پلنگ دره ؛ سفری از میان رودخانه‌ها و جنگل‌ها

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پلنگ دره ؛ سفری از میان رودخانه‌ها و جنگل‌ها

معمولا در فصل تابستان همگی دنبال مکان‌هایی خنک و زیبا و صد البته تمیز هستند. از آنجایی که بیشتر افراد شاغل‌اند نمی توانند مدت زمان زیادی را برای سفر و خستگی در کردن صرف کنند. شاید با توجه به شرایط گفته شده سفر کوتاه مدت به پلنگ دره یک گزینه بسیار مناسب باشد. جالب است بدانید این‌جا دارای جنگل و رودخانه است. خوبی این مکان زیبا در این است که فاصله زیادی با تهران ندارد. در ادامه همراه باشید تا در این مطلب پینورست شما را به دل جنگل و رودخانه زیبای پلنگ دره ببریم.


پلنگ دره کجاست؟

پلنگ دره در مازندران به جنگل و آبشار باصفایی که دارد معروف است. پلنگ دره نزدیک شیرگاه است. برای افراد ساکن تهران جاده فیروزکوه محل مناسبی است برای رسیدن به این مکان فوق العاده. توجه داشته باشید شهر شیرگاه بعد از پل سفید و قبل از قائمشهر قرار گرفته است. جنگل و آبشار پلنگ دره در شرق شیرگاه واقع شده. برای رسیدن به ورودی جنگل پلنگ دره بعد عبور از شهر شیرگاه در سمت چپ باید وارد مسیر جاده فرعی وارد شد. 

این جاده فرعی در کنار پل آهنی شهر شیرگاه قرار دارد. در ابتدای این مسیر فرعی تابلوی محیط بانی به چشم می‌خورد. حالا بعد از یک ساعت رانندگی در این مسیر خاکی و گذشتن از روستای  نفار به شروع مسیر پیاده روی در جنگل میرسید. طول این مسیر در حدود 13 کیلومتر است؛ اما مسیر خاکی است و در زمان بارندگی لغزنده می‌شود. در نهایت بعد از کلی انتظار بعد از ورود به جنگل در امتداد رودخانه پلنگ دره به آبشار خواهید رسید. 


چرا حتما یکبار هم که شده باید این‌جا را ببینیم؟

مسیری که برای رسیدن به این‌جا وجود دارد بسیار لذت بخش زیباست. بگذارید اینگونه توصیف کنم، اول از همه وارد جاده خاکی محلی و بکر می شوید. بعد از بین درختان بزرگ و چند صد ساله عبور می کنید. حالا پیاده روی شروع می شود. در حین پیاده روی از سایه درختانی که بر سر شما افتاده لذت میبرید. اما این مکان زیبا فقط منتهی به جنگل نیست یادتان باشد رودخانه پلنگ دره را حتما ببینید. رودخانه‌‌های کم‌عمق و چشمه‌های جوشانی سر راه‌تان می‌بینید.

جنگل پلنگ دره

صخره‌ها از خزه پوشیده شده و همه جا سبز است و خرم. پوشش گیاهی اینجا خیلی متنوع است. ولی خیالتان راحت، از خرس و پلنگ و در کل حیوان وحشی در آن حوالی خبری نیست. در این رودخانه های خنک و زیبا و البته کم عمق باید قید لباس های خشک خود را زده و برای فرار از هوای شرجی مازندران آب تنی را شروع کنید. عرض رودخانه این منطقه حدود 15 متر است. یادتان باشد بعد از این همه پیاده روی لذت بخش حتما گرسنه و خسته می شوید، پس بهترین فکر به همراه داشتن نهار است. 


برای سفر به پلنگ دره چه وسایلی لازم داریم؟

همانطور که گفتیم این منطقه هم دارای جنگل است و هم رودخانه و مسیری را هم باید پیاده رفت و از آن جایی که قرار است در رودخانه خنک و دلچسب آن آب تنی کنید باید: لباس اضافه، چکمه و یا کفش مناسب و لباس اضافی داشته باشید. در ضمن برای رفع خستگی نهار یادتان نرود. شاید صرف نهار در این مکان از لذت بخش ترین کارها باشد. در ضمن کلاه آفتاب گیر، عینک دودی و پمادهای ضدآفتاب و ضد گزش حشرات نیز از دیگر وسایل مورد نیاز شما در جنگل پلنگ دره به‌خصوص در فصل تابستان هستند. این جنگل جز در پارک‌های جنگلی شیرگاه، هیچ امکاناتی ندارد، پس تمام وسایل ضروری را به‌همراه داشته باشید.

رودخانه پلنگ دره


فصل مناسب برای رفتن به پلنگ دره

آب و هوای عالی پلنگ دره در فصول گرم سال، افراد زیادی را جذب میکند. مناظر زیبا و سبز و خیابان های تمیز و عاری از هرگونه آلودگی را برای  اطراف این مکان برای پیاده روی، ورزش و دوچرخه سواری مناسب است. در گوشه و کنار این دره ، صحنه های منحصر به فردی را خواهید دید که مکانی عالی برای استراحت است. موجودات وحشی در این منطقه زندگی نمی کنند خیالتان راحت! بنابراین شما مطمئناً از آرامش جنگل قدردانی خواهید کرد. رودخانه جنگل پلنگ دره در طول مسیر جنگلی جریان دارد و عمق کم این رودخانه شرایط را برای آب تنی مهیا می‌کند. آب این رودخانه بسیار زلال و شفاف است و به آبشاری  زیبا می‌رسد. اگر به جنگل نوردی و طبیعت گردی علاقه دارید، می‌توانید برای گذراندن یک روز خاطره‌انگیز در این جنگل برنامه‌ریزی کنید.

در روزهای گرم تابستان جنگل انتخابی مناسب برای فرار از گرما است. از طرف دیگر سکوت و آرامش این جنگل توجه افراد را به خودش جلب می‌کند. قدم زدن میان درختان بلند و لذت بردن از بوی رطوبت جنگل نیز حال و هوای خاصی دارد. در جنگل پلنگ دره انواع درختان و گیاهان معطر مانند توسکا، انجیلی، پرسیاوشان و پونه جنگلی وجود دارند. دوچرخه سواری در جاده‌های خاکی اطراف جنگل نیز انتخاب مناسبی برای علاقه‌مندان به طبیعت گران است.

بیشتر بخوانید: آبشار تیرکن ؛ ماجراجویی در دل جنگل­های هیرکانی


در اطراف چه مناظر دیدنی وجود دارد؟

در سفر به این منطقه از شهر زیبای سوادکوه و همچنین منطقه شیرگاه غافل نشوید. اگر بیش از یک روز را برای دیدن پلنگ دره در نظر گرفته‌اید پیشنهاد می‌کنم جاهای دیدنی سوادکوه را فراموش نکنید. یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در نزدیکی جنگل پلنگ دره دریاچه شورمست در فاصله 50 کیلومتری جنوب این جنگل است. این دریاچه در منطقه‌ای مرتفع، میان درختان بلند توسکا قرار دارد و از چشمه‌های زیرزمینی تغذیه می‌شود جالب است نه. دریاچه جذاب دیگر نزدیک جنگل پلنگ دره، دریاچه سد برنجستانک است که در فاصله 34 کیلومتری شمال این جنگل و در نزدیکی دهکده توریستی برنجستانک قرار دارد. این دریاچه امکانات گردشگری مناسبی دارد و مسیر دسترسی به آن نیز مناسب است. 

بیشتر بخوانید: ۹ اقامتگاه ارزان شمال؛ اقامتی خوش و کم‌خرج

سد برنجستانک را با نام سد زمزم هم می‌شناسند و گردشگران زیادی در همه فصل‌های سال برای لذت بردن از شنا، ماهیگیری، سوارکاری و سایر فعالیت‌های ورزشی به این دهکده توریستی سفر می‌کنند. همچنین جنگل لفور از دیگر جاذبه‌های طبیعی برجسته در منطقه شیرگاه سوادکوه است که فاصله کوتاهی تا جنگل پلنگ دره دارد. در واقع جنگل پلنگ دره بخشی از جنگل‌های هیرکانی شمال و در جوار جنگل لفور است. این جنگل‌ها زیباترین طبیعت شمال ایران در استان مازندران را در خود جا داده‌اند. می‌توانید ساعت‌های زیادی را در میان درختان جنگل لفور قدم بزنید و به زیباترین مناظر طبیعی سوادکوه برسید.

از دیگر جاذبه های تاریخی و طبیعی در نزدیکی جنگل پلنگ دره می‌‌توان به پل شاه عباسی در 40 کیلومتری شمال این جنگل، پل راه‌آهن شیرگاه پیش از ورودی مسیر آبشار پلنگ دره، جاده نارنج بن در فاصله 2 کیلومتری از جنوب ورودی این جنگل و پارک جنگلی اندارگلی در 20 کیلومتری شمال آبشار پلنگ دره اشاره کرد.


اگر تصمیم دارید در شهریور و یا گرمترین ماه سال به مکان خنک با بادهای بهاری توام از زیبایی و خلقت سفر کنید، پلنگ دره را فراموش نکنید. بعد از مطالعه مطلب فوق به این منطقه سفر کنید و متوجه عمق آرامش با پیاده روی در جنگل های آن شوید. بهتر است بگوییم برای دوری از شلوغی، آلودگی و خستگی ناشی از شهرنشینی پلنگ دره گزینه خوبی است.

راستی اگر به اطراف تهران سفر کردید برای اجاره ویلا اطراف تهران نگران نباشید. می‌توانید بهترین ویلاهای تهران را در سایت پینورست پیدا کنید و به راحتی آن‌ها را اجاره کنید. پشتیبانی ۲۴ ساعته پینورست در کنار شماست تا سفری آرام و امن را تجربه کنید.

مهدیه نعمتی
برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی