خاطره سفر به جنگل هزار جریب از یادتان نمی‌رود

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
خاطره سفر به جنگل هزار جریب از یادتان نمی‌رود

جنگل هزار جریب منطقه‌‌ای سبز و کوهستانی است که چند شهر ایران را دربرمی‌گیرد. این شهرها بهشهر، نکا، ساری و قسمت شرقی سوادکوه در مازندران و قسمت‌هایی از دو شهر دامغان و سمنان هستند. پس برای دسترسی به این منطقه سبز و جنگلی می‌توان از مسیرهای ورودی در هر کدام از این شهرها استفاده کرد. البته احتمالا بهترین شهر برای رفتن به جنگل هزارجریب از تهران، شهر بهشهر باشد. در کنار این‌ها معمولا بیش‌تر طبیعت‌گردها جنگل هزار جریب را با بهشهر به یاد می‌آورند.

اگر می‌خواهید در سرتاسر این جنگل گشتی بزنیم، در این مطلب همراه پینورست باشید.


ویژگی‌های جنگل هزار جریب

جنگل هزار جریب بیش از چهل و نه هکتار وسعت دارد و شامل دو بخش دودانگه و چهاردانگه است. قسمت‌های زیادی از منطقه هزار جریب در شهرستان نکا جزئی از جنگل‌های هیرکانی است. در کتاب‌های تاریخی نام هزار جریب بارها تکرار شده است. این نکته نشان می‌دهد که منطقه هزار جریب قدمت زیادی دارد و در وقایع تاریخی مختلف حضور داشته است.

ویژگی‌های جنگل هزار جریب

منبع: اینستاگرام eghamatgah_sembi

بیشتر بخوانید: جنگل های هیرکانی در ایران کجا هستند؟

دکتر منوچهر ستوده ایرانشناس و جغرافیدان ایرانی درباره هزار جریب می‌نویسد:‌ «هزارجریب که نام آن در کتب تاریخی مازندران به صورت هزارگری و هزاره گری آمده‌است، سرزمینی است کوهستانی که حدود چهارگانه آن از این قرار است: از طرف جنوب به رشته کوه اصلی البرز و از شمال به رشته کوه‌های جهان مورا و از طرف مشرق به کوه‌های خوش انگور و یانه سر و سرخ گریه و لت کومه و از غرب به رشته کوهی که در امتداد رودخانه تالار و در شرق آن است. در این بخش جغرافیایی که زیباترین و پهناورترین و آبادترین ناحیه کوهستانی رشته کوه البرز است رودخانه عظیم تجن با شاخه‌های طولانی و ممتد آن و رودخانه نکا از میانه آن جریان دارد».


پوشش گیاهی و جانوری هزار جریب؛ از خزه تا خرس

پوشش گیاهی و جانوری در منطقه جنگلی هزار جریب متنوع است و به خاطر موقعیت کوهستانی آن و هوای مرطوب و خنکی که دارد درختان و بوته‌های گیاهی مختلفی در آن رشد می‌کنند. در مناطق مرطوب‌تر مثل اطراف چشمه‌، خزه و جلبک فراوان است. از طرفی متناسب با رشد گیاهان جنگلی، حیوانات زیادی هم در اطراف این پوشش گیاهی جمع شده و بخش‌های مختلفی از جنگل را به زیست‌گاه خود تبدیل می‌کنند. از درختان این منطقه می‌شود درخت‌های آلوچه وحشی، بلوط و زرشک کوهی را نام برد. اما جالب‌تر از این‌ها رشد گیاهان دارویی مختلف مثل گل گاو زبان آویشن و اسفناج در این منطقه است. احتمالا آدم‌هایی که در روستاهای اطراف جنگل هزار جریب زندگی می‌کنند داروهای گیاهی و دمنوش‌های ترکیبی خود را با استفاده از این گیاهان جنگلی تهیه می‌کنند. نوشیدن یک لیوان دمنوش گل گاو زبانی که از جنگلهای هزار جریب چیده شده باشد، تجربه دلچسبی است.

پوشش گیاهی و جانوری جنگل هزار جریب

منبع: اینستاگرام eghamatgah_sembi

حیواناتی که در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند هم متنوع‌ هستند. گوزن و شوکا، روباه و خرگوش، پلنگ و خرس، گرگ و شغال بعضی از این حیوانات هستند. با این‌که بعضی از این حیوانات مثل گوزن و خرگوش از نظر آدم‌ها اهلی هستند و یا حداقل ترسی در آن‌ها ایجاد نمی‌کنند اما باز هم نباید در صورت دیدنشان به آن‌ها نزدیک شد. همان اندازه که نزدیک نشدن به حیوانات جنگل مهم است، آسیب نزدن به گیاهان آن هم اهمیت دارد. البته طبیعت‌گردها از ارزش جنگل‌ها و حفظ طبیعت باخبرند و می‌دانند مراقبت از آن‌هاست که به سفرهای آینده آن‌ها را تضمین می‌کند.


همراه شدن با صدای طبیعت

بعضی‌ها موقع رفتن به جنگل مدام نگاه‌شان بین درخت‌ها و شاخه‌های بلند آن‌ها می‌چرخد. گاهی هم با دوربین‌شان نوک شاخه درخت‌ها و لای بوته‌ها را می‌کاوند. آن‌ها به دنبال آشیانه پرندگان جنگل هستند و می‌خواهند پرندگان هر جنگلی را در حافظه خودشان یا دوربین‌شان ثبت کنند. کبک و شاهین و کرکس، بلدرچین و بلبل هم بعضی از پرندگان ساکن جنگل هزار جریب هستند. صدای خوش و آواز زیبای بعضی از این پرندگان را می‌توانید در حین جنگل‌نوردی و در حالی که صدای قدم‌هایتان سکوت جنگل را می‌شکند، بشنوید.

همراه شدن با صدای طبیعت

منبع: اینستاگرام eghamatgah_sembi

بیشتر بخوانید: جنگل توسکستان؛ جایی درمیان ابرها و درختان بلوط

اصلا یکی از دلایل علاقه آدم‌ها به جنگل‌پیمایی و پیاده‌روی در جنگل همراه شدن با صدای طبیعت است. صدایی که حتی وقتی به سکوت و بی‌صدایی نزدیک می‌شود هم باز پر از آرامش و لذت است. در چنین لحظه‌هایی است که می‌شود گوشه‌ای از جنگل نشست و برای لحظاتی به صداهای آن گوش داد. اگر با گروه به جنگل هزار جریب رفته‌اید، می‌توانید از راهنمای گروه بخواهید که زمانی را به نشستن در دل جنگل اختصاص بدهد تا هم استراحت کنید و هم از بودن در جنگل بیش‌تر لذت ببرید.


ساکنان بهترین قسمت کره زمین

اهالی روستاهای شمالی که دست سبز جنگل به آن‌ها رسیده است و در طول زمان در اطراف منطقه هزار جریب شکل گرفته‌اند، احتمالا خوشبخت‌ترین ساکنان کره زمین هستند. هر کدام از این روستاها مناظر طبیعی زیبایی دارند و بهترین مناطق برای سفر و جنگل‌نوردی هستند. فقط تصورش را بکنید که بتوانید در یک خانه روستایی با منظره‌ای رو به جنگل اقامت کنید. پنجره خانه را که باز کنید، هوای خنک به صورت‌تان می‌خورد و خانه کوچک کاهگلی‌تان پر می‌شود از بوی جنگل و چوب و خاک باران خورده. شاید همین لحظه بهترین لحظه سفرتان باشد.

ساکنان بهترین قسمت کره زمین

منبع: اینستاگرام عکاس:mohammad_bahrami_gorjii

وقتی که بدون دغدغه به منظره بیرون از کلبه‌تان خیره شده‌اید و از تمام دنیا و شلوغی‌هایش دور هستید. جایی که نه خبری بهتان می‌رسد و نه نگران انجام کاری هستید. پس بیخیال همه‌چیز شوید و برای چند روز هم که شده به سبک ساکنان بهترین قسمت کره زمین زندگی کنید. مطمئن باشید با این روش بیش‌تر از همیشه بهتان خوش می‌گذرد.


کی به جنگل هزار جریب سفر کنیم؟

حقیقت این است که جنگل‌ها در هر فصلی زیبایی‌های خاصی دارند. مسئله فقط امکانات سفر و سلیقه و ذائقه متفاوت آدم‌هاست. مثلا بعضی‌ها دوست دارند جنگل هزار جریب را در پاییز تماشا کنند. چون در پاییز طبیعت ظاهری متفاوت‌تر از همیشه دارد. برای خیلی‌ها گرفتن چند تا عکس پاییزی یکی از کارهای واجبی است که باید تا قبل از تمام شدن پاییز انجام شود.

کی به جنگل هزار جریب سفر کنیم؟

منبع: اینستاگرامatii.ba

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره دریاچه عباس آباد بهشهر

اما برای بعضی‌ها سفر زمستانی به خاطر سکوت عمیقی که در طبیعت جریان دارد، جذاب‌تر است. مخصوصا اگر برف ببارد و طبیعت یک دست سفید شود. ولی اگر به هیاهوی طبیعت و تازگی آن علاقه داشته باشید باید حتما بهارهای جنگل هزار جریب را ببینید. وقتی که توی جنگل راه می‌روید و بوی بهار از همه جا به مشام می‌رسد و سفر لذت‌بخش می‌شود. انگار طبیعت در حال شادی و پایکوبی است و دوست دارد شما هم همراهی‌اش کنید. بیش‌تر طبیعت‌گردها برای همین حال‌وهواست که بهترین زمان فصل به این منطقه را فصل بهار می‌دانند.


چطور به جنگل هزار جریب برویم؟

اگر بخواهید از تهران به جنگل هزار جریب بروید باید وارد جاده تهران به گرگان شوید. بعد از بهشت فاطمه بهشهر باید مسیرتان را ادامه دهید و وارد جاده فرعی به طرف هزار جریب شوید.

چطور به جنگل هزار جریب برویم؟

منبع: اینستاگرام عکاس:samchooliha

بیش‌تر این مسیر آسفالت است اما بخش آخر آن خاکی است ولی می‌توانید همچنان با ماشین مسیر را طی کنید.


اقامت در جنگل هزار جریب

راحت‌ترین راه برای اقامت در این منطقه چادر زدن و کمپ کردن است. اگر تجهیزات و وسایل مناسب داشته باشید، می‌توانید خودتان را به طبیعت بسپارید و با اقامت در دل طبیعت با جنگل و درخت‌هایش رفاقت کنید. برای کمپ کردن در طبیعت به جز اینکه لازم است مراقب طبیعت و آسیب نزدن به آن باشید، بهتر است با افرادی همراه شوید که تجربه کمپ کردن را دارند.

اقامت در جنگل هزار جریب

منبع: اینستاگرامdilorcamp

بیشتر بخوانید: شمال گردی متفاوت ؛ جاهای دیدنی و مناطق بکر شمال را دوباره کشف کنید!

مثلا دانستن این‌که دقیقا چه جایی برای کمپ کردن مناسب‌تر است و یا در چه شرایط آب‌وهوایی بهتر است کمپ نکنید، از جمله نکاتی است که باید در نظر بگیرید.

اگر هم دوست دارید اقامتگاه داشته باشید، می‌توانید از روستاییان درباره اقامتگاه‌هایی نزدیک به جنگل پرس‌وجو کنید و یا قبل از سفر و به صورت آنلاین اقامتگاهی در شهرهای اطراف هزار جریب اجاره و رزرو کنید.


نکاتی که باید قبل از جنگل‌نوردی در نظر بگیرید:

یکی از اولین نکاتی که باید برای گشتن در جنگل رعایت کنید، همراه شدن با گروه و داشتن راهنمای مطلع است. اگر راهنمایی داشته باشید که هم مسیرهای مختلف جنگل را می‌داند و هم با خطرات احتمالی هر منطقه آشناست، دیگر خیالتان راحت است که سفر امنی در پیش دارید.

به جز پوشیدن کفش مناسب که تقریبا همه مسافران و طبیعت‌گردها آن را رعایت می‌کنند، بهتر است وسایلی مثل کلاه آفتابگیر، ضدآفتاب و آب آشامیدنی هم همراهتان داشته باشید. این وسایل به خصوص در فصل تابستان ضروری‌ بوده و از به وجود آمدن عوارضی مثل آفتاب‌سوختگی جلوگیری می‌کنند.

نکاتی که باید قبل از جنگل‌نوردی در نظر بگیرید:

منبع: اینستاگرام_photo.art.gallery_

لباس اضافه با خودتان بردارید چون همیشه رعایت احتیاط بهتر از این است که با یک اتفاق پیش‌بینی نشده غافلگیر شوید. خیلی وقت‌ها حتی با وجود چک کردن سایت‌های معتبر هواشناسی باز هم وسط جنگل‌نوردی با بارش باران روبه‌رو می‌شوید و یا دوستان و همسفرهایتان تصمیم می‌گیرند کنار یک رودخانه آب‌بازی راه بیندازند. در همه این شرایط بهتر است یک لباس اضافه و یا یک بادگیر ضدآب توی کوله‌تان داشته باشید.


شما برای طبیعت‌گردی کدام جنگل را پیشنهاد می‌کنید؟ به نظرتان برای سفر به منطقه جنگلی هزار جریب باید چه نکاتی را در نظر گرفت؟

در سایت پینورست می‌توانید انواع مختلفی از خانه‌های روستایی، کلبه‌های جنگلی و سوئیت‌هایی با قیمت مناسب را پیدا کنید. این اقامتگاه‌ها از سوی پینورست به طور دقیق بازرسی شده‌اند و کیفیت بالایی دارند. 

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی