باغ فین کاشان ، شاهد داستان های شیرین و تلخ روزگار

باغ فین کاشان

معماری و زیبایی باغ‌های ایرانی شهرت به سزایی در میان همگان دارد. در این باغ‌ها شاهکار هنر معماری ایران را می‌توان به چشم دید. به باغ فین کاشان می رویم و از حادثه‌ای تلخ در حمام فین سخن خواهیم گفت. همراه ما در این سفر جذاب تاریخی باشید.

تاریخچه باغ فین کاشان

نمی‌توان به کاشان رفت و سفر به باغ دلنشین آن را فراموش کرد. باغی که در دل خود قصه‌ها از تاریخ دارد. درخت‌های سر به فلک کشیده‌اش در کنار حوضچه‌های آب شاهد داستان‌های شیرین و تلخ روزگار بوده‌اند.

باغ فین کاشان یادگار دوران صفویه با وسعت ۲۳ هزار متر مربع در استان اصفهان قرار دارد. درباره‌ی تاریخچه ساخت باغ صحبت‌های بسیاری هست. برخی‌ها آن را به عصر ساسانی و برخی به سلسله صفاری و یا آل بویه نسبت می‌دهند. اما نکته اینجاست که باغ کنونی همان باغ ابتدایی نبوده است.

باغ فین

در دوران شاه طهماسب زلزله‌ای در کاشان رخ می‌دهد و آسیب‌های جدی به باغ وارد می‌کند. پس از گذشت چند سال، شاه عباس اول این باغ را درخور خود نمی‌بیند و با فاصله‌ای از باغ قدیمی، باغ جدیدی احداث می‌کند. ترقی و پیشرفت باغ و تبدیل آن به باغ فین کنونی نیز در زمان فتحعلی شاه قاجار رخ داده است.

سردر، حمام فین، برج و دیوارهای بلند باغ فین ، زیبایی دو چندانی به آن داده است. این زیبایی‌ها باعث شده که باغ فین کاشان در بین ۹ باغ ثبت شده ایران در یونسکو قرار بگیرد.

آدرس و اطلاعات بازدید باغ فین کاشان

آدرس باغ فین کاشان :استان اصفهان، کاشان، خیابان امیرکبیر، باغ فین کاشان .

ساعات بازدید باغ فین کاشان : ۰۹:۰۰ تا ۱۶:۳۰

بلیط ورودی باغ فین کاشان : ۵٫۰۰۰ تومان

شماره تلفن باغ فین کاشان : ۵۵۳۳۰۴۷۷-۰۳۱

باغ فین در کاشان

بخش های مختلف باغ فین

عمارت سردر: با ورود به باغ فین، ساختمانی بزرگ به چشم می‌خورد که سردر نام دارد. بخش پایینی سردر محل انتظار مراجعه‌کنندگان به باغ بود. تالاری بزرگ در طبقه بالا با پنجره‌های بزرگ، محلی برای تماشای چشم‌اندازهای باغ فین کاشان است.

باغ فین کاشان شاه نشین

کوشک صفوی: در بخش مرکزی باغ فین کاشان، کوشک صفوی با صوفه عباسی قرار دارد. این بنا در گذشته دارای چهار طبقه با نقاشی‌های منحصر به فرد در سقف بود. بر اثر زلزله سال ۱۱۵۶ و حمله افغان‌ها تخریب زیادی در این بنا اتفاق می‌افتد. اکنون  تنها دو طبقه از کوشک صفوی مرمت و نقاشی‌های کمی از آن دیده می‌شود.

حوضچه‌ای در وسط این ساختمان وجود دارد که آب آن از لوله‌ای شبیه به گلوی شتر بیرون می‌آید. به همین علت به آن شتر گلو گفته می‌شود.

اتاق شاه نشین: در بخشی از باغ فین ساختمانی برای تشریفات به نام شاه نشین وجود دارد. اتاق‌هایی با نام گوشواره در کناره‌ها و دری کشویی در ورودی این اتاق قرار دارد. شیشه‌های رنگی پنجره‌ها، زیبایی این اتاق را دو چندان کرده است.

حوضی به نام حوض جوش در وسط اتاق دیده می‌شود. از این حوض برای خنک نگه داشتن اتاق در تابستان استفاده می‌شد. حوض جوش ۱۶۰ ورودی دارد که ۸۰ تای آنها برای ورود و ۸۰ تای دیگر برای خروج در نظر گرفته شده‌اند.

کوشک قاجار: این بنا به نام شترگلو فتحعلی شاه یا صوفه فتحعلی شاه شناخته می‌شود. کوشک قاجار همانند بنای شاه نشین دارای اتاق شاه نشین، چهار طاقی و حوض جوش است. نقاشی‌هایی در این بنا وجود داشت که در اثر رطوبت از بین رفته بود. با پیدا شدن تصویر این نقاشی‌ها در آلبوم یک جهانگرد فرانسوی، استاد مطیعی فر بازسازی نقاشی‌ها را انجام داد.

باغ تاریخی فین

چایخانه: در کنار شاه نشین محلی به نام چایخانه یا چشمه زنانه وجود دارد. این بخش، آب ورودی از چشمه را به قسمت‌های مختلف باغ فین کاشان می‌فرستد. یکی از شاخه‌ها به حوض جوش، یکی به حوض کوشک صفوی و دیگری به کوشک قاجار می‌رود.

عمارت کلاه فرنگی: شاه صفی روی چندصد سال پیش، روی کوشک میانی عمارتی به شکل کلاه فرنگی بنا کرد. از بالای کلاه فرنگی می‌شود بخش زیادی از باغ را دید و منظره زیبایی را تماشا کرد.

این بنا را در ابتدا با چوب و آهن ساختند و قاجاریه بعد آن را بازسازی کرد.

درخت های باغ فین: اینجا تا دلتان بخواهد درخت‌های قدیمی پیدا می‌کنید. بعضی از درخت‌ها متعلق به چهارصد سال پیش هستند و بعضی دیگر هم فقط سی سال از عمرشان می‌گذرد.

در باغ فین در مجموع ششصد درخت تنومند و سرحال دیده می‌شود.

حمام فین کاشان

در باغ فین کاشان دو حمام با نام‌های حمام سلطنتی و حمام صفوی وجود دارد. حمام سلطنتی مخصوص استفاده شاهان بود. از حمام صفوی خدمه باغ فین و مردم روستا استفاده می‌کردند.

باغ فین حمام فین

درون هر دو حمام بخش‌هایی مانند رختکن، خزینه، اتاق حجامت، حوض آب گرم، نیم گرم و سرد وجود دارد. گرمای آب خزینه از طریق تون که به شکل حفره‌ای است، تامین می‌شد. درون تون هیزم‌هایی قرار می گرفت و روی آن صفحه‌ای مسی قرار داشت. با گرم شدن مس آب خزینه نیز گرم و برای استفاده آماده می‌شد.

محل قتل امیرکبیر در باغ فین

محل قتل امیر کبیر باغ فین

حمام صفوی در دوران ناصرالدین شاه شاهد اتفاقی ناگوار بود. قتل صدراعظم شاه یعنی امیر کبیر در این حمام اتفاق افتاده است. صدر اعظمی که تمام تلاش خود را برای آبادانی ایران کرد.

اطرافیان ناصرالدین شاه آنقدر زیر پایش نستند که او در نهایت حکم قتل صدراعظم خودش را مهر کرد.

پس از این حادثه نام این حمام به حمام امیر کبیر تغییر یافت.

رستوران نزدیک باغ فین کاشان

در اطراف باغ فین، رستورانی هست به اسم باغ بهشت که غذاهای خوبی دارد. باغ بهشت محیطش شبیه به فرحزاد تهران است و در آن انواع غذاهای ایرانی به همراه چای و نوشیدنی سرو می‌شود.

بعد از دیدن قسمت‌های مختلف باغ، می‌توانید در باغ بهشت غذا بخورید.

3
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 دیدگاه

 • مسعود رضایی
  3 ماه پیش

  فکر میکردم باغ فین کاشان از قدیم مونده و نمیدونستم زلزله باغ اصلی رو ویران کرده و اینجا بازسازی کامل شده.

 • sina
  3 ماه پیش

  چه جالب که یه ایرانی تو آرشیو عکساش تصویر نقاشی های باغ فین رو نداشته و با کمک عکسایی که یه توریست فرانسوی از اینجا داشته تونستن تصاویر رو احیا کنند و دوباره ترسیم کنند.

 • مهران
  3 ماه پیش

  حیف از قتل امیرکبیر در حمام فین….بزرگمردی که تمام تلاششو برای آبادانی ایران کرد