این بخش‌های ایران متعلق به جهان است ؛ میراث جهانی یونسکو در ایران

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
این بخش‌های ایران متعلق به جهان است ؛ میراث جهانی یونسکو در ایران

سازمان یونسکو بعضی از جاهای مهم دنیا را در لیستی به اسم میراث جهانی می‌گذارد. مکان‌هایی که توی این لیست هستند اهمیت تاریخی و فرهنگی دارند. آن‌ها می‌گویند که این مکان‌ها جدا از جغرافیا، باید برای همه آدم‌های دنیا حفظ شوند. فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران هم تعدادی از جاهای تاریخی را ثبت کرده است. در این مطلب با ما همراه باشید تا با پنج‌تا از این مکان‌های دیدنی آشنا شوید.


زیگورات چغازنبیل

تاریخ چغازنبیل به حکومت ایلامی‌ها می‌رسد. این شهر در واقع به خاطر بنای زیگورات چغازنبیل معروف شده است. این زیگورات در آن دوره معبدی برای مراسم‌های مذهبی بوده است. به همین دلیل است که این مکان تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران قرار گرفته است. 

زیگورات چغازنبیل از چند لایه دیوار که به عنوان حصار در نظر گرفته می‌شدند تشکیل شده است. هرکدام از دیوارها دارای اتاق‌های مختلفی هستند و کاربردهای نظامی هم داشته‌اند. چغازنبیل جزو اولین شهرهایی به حساب می‌آید که تصفیه آب داشته‌اند. علاوه بر ساختمان اصلی، چند کتیبه هم در آنجا قرار دارند که از همان دوره به جا مانده‌اند.

بیشتر بخوانید: دیدنی‌های ساسانیان در فارس ؛ گردش در باشکوه‌ترین دوره تاریخ

این منطقه امکانات زیادی ندارد. از آنجایی که زیگورات چغازنبیل بیرون از منطقه مسکونی است، مغازه‌ای برای خرید خوراکی هم پیدا نمی‌کنید. بنابراین بهتر است قبل از حرکت هرچیزی که لازم دارید را تهیه کنید. فقط سرویس بهداشتی و نمازخانه را در آنجا پیدا خواهید کرد. آب و هوای این منطقه در بهار و تابستان گرم و خشک است. در پاییز و زمستان هم بارندگی زیاد نیست اما سرمای هوا ممکن است گردش در منطقه را برایتان سخت کند. قبل از سفر وضعیت هوای منطقه را چک کنید و لباس مناسب ببرید.

چغازنبیل به شهر شوش نزدیک است. بنابراین اگر از شهرهایی مثل اهواز به آنجا می‌روید، اول باید به شوش برسید. در حدود ۴۵ کیلومتری جنوب شوش به تپه‌های چغازنبیل می‌رسید. اگر دوست دارید در نزدیکی چغازنبیل اقامت کنید، توصیه می‌کنیم سری به روستاهای اطراف آنجا بزنید. روستای خماط در دو کیلومتری این منطقه است. همچنین در خود شهر شوش هم می‌توانید اقامتگاه بگیرید.

روی نقشه ببینید!

قیمت بلیط زیگورات چغازنبیل برای شهروندان ایرانی ۵ هزار تومان است. هر روز از ساعت ۸:۲۰ صبح تا ۱۹:۳۰ عصر می‌توانید به بازدید از این منطقه بروید. ساعت بازدید از چغازنبیل در پاییز و زمستان کمتر است و تا ساعت ۱۷ عصر فعالیت دارند.


پاسارگاد

میراث جهانی یونسکو در ایران

احتمالاً عکس‌های آرامگاه کوروش کبیر را زیاد دیده‌اید. این آرامگاه در شهر پاسارگاد قرار دارد. برای رسیدن به پاسارگاد باید از شیراز به سمت اصفهان حرکت کنید. وقتی به سعادت شهر رسیدید وارد جاده‌ روستای مادر سلیمان شوید و مسیر را ۴ کیلومتر ادامه دهید تا به مقصد برسید. 

مجموعه پاسارگارد در کنار تخت جمشید، جزو مهم‌ترین مکان‌های تاریخی است که از زمان پادشاهی هخامنشیان باقی مانده است. در این مجموعه علاوه بر آرامگاه کوروش، بخش‌هایی از چند کاخ، آرامگاه کمبوجیه و تعداد زیادی کتیبه را هم خواهید دید. پاسارگاد در فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران هم به ثبت رسیده است.

دشت پاسارگاد در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. برعکس شهرهایی مثل شیراز و یا تخت جمشید که هوای گرمی دارند، آب و هوای این منطقه معتدل است. بهترین زمان سفر برای بازدید از پاسارگاد بهار و تابستان است. پاسارگاد در شش ماه دوم سال سرمای شدیدی دارد.

در شیراز تاکسی و اتوبوس هم به مقصد پاسارگاد پیدا می‌شود. البته از جایی که تاکسی‌ها مسافرها را پیاده می‌کنند هم باید دوباره ماشین بگیرید تا به محوطه اصلی پاسارگاد برسید. این مجموعه امکانات رفاهی خوبی ندارد. بهتر است آب و خوراکی را قبل از حرکت تهیه کنید و با خودتان ببرید. گاهی غرفه‌ای هم برای فروش یادگاری برپا است اما برنامه کاری مشخصی ندارد و ممکن است موقع سفر شما اصلاً غرفه‌ای آنجا نباشد.

روی نقشه ببینید!

در بهار و تابستان از ۸ صبح تا ۱۸:۳۰ عصر، و در پاییز زمستان از ۸ صبح تا ۱۷:۴۰ عصر می‌توانید از پاسارگاد دیدن کنید. هزینه بلیط مجموعه پاسارگاد هم ۵ هزار تومان به ازای هر نفر است. بد نیست یک روز کامل را به بازدید از این منطقه اختصاص دهید. بخش‌های مختلف این مجموعه نزدیک هم هستند. اگر بخواهید همه‌جای منطقه را ببینید تقریباً یک صبح تا عصر وقت لازم دارید.


میدان نقش جهان

میراث جهانی یونسکو در ایران

میدان نقش جهان یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های دنیاست. اسم این میدان در فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران هم به ثبت رسیده است. در نگاه اول شاید مستطیل بودن این میدان توجه شما را جلب کند. اطراف نقش جهان سرتاسر مغازه‌هایی هستند که سال‌هاست در آنجا فعالیت می‌کنند. در وسط میدان هم حوض بزرگی قرار دارد. 

اما چیزی که میدان نقش جهان را به جای منحصر به فردی تبدیل می‌کند تنوع ددیدنی‌های تاریخی‌اش است. در غرب میدان می‌توانید کاخ عالی قاپو را ببینید. این کاخ در زمان صفویان ساخه شد و به خاطر معماری و کچ‌بری خوبی که دارد معروف است. همچنین مسجد شیخ لطف‌الله و مسجد امام هم در دو سمت دیگر میدان قرار دارند. بعد از بازدید از آن‌ها بهتر است به سمت سردر قیصریه بروید. این سردر به بازار اصفهان راه دارد. در این بازار سوغاتی‌های اصفهان را به راحتی می‌توانید خریداری کنید. 

علاوه بر بازدید از جاهای تاریخی و خرید کردن، سرگرمی‌های دیگری هم در میدان نقش جهان پیدا می‌کنید. در اطراف میدان کالسکه‌هایی برای گردش دور میدان هستند. با هزینه مناسبی یکی از آن‌ها را سوار شوید و از اطراف لذت ببرید. میدان نقش جهان برای عکاسی هم جای خوبی است. 

رستوران‌ها و کافه‌های میدان نقش جهان را هم فراموش نکنید. در کنار میدان و داخل بازار اصفهان رستوران‌های قدیمی زیادی را می‌بینید. توصیه می‌کنیم بریانی سنتی اصفهان را در آنجا امتحان کنید. 

روی نقشه ببینید!

هرجای شهر اصفهان که باشید می‌توانید با وسایل حمل و نقل عمومی به میدان نقش جهان برسانید. از ایستگاه متروی میدان امام حسین پیاده شوید و با تاکسی به سمت نقش جهان بروید. و یا اتوبوس‌های خط میدان امام حسین را سوار شوید. این میدان در تمام ساعت‌های روز و شب زیبایی‌های خودش را دارد.


برج گنبد قابوس

گنبد کاووس

یکی دیگر از آثاری که در فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران ثبت شده برج گنبد قابوس است. برای دیدن این برج آجری باید به استان گلستان بروید. در شهر گنبد کاووس به سمت خیابان امام خمینی شمالی که بروید برج را از دور خواهید دید. 

کسی نمی‌داند این برج دقیقاً به چه دلیل و یا به دست چه کسی ساخته شد. با این حال می‌دانیم که برج گنبد قابوس در حدود هزار سال پیش ساخته شده است. ارتفاع برج به اندازه‌ای بلند است که آن را می‌توانید از فاصله‌های خیلی دورتری در شهر ببینید. کتیبه‌ای که در این برج قرار داشته می‌گوید که آنجا مقبره یکی از پادشاهان زیاریان است. 

در اطراف برج گنبد قابوس فضای سبزی ایجاد کرده‌اند که حس تازکی خاصی به این بنای تاریخی داده است. بد نیست موقع غروب به بازدید برج بروید. در این صورت می‌توانید منظره آن را هم در روز و هم در شب ببینید. وقتی هوا تاریک می‌شود چراغ‌های کنار برج را روشن می‌کنند و تمام برج درخشان می‌شود. 

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی گلستان ؛ خرید و طبیعت‌گردی و هرچیزی که فکرش را کنید!

خود برج فقط ارزش تاریخی و معماری دارد و در آنجا امکانات دیگری پیدا نمی‌کنید. موزه فرش گنبد کاووس و دریاچه مصنوعی شهر هم در نزدیکی برج گنبد قابوس قرار دارند. می‌توانید در یک روز از همه این جاهای دیدنی بازدید کنید.

شما می‌توانید هر روز از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۲۰ عصر برای بازدید از برج گنبد قابوس بروید. در شش ماه دوم سال ساعت بازدید از برج تا ۱۹ عصر است. هزینه بلیط برای شهروندان ایرانی ۵ هزار تومان به ازای هر نفر است.

روی نقشه ببینید!


کاخ گلستان

کاخ گلستان

این کاخ جزو قدیمی‌ترین مراکز حکومتی تهران است و حدود چهارصد سال عمر دارد. کاخ گلستان در فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران ثبت شده است. با این‌که کاخ گلستان قبل از دوره قاجار ساخته اما بیشتر محل زندگی پادشاهان قاجار بود. 

مجموعه کاخ گلستان شامل چندین امارت و تالار می‌شود. بخش‌های دیدنی این مجموعه از همان محوطه و باغ بزرگی که دارد شروع می‌شوند. ایوان تخت مرمر یکی از بخش‌های بیرونی ساختمان است که تخت پادشاهی از جنس مرمر در آنجا قرار دارد.

معروف‌ترین بخش کاخ گلستان تالار آینه است. نقاشی معروفی که کمال‌الملک از تالار آینه کشیده است را هم در این تالار می‌بینید.

شمس‌العماره یکی از اولین ساختمان‌های بلند تهران است. خلوت کریمی، تالار سلام، تالار عاج، تالار برلیان، عمارت بادگیر و عکاسخانه بخش‌های دیگری از مجموعه کاخ گلستان هستند که از همه آن‌های می‌توانید بازدید کنید. توجه داشته باشید که بلیط هرکدام از عمارت‌ها و تالارهای کاخ گلستان به صورت جداگانه باید خریداری شود. 

در مجموعه کاخ گلستان یک چایخانه سنتی مشغول کار است که بد نیست سری به آنجا هم بزنید. همچنین در نزدیکی این چایخانه بخشی را برای عکاسی با لباس‌های قاجاری ایجاد کرده‌اند. 

روی نقشه ببینید!

مجموعه کاخ گلستان در خیابان ۱۵ خرداد و کنار میدان ارگ است. راحت‌ترین مسیر دسترسی به آنجا مترو است. در ایستگاه ۱۵ خرداد پیاده می‌شوید و بعد از چند قدم به ورودی کاخ می‌رسید. هر روز از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۷:۳۰ عصر می‌توانید از کاخ گلستان بازدید کنید. هزینه بلیط هر بخش از کاخ گلستان هم بین ۳ تا ۵ هزار تومان به ازای هر نفر است.


البته لیست میراث جهانی یونسکو در ایران به همین چند دیدنی ختم نمی‌شود و این لیست طولانی است. شما تا به حال به کدام یکی از این میراث جهانی سر زده‌اید؟ به نظرتان کدام‌ها ارزش دیدن را دارند و باید در اسرع وقت بهشان سر زد و کدام‌ها را می‌شود در درجه‌ی دوم رفت و دید؟

اگر هنوز وقت نکرده‌اید برای دیدن این دیدنی‌های جذاب بروید، حتما برای اجاره آنلاین اقامتگاه به پینورست سر بزنید و اقامتگاه دلخواهتان را از بین اقامتگاه‌های گلچین‌شده ما انتخاب کنید.

اگر از دیدن هر یک از این میراث جهانی خاطره یا تجربه جالبی دارید حتما برای ما در بخش نظرات همین مطلب بنویسید.

آرش میراحمدیان
بقیه‌ نوشته‌ها

همیشه می‌خواستم دنیا رو طوری که می‌بینم به بقیه نشون بدم. اینطوری شد که نویسنده شدم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها