شکردشت ؛ شیرینی این ییلاق دلتان را نمی‌زند

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
شکردشت ؛ شیرینی این ییلاق دلتان را نمی‌زند

اگر دوست دارید حس و حال هوای مه‌آلود جاده‌ای با درخت‌های بلند و گل‌های وحشی فیلم‌های تخیلی را در دنیای واقعی تجربه بکنید، فقط کافی است سری به شکردشت بزنید.

در این مطلب می‌خواهیم راهی یکی از ییلاق‌های استان گیلان بشویم، اگر دوست داشته باشید می‌توانید ما را در این گردش همراهی بکنید.

راستی تا یادمان نرفته، شما می‌توانید با اجاره خانه های روستایی در تالش سفرتان را خیال‌انگیزتر بکنید.


شکردشت کجاست؟

شکردشت ییلاقی بی‌نظیر در استان گیلان و مرکز کوه‌های تالش است. این ییلاق در ۲۹ کیلومتری شهر تالش، ۱۳۰ کیلومتری رشت و بین استان‌های گیلان و اردبیل قرار گرفته. چون این ییلاق در نزدیکی ییلاق‌ معروف سوباتان است، بعضی‌ها به آن شکردشت سوباتان هم می‌گویند.

شکردشت در نزدیکی تالش است.

منبع: گوگل مپ عکاس: alireza jozi

بیشتر بخوانید:‌ سوباتان تالش ؛ اینجا به بهشت ایران معروف است

جالب این‌جاست که شکردشت در گذشته‌های دور زیر آب‌های دریا بود. با گذشت زمان که دریا عقب‌نشینی می‌کند، تالش سر از آب بیرون می‌آورد و کم کم کوهستان و جلگه‌هایش شکل می‌گیرند.

اگر تابه‌حال فرصت ییلاق‌گردی نصیبتان نشده، می‌توانید گشت و گذارتان را از این نقطه شروع بکنید. می‌پرسید چرا؟ از زیبایی‌هایش چیزی نمی‌گوییم، خودتان در ادامه می‌خوانید.

ولی موقعیت جغرافیایی این ییلاق طوری است که اگر فصل مناسبی را انتخاب بکنید، می‌توانید یک چمدان جمع بکنید، یک ماشین را استارت بزنید، یک سفر را شروع بکنید، ولی چندین نشان بزنید. شما با سر زدن به شکردشت می‌توانید یک طبیعت‌گردی حسابی در آبشارها، دریاچه‌ها و حتی بقیه ییلاق‌های یک قدمی‌اش داشته باشید.

بیشتر بخوانید: سورتمه تالش ؛ رنگ جیغ هیجان در طبیعت آرام تالش


چرا اسم این ییلاق شکردشت است؟ اصلا چرا باید شکردشت را ببینیم؟

درواقع اسم این ییلاق ریشه تاریخی یا مستندی ندارد که برایتان داستانش را تعریف بکنیم. واقعیت این است که این ییلاق به‌اندازه‌ای خاص است که شیرین‌ترین سفر زندگی‌تان می‌شود. حتی مرور خاطره‌های شکردشت در ذهنتان طعمی به شیرینی شکر دارد. حالا شاید دارید از خودتان می‌پرسید مگر شکردشت چه ویژگی خاصی دارد؟

بیایید اول کمی عقب‌تر برویم و سری به زندگی گذشته سلطنتی پادشاه‌ها بزنیم. از آن‌جایی که این منطقه در ۱۷۰۰ متری سطح دریا قرار گرفته، محل مناسبی برای شکار بود. برای همین هم به چشم پادشاه‌ها آمد و تصمیم گرفتند شکردشت را به زمین شکار سلطنتی‌شان تبدیل بکنند. خلاصه که این پادشاه‌ها در شکردشت برای خودشان تفریح‌گاه ساختند و حسابی از آن لذت بردند.

از طرف دیگر خاک این زمین‌ها انقدر حاصل‌خیز و پر برکت بود که هر محصولی در آن می‌کاشتند نتیجه می‌داد. آب و هوایش را هم که دیگر برایتان نگوییم، انگار همیشه بهار است.

دو قدم آن‌طرف‌تر ییلاق شکردشت هم پوشیده از جنگل است. در هر طرف این جنگل که چشم بچرخانید کلبه‌های چوبی می‌بینید. از همان کلبه‌های جنگلی که در فیلم‌ها دیده‌اید. حالا همه این طبیعت بردارید و درست وسط یک دشت شقایق بگذارید. می‌توانید تصورش بکنید؟ در نقطه به نقطه به این دشت شکرین گل‌های قرمز شقایق وحشی سرشان را از خاک سبز بیرون آورده‌اند و چشم اندازی خوش‌رنگ ساخته‌اند.

شکردشت پوشیده از گل‌های شقایق است.

منبع: گوگل مپ عکاس: Hossein Akhtar

اگر باز هم فکر می‌کنید اسم شکردشت مناسب این ییلاق نیست، بگذارید تیر آخر را هم بزنیم. این ییلاق شیرین زنبورهای عسل را هم به سمت خودش می‌کشاند. با رسیدن بهار که شقایق‌ها شکفته می‌شوند، زنبورهای عسل با عجله خودشان به آن‌ها می‌رسانند تا گرده‌هایشان استفاده بکنند. اصلا مگر می‌شود اسمت شکردشت باشد و سوغاتی‌ات به شیرینی عسل نباشد؟

بیشتر بخوانید: ییلاق سلانسر گیلان؛ کلبه‌های چوبی وسط دشت گل


طبیعت‌گردی در شکردشت ؛ دلبری‌های عروس تالش را ببینید

از رنگ و لعاب شقایق‌های این ییلاق گفتیم، ولی دیدنی‌های آن همین‌جا تمام نمی‌شود. در بعضی از روزهای سال یک مه غلیظ و سفید کل منطقه را می‌گیرد، طوری که انگار کل دشت در یک دریای ابری غرق شده.

جاده‌ای که انتهای آن به شکردشت می‌رسد پر از درخت‌های راش و افرا است. بهار و تابستان که هوای جاده مه‌آلود می‌شود، قدم زدن بین درخت‌های بلندی که فقط تصویر محوی از آن‌ها در مه دیده می شود حس و حال عجیبی دارد.

جاده مه‌آلود شکردشت خیلی زیباست.

منبع: گوگل مپ عکاس: Nima Foroud

متاسفانه عمر طبیعی شقایق‌های این دشت به خاطر چیده شدن‌شان کم شده و اگر ادامه پیدا بکند ممکن است بخشی از پوشش گیاهی طبیعت آن آسیب ببیند. ولی با این وجود، شکردشت توانسته تا به امروز بخش زیادی از بکر بودنش طبیعتش را حفظ بکند.

برای همین هم‌چنان جزو ییلاق‌های گردشگری رتبه اول تالش است. علاوه بر آن مردمی که ساکن منطقه‌ها و روستاهای اطراف آن هستند هر سال در بهار و تابستان ساکن این ییلاق می‌شوند. فکرش را بکنید، حتی برف و یخ بندان‌های پاییز و زمستان هم نمی‌تواند ساکنین این منطقه را قانع بکند که خانه‌هایشان را ترک بکنند و به جای گرم‌تری بروند.

همان‌طور که اشاره کردیم، آب و هوا و خاک این ییلاق برای کشاورزی مناسب است. بومی‌های این منطقه به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و برای همین عسل و لبنیات شکردشت یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌هایش است.


طبیعت‌گردی‌تان را در نزدیکی شکردشت ادامه دهید

خبر خوب این است که در نزدیکی شکردشت دیدنی‌های متنوع دیگری هم در اختیار شماست. به‌طور معمول طبیعت‌گردهایی که راهی شکردشت می‌شوند، طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که در کنار آن از بقیه دیدنی‌های نزدیک هم بازدید بکنند.

پس حالا که تا اینجا آمده‌اید، خوب است که کوله بار تجربه‌های طبیعت‌گردی‌تان را کامل‌تر بکنید و سری به بقیه دیدنی‌های گیلان هم بزنید.

بیشتر بخوانید: خرید کوله پشتی ؛ از سفر بک‌پکری لذت ببرید

ییلاق سوباتان ؛ در کلبه‌های چوبی چای آتشی بنوشید

سوباتان که یکی از معروف‌ترین ییلاق‌های گیلان است، ۲۲ کیلومتری شهر لیسار و ۳۶ کیلومتری شهر تالش قرار گرفته. این ییلاق که به زبان تالشی به آن «سووتون» می‌گویند، فقط حدود ۷ کیلومتر با شکردشت فاصله دارد. برای همین می‌توانید با یک مسافت چند دقیقه‌ای خودتان را به یکی دیگر از دیدنی‌های تالش برسانید.

با سفر به سوباتان می‌توانید زندگی در بافتی سنتی و روستایی را از نزدیک لمس بکنید. ساکنین این ییلاق در خانه‌های چوبی و کاه‌گلی زندگی می‌کنند و خانواده‌های عشایر در سیاه چادر. حتی در این منطقه برق و گاز هم وجود ندارد و همه چیز به شکل سنتی و قدیمی گذشته‌هاست.

ییلاق سوباتان نزدیک شکردشت است.

منبع: گوگل مپ عکاس: alireza jozi

اگر می خواهید از شکردشت به سوباتان بروید، به طرف شمال در جاده سوباتان حرکت کنید و پس از آن به سمت چگ بپیچید. از آن جا به سمت راست بروید تا ۱۸ متر جلوتر به ییلاق سوباتان برسید.

آبشار ورزان ؛ آبشاری بهاری و پر آب

آبشار ورزان یا «ورازان» در روستای ورزان و در ۴ کیلومتری ییلاق سوباتان است. یکی از سرچشمه‌های اصلی آن رودخانه ورزان است که در مسیر جاری شدنش به صخره‌های بزرگ و ۱۰۰ متری آبشار می‌رسد و از آن به پایین می‌ریزد. این آبشار در بهار پر آب‌تر از همیشه است. پس اگر بهار راهی شکردشت شدید، می‌توانید از آن‌جا ۹ کیلومتر رانندگی بکنید تا به آبشار ورزان برسید.

بیشتر بخوانید: قصه شمالبازی (قسمت چهارم در کلبه جنگلی تالش) رو در روی کوه و مه!

غار گنج‌ خانه ؛ در این غار جادویی به گنج می‌رسید

اگر طبیعت‌گردی حرفه‌ای هستید و تجهیزات غارنوردی همراهتان دارید، می‌توانید در نزدیکی روستای سوباتان سری به این غار هم بزنید. از آن‌جایی که دهانه غار باریک است، بهتر است یا غارنوردی حرفه‌ای باشید یا اینکه از یک راهنما کمک بگیرید.

محلی‌های منطقه می‌گویند که در این غار یک گنج باارزش پنهان شده. ولی چرا با این وجود تا به حال کسی وسوسه نشده گنج را پیدا بکند؟ محلی‌ها باور دارند که غار گنج خانه طلسم شده و اگر کسی وارد غار بشود تبدیل به سنگ می‌شود. بعضی دیگر از آن‌ها هم می‌گویند که در غار شمشیرهای زیادی در هوا شناور هستند. شما فکر می‌کنید شجاعت پیدا کردن این گنج را دارید؟

اگر وسوسه شدید که در این غار ماجراجویی بکنید، از روستای سوباتان مسیری ۱۵ دقیقه‌ای را بین لاله‌های خوش‌رنگ رد کنید تا به غار برسید.

بیشتر بخوانید: غار سوباتان کجاست ؟ مناسب برای ماجراجویان حرفه‌ای

دریاچه نئور ؛ مرتفع‌ترین دریاچه یخچالی باقی‌مانده از دوران باستان

کمی آن‌طرف‌تر بین تالش و خلخال، درست در خط مرزی استان گیلان و اردبیل می‌توانید دریاچه نئور را ببینید. درواقع نئور دو دریاچه جدا از هم است که فصل بهار به هم می‌رسند.

دریاچه نئور یکی از دیدنی‌های نزدیک به شکردست است

منبع: گوگل مپ عکاس: Sama Shanit

در همین فصل بهار طبیعت اطراف دریاچه پر از گل‌های وحشی رنگ به رنگ و گیاههای دارویی مثل بابونه، بومادران، پنج انگشت، کنگر و خاکشیر می‌شود. تماشای اسب‌هایی که در این دشت زندگی می‌کنند از آن صحنه‌هایی است که تا مدت‌ها در ذهنتان می‌ماند. حتی زمستان که می‌رسد آب دریاچه یخ می‌بنند و از آن به‌عنوان پیست اسکی استفاده می‌کنند.


بهترین فصل برای شیرین‌ترین سفر زندگی‌تان

برای اینکه این سفر به معنی واقعی شیرین‌ترین سفر زندگی‌تان بشود، بهتر است طوری برنامه ریزی بکنید که همه زیبایی‌هایش را یک‌جا ببینید.

اینکه این ییلاق عروس تالش است و در هر فصلی از سال ارزش دیدن دارد را نمی‌توانیم ندیده بگیریم. شما خودتان کلاهتان را قاضی بکنید، این ییلاق آنقدر محبوب است که حتی ساکنین آن در برفی‌ترین روزهای سال هم به آن وفادار می‌مانند و سرمایش را به جان می‌خرند.

مگر می‌شود از سفر به آن حتی در برف و بوران هم گذشت؟ ولی خب از آن‌جایی که جاده رسیدن به شکردشت آسفالت و هموار نیست، در فصل‌های سرد که برف زیادی می‌بارد رد شدن آن سخت می‌شود. برای همین فقط بومی‌ها و طبیعت‌گردهای حرفه‌ای که تجربه و تجهیزات لازم را دارند این فصل را انتخاب می‌کنند. آن‌ها این شانس را دارند که چشم‌انداز تور سفید و برفی این عروس خوش بر و رو را تماشا بکنند.

بهترین فصل سفر به شکردشت بهار و تابستان است.

منبع: گوگل مپ عکاس: Travel Guid

در فصل بهار دشت‌های این ییلاق پر از گل‌های قرمز شقایق وحشی می‌شوند. در این موقع از سال مه غلیظ و زیبایی جاده و کل شکردشت را در دل خودش می‌برد. اگر دوست دارید در میان ابرها قدم بزنید، می‌توانید بهار را انتخاب بکنید.

در تابستان هم به دلیل کوهستانی و ییلاقی بودن منطقه، هوا کاملا لطیف و خنک است. برای شیرین‌تر خاطره‌تان می‌توانید روی تابستان هم حساب باز بکنید. 


چطور خودمان را به شکردشت برسانیم؟

برای رسیدن به شکردشت باید وارد جاده رشت-انزلی بشوید و به سمت تالش حرکت کنید. اما اگر دوست داشته باشید می‌توانید میانبر بزنید و بعد از رشت از جاده ضیابر به‌طرف تالش بروید. از آن‌جا دیگر راهی نیست، بعد از  یک فاصله کوتاه به ییلاق شکردشت می‌رسید.

البته اینجا درواقع ابتدای ییلاق است و جایی است که مسیر آسفالت شده جاده تمام می‌شود. از این‌جا به بعد خاکی و سربالایی است، پس باید با ماشینتان خداحافظی بکنید و بدون آن سفرتان را ادامه بدهید.

از آن‌جایی که بقیه راه آسفالت نیست، روستایی‌های این منطقه با تراکتور یا وانت نیسان این جاده را رد می‌کنند. اگر کنار جاده یکی از ساکنین محلی را ببینید، می‌توانید از آن‌ها بخواهید شما را هم سوار بر نیسان به شکردشت برسانند.

جاده‌ای که به شکردشت می‌رسد خاکی است.

منبع: گوگل مپ عکاس: alireza jozi

اگر هم اهل پیاده روی‌های طولانی در چنین جاده‌هایی هستید، کوله پشتی‌تان را بردارید و میان سکوت و طبیعت این جاده قدم بزنید.

آدرس: ایران، استان گیلان، تالش، ۲۹ کیلومتری شهر تالش


شاید تا به‌حال اسم ییلاق‌های متنوع گیلان شنیده‌اید و یا حتی مسافرش شده‌اید. شما کدام ییلاق این استان سبز را برای طبیعت‌گردی پیشنهاد می‌کنید؟

از آن‌جایی که استان گیلان تا دلتان بخواهد شهرهای دیدنی و جالبی دارد، پیشنهاد ما این است که موقع برنامه‌ریزی سفرتان شهری را انتخاب بکنید که به مقصدهای طبیعت‌گردی‌تان نزدیک باشد. در این صورت می‌توانید کل روز را به گردش بگذرانید و شبتان را در اقامتگاه راحتتان صبح بکنید. موقع برنامه‌ریزی‌تان می‌توانید سری به وب‌سایت اجاره آنلاین اقامتگاه پینورست بزنید و از بین انواع اقامتگاه‌هایش گزینه دل‌خواهتان را انتخاب بکنید.

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی