سفری تاریخی و مهیج به قصرهای مجلل قجری با مجموعه کاخ گلستان

کاخ گلستان پهلوی

یکی از جاذبه های تاریخی شهر تهران کاخ گلستان می باشد. این مجموعه از قدیمی ترین بناهای سلطنتی، با قدمت ۴۴۰ سال محسوب می شود. کاخ موزه گلستان دارای ۱۵ بخش دیدنی و زیبا است. معماری کاخ گلستان جلوه گر هنر معماری ایران است.
کاخ گلستان به عنوان شانزدهمین آثار تاریخی به ثبت جهانی رسیده است. تصویر این شاهکار ایرانی از سال ۱۳۴۸ تا سال ۱۳۵۷ روی اسکناس ۵۰۰ تومانی چاپ میشد. در این نگارش خواندنی به معرفی کاخ موزه گلستان می پردازیم.

کاخ گلستان کجاست

کاخ گلستان تهران

آدرس کاخ گلستان با مترو : با استفاده از خط یک مترو تهران می توانید به ایستگاه ۱۵ خرداد بروید. از مترو خارج شوید و به سمت شرق خیابان داور بروید و بعد به سمت چپ بپیچید تا به کاخ گلستان برسید.

ساعت بازدید کاخ گلستان : ساعات بازدید از مجموعه کاخ از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۸:۳۰ است. این مجموعه در روزهای تعطیل نیز پذیرای بازدیدکنندگان می باشد.

تاریخچه

تاریخچه کاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوی بر می گردد. عمارت گلستان در آن زمان فقط چنارستانی در اطراف قصر سلطنتی بوده است. بعد از آن دوره در عهد کریمخان زند، مجموعه با ساخت دیوانخانه‌ا‌ی دچار تغییرات اساسی گردید.

کاخ گلستان در تهران

ولی اهمیت واقعی ارگ را می توان به دوران آقا محمدخان قاجار نسبت داد. در عهد فتحعلی شاه قاجار کاخ گلستان توسعه بیشتری را تجربه کرد. دلیل این توسعه تاجگذاری وی در این شهر و خیالات شکوهمند این پادشاه بود. همچنین ناصرالدین شاه قاجار با توجه به سفرهای اروپایی خود تغییراتی را در آن مجموعه ایجاد کرد.
در مجموع، در این کاخ مراسم تاجگزاری ۷ پادشاه قاجاری و ۲ پادشاه پهلوی انجام شده است.

موقعیت جغرافیایی و دسترسی به عمارت گلستان

وسعت این مجموعه ۵٫۴ هکتار است که در میدان ۱۵ خرداد (ارگ) قرار دارد . خیابان های منتهی به کاخ، باب همایون، صور اسرافیل، داور و سبزه میدان می باشد. در نظر داشته باشید که این خیابان ها سنگ فرش شده اند و نمی توانید با اتومبیل به آنجا بروید.

مروری بر بخش های کاخ گلستان

تالار عاج : قبل از پهلوی این تالار به هدایای پادشاهان کشورهای خارجی اختصاص داشت. در زمان پهلوی از مهمانان رسمی در این تالار پذیرایی میشد که به آج (سفره خانه) معروف بود.

تالار ظروف : بنای تالار ظروف در شمال باغ گلستان واقع شده است. این تالار بر روی بقایای عمارت نارنجستان جهت به نمایش گذاشتن ظروف اهدایی از پادشاهان کشورهای مختلف به شاهان قاجار احداث شده بود.

کاخ گلستان

ایوان مرمر : ایوان مرمر قدیمی ترین بنای موجود در کاخ گلستان می باشد. ساخت این ایوان به دوران کریم خان زند باز می گردد. این مکان جایگاهی است که پادشاهان قاجار در آن به مراسم سلام می نشستند.

کاخ گلستان شمس العماره

عمارت خورشید شاخص ترین و یکی از زیباترین بناهای کاخ است. این بنا در پنج طبقه به دستور ناصرالدین شاه و با سرمایه معیر الممالک و معماری علی محمد کاشی ساخته شد.

عمارت بادگیر : عمارت بادگیر از حیث قدمت پس از ایوان تخت مرمر و عمارت الماس سومین بنای کاخ محسوب می شود. به دلیل وجود بادگیرها این نام را گرفته است.

کاخ گلستان شمس العماره

موزه مخصوص : موزه مخصوص در طبقه زیرین تالار سلام قرار گرفته است. در زمان شاهان قاجار این مکان انبار چینی آلات و نقره های اهدایی بود. در زمان پهلوی دوم طی تعمیراتی که جهت آماده سازی کاخ گلستان برای مراسم تاج گذاری انجام گردید به موزه مخصوص تغییر نام یافت.

نگارخانه : این مکان در ضلع شمال غربی باغ گلستان قرار دارد. نقاشی های ایرانی مربوط به دوره قاجار در آن نگهداری می شود. این قسمت از کاخ در حقیقت بخشی از حوضخانه تالار سلام ( اتاق موزه ) است.

تالار سلام

تالار سلام یا تالار تاجگذاری در ضلع شمال غربی باغ گلستان قرار دارد. این تالار پس از اولین سفر ناصرالدین شاه به اروپا و بازدید وی از ساختمان های کشورهای غربی در ارگ سلطنتی احداث شد.

کاخ ابیض (موزه مردم شناسی) : در آن هنگام تقریبا همه کاخ ها و تالارهای سلطنتی مملو از تابلوها و اثاثیه بودند. ناصرالدین شاه تصمیم گرفت برای نگهداری از هدایای شاهان عثمانی کاخ جدیدی بنا کند و آنها را در آن جای دهد.
این بنا به علت سفیدی رنگ نمای ساختمان و نیز به سبب آنکه پله های سرسرای کاخ، مرمر سفید رگه دار بود کاخ ابیض نامیده شد.

کاخ گلستان تالار سلام

تالار الماس : این بنا به مناسبت آینه کاری های داخلیش به نام الماس خوانده می شود. شامل یک تالار بزرگ، اتاق های گوشواره، دهلیز ها، بالا خانه ها و پستو های متعددی است.
اغلب طاقهای این تالار مانند بسیاری از طاقهای دیگر کاخ گلستان در عهد ناصرالدین شاه به طاقهای قوسی یا رومی تبدیل شده است. همچنین دیوارهای تالار را با انواع کاغذ دیواری اروپائی پوشانیده بودند.

خلوت کریمخانی در کاخ گلستان

خلوت کریمخانی : این بخش از کاخ گلستان از دو منظر دارای اهمیت است. یکی به سبب اساس بنای آن، که در زمان کریمخان نهاده شده است. همچنین دفن استخوانهای کریمخان توسط آقا محمدخان زند در پای پلکان آن، دلیل دیگر اهمیت این بنا است. سنگ مزار ناصرالدین شاه نیز در این قسمت از کاخ قرار دارد.
تالار آینه : تالار آینه واقع در غرب تالار سلام، یکی از مشهورترین تالارهای کاخ است. شهرت عمده تالار آینه بیشتر بواسطه تابلو رنگ و روغن معروفی است که اثر کمال الملک است.

کاخ گلستان خلوت کریم خانی

تالار برلیان : سطح کف این تالار از سایر تالارهای کاخ پائین تر می باشد. علت این امر احداث تالار برلیان بر روی پایه های تالار بلور است که در زمان ناصرالدین شاه تخریب شده بود.
حوضخانه کاخ گلستان : این بنا در زمان پهلوی دوم جهت برگزاری اعیاد و مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت. از سال ۱۳۷۶ هجری شمسی به محل نمایش مجموعه تابلوها و برخی هدایای پادشاهان اروپائی تبدیل گردید. نام دیگر این بنا عکاس خانه کاخ می باشد.

کاخ گلستان حوضخانه

 

3
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 دیدگاه

 • مونا رضایی
  3 ماه پیش

  کاخ گلستان سمت بازاره؟ پس چرا من اینهمه میرم بازار تا حالا به چشمم نخورده!! کجای بازاره؟ من همیشه فکر میکردم سمت تجریش ایناس.

 • مهشید
  3 ماه پیش

  اوه!! چندتا تالار و عمارت تو این مجموعه کاخ گلستان هست؟؟!!!!!!! چقد باید وقت گذاشت تا همشو دید؟ فک نکنم یروزه بشه!!

 • mohsen
  3 ماه پیش

  بدیه مجموعه کاخ گلستان اینه که هم اون سمتا طرحه نمیشه ماشین برد، ثانیا ماشینم بشه برد از خیلی دورتر باید پارک کرد و مسافت زیادیو پیاده رفت، چون خیابونای اطراف بازار همه سنگ فرش شدند.