قلعه رودخان ، راز و رمزهایی از بزرگترین قلعه آجری در ایران

قلعه رودخان
لطفا امتیاز دهید

بیشتر افراد شمال کشور ایران را به طبیعت سبز و دریای خزر می‌شناسند. اما این بار به سراغ جاذبه‌ای تاریخی در استان گیلان می‌رویم. قلعه‌ای تاریخی، بر فراز کوهی سبز که روح گردشگران را به زیباییهایش گره زده است. قلعه رودخان مقصد گردشگری ماست.

تاریخچه قلعه رودخان

بر اساس بررسی های صورت گرفته، کارشناسان قدمت قلعه رودخان را به زمان سلجوقیان نسبت می دهند.این قلعه یک بار در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام الدین، فرمانروای گیلان غربی تجدید بنا شده است.
در سال ۱۱۷۵ ه.ق نیز  قلعه رودخان مورد بازسازی قرار گرفت و به توپ های جنگی مجهز شد. این قلعه در طول تاریخ، مقر نظامی افراد مختلفی همچون میرزا کوچک خان بود. علت نامگذاری این قلعه به رودخان قرار گیری رودخانه ای در کنار قلعه است.

قلعه رودخان

 

اطلاعات بازدید و آدرس قلعه رودخان

آدرس: استان گیلان، شهرستان فومن، روستای رودخان، قلعه تاریخی رودخان

اجاره ویلا در شمال

قیمت بلیط پارکینگ: برای هر ماشین ۱۰٫۰۰۰ تومان
قیمت بلیط بازدید: برای گردشگران ایرانی ۳٫۵۰۰ تومان و گردشگران خارجی ۲۵٫۰۰۰ تومان

برج های قلعه رودخان

 

بخش های مختلف قلعه رودخان

پله های قلعه: با رسیدن به روستای رودخان و عبور از جاده ای پر پیچ و خم، می بایست خودرو خود را در محلی مناسب پارک کنید. در ادامه با چند دقیقه پیاده روی، به ابتدای مسیر قلعه رودخان می رسید. جنگلی انبوه و پلکانی شما را به تماشای قلعه تاریخی دعوت می کند. تعداد پله‌های قلعه رودخان به هزار پله می رسد. شاید برای برخی بالا رفتن از این تعداد پله سخت باشد. باید گفت استراحتی کوتاه در کنار درختان و گوش دادن به صدای موسیقی آب، انرژی بخش شما برای ادامه مسیر خواهد بود.

پلکان قلعه رودخان

 

ورودی قلعه رودخان: پس از بالا رفتن از پله ها به در ورودی با دو برج بزرگ می رسید. با عبور از درب، وارد راهرویی می شوید که با عبور از چند پله به پشت بام ورودی و برج ها هدایت می شوید. برای در امان نگه داشتن سربازان از سرما، سقف و اجاق هایی در برج قرار داشت.

در ورودی قلعه رودخان

 

شاه نشین: محل اسقرار حاکم، در بلندترین نقطه قلعه بود. این بخش که به شاه نشین نیز معروف است، دارای دو طبقه و یک تراس با چشم انداز مناظر اطراف است. درحال حاضر بخش های زیادی از اتاق شاه نشین تخریب شده است.

شاه نشین

 

پایگاه نظامی: بخش شرقی قلعه رودخان به عنوان پایگاه نظامی استفاده می شد. این قسمت شامل در ورودی، زندان، حمام، درب خروج اضطراری و تعدادی واحد مسکونی است.
آب انبار: در عمیق ترین بخش قلعه، آب انباری به چشم می خورد که محل جمع آوری آب مورد نیاز قلعه بود.

آب انبار قلعه رودخان

 

معماری قلعه رودخان

بی شک یکی از مواردی که باعث عظمت قلعه رودخان شده، معماری بی نظیر آن است. این قلعه با دیوارهایی بلند تا ارتفاع ۱۰ متر، در مساحتی حدود ۲۲۳۰۰ متر مربع، بر فراز کوهی قرار گرفته است.

از روزنه‌های شیب دار دیوارها برای تیراندازی و ریختن مواد مذاب بر روی سربازان دشمن استفاده می شد. در ساخت دیوارهای برج، از سنگ های تراش خورده استفاده شده است. طبقات دوم و کف قلعه از آجر و ملات گچ و آهک شکل گرفته است. در ساخت درب و پنجره و قسمت هایی از سقف طبقه اول از چوب استفاده کرده اند.

روزنه های قلعه رودخان

 

امکانات رفاهی قلعه رودخان

در ابتدای مسیر قلعه رودخان امکاناتی همچون رستوران، نمازخانه و فروشگاه صنایع دستی وجود دارد. در صورتی که قصد اقامت دارید، می توانید خانه هایی که برای اقامت گردشگران در نظر گرفته شده است را اجاره کنید.

اقامت در قلعه رودخان

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه