گلفشان نفتلیجه، اینجا سرخابی پوش شوید

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
گلفشان نفتلیجه، اینجا سرخابی پوش شوید

گلفشان نفتلیجه جاذبه‌ای طبیعی در شهرستان گمیش تپه در استان گلستان است. اگر هیچ تصور خاصی درباره گل فشان ندارید و بدتان نمی‌آید که این بار به جایی سفر کنید که کاملا متفاوت با جاذبه‌های طبیعی دیگری است که تا به حال دیده‌اید با این مطلب پینورست‌ همراه شوید.


گلفشان چه شکلی است و چطور به وجود آمده؟

گِل‌فشان همان‌طور که از اسمش پیداست جایی است که گل از آن فوران می‌کند. اما نکته جالب درباره این جاذبه طبیعی این است که شکل و ظاهرش شبیه دهانه آتشفشان بوده و گاهی یکی و یا چند تا از آن‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند. البته انواعی از گلفشان‌ها هم وجود دارند که تعدادشان خیلی بیش‌تر از این‌ها در ایران هم دیده شده‌اند.

دو نوع کلی گل‌فشان‌ها وجود دارد. دسته اول آن‌هایی هستند که به خاطر فشار لایه‌های زیری زمین به وجود می‌آیند و گل آن‌ها هم سرد است. گل فشان نفتلیجه هم از همین دسته است و نیرویی که گل را به بیرون پرتاب می‌کند گازهای زیرزمینی است. دسته دوم آن‌هایی هستند که از عوارض و باقی‌مانده فعالیت‌های آتشفشانی به وجود آمده‌اند و گل آن‌ها گرم و داغ است.

گلفشان نفتلیچه

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Shahryar Zamani

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی گلستان ؛ خرید و طبیعت‌گردی و هرچیزی که فکرش را کنید!


گلفشان نفتلیجه دقیقا کجاست؟

گلفشان نفتلیجه در استان گلستان و شهرستان گمیشان یا گمیش تپه قرار دارد. این شهرستان در حاشیه شرقی دریای خزر قرار دارد و محلی‌ها به آن کوموش دپه هم می‌گویند که معنی‌اش می‌شود تپه نقره‌ای. وقتی به این جاذبه طبیعی برسید قبل از هر چیز رنگ سرخابی یا ارغوانی آن چشم‌تان را می‌گیرد. این گل فشان مخروطی شکل است و ارتفاع آن از سطح دریا به هشت متر می‌رسد.

در اطراف گلفشان گمیشان چیز دیگری وجود ندارد و همین باعث می‌شود که وجود حیات و آب در این نقطه به مسافران حس عجیبی بدهد. مثل آدم‌هایی که برای اولین بار جایی را کشف کرده باشند. البته بعضی از مسافران در اطراف گلفشان عشایر را دیده‌اند که برای مدتی در اطراف گلفشان نفتلیجه ساکن شده‌اند.

گلفشان نفتلیچه

منبع عکس گوگل مپ، عکاس amoo kuchik

بیشتر بخوانید: پارک جنگلی النگدره کجاست؟ طبیعت‌گردی آسان در دل جنگل‌های گلستان


چطور به گلفشان گمیشان برویم؟

گل فشان نفتلیجه در شهرستان گمیشان یا گمش تپه است. پس اول از همه باید به گمش تپه استان گلستان بروید. بعد از آن باید مسیرتان را در جهت تابلوی گلفشان نفتلیجه ادامه دهید تا تابلویی که محدوده این گلفشان را نشان می‌دهد را ببینید.
فاصله این جاذبه طبیعی از گمش تپه حدود پانزده کیلومتر است. البته خیلی از مسافرهایی که به این گلفشان رفته‌اند درباره ناکافی بودن تابلوها و نبود امکانات در این منطقه انتقادهایی داشته‌اند.
در این‌جور مواقع راهنمایی گرفتن از آدم‌های محلی کمک بزرگی به روشن شدن مسیر می‌کند. پس پیشنهاد می‌کنیم که موقع رسیدن به شهرستان گمیشان حتما از محلی‌ها اطلاعات کافی را بگیرید.

گلفشان گمیشان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس حارث قرنجیک

بیشتر بخوانید: روستای زیارت ؛ یکی از معروف‌ترین روستاهای گلستان


حوضچه سرخابی گلفشان نفتلیجه

حوضچه‌ای که در گلفشان نفتلیجه به وجود آمده آب ارغوانی رنگی دارد که به خاطر ماده شیمیایی خاصی ایجاد شده است. این ماده شیمیایی ید است که در آب شوری که از گلفشان خارج می‌شود به وفور پیدا می‌شود.
در نزدیکی گلفشان هم اغلب می‌شود بوی نفت را احساس کرد. البته یادتان باشد که رنگ گلفشان همیشه سرخابی یا صورتی نیست و در بعضی از ماه‌های سال به رنگ معمول آبی درمی‌آید.
راستی گل این گل‌فشان به‌خاطر مواد معدنی آن خاصیت درمانی هم دارد و ویژگی‌های طبیعی آن باعث شده تا در فهرست آثار ملی ثبت شود.

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Sephora Schweik

بیشتر بخوانید: دهکده جهان نما گلستان ؛ مسیر، آب و هوا و دیدنی‌های ییلاق بکر شمال


در سفر به گلفشان گمیشان چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

با توجه به این‌که بخش آخر مسیرتان تا رسیدن به گلفشان نفتلیجه خاکی است، پیشنهاد می‌کنیم در هوای ابری و بارانی وارد این جاده نشوید چون احتمالا با حجم زیادی گل روبه‌رو می‌شوید. گیر افتادن در گل دردسر بزرگی است ولی پیدا نکردن آدم‌هایی که به کمک‌تان بیایند دردسر خیلی بزرگ‌تری است.

داخل حوضچه آب گلفشان گمیشان سنگ نیندازید. این کار به جز این‌که می‌تواند باعث پاشیده شدن گل به لباس خودتان و دیگران شود باعث آسیب به این جاذبه طبیعی هم خواهد شد. فقط کافی است که تصور کنید هر کدام از مسافرهایی که به دیدن این گلفشان می‌آیند یک سنگ داخل حوضچه آن بیندازند. آن وقت در زمانی کوتاه کل حوضچه تبدیل به تلی از سنگ می‌شود.

حوضچه گلفشان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس S. SH

بیشتر بخوانید: چرا پارک ملی گلستان یک سرمایه جهانی است؟

احتمالا لازم به گفتن این نکته نیست که نباید از آب حوضچه گلفشان بنوشید. جدا از این‌که در بعضی از ماه‌های سال بوی نفت از آن بلند می‌شود این آب اصلا آشامیدنی نیست.
در اطراف گلفشان نفتلیجه نمی‌توانید سوپرمارکت یا امکانی برای شارژ گوشی‌تان پیدا کنید. پس بهتر است با آب و غذای کافی و همین‌طور پاوربانک به دیدن این جاذبه بروید. از آن‌جایی که احتمالا بازدیدتان چند ساعتی طول می‌کشد به این مواد و وسایل احتیاج پیدا می‌کنید.

دیدنی های گلستان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس S. SH

بیشتر بخوانید: گلستانکوه ؛ خانه‌ی لاله‌های واژگون


چه کسانی به دیدن گلفشان نفتلیجه می‌روند؟

معمولا دو دسته از آدم‌ها به دیدن گلفشان نفتلیجه می‌روند. دسته اول آن‌هایی هستند که می‌خواهند فوران گل و آب را از دهانه‌های این گلفشان ببینند و این جاذبه طبیعی از نظر زمین‌شناسی برایشان جذابیت خیلی زیادی دارد. آن‌ها احتمالا قبل از سفر و برنامه‌ریزی‌های مربوط به آن درباره این ساختار جذاب مطالعه می‌کنند و نکاتی را به ذهن می‌سپارند تا موقع بازدید حتما بررسی‌شان کنند.
دسته دوم آدم‌هایی هستند که از دیدن پدیده‌های طبیعی متفاوت کیف می‌کنند و موقع رسیدن به گلفشان گمیشان تا می‌توانند تماشا می‌کنند و عکس می‌گیرند. البته که نمی‌شود به گلفشان نفتلیجه رفت و عکسی از حوضچه سرخابی آن نگرفت.
پس شاید بهتر باشد قبل از رفتن به این گل فشان لباس سرخابی بپوشید تا عکس یادگاری‌تان جذابیت بیش‌تری داشته باشد.

بازدید از گلفشان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس حارث قرنجیک

بیشتر بخوانید: پلنگ دره ؛ سفری از میان رودخانه‌ها و جنگل‌ها


تالاب گمیشان را هم از دست ندهید

یکی از نزدیک‌ترین جاذبه‌ها به گلفشان نفتلیجه، تالاب گمیشان است. این تالاب هم در ۲۰ کیلومتری شمال گمیشان قرار دارد و طول آن به عنوان یکی از تالاب‌های بلند جهان به نزدیک ۱۸ هزار هکتار می‌رسد. البته هفت کیلومتر از این تالاب در کشور ترکمنستان قرار دارد.

یکی از جذابیت‌های تالاب‌ها حضور پرنده‌های مهاجر در اطراف آن است. به همین خاطر خیلی از مسافران با هدف پرنده‌بینی به تالاب گمیشان می‌روند و اغلب آن‌ها با دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای به این تالاب می‌آیند.

پرنده‌های مهاجر از اواسط پاییز به تالاب گمیشان می‌رسند و تا شروع بهار در این‌جا می‌مانند. فلامینگو، قو، حواصیل و مرغابی سرسبز بعضی از پرنده‌های مهاجر این تالاب هستند.

گمیشان تپه

منبع عکس گوگل مپ، عکاس حارث قرنجیک

بیشتر بخوانید: این بخش‌های ایران متعلق به جهان است ؛ میراث جهانی یونسکو در ایران


موزه مردم‌شناسی گمیشان صدایتان می‌زند

بعد از دیدن دو جاذبه طبیعی دیدن موزه می‌تواند تجربه متفاوتی باشد و حال و هوایتان را عوض کند. به خصوص اگر این موزه، موزه مردم‌شناسی باشد و بتوانید در آن سبک زندگی مردم این قسمت از ایران را بهتر بشناسید.

موزه مردم‌شناسی گمیشان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Mehrdad Mike Eskenasi
ساختمان موزه مردم‌شناسی گمیشان خانه‌ای قدیمی است که در گوشه و کنار آن ماکت‌هایی گذاشته شده از آدم‌هایی که در حال انجام کاری هستند. این ماکت‌ها با لباس‌های مخصوص ترکمن‌ها شما را با صنایع دستی ترکمن‌ و شکل و روش ساختن آن‌ها آشنا می‌کنند.
در قسمت دیگر موزه هم می‌توانید ماکت‌هایی را ببینید که دسته‌ای از مردان ترکمن را در حال رقص مخصوص ترکمنی هستند.

موزه مردم شناسی

منبع عکس گوگل مپ، عکاس shahram Baradaran

بیشتر بخوانید: سد و جنگل لفور کجاست؟ دریاچه‌ای بکر و زیبا برای طبیعت‌گردی و کمپینگ


اگر به دیدن گلفشان نفتلیجه رفته‌اید به ما بگویید تجربه‌تان چطور بود و دوست چه نکته‌ای را برای بازدید از این جاذبه طبیعی اضافه کنید؟ اگر دیدنی جذاب دیگری در اطراف این گلفشان می‌شناسید به ما هم معرفی‌اش کنید.
سفر به استان گلستان می‌تواند سفر پرباری باشد. دیدنی‌های زیادی در این استان وجود دارد که شاید دل‌تان بخواهد به همه آن‌ها سر بزنید. اما یادتان باشد که اقامت در سفر هم به اندازه برنامه‌های دیگر مهم است. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اجاره باکیفیت‌ترین اقامتگاه‌ها به وب سایت پینورست‌ سر بزنید.


سوالات متداول

گلفشان نفتلیجه کجای گلستان است؟
گلفشان نفتلیجه در شهرستان گمیشان استان گلستان و در نزدیکی کرانه‌های شرقی دریای خزر است که با رنگ سرخابی خود همه را متعجب کرده است.
چرا گلفشان نفتلیجه تغیر رنگ می‌دهد؟
علت تغییر رنگ گلفشان نفتلیجه به‌خاطر داشتن ماده معدنی و ارزشمند ید است که در محیط اطراف آن زیاد دیده می‌شود.
آیا گلفشان نفتلیجه خاصیت درمانی دارد؟
بله. در این گلفشان از گل‌های آن برای درمان بیماری‌هایی مثل دردهای مفصلی و ستون فقرات و سفتی مفاصل، بیماری‌های عصبی، مراحل اولیه تنگی عروق و انقباضات عضلانی استفاده می‌شود.
بهترن زمان بازدید از گلفشان نفتلیجه چه زمانی است؟
فعالیت‌های گلفشان نفتلیجه همیشه است و در زمان‌های مختلف سال هم متفاوت است و شما می‌توانید در تمامی فصل‌های سال به دیدن این جای دیدنی گلستان بروید.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی