باغ فین کاشان ، شاهد داستان های شیرین و تلخ روزگار

باغ فین کاشان
باغ فین کاشان ، شاهد داستان های شیرین و تلخ روزگار
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

معماری و زیبایی باغ های ایرانی شهرت به سزایی در میان همگان دارد. در این باغ ها شاهکار هنرمعماری ایران را می توان به چشم دید. به باغ فین کاشان می رویم. از حادثه ای تلخ در حمام فین سخن خواهیم گفت. همراه ما در این سفر جذاب تاریخی باشید.

تاریخچه باغ فین کاشان

نمی توان به کاشان رفت و سفر به باغ دل نشین آن را فراموش کرد. باغی که در دل خود قصه ها از تاریخ دارد.  درخت های سر به فلک کشیده اش در کنار حوضچه های آب شاهد داستان های شیرین و تلخ روزگار بوده اند.
باغ فین کاشان یادگار دوران صفویه با وسعت ۲۳ هزار متر مربع در استان اصفهان قرار دارد. در قدمت ساخت باغ صحبت های بسیاری است. برخی آن را به عصر ساسانی و برخی به سلسله صفاری و یا آل بویه نسبت می دهند. اما باید دانست باغ کنونی همان باغ ابتدایی نبوده است.
باغ فین
در دوران شاه طهماسب زلزله ای در کاشان رخ می دهد که آسیب های جدی به باغ وارد می کند. پس از گذشت چند سال  شاه عباس اول این باغ را در خور خود نمی بیند و با فاصله ای از باغ قدیمی، باغ جدیدی احداث می کند. ترقی و پیشرفت باغ و تبدیل آن به باغ فین کنونی نیز در زمان فتحعلی شاه قاجار رخ داده است.
سر در، حمام فین، برج و دیوار های بلند باغ فین کاشان زیبایی دو چندانی به باغ داده است. این زیبایی ها باغ فین کاشان را جزء ۹ باغ ثبت شده ایران در یونسکو کرده است.

آدرس و اطلاعات بازدید باغ فین کاشان

آدرس باغ فین کاشان :استان اصفهان، کاشان، خیابان امیرکبیر، باغ فین کاشان .
ساعات بازدید باغ فین کاشان : ۰۹:۰۰ تا ۱۶:۳۰
بلیط ورودی باغ فین کاشان : ۵٫۰۰۰ تومان
شماره تلفن باغ فین کاشان : ۵۵۳۳۰۴۷۷-۰۳۱
زیبایی های باغ فین کاشان

بخش های مختلف باغ فین کاشان

عمارت سردر: با ورود به باغ فین کاشان، ساختمانی بزرگ به چشم می خورد که سردر نام دارد. بخش پایینی سردر محل انتظار مراجعه کنندگان به باغ بود. تالاری بزرگ در طبقه بالا با پنجره های بزرگ، محلی برای تماشای چشم اندازهای باغ فین کاشان است.
عمارت سردر باغ فین کاشان
کوشک صفوی: در بخش مرکزی باغ فین کاشان، کوشک صفوی با صوفه عباسی قرار دارد. این بنا در گذشته دارای چهار طبقه با نقاشی های منحصر به فرد در سقف بود. بر اثر زلزله سال ۱۱۵۶ و حمله افغان ها تخریب زیادی در این بنا اتفاق می افتد. اکنون  تنها دو طبقه از کوشک صفوی مرمت و نقاشی های کمی از آن دیده می شود.
حوضچه ای در وسط این ساختمان وجود دارد که آب آن از لوله ای شبیه به گلوی شتر بیرون می آید. به همین علت به آن شتر گلو گفته می شود.
حوض جوش باغ فین کاشان-شتر گلو
اتاق شاه نشین: در بخشی از باغ فین کاشان ساختمانی برای تشریفات به نام شاه نشین وجود دارد. اتاق هایی با نام گوشواره در کناره ها و دربی کشویی در ورودی این اتاق قرار دارد. شیشه های رنگی پنجره ها، زیبایی این اتاق را دو چندان کرده است. حوضی به نام حوض جوش در وسط اتاق دیده می شود.  از این حوض برای خنک نگه داشتن اتاق در تابستان استفاده می شد.
کوشک قاجار: این بنا به نام شترگلو فتحعلی شاه یا صوفه فتحعلی شاه شناخته می شود. کوشک قاجار همانند بنای شاه نشین دارای اتاق شاه نشین، چهار طاقی و حوض جوش می باشد. نقاشی هایی در این بنا وجود داشت که در اثر رطوبت از بین رفته بود. با پیدا شدن تصویر این نقاشی ها در آلبوم یک جهانگرد فرانسوی، استاد مطیعی فر بازسازی نقاشی ها را انجام داد.
نمای سقف عمارت در باغ فین
چایخانه: در کنار شاه نشین محلی به نام چایخانه یا چشمه زنانه وجود دارد. این بخش، آب ورودی از چشمه را به قسمت های مختلف باغ فین کاشان می فرستد. یکی از شاخه ها به حوض جوش، یکی به حوض کوشک صفوی و دیگری به کوشک قاجار می رود.

حمام فین کاشان

در باغ فین کاشان دو حمام با نام های حمام سلطنتی و حمام صفوی وجود دارد. حمام سلطنتی مخصوص استفاده شاهان بود. از حمام صفوی خدمه باغ فین کاشان و مردم روستا استفاده می کردند.
حمام فین کاشان
درون هر دو حمام بخش هایی مانند رختکن، خزینه، اتاق حجامت، حوض آب گرم، نیم گرم و سرد وجود دارد. گرمای آب خزینه از طریق تون که به شکل حفره ای می باشد تامین می شد. درون تون هیزم هایی قرار می گرفت و روی آن صفحه ای مسی قرار داشت. با گرم شدن مس آب خزینه نیز گرم و برای استفاده آماده می شد.

محل قتل امیرکبیر در باغ فین کاشان

حمام صفوی در دوران ناصرالدین شاه شاهد اتفاقی ناگوار بود. قتل صدراعظم شاه یعنی امیر کبیر در این حمام اتفاق افتاده است. صدر اعظمی که تمام تلاش خود را برای آبادانی ایران کرد. پس از این حادثه نام این حمام به حمام امیر کبیر تغییر یافت.
محل قتل امیرکبیر

باغ فین کاشان ، شاهد داستان های شیرین و تلخ روزگار
5 (100%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه