سوباتان تالش ؛ اینجا به بهشت ایران معروف است

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars
0نظر
سوباتان تالش ؛ اینجا به بهشت ایران معروف است

سوباتان به بهشت ایران معروف است. چمنزارهای سرسبز، چشمه‌های خروشان، آبشارها، چشم اندازهای زیبا و رویایی و هوای مطلوب همگی چیزهایی هستند که آدم‌ها را از همه‌جای دنیا به سمت سوباتان می‌کشند.

سوباتان علاوه بر زیبایی‌هایی که دارد مردم خونگرم و با صفایی دارد که باعث شده حال و هوای صفا و صمیمیت بین مردم بومی و گردشگران بوجود بیاید.

در این مقاله پینورست قرار است در مورد جاذبه‌های سوباتان، بهترین زمان سفر و مسیرهای دسترسی به سوباتان صحبت کنیم.


سوباتان کجاست؟

ییلاق سوباتان در ۲۰ کیلومتری غرب لیسار و در نزدیکی تالش در استان گیلان قرار گرفته است. از سمت شمال این منطقه رودخانه خروشان لیسار و از غرب آن دریاچه زیبای نئور و ییلاق اردیبل قرار دارد. در جنوب سوباتان مناطق ییلاقی آسبومار و در شرق آن جنگل‌های تالش قرار دارد.

روی نقشه ببینید!

اگر زمانی تصمیم گرفتید که به ییلاق سوباتان یا هر شهر دیگری در استان گیلان بروید می‌توانید برای رزرو کلبه جنگلی با کیفیت و قیمت خوب به سایت پینورست سر بزنید.

سوباتان

روستای سوباتان در ارتفاع  ۱۹۰۰ متری از سطح دریا و در منطقه ایی بسیار خوش آب و هوا قرار دارد. اگر در بهار این منطقه را برای مسافرت انتخاب کنید چشم اندازهای دشت‌هایی از گل‌های وحشی و گل‌های شقایق را خواهید دید. در واقع با ورود به این روستا نفس شما تازه می‌شود!

در زمستان به علت سردی هوا این روستا خالی از سکنه می‌شود اما در بهار و تابستان کلبه‌های آن دوباره گرشگردان را جذب خود می‌کند.


جاذبه‌های ییلاق سوباتان

آبشار و غار

مناظر و زیبایی‌هایی که در سوباتان می‌بینیم را تقریباً هیچ جای دیگری در ایران نمی‌بینیم. اصلی ترین نماد سوباتان کلبه‌های چوبی آن است که پراکنده توی دشت‌ها پخش شده‌اند. این کلبه‌ها از چوب بلوط و کاهگل ساخته شده اند. مردم محلی اینجا اسب نگه می‌دارند و عکاس‌ها برای عکس گرفتن از اسب‌هایی که بی‌خیال مشعول چرا هستند اینجا می‌آیند.

اینجا از زمان هخامنشیان تا حالا محل زندگی آدم‌ها بوده. این را اشیائی که باستان‌شنانس‌ها در حفاری پیدا کرده‌اند می‌گوید. گردنبندهایی از جنس طلا، نقره، انگشتر، ظروف سفالی، و کوزه‌های کشف شده که می‌گویند مربوط به دوران هخامنشیان است.

غار گنج خانه

غار سوباتان یا غار گنج خانه غاری طبیعی در منطقه سوباتان و در بخش شمالی آن و نزدیک به ارتفاعات مرزی اردبیل است. اینجا یکی از زیباترین غارهای عمودی ایران است و برای پیشروی در آن باید حتماً تجهیزات کامل غارنوردی همراه داشته باشید. برای همین بهتر است واردش نشوید چون احتمال دارد به خودتان آسیب بزنید.

آبشار ورزان

اطراف سوباتان آثار تاریخی و طبیعی زیادی قرار دارد. آبشار ورزان یکی از آثار طبیعی است که ۴ کیلومتر با روستای ورزان فاصله دارد. ارتفاع این روستا ۱۹۵۴ متر ار سطح دریاست.

چشمه‌های اطراف به تامین آب این آبشار کمک می‌کنند. در نزدیکی این آبشار دشت وسیعی قرار دارد که محلی برای برگزاری مسابقات و بازی‌های محلی است؛ بازی‌های محلی افراد این منطقه عبارتند از اسب سواری و طناب کشی که از زمان‌های بسیار دور انجام می‌شد.

پارک جنگلی آلچالیق

یکی از جاذبه‌های دیگر سوباتان پارک جنگلی آلچالیق است که طبیعت گردان زیادی را به خود جذب کرده است. درختان سیب، گوجه، ازگیل و گلابی در این جنگل‌ها به وفور وجود دارد، همچنین قارچ‌های خوراکی نیز در این منطقه وجود دارد که عصر هنگام باعث حضور بومیان و جمع آوری قارچ توسط آنان در این منطقه شده است.

باغداگول

سایر مناطق دیدنی سوباتان

  • تماشای غروب و طلوع خورشید از بالای صخره گنج نامه 
  • تماشای گوسفندان زمان چرا
  • بازدید از ساری داش
  • بازدید از منطقه باغداگول
  • بازدید از باتمان بولاق
  • بازدید از داش باشی 
  • و بازدید از‌هاچاداشی

بیشتر بخوانید: جاده اسالم به خلخال ؛ زیباترین جاده ایران


شکم گردی در سوباتان

بازار سوباتان از بازارهای قدیمی است که قدمت زیادی دارد و در آن هر چیزی را می‌توانید پیدا کنید. غذاهای سنتی این روستا نیز عللی بر جذب گردشگر است. کباب‌های خوشمزه و غذاهای محلی که معروفترین آن کباب بره است از غذاهایی است که حتما باید در زمان حضور در سوباتان آن را امتحان کنید.

ییلاق سوباتان

از غذاهای خوشمزه این روستا می‌توان به سوجا دیله اشاره کرد. مخلوطی از ماست و گوشت گوسفند!

به طور کلی غذاهای محلی این منطقه بسیار خوشمزه هستند و طعم‌های بی نظیری دارند که در هیچ رستورانی نمی‌توان آنها را امتحان کرد؛ می‌توان گفت اگر قصد سفر به سوباتان را دارید انتظار اضافه وزن در این دوران را داشته باشید!


سوغات سوباتان

از سوغاتی‌های معروف این منطقه پنیر، ماست محلی و کره است. همچنین اگر اهل لباس‌های سنتی هستید می‌توانید لباس‌های گرم و پشمی محلی این منطقه را خریداری کنید.

برای تهیه این سوغاتی‌ها کافی است به بازار سوباتان بروید. این بازار بسیار قدیمی است و سال‌هاست که دایر است و در آن تقریباً همه‌چیز پیدا می‌شود.


معنی اسم این منطقه چیست؟

سوباتان

کلمه سوباتان از دو کلمه ترکی  سو و باتان تشکیل شده است. معنی این کلمه فرو رفتن آب در محل یا فرورفتگی‌های آب است. طبق گفته‌های بومیان ابن موضوع علت انتخاب این نام برای این منطقه بوده است. همچنین گفته می‌شود دلیل نام گذاری این روستا نام چشمه ایی بوده که پس از جوشیدن از دل خاک دوباره به زمین باز می‌گشته است! به هر حال روایات متفاوتی وجود دارد.

برخی بومیان نیز ادعا دارند تا چند سال پیش صدای خرخر آبی از درون زمین در این منطقه شنیده می‌شده که این موضوع نیز عللی بر جذب گردشگر بوده است.


بهترین زمان سفر به سوباتان

از اسم ییلاق سوباتان می‌توان فهمید که این منطقه در فصول سرد بسیار برفی است باتوجه به این موضوع بهتر است در فصل‌های زمستان و پاییز به این منطقه سفر نکنید. هرچند که اینجا حتی در این فصل‌ها هم زیبایی‌های خودش را دارد.

زمستان

اما سوباتان در بهار و تابستان به خصوص ماه‌های فروردین و اردیبهشت شکوفا می‌شود. برای همین بهترین زمان سفر به سوباتان اوایل بهار است.


نحوه دسترسی به ییلاق سوباتان

برای رفتن به سوباتان با ماشین شخصی ۴ مسیر وجود دارد، هر مسیر بشرح زیر است:

لیسار به سوباتان: فاصله این دو منطقه از راه قدیمی 20 کیلومتر است. این مسیر در راه جنگلی قرار دارد و بعضی از نقاط این مسیر شیب‌های تند و نفس گیری دارد؛ طی کردن این مسیر 10 ساعت طول خواهد کشید. این مسیر برای افرادی که حرفه ایی هستند توصیه می‌شود و افراد غیر بومی و حرفه ایی بهتر است از این مسیر عبور نکنند. همچنین به دلیل طولانی بودن زمان عبور بهتر است برای 10 ساعت آب و خوراکی به همراه داشته باشید.

تالش به سوباتان: فاصله این مسیر 43 کیلومتر است و مسیری ماشین رو است. ماشین‌های سواری به سختی می‌توانند از این مسیر عبور کنند و اکثر مسافرین در این مسیر توسط ماشین‌های کمک دار و مخصوص جا به جا می‌شوند. 

تالش-آق آولر- سوباتان:  فاصله تالش تا آق قولر تقریبا 35 کیلومتر است که جاده این مسیر آسفالته است، از آق اولر تا سوباتان 12 کیلومتر جاده خاکی قرار دارد که در این مسیر نیز باید از ماشین‌های مخصوص و کمک دارد استفاده کرد. در این مسیر دشت شقایق نیز قرار دارد.

دریاچه نئور

اردبیل_دریاچه نئور- سوباتان: در فاصله 35 کیلومتری جاده اردبیل به سمت خلخال یک روستا به نام بودآلالو وجود دارد؛ این روستا سه راهی دریاچه نئور است که از آن تا شرق روستای عباس آباد 10 کیلومتر و از روستای عباس آباد تا ساحل نئور 8 کیلومتر راه آسفالت شده است. مسیر نئور به سوباتان ۱۸ کیلومتر است، اکثر گردشگران این مسیر را پیاده روی می‌کنند تا از طبیعت خاص آن نیز استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: اولسبلنگاه ماسال گیلان؛ درباره معنی اسم، تلفظ و دیدنی‌هایش


قبل از رفتن حواستان باشد

در فصل‌های تابستان و بهار که هوای این منطقه بسیار مناسب است افراد زیادی به این منطقه سفر می‌کنند، این باعث شده است که برخی از افراد سودجو نیز از این موضوع استفاده کرده و قیمت‌ها را چند برابر کنند؛ پس اگر با قیمت‌های بالایی مواجه شدید تعجب نکنید. 

اگر قصد دارید به سوباتان بروید حتماً با خودتان کیسه برای آشغال و دورریز داشته باشید. مسافرت تعداد زیادی از افراد اهمیت زیست محیطی این منطقه را چند برابر کرده است و زیبایی این منطقه در گرو تلاش خود ما برای تمیز نگه داشتن این منطقه است.


شما تا به حال به منطقه ییلاقی سوباتان رفته‌اید؟‌ تجربه ماندن در کلبه‌های جنگلی سوباتان را دارید؟ آیا برای غارنوردی به غار کنج خانه رفتید؟ شما اهل اسب‌سواری هستید؟ آیا در دشت‌ّ‌های سرسبز اینجا اسب‌سواری کردید؟ آیا توانستید در پارک جنگلی آلچالیق قارچ خوراکی جمع کنید؟‌ آیا در اینجا کباب بره را امتحان کردید؟ شما چه چیزی از بازار محلی سوباتان خریدید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن ییلاق سوباتان را برای ما بنویسید. 

اگر قصد دارید برای سفر و تفریح برنامه‌ریزی کنید و در مورد محل اقامتتان نگران هستید می‌توانید با رزرو اقامتگاه در پینورست خیال خودتان را راحت کنید. امکان اجاره انواع مختلف اقامتگاه از اجاره خانه روستایی و بومگردی تا ویلای لوکس ساحلی در این سایت وجود دارد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی