روستای زیارت ؛ یکی از معروف‌ترین روستاهای گلستان

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
روستای زیارت ؛ یکی از معروف‌ترین روستاهای گلستان

استان گلستان حتی در بین بقیه استان‌های شمالی طبیعت و جاذبه‌های شگفت انگیزی دارد. طوری که حتی برای خود شمالی‌ها هم چیزهای تازه‌ای برای ارائه دارد. یکی از این جاذبه‌ها روستای زیارت در جنوب شهر گرگان، مرکز استان گلستان است.

روستای زیارت برخلاف اسمش بیشتر یک روستای گردشگری در منطقه ییلاقی و خوش آب‌و‌هوای گرگان است. این روستا جذابیت‌های فراوانی دارد؛ از آبشار تا رودخانه، جنگل، چشمه آب گرم، معماری منحصربه‌فرد، تاریخ غنی و روایت‌های افسانه‌ای درباره مقاومت روستا با کمک طلسم و جادو در برابر سپاه دشمن که حال‌و‌هوای فیلم‌ها و سریال‌های ابرقهرمانی و فانتزی را تداعی می‌کند.

اما یکی از نکاتی که این روستا را به مکانی محبوب تبدیل می‌کند فاصله نزدیک آن نسبت به شهر گرگان است. بعضی ها نسبت این منطقه ییلاقی با شهر گرگان را شبیه به نسبت لواسان با تهران می‌دانند.

خب دیگر باید برویم سراغ معرفی روستای زیارت با همه ویژگی‌ها و حکایت‌های شگفت انگیزش، پس با ما در این مطلب پینورست همراه باشید.


روستای زیارت چطور جایی است؟

روستای زیارت از قرن‌ها پیش محل سکونت بوده است و تاریخ پرباری دارد. علاوه بر بافت قدیمی و تاریخی متاسفانه ویلاسازی در سال‌های اخیر کمی چهره روستا را تغییر داده است. اما روستای زیارت در میان طبیعت شگفت انگیزی قرار گرفته و دیدنی‌های بسیاری دارد. دیدنی‌های زیارت از جاده آن آغاز می‌شود و نوید گردشی دلپذیر را می‌دهد.

روستای زیارت

یکی از چیزهایی که این روستا را جذاب می‌کند روایت تاریخی افسانه‌ای ایستادگی مردمان آن در برابر حمله اعراب است. اما روایت تاریخی دیگری هم در رابطه با روستای زیارت هست که این یکی معاصرتر محسوب می‌شود. در دوران رضاشاه و به بهانه شهرنشین کردن ساکنین، روستا به آتش کشیده می‌شود. بعد از آتش‌سوزی چند سالی روستا تقریبا خالی از سکنه می‌ماند تا اینکه در دهه 40 بازسازی می‌شود.

بیشتر بخوانید: آبشار شیرآباد ؛ آبشارهای هفت‌گانه

زیارت علاوه بر دیدنی‌های طبیعی و تاریخی‌اش محل برگزاری بعضی از آیین‌های کهن این منطقه هم است؛ از جمله مراسم آفتاب کنک که در فصل زسمتان و به امید بالا امدن آفتاب و گرم شدن هوا برگزار می‌شود.

زیارت صنایع‌دستی خاص خود را دارد و خیلی‌ها برای خرید صنایع‌دستی هم به این روستا می‌روند. همچنین هتل و انواع اقامتگاه بومی و خانه روستایی هم در آنجا وجود دارد و برای ماندن در زیارت لازم نیست نگران پیدا کردن جای مناسب باشید.


روستا زیارت کجاست؟

زیارت روستایی ییلاقی است که در جنوب گرگان و در امتداد مسیر ناهارخوران قرار دارد. مسافت روستای زیارت تا گرگان طولانی نیست و از ناهارخوران کمتر از 10 کیلومتر فاصله دارد. شما می‌توانید با ماشین شخصی یا حتی ماشین خطی خودتان را به این روستا برسانید؛ پس اگر ماشین شخصی ندارید نگران نباشید چون در شهر گرگان تاکسی‌های خطی مخصوص زیارت هم هستند.


چرا زیارت به عنوان یکی از معروف‌ترین روستاهای گلستان شناخته می‌شود؟

روستای زیارت مجموعه کاملی از چیزهایی است که یک محل را برای گردشگران محبوب می‌کند؛ از دسترسی آسان و مسافت کمی که تا شهر دارد تا آب‌و‌هوای خوش ییلاقی و انواع جاذبه‌های طبیعی. در عین حال این روستا امکانات رفاهی و اقامتی و البته حکایت‌های تاریخی شگفت‌انگیز از هزار و چند صد سال پیش تا دوران پهلوی دارد.


دیدنی‌ها و تفریحات ممکن در این روستا

دیدنی‌ها

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری روستا زیارت آبشار دوقلو نزدیک روستاست. این آبشار دوقلو از خاصه رود سرچشمه می‌گیرد. آبشارها یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی هستند و آبشار دوقلو یکی از شکل‌های نادر این پدیده است.

نگران مسیر آبشار هم نباشید. فاصله چندانی با روستا ندارد و مسیر آن سخت نیست. مخصوصا اگر در فصل گرما به روستا زیارت رفتید حتما به این آبشار سر بزنید و علاوه بر بهره بردن از منظره چشم‌نوازش از خنکی آن هم استفاده کنید و دست و پایی به آب بزنید.

روستای زیارت

اما آبشار دوقلو تنها آبشاز نزدیک به روستا نیست. در دره تل انبار که در مسیر روستا قرار دارد بیش از 50 آبشار در اندازه‌های مختلف وجود دارد که بازدید از تمام آن‌ها نیازمند یک برنامه ورزشی تفریحی جدی دره‌نوردی است. پس اگر تجربه و امکانات لازم را دارید دره تل انبار را فراموش نکنید.

آبشار دیگری هم درسمت شرق روستا قرار دارد که دسترسی به آن کمی دشوارتر است. به این آبشار خال دره یا جل دره می‌گویند. همان طور که مشاهده می‌کنید سفر به زیارت می‌تواند به یک برنامه کامل آبشار‌گردی چند روزه تبدیل شود.

نمی‌شود جایی اسمش زیارت باشد و در آن از مکان زیارتی خبری نباشد؛ آستان امامزاده عبدالله یکی از مکان‌های زیارتی این روستا است. این بنای تاریخی و زیارتی در نزیکی چشمه آب گرم روستا قرار دارد که بعدا به آن هم می‌پردازیم.

این مقبره منتسب به یکی از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است. به دلیل قرار گرفتن در کنار رودخانه طی سال‌ها به بنا آسیب‌های جدی وارد شده است. به همین دلیل مرمت‌هایی بر روی این بنا صورت گرفته است. امامزاده عبدالله گورستانی قدیمی هم دارد که قدمت برخی از قبرهای آن به قرن 4 و 5 هجری بر می‌گردد. بازدید از این گورستان هم خالی از لطف نیست.

امامزاده‌های دیگری هم در روستا زیارت وجود دارد؛ امامزاده علی ابن موسی بن جعفر یکی دیگر از این بناهای زیارتی است که در دل طبیعت قرار دارد. برای رسیدن به این امامزاده باید کوهنوردی کنید.

بافت قدیمی بدون شک یکی از جذابیت‌های اصلی روستا به شمار می‌آید؛ خانه‌های روستایی با معماری بومی که قدم زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌هایشان بوی تاریخ و گذشته را می‌دهد و ما را به زمان‌های دو می‌برد. مخصوصا وقتی که بوی نان سنتی‌ای که هنوز در زیارت پخت می‌شود پیجیده باشد.

بیشتر بخوانید: دهکده جهان نما گلستان ؛ مسیر، آب و هوا و دیدنی‌های ییلاق بکر شمال

تفریحات

اما برسیم به قسمت محبوب تفریحات. بخش مهم هر سفری را تفریحاتی که در آن انجام می‌دهیم تشکیل می‌دهد. حالا این تفریحات برای هر کسی می‌تواند کاملا متفاوت باشد. اما بدون تفریح نمی‌توان اوقات خوشی را در مقصد تجربه کرد.

روستای زیارت به‌خاطر محلی که در آن قرار گرفته است گزینه‌های جالبی را پیش پای ما برای تفریح کردن قرار می‌دهد. یکی از اصلی‌ترین و جذاب‌ترین این گزینه‌ها کوهنوردی است. چندین و چند قله در آن حوالی وجود دارد که بین کوهنوردان گرگانی یا مسافر خیلی محبوب هستند. با راهنمایی گرفتن از ساکنین روستا می‌توانید عازم یکی و یا حتی چند عدد از این قله‌ها شوید و کوهنوردی در استان گلستان را هم تجربه کنید.

روستای زیارت

ولی کوهنوردی تنها شکل طبیعت‌گردی نیست. جنگل‌نوردی هم کمی با کوهنوردی متفاوت و سبک‌تر از آن است. در اطراف روستا جنگل‌های جالبی وجود دارد که برای گشت‌و‌گذار می‌توانید به دل آن‌ها بروید و برای ساعت‌ها با طبیعت یکی شوید.

چشمه‌های آب گرم یا آب معدنی هم در این سال‌ها به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند و حتی به یک صنعت مستقل تبدیل شده‌اند. البته که هیچ چیز جای چشمه‌های آب گرم طبیعی را نمی‌گیرد. یکی از این چمشه‌ها در روستای زیارت قرار دارد. کتیبه‌ای هم در نزدیکی این چشمه قرار دارد که در آن تاریخ 1035 هجری قمری به چشم می‌خورد.

با توجه به این کتیبه حداقل از آن زمان این چشمه مورد توجه اهالی قرار داشته است. راستی شاید برایتان جالب باشد بدانید که این چشمه آب گرم تنها مورد در استان گلستان است. پس اگر در سفر به استان گلستان می‌خواهید تجربه آب گرم طبیعی را داشته باشید گزینه دیگری ندارید. در برخی از سفرنامه‌های خارجی هم به وجود این چشمه در روستا زیارت اشاره شده است.

شکم‌گردی هم برای خیلی‌ها تفریح به حساب می‌آید و برای بسیاری اصلا یکی از مهم‌ترین چیزها است. در زمینه شکم‌گردی هم روستا زیارت گزینه‌های جالبی از غذاهای محلی تا نان سنتی پیش پای شما می‌گذارد.


نام زیارت از کجا آمده؟

مثل بسیاری از چیزهای دیگر که به گذشته مربوط می‌شود در این باره هم روایت‌های گوناگونی وجود دارد. عده‌ای دلیل این نامگذاری را وجود بقعه امامزاده عبدالله می‌دانند. اما در روایتی دیگر می‌گویند که هزاران سال‌ پیش بوداییان به این روستا برای زیارت آمدند و همین باعث شده این روستا را زیارت خطاب کنند.

روستای زیارت

در روایت سوم اما وجود آتشکده‌های زرتشتی پیش از اسلام را دلیل این اسم می‌دانند. در هر صورت هر کدام از این روایت‌ها که درست باشد می‌دانیم که به این روستا به خاطر وجود یک مکان زیارتی یا مذهبی از قدیم، زیارت می‌گفتند.


سوغات و بهترین زمان سفر به روستای زیارت

برای انتخاب سوغاتی مناسب در این روستا انتخاب‌های زیادی دارید. روستای زیارت بازار کوچکی دارد که در آن اهالی محصولات مختلفی را می‌فروشند؛ از صنایع‌دستی شامل انواع فرش، گلیم، جاجیم و حتی کوله‌پشتی‌ مخصوص آنجا به اسم چمتا.

علاوه بر این‌ها انواع خوراکی و دم‌نوش تولیدی مردم روستا هم در بازار موجود است. زیارت پنیر معروفی هم دارد که خیلی محبوب است. پیشنهاد ویژه اینکه در کنار نان سنتی روستا پنیرش را هم تهیه کنید و نوش جان کنید.

حالا برسیم به بهترین زمان برای سفر به زیارت و گردش در منطقه. به خاطر ییلاقی بودن روستا بهترین زمان تابستان است که هوای خنک و مطلوب روستا برای فرار از گرما همه را به سوی خود می‌خواند. البته برای گشت‌و‌گذار در طبیعت زیبای اطراف هم تابستان مناسب‌ترین فصل است. اگر کمی خوش‌شانس باشید هوا مه‌آلود هم خواهد شد و کیف و لذتش دو چندان می‌شود.


نکاتی که باید پیش از سفر بدانید

زیارت در ارتفاعات جنوب گرگان قرار دارد و جاده‌اش کوهستانی است. پس پیش از سفر حتما آب و هوا را چک کنید و بهتر است در فصلهای گرم سال به آنجا بروید.

برای گشت‌و‌گذار در جنگل و طبیعت اطراف اگر راهنما ندارید یا محل را خوب نمی‌شناسید مراقب باشید تا گم نشوید.

روستای زیارت

برای کوهنوردی و دره‌نوردی حتما تجهیزات مناسب به همراه داشته باشید و بدون آمادگی بدنی کافی خطر نکنید.

در محیط روستا به فرهنگ بومیان احترام بگذارید. البته زیارت مردمانی بسیار مهمان‌واز دارد اما در هر صورت بهتر است که حواس‌مان به این مسائل هم باشد.

لطفا با آفرود‌‌سواری هم به طبیعت آسیب نرسانید.


دیدنی‌های نزدیک به روستای زیارت

همان طور که اشاره کردیم روستای زیارت در امتداد جاده ناهارخوران قرار دارد. بنابراین حتما جنگل ناهارخوران را باید به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی نزدیک به روستا به حساب آورد. پارک جنگلی ناهارخوران یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان گلستان و شهر گرگان است که امروزه دیگر تقریبا قسمتی از شهر حساب می‌شود.

روستای زیارت

برای پیک‌نیک، تفریح و حتی ورزش در دل طبیعت جنگل ناهارخوران به شدت مورد توجه گرگانی ها و مسافران است. شاید باید بگوییم که نمی‌شود گرگان رفت و سری به ناهارخوران نزد. ناهارخوران امکانات تفریحی و رفاهی زیادی هم دارد؛ از شهربازی تا هتل، مهمان‌پذیر و انواع کافه و رستوران.

بیشتر بخوانید: ۳۲۰ پله تا آبشار کبودوال؛ بزرگ‌ترین آبشار خزه‌ای ایران

اما ناهارخوران تنها پارک جنگلی در ان قسمت از گرگان نیست. پارک جنگلی النگدره هم کمی بعد از ناهارخوران قرار دارد. این پارک جنگلی هم زیبایی‌های فراوانی دارد. در حدی که مردم گرگان به آن لقب پارادایس یا بهشت را داده‌اند. یکی از تفاوت‌های النگدره با ناهارخوران در این است که النگدره شیب و پستی بلندی بیشتری دارد.

دریاچه توشن هم در سمت دیگر گرگان قرار دارد و از چشمه‌ای در کنار النگدره تامین می‌شود. این دریاچه هم یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبای گرگان محسوب می‌شود. برای پیک نیک در کنار آب حتما سری به دریاچه توشن بزنید.


شما پیش از این با روستای زیارت آشنا بودید؟ تا به حال به این روستا رفته‌اید؟ آیا در طبیعت سرسبز و زیبای روستا جنگل‌نوردی کردید؟ برای کوهنوردی به قله‌ها رفتید؟ آز آبشارهای نزدیک به روستا هم دیدن کردید؟ تجربه ماندن در این روستا را دارید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

افراد زیادی به سفر و کشف و دیدن جاهای جدید علاقه دارند. اما پیدا کردن محل اقامت مناسب همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی افراد در سفر است. شما هم اگر اهل سفر هستید می‌توانید برای اجاره اقامتگاه به صورت آنلاین در شهر مورد نظرتان به سایت پینورست سر بزنید. امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و بومگردی تا اجاره ماهانه ویلا در این سایت وجود دارد.

همایون حاجی‌خانی
همایون حاجی خانی

من دانشگاه سوره ادبیات نمایشی خوندم. تخصصم ساختن فیلم کوتاهه و تا حالا ۴ فیلم کوتاه ساختم و توی پروژه‌های فیلم‌سازی و مستندسازی زیادی هم در نقش‌های مختلفی حضور داشتم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی