تالاب چغاخور ؛ یک بهشت بر روی خاک ایران

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
تالاب چغاخور ؛ یک بهشت بر روی خاک ایران

پیش از این درباره زیبایی‌های طبیعی‌ و جاذبه‌های متنوع گردشگری چهارمحال و بختیاری در پینورست نوشته‌ایم. اما یکی از زیباترین این دیدنی‌های طبیعی تالاب چغاخور بکر است که یک‌تنه می‌تواند با بیشتر زیبایی‌های طبیعی این استان رقابت کند. این ناحیه و تالاب با آب و هوای خنک و فرح‌بخش همیشگی، مقصد خوبی برای ییلاق تابستانی شما خواهد بود.


یک معرفی کوتاه از تالاب چغاخور

تالاب چغاخور در ۶۰ کیلومتری جنوب شهر‌کرد و در مسیر جاده این شهر به سمت استان خوزستان قرار دارد. در نظر بسیاری از گردشگران حرفه‌ای که بیشتر روزهای سال را در سفر و کشف دیدنی‌های جدید هستند تالاب چغاخور را می‌توان زیبا‌ترین تالاب در تمام استان چهار‌‌محال و بختیاری به حساب آورد.

تالاب چغاخور

این تالاب دیدنی از توابع شهر بروجن محسوب میشود. از دلایل اصلی تفاوت چشمگیر تالاب چغاخور و زیبایی آن می‌توان به رشته کوه هایی که نقطه‌ّهای زیاد اطراف آن را فرا گرفته‌اند و حضور انواع پرندگان مهاجر بومی و غیر‌بومی همراه با هوای بسیار پاک و لطیف آن اشاره کرد.

گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی این منطقه از تنوع بسیار بالایی برخورددار است. اگر به این منطقه سفر کنید مسلماْ با پرندگان و ماهی‌های جدیدی روبه رو می‌شوید.

خوشبختانه از اوایل دهه هشتاد شمسی منطقه تالاب چغا‌خور به‌عنوان ناحیه شکار ممنوع توسط سازمان حافظت از محیط زیست ایران ثبت شد. به این وسیله از انقراض بسیاری از گونه‌ها جلوگیری شده یا می‌توان گفت حداقل این اتفاق را چندین دهه به عقب انداخته است.

بیشتر بخوانید: تالاب انزلی ؛ زیستگاه نیلوفر آبی و لاله مردابی


توی تالاب چغاخور انتظار چه چیزایی رو داشته باشیم؟

تالاب چغاخور با آب و هوای کوهستانی برای قرن‌ها مردمی سر‌سخت را دامان خود پرورش داده است. هنوز تابستان در آن حوالی کوچ‌نشین‌ و عشایر بسیاری را خواهید دید. مردمی که با وجود فرسایش و نابودی تدریجی زمین‌ها هنوز به زندگی ادامه می‌دهند.

بلوار چغاخور

وقتی به تالاب می‌رسید انعکاس مناظر اطراف درون آب‌ها، پرواز دسته‌های بسیار عظیم پرندگان بر روی تالاب به‌طور کامل هوش از خاطرتان می‌برد.  تالاب چغاخور با وسعتی تقریبا ۲۵۰۰ هکتاری در ارتفاع ۲۱۵۰ متری رشته‌های کوه زاگرس واقع شده است.

اطراف این تالاب را علفزاری بزرگ احاطه کرده و همان‌طور که گفتیم از پوشش گیاهی متنوعی برخورد است. در اصطلاح این پوشش را به‌عنوان گونه گیاهی نم‌پسند و شناور می‌شناسند.

چیزی شبیه نیلوفر‌های آبی در نقاشی‌های کلود مونه هنرمند قرن ۱۹ که این زیبایی‌های خدادای را بر روی بوم خود می‌کشیده است. از بین این گونه‌های گیاهی می‌توان به ساز، بید و مرغ جَگَن اشاره کرد. آب دریاچه تالاب چغاخور از برف‌هایی که در طول تابستان آب می‌شود تامین می‌گردد.

بیشتر بخوانید: ارمند رود ؛ بهترین جا برای رفتینگ و هیجان

سطح آب در طول زمستان به بالاترین اندازه و در تابستان به پایین‌ترین حالت خود در می‌آید. هوای زمستانی تالاب چغاخور تا زیر هشت درجه نیز می‌رسد که تقریبا سفر و گردش در این منطقه را نا‌ممکن می‌کند. تابستان‌های تالاب چغاخور اما به چیزی شبیه یک مجموعه‌ی کامل از هدایای الهی می‌ماند.

تنوع زیست محیطی در تالاب چغاخور

تالاب چغاخور به‌علت همین زیبایی بی همتا یکی جاذبه‌ی بین‌المللی به‌حساب می اید. تقریبا هر ساله نزدیک به ۳۰۰۰ هزار پرنده به این ناحیه می‌آیند. تالاب چغاخور بسیار مناسب گردش و تورهای اصطلاحا پرنده‌نگری است.

تالاب چغاخور

در سفر به این منطقه با پرندگانی مثل فلامینگو، خروس‌ّهای کولی، کشیم، لک‌لک سفید، اردک‌های کله سبز و حواصیل مواجه می‌شوید. البته این پرندگان فقط بخاطر آب و هوا و دیدن ما به این منطقه نمی‌آیند و ماهی‌های لذیذ مخصوص پرندگان در تالاب چغاخور زندگی می‌کنند. احتمالا برای اولین بار بسیاری از این ماهی‌ها رو در این تالاب خواهید دید. عروس ماهی، ماهی گورخری و گونه نادری به‌نام گامبوزیا در این آب‌ها زندگی می‌کنند.

جز پرندگان و ماهی‌های مشهور، در تالاب چغاخور گونه‌های دیگر جانوری نیز زندگی می‌کنند. شاید عجیب به‌نظر برسد اما پستاندارانی مثل گرگ، روباه، شغال، سمور، گراز و چندین نوع خرگوش زیست‌گاه طبیعی خود را در اطراف تالاب پیدا کرده‌اند. با وجود دریاچه، کوه‌ّهای پر‌تعداد اطراف و انبوه پرندگان، ماهیان و پستانداران در تالاب چغاخور احساس قرار گرفتن در میان طبیعت و بدون دخالت‌های انسانی را به‌معنای واقعی تجربه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر ؛ پرنده ها دقیقاً کجا می‌روند؟


چند تا نکته مهم قبل از سفر به تالاب چغاخور

اگر با خواندن این مطلب قصد سفر به این تالاب و چهارمحال بختیاری را پیدا کردید، بد نیست این چند نکته را هم به خاطر بسپارید:

جاهای دیدنی‌ اطراف

بهترین زمان سفر به تالار چغاخور کیه؟

برای دیدن تالاب چغاخور مناسب‌ترین زمان هشت ماه‌ ابتدایی سال و بخصوص فصل بهار و تابستان است. همان‌طور که گفتیم سرمای هوای زمستان در تالاب تا هشت درجه زیر صفر نیز می‌رسد که عملاْ سفر و گردش را نا‌ممکن می‌کند. اوج گرمای تالاب در اواسط تابستان نهایتاْ تا ۲۱ درجه بالا می‌رود.

در پائیز حدود ۲۰ هزار پرنده مهاجر به تالاب می‌آیند. اگر اهل کوهنوردی هم هستید قله زیبای کلار و باقی کوه‌های اطراف لذت سفر را برای شما دو‌چندان می‌کند. تماشای تالاب زیبای چغاخور از فراز کوه‌ّها، دیدن انبوه گل و گیاه‌های منطقه و دریاچه احساسی وصف نشدنی را در مخاطب به‌وجود می‌آورد.

جاهای دیدنی همون نزدیکی

در اطراف تالاب چغاخور جاذبه‌های دیدنی دیگری نیز و

 

جود دارد که پیشنهاد می‌کنیم حتما سری هم به آنها بزنید. گل سر سبد این جاذبه‌ها را می‌توان تالاب گندمان دانست. این تالاب جزو ده تالاب مهم برای دیدن گونه‌های متنوع پرندگان محسوب می‌شود. رفتن به تالاب‌های دیگری مثل سولقان و شالو در همان حوالی خالی از لطف نیست و تجربه سفر شما را پربار‌تر خواهد کرد.

وسایل مهمی که باید همراه داشته باشید و توصیه‌های ضروری

سفر و دیدار از تالاب چغاخور اصولا یک روزه انجام می‌پذیرد. در تالاب چغاخور حتما در یاد داشته باشید که آب تالاب به‌علت حجم بالا وسرعت زیاد آن اصلا برای شنا مناسب نیست. وسایلی که در طول سفر به تالاب چغا‌خور به آنها نیاز خواهید داشت: کرم‌های ضد آفتاب، عینک و کلاه آفتابی، لباس گرم (در هر فصل که به آنجا رفتید نیاز می‌شود چون آفتاب مستقیم و تیزی دارد).

مسیر دسترسی

گوشی موبایل و شارژر همراه، دوربین عکاسی برای شکار لحظه‌ّها، چراغ‌قوه، آب آشامیدنی، کیسه زباله هستند. اگر قصد برپایی کمپ در اطراف تالاب را دارید وسایلی مثل کیسه خواب، پتو، زیر‌انداز و لباس ضد آب و چادر مناسب ضروری محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: چطور بی زباله سفر کنیم؟ یک راهنمای خودمانی برای سبز سفر کردن

اگر هم برای ماهیگیری به منطقه رفتید بیش از حد صید نکنید. در تالاب چغاخور برپا کردن آتش نیز ممنوع و همراه داشتن کسیه زباله بسیار ضروری است. پرندگان و ماهی برخی زباله‌ها را به‌‌عنوان غذا در نظر می‌گیرند. رها کردن زباله در مدت زمان طولانی خطرات جدی برای اکوسیستم منطقه به دنبال خواهد داشت.

مسیر دسترسی به تالاب چغاخور

در صورتی که از تهران به تالاب چغاخور می‌روید در ابتدا باید وارد آزاد‌‌‌‌راه تهران به قم شوید. در ادامه به سمت شهر اصفهان حرکت کنید اما ورودی اصفهان را رد کنید و به مسیر خود  ادامه بدهید. پس از رسیدن به فولاد شهر از خروجی زرین دشت خارج شوید. پس از تقریبا ۴۰ کیلومتر به دو راهی خواهید رسید. راه خود را به سمت چپ ادامه داده تا به شهر بروجن برسید. در ناحیه جنوب غربی شهر بروجن باید وارد جاده بدلجی شده و پس از گذشتن از شهرهای بلداجی، آورگان و کلبی بک به تالاب چغاخور می‌رسید.

چغاخور

در سفر به این تالاب دیدنی که هنوز از موهبت وجود آن بهره‌مند هستیم لحظه‌هایی پر از کشف چیزهای جدید و خوش را برای شما آرزو می‌کنیم.


تا به حال اسم این تالاب عجیب و جالب به گوشتان خورده بود؟ انتظار داشتید در استان کوهستانی چهارمحال و بختیاری به یک تالاب بر بخورید؟ اگر قصد کردید در سفر بعدی‌تان به این مقصد زیبا سفر کنید حتما نگاهی هم به صفحه اجاره اقامتگاه بوم گردی سایت پینورست بیندازید.

اگر هم قبلا به این جاذبه طبیعی سفر کرده‌اید و در اطراف آن قدم زده‌اید و در دل آن قایق‌سواری کرده‌اید، تجربه خودتان از این ماجرا را برای ما بنویسید. آیا برای مسافرهای بعدی این مقصد توصیه‌ای دارید؟ چه دیدنی‌های دیگری همان نزدیکی هست که نباید از دست بدهیم؟ حتما برای ما کامنت بگذارید.

آرش
آرش روحی

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی