روستای ابیانه ؛ گذر از خانه های خشتی و همنشینی با مردم محلی

روستای تاریخی ابیانه
روستای ابیانه ؛ گذر از خانه های خشتی و همنشینی با مردم محلی
۴٫۳ (۸۵%) ۸ vote[s]

اگر از شلوغی های شهر خسته شده اید، سفر به روستایی به دور از تنش را برای خود نسخه بپیچید. مقصد ما روستایی با دیوارهای گلی و مردمان صاف و یکرنگ است. با پینتوریسم همراه شوید تا به روستای ابیانه سفری رویایی داشته باشیم.

دسترسی به روستای ابیانه

برای سفر به ابیانه در استان اصفهان بهترین پیشنهاد ما استفاده از ماشین شخصی است. در این صورت می توانید جاده کاشان-نطنز را مسیر سفر خود قرار دهید. با رسیدن به شهر کاشان از برخی روستا ها مانند هنجان تا برزه عبور کنید. در نهایت به روستای ابیانه در کاشان می رسید. هم چنین می توانید توسط دفاتر مسافرتی در تور ابیانه ثبت نام کنید و لذت سفر خود را با دیگران شریک شوید.
کوچه های روستای ابیانه

روستای ابیانه کجاست

روستای تاریخی ابیانه با بناهایی قدیمی در شمال غربی نطنز در استان اصفهان واقع شده است. قرار گیری این روستا در دامنه کوه کرکس و دوری از شهر، باعث حفظ آداب و رسوم روستاییان شده است.
به روستای ابیانه که می رسید، اولین زیبایی که چشم را به خود خیره می کند خانه های قرمز رنگ آن است. خانه هایی که پنجره های چوبی آن، نور را به ساکنینش هدیه می دهد. قدم زدن زنان با دامن های چین دار و روسری های گل گلی شما را غرق در احساسات خواهد کرد. پیر مردانی را می بینید که با شلوارهای گشاد، گیوه و کلاه نمدی قدم بر زمین بر می دارند.
خانه های روستای ابیانه

سوغات ابیانه

در کوچه های ابیانه که راه می روید مردمان محلی را مشغول فروش سوغات روستا می بینید. سوغاتی هایی که لواشک، زیور آلات دست ساز و لباس های محلی در آن ها جایگاه ویژه ای دارد. همچنین می توانید از محصول باغات این روستا مانند سیب، آلو و گردو خرید کنید.

سوغات ابیانه

جاهای دیدنی ابیانه کاشان

مساجد روستای ابیانه : در روستای ابیانه مساجدی با معماری سنتی وجود دارد. از جمله آنها می توان به مساجد پرزله، حاجتگاه و مسجد میانده یا جامع، متعلق به دوره سلجوقیان اشاره کرد. مسجد جامع روستای ابیانه قدیمی ترین مسجد روستا با سقفی کوتاه است. نقوشی زیبا بر روی محراب چوبی آن نگاه هر بیننده ای را می رباید. قدیمی ترین در نصب شده در روستا را می توان در مسجد پرزله دید.
مسجد ابیانه
آتشکده ابیانه: قدیمی ترین بنای تاریخی در روستای ابیانه نطنز مربوط به دوره ایلخانی می باشد. از پایه تا سقف این بنا با سنگ و گچ ساخته شده است. برخی از مردم آن را آتشکده ای برای عبادت پیشینیان می دانند.
زیارتگاه های ابیانه: دو زیارتگاه با نام شاهزاده عیسی و یحیی و امامزاده هینزا از نسب فرزندان امام جعفر در ابیانه قرار دارد. این زیارتگاهها با فضای آرام بخش خود ساعاتی را برای خلوت اهالی و بازدیدکنندگان از روستای ابیانه فراهم آورده است.
امامزاده هینزا ابیانه
قلعه های ابیانه: سه قلعه دفاعی با نام های تخت ماهان، پاله و هرده در بخش های مختلفی از نقاط مرتفع  ابیانه پابرجا هستند.
قلعه تاریخی ابیانه

در چه فصلی به ابیانه سفر کنیم

ابیانه در هر فصلی از سال جذابیت های خود را دارد. در بهار به خصوص در فروردین ماه این روستا میزبان تعداد زیادی گردشگر است. با آغاز فصل گلابگیری نیز هیاهوی زیادی در روستای ابیانه برپاست. روستای ابیانه در پاییز را نیز نباید فراموش کرد . درختان رنگارنگ در کنار بافت روستایی، تصویری زیبا را به نمایش می گذارد.
ابیانه در پاییز
روستای ابیانه ؛ گذر از خانه های خشتی و همنشینی با مردم محلی
4.3 (85%) 8 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه