گندمان؛ شهری با تالاب بین المللی کمتر شناخته شده

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
گندمان؛ شهری با تالاب بین المللی کمتر شناخته شده

حتما شنیده‌اید که چهارمحال و بختیاری شهری پر از تالاب است. چغاخور، چال تر، سولقان، چال خشک علی آباد و،.. تالاب‌های این شهر هستند اما یکی از آن‌ها با بقیه متفاوت‌تر است. همان تالاب بین‌المللی گندمان که میزبان خوبی هم برای پرنده‌های مهاجر است و در مسیر شهرهای بروجن و گندمان قرار گرفته. در ادامه مطلب همراه پینورست باشید تا با این تالاب و شهرهای گندمان و بروجن بیشتر آشنا شوید.


گندمان کجاست؟ شهر هزارساله

شهری در استان چهارمحال‌ و بختیاری است که چند هزار سال قدمت دارد. اینجا در ۱۵ کیلومتری جنوبی شهر بروجن قرار گرفته و حدود ۷۵ کیلومتر از مرکز استان فاصله دارد. امروز قصد داریم یکی از دیدنی‌های این شهر را برایتان بگوییم.

گندمان کجاست؟

منبع: گوگل مپ عکاس:‌ حسین ست


تالاب گندمان؛ جاذبه‌ای کمتر شناخته شده

کمی از گندمان گفتیم حالا وقتش شده که شما را با یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر آشنا کنیم یعنی تالاب گندمان که درست در قسمت شمال شرقی گندمان قرار گرفته.

تالاب گندمان و چشمه‌ های بروجن

منبع: گوگل مپ عکاس: Mehdi Dorostkar

گفته شده اینجا زمانی یکی از شکارگاه‌های بهرام گور در گذشته بود و ییلاقی تفریحی برای خانواده‌های سلطنتی بود پس بخشی از تاریخ در این منطقه گذشته است و خاطرات زیادی در دل دارد. از ویژگی‌های این تالاب این است که وسعت ۲۸۰ هزار هکتاری دارد و ارتفاع آن ۲۲۱۹ متر از سطح دریا است.

قسمتی از آب تالاب از باران و‌برف‌ و قسمت دیگرش از چشمه‌های مرادان، نصیرآباد و گل کوچک و بزرگ تأمین می‌شود اما می‌توانیم بگوییم که بخش اصلی آب تالاب را رودخانه آقبلاغ تأمین می‌کند.

تالاب گندمان بروجن

منبع: گوگل مپ عکاس:‌ m.mahdi ghiasi

این چشمه‌ها همگی در اطراف تالاب هستند پس اگر‌کمی در اطراف تالاب بگردید این چشمه‌ها را هم پیدا می‌کنید. اینجا امکانات تفریحی دیگری هم فراهم شده و می‌توانید خوش بگذرانید. راستی در کنار تالاب امکان اسب سواری هم دارید. 

 اما غمگین‌ترین‌ مسئله این است که این جاذبه دیدنی با قدمت طولانی  را به شدت خطر خشکی تهدید می‌کند و حتی در این چند سال تا حد زیادی از آب گندمان به خشکی رفته. زمستان‌ها وضعیت تقریبا خوبی دارد اما تابستان‌ها نه. برداشت‌های بی‌‌حد و اندازه از آب تالاب برای کشاورزی و یا بارش کم از دلایل این خشکی هستند. 

بیشتر بخوانید: چشمه زنه ؛ گردشگاهی فوق‌العاده در چهارمحال و بختیاری


بهترین زمان رفتن به تالاب گندمان

از آنجایی که گندمان در شهر بروجن قرار گرفته زمستان‌های خیلی سرد و سختی دارد و‌سفر زمستانه به این منطقه را بهتان پیشنهاد نمی‌کنیم.

تالاب گندمان در زمستان

منبع: گوگل مپ عکاس: حسین ست

درست است که در این فصل تالاب گندمان پرآب‌تر است و وضعیت بهتری دارد اما این سرما باعث می‌شود خوش نگذرد. بهتان قول می‌دهیم‌ که اگر شش ماه اول سال را برای سفر به این منطقه یعنی یکی از فصل‌های بهار و تابستان و یا حتی پاییز را انتخاب کنید حسابی از دیدن طبیعت بی‌نظیر این شهر لذت می‌بردید.


مسیر دسترسی به تالاب گندمان

برای رفتن به این تالاب هم اول باید خودتان را به شهر بروجن در چهارمحال و‌بختیاری برسانید. از بروجن هم به گندمان بروید. از اینجا به بعد دو انتخاب دارید یکی از طریق جاده آسفالته گندمان به حسین‌آباد یا جاده خاکی گندمان به اشکفت، دوم هم می‌توانید به جاده حسین آباد بروید تا به تالاب برسید.


بروجن کجاست؟

این شهر یکی از پرجمعیت‌ و‌ بزرگ‌ترین شهرهای چهارمحال‌وبختیاری است. جاذبه‌های طبیعی باعث شده تا هر سال مسافران زیادی به این شهر سفر کنند. از برج‌های دفاعی و دیده بانی، سنگ نوشته‌ای که تاریخ ۱۰۰۴ قمری را نشان می‌دهد و آثار به جا مانده دیگر معلوم است که بروجن قدمت چندین هزار ساله دارد. در بروجن هم می‌توانید به گردشگاه چشمه‌ی سیاسرد، تالاب چغاخور که در نزدیکی تالاب گندمان است و موزه مردم شناسی بروجن، چشمه آب سفید سری بزنید.


پوشش گیاهی و جانوری در تالاب گندمان

پوشش گیاهی اینجا بیشتر گیاهان نم‌پسند و حاشیه‌ای هستند و  در کنار گندمان می‌توانید گیاهان بید، جگن، زنبق، آلاله آبی و نخل مرداب و…  ببینید. اینجا یکی از چند تالابی است که میزبان پرنده‌های مهاجر است. پس اگر به پدیده پرنده‌نگری علاقه دارید سری به گندمان بزنید و لک‌ لک‌ها، مرغابی‌ها و بالکان‌هایی که از جاهای دور و نزدیک به اتالاب آمدند را از نزدیک ببینید.‌ در آب تالاب ماهی سیاه، گورخری و… زندگی می‌کنند. 

پوشش گیاهی و جانوری گندمان بروجن

منبع: گوگل مپ عکاس: Ermac Kiyani

بیشتر بخوانید: به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر ؛ پرنده ها دقیقاً کجا می‌روند؟


چند دیدنی دیگر در نزدیکی‌های تالاب گندمان

تنگ وستگان

در شرق روستای وستگان شهر گندمان و در بروجن قرار گرفته.  در سفرتان می‌توانید سری هم به این تنگه بزنید که طبیعت بسیار بکر و زیبایی دارد. 

تنگ وستگان از دیدنی‌های نزدیک گندمان

منبع: گوگل مپ عکاس:‌ نامعلوم

دریاچه کلار

در ارتفاع ۳۴۲۸ متری و در بالای قله‌ای به نام کلار این دریاچه را می‌بینید. اینجا همیشه پرآب است و عمق حدودی ۱۵ تا ۲۰ متری دارد. در اطراف دریاچه کلار گیاه و طبیعت خاصی نیست اما دیدن یک دریاچه در آن ارتفاع است که جذابیت دارد.

کوه کلارا

منبع: گوگل مپ عکاس: مهدي صفائي

از آنجایی که مسیر دسترسی به اینجا نیاز به کوهنوردی دارد و در زمستان‌ها سخت و خطرناک است بهتر است که تابستان را برای رفتن به اینجا انتخاب کنید.


سوالات متداول

گندمان کجاست؟

شهری تاریخی در استان چهارمحال و بختیاری است که هزارسال قدمت و یادگاری‌های تاریخی دارد.

جاهای دیدنی بروجن؟

تالاب گندمان، چشمه‌های مرادان، نصیرآباد و تالاب چغاخور

فصل سفر به تالاب گندمان کی است؟

بهار و تابستان بهترین فصل سفر به گندمان است. سفر در زمستان به این‌جا سخت خواهد بود چون خیلی روزهای سردی خواهید داشت.


تا حالا به گندمان و بروجن سفر کردید؟ تالاب آن را از نزدیک دیدید؟ به نظر شما قشنگ‌ترین تالاب در ایران کدام است؟ نظراتتان را برای ما بنویسید.

برای سفر به سراسر ایران می‌توانید برای رزرو اقامت روی سایت پینورست حساب کنید. اقامتگاه‌عای پینورست در تمام شهرها گلچین‌شده هستند و امکانات رفاهی، بو و سروصدا آن بررسی شده.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی