دارد. چایخانه، وضوخانه، سرویس بهداشتی و نمازخانه از دیگر امکانات تعبیه شده در نزدیکی منارجنبان اصفهان است.

امکانات منارجنبان

 

5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :

بدون دیدگاه

رسانه های همکار