خرید کوله پشتی ؛ از سفر بک‌پکری لذت ببرید

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars
0نظر
خرید کوله پشتی ؛ از سفر بک‌پکری لذت ببرید

دور شدن از فشارهای زندگی و کارهای روزمره حتی برای مدت کوتاهی و رفتن به دل طبیعت و محیط آرام و آزاد آن تقریبا آرزوی بسیاری از ماها است؛ اما بیرون رفتن از شهری که همیشه امکانات را در دسترس و نزدیکی ما قرار می‌دهد دشواری‌هایی دارد. زمان ورود به طبیعت اصطلاحا شما زندگی خود را برای چند روز در یک کوله پشتی ریخته و راهی سفر می‌شوید. امروز قصد داریم در این مقاله از قلق‌های وسایل سفر به خرید و راهنمای کوله پشتی مناسب برای طبیعت‌گردی بپردازیم.

 این وسوسه یعنی رفتن تو دل طبیعت احتمالا مساله‌ای ذاتی در انسان بوده است. شاید بتوان گفت کتاب مشهور و خواندنی والدن، نوشته هانری دیوید ثورو که تجربیات و خاطرات زندگی نویسنده قرن نوزدهم در طبیعت است تا فیلم Into The Wild و بسیاری از مثال‌های دیگر همگی نشان‌دهنده این علاقه هستند. 


در خرید کوله پشتی این نکات را در نظر بگیرید.

نکته مهم و ابتدایی نیاز ما به کوله پشتی حتی در زندگی و کارهای روزمره است؛ وسیله‌ای که به راحتی وزن را به‌صورت متعادل روی شانه‌های ما تقسیم می‌کند. خرید کوله پشتی برای سفر و طبیعت‌گردی اما به دقت بیشتری نیاز دارد.

قبل از خرید کوله پشتی چند نکته را در ذهن خود داشته باشید. اول اینکه سفرهای شما معمولا چند روزه‌اند و برای چه مدت در طبیعت خواهید ماند؟ دوم اینکه سفر شما به کدام مقصد و نوع فعالیت و سفر شما به چه شکلی است؟ در نهایت این شما هستید که از جزئیات سفرهای خود اطلاع دارید و اولین قدم برای خرید کوله پشتی مناسب دانستن همین نکته‌ها است.

بیشتر بخوانید: راهنمای سلامتی هیچ‌هایکری در سفر

خرید کوله پشتی

راحتی

زمانی که برای خرید کوله پشتی به مغازه فروش لوازم ورزشی می‌روید فاکتور اصلی را راحتی بدن خود با کوله پشتی قرار دهید. اگر زمان استفاده از کوله بدن شما تحت فشار باشد جز دشوار شدن سفر، به‌مرور زمان این فشار تاثیرات منفی و جبران‌ناپذیری روی مهره‌های گردن و کمر شما خواهد گذاشت.

کوله پشتی شما باید پشتی راحت، دو کمربند برای کتف و باسن و بندهای قابل تنظیم داشته باشد. فایده اصلی رعایت این نکات در طراحی کوله پشتی تقسیم وزن و بار بر روی تمام نقاط بدن است تا زود دچار احساس خستگی نشوید. از طرف دیگر به ایجاد تعادل و زمین نخوردن هم تا حدودی کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب چمدان و کوله برای کوچ‌نشین‌های مدرن

دوام

مساله بعدی که زمان خرید باید در نظر داشته باشید میزان دوام کوله پشتی است. طبیعتا هیچکس دوست ندارد که در سفر بند یا زیپ‌های کوله پشتی‌اش پاره شود. در دوخت کوله پشتی از مواد مختلفی مثل پلی استر، برزنت، نایلون، کتان، پلی آمید و مواد دیگر استفاده می‌شود.

در این بین برای سفر در طبیعت کوله پشتی‌های از جنس کتان چندان مناسب نیستند و جنس‌هایی مثل پارچه پلاستیکی و برزنت به‌علت نگهداری خوب از وسایل داخل کوله و مقاومت بالاتر مناسب‌ هستند. واضح است که جنس خوب از باقی جنس‌های مشابه کمی گران‌تر است اما در نهایت به‌خاطر دوام و ماندگاری انتخاب به‌صرفه‌تری می‌شود.

زمان خرید حتما زیپ‌های کوله را چک کنید. یادتان باشد کف کوله پشتی باید ضخیم‌تر از باقی قسمت‌ها باشد. اگر هم وسایل الکترونیکی و گران قیمتی مثل دوربین عکاسی یا لپ‌تاپ همراه خود به طبیعت می‌برید کوله پشتی شما باید پدهای مطمئنی داشته باشد.

حجم

حجم داخل کوله پشتی به مدت زمان ماندن شما در طبیعت بستگی دارد. برای واحد اندازه‌گیری حجم کوله پشتی از اینچ مکعب یا لیتر استفاده می‌شود. معلوم است که هر‌چه میزان لیتر کوله بالاتر برود وسایل بیشتری را در خود جای خواهد داد. به همین علت برای سفر‌های یک یا دو روزه به کوله پشتی با حجم بالا نیاز ندارید.

برای مثال کوله‌هایی با حجم پایین‌تر از ۳۰ لیتر برای سفر‌های یک شبه یا کوهنوردی زمانی که به وسایل زیادی نیاز ندارید و سفر با دوچرخه مناسب است. اگر تصمیم دارید آخر هفته را در طبیعت بگذرانید و سفر شما دو یا سه شب طول می‌کشد حجم مورد نیاز کوله پشتی از ۳۰ تا ۵۰ لیتر بنا به نوع سفر شما می‌تواند متغیر باشد. می‌‌توانید به راحتی در این حجم چادر، کیسه خواب، کنسرو و ظروف خود را جا دهید.

خرید کوله پشتی

زمانی که برنامه شما چیزی بیش از تعطیلات آخر هفته است و مثلا ۵ شب در طبیعت خواهید ماند به غذا و تجهیزات بیشتری نیاز دارید. حجم مناسب برای این مدت بین ۵۰ تا ۸۰ لیتر است. این حجم بین کوهنوردان و کسانی که چند روزی را در طبیعت می‌گذرانند بسیار محبوب است. در این میزان لیتر انواع ابزار و تجهیزات، خوراکی، وسایل ضروری و ایمنی را می‌توانید جا دهید.

اگر طبیعت‌نوردی را به‌طور حرفه‌ای دنبال می‌کنید و طول سفرهای شما بالای ۵ شب هستند حجم مورد نیاز از ۸۰ تا ۱۱۰ لیتر است. البته برای این مدت زمان ماندن در طبیعت باید با انواع محیط‌های طبیعی و رندگی در آن آشنایی کافی داشته باشید. کوله با این حجم بیشتر در سفرهای گروهی و حرفه‌ای استفاده می‌شود. با توجه به حجم بسیار زیاد به سادگی انواع وسایل و تجهیزات مورد نیاز داخل آن قرار می‌گیرد.

اندازه منتاسب با بدن

پس از بررسی میزان حجم و ارتباط آن با مدت زمان و شکل سفر کردن شما، به بررسی اندازه استاندارد کوله پشتی متناسب با بدن خواهیم پرداخت. کوله پشتی اگر به نسبت بدن زیادی کوچک باشد باعث فشار و احساس وزن بیشتر بر روی بدن می‌شود. کوله پشتی بیش از حد بزرگ هم باعث فشار بر روی ناحیه کمر، گردن و باسن خواهد شد.

برای نیم‌تنه تا ۳۸ سانتی‌متر سایز خیلی کوچک، از ۳۸ تا ۴۲ کوچک، ۴۲ تا ۵۰ متوسط و نیم‌تنه از ۵۰ به بالا سایز بزرگ مناسب است.

بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای سفر با پای پیاده : چطور پیاده سفر کنیم که سلامت جسمی‌مان به خطر نیفتد


کوله پشتی و انواع سفر

مساله دیگری که باید در خرید کوله پشتی در نظر بگیرید تناسب آن با طبیعت و هوای مقصد انتخابی است. برای مثال کوله مناسب برای محیط کوهستان با کوله انتخابی برای جنگل و همین طور صحرا  یا محیط مرطوب نزدیک دریا و رودخانه تفاوت دارد.

کوهنوردی

کوله پشتی مناسب برای کوه باید بتواند در مسافت و زمان طولانی وزن بار را تحمل کند. داشتن یک چارچوب و اسکلت داخلی سبک با وجود سنگین‌تر کردن کوله پشتی انتخاب مناسبی برای کوهنوردی به‌خصوص در مسافت‌ها و مدت زمان طولانی است. وجود بند برای کمر و سینه از ملاک‌های دیگر برای کوله کوهنوردی است.

خرید کوله پشتی

نکته: کوهنوردی طبیعت سخت و پیچیده‌ای دارد و برای خرید کوله پشتی مناسب بهتر است با این ورزش آشنا باشید. برای خرید از فروشندگان یا دوستانی که تجربه کوهنوردی دارند هم می‌توانید کمک بگیرید.

جنگل‌نوردی

کوله پشتی مناسب برای جنگل‌نوردی بهتر است سبک و راحت باشد. در جنگل‌نوردی نیاز دارید دست‌هایتان راحت و آزاد باشد تا بتوانید کنترل و تعادل بدن خود را داشته باشید. همراه با کوله پشتی می‌توانید خرده‌ریزهای مورد نیاز سفر را در یک کیف کمری قرار دهید. اینطور هم وسایل ضروری‌تر دم دست شما خواهند بود و  هم می‌توانید وسایل بیشتری را در کوله خود جای دهید.

سعی کنید در طبیعت دست‌هایتان خالی باشد و همه چیز در کوله و کیف جای بگیرد. مشغول بودن و تحمل وزن بر روی یک دست مثل حمل کیسه احتمال دارد تعادل شما را بر‌هم بزند. 

این را هم فراموش نکنید که اگر قصد جنگل‌نوردی دارید می‌توانید برای اجاره کلبه جنگلی به سایت پینورست سر بزنید.

کمپینگ در اطراف دریا و رودخانه

اگر نزدیک دریا یا رودخانه قصد کمپینگ و گردش دارید مهم‌ترین نکته خاصیت ضد آب بودن کوله پشتی است. ویژگی‌ مهم دیگر بدنه‌ی PVC، TPU یا PU در طراحی کوله پشتی است. این را هم بدانید در محیط مرطوب که احتمال خیس شدن هست باید چندین سوراخ در بدنه کوله برای خروج آب وجود داشته باشد. 

خرید کوله پشتی

کویرگردی و صحرانوردی

کوله پشتی مناسب برای کویر‌گردی و صحرا‌نوردی باید جای کافی برای وسایل مختلف داشته باشد. در طبیعت کویری اولویت اصلی همراه داشتن میزان کافی آب آشامیدنی است. وجود جای کافی برای حمل غذاهای سبک، وسایل کمک اولیه و سایه‌بان در کوله پشتی کویر‌نوردی هم از دیگر ضروریات است.

خوب است یک محفظه‌ و لوله برای نوشیدن آب هم در کوله وجود داشته باشد که تا کنار دهان کشیده شود تا دیگر مجبور نباشید مدام و هر بار که تشنه می‌شوید بطری را از کوله خود خارج کنید.

نکته بعدی وجود کانال‌هایی برای تهویه و خروج هوا در کوله است. چون به‌علت گرمای کویر میزان تعریق بدن بیشتر می‌شود و این محفظه‌ها از عرق‌ریز شدن کمر جلوگیری می‌کند. وجود بافت توری‌شکل و فوم‌های بادی هم به‌علت جذب رطوبت، بدن را در کویر خشک و خنک نگه می‌دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ توصیه ضروری برای جنگل نوردی و طبیعت گردی


در نهایت به‌خاطر داشته باشید که زمان گردش در طبیعت کوله پشتی شما بدل به خانه‌ای می‌شود که باید تمام وسایل ضروری را در خود داشته باشد. اگر تصمیم برای طبیعت‌گردی دارید نه تنها کوله پشتی که باقی تجهیزات سفر را هم بهتر است از نظر یک مربی آشنا به رشته‌های مختلف مثل کوهنوردی، جنگل‌نوردی و یا از مشورت فردی که تجربه کافی در این زمینه‌ها دارد استفاده کنید. 

به‌علت تنوع و انواع زیاد و مختلف کوله پشتی این راهنمای پینورست خرید شما را آسان‌تر خواهد کرد. امیدواریم در هر طبیعت‌گردی و سفری اوقات خوش و بی‌خطری داشته باشید. حتما نظر و پیشنهاد خودتان را برای ما بنویسید. 

 

من سیمام. لیسانس IT دارم ولی ول کردم و رفتم سراغ عکاسی و نوشتن. دوست دارم اون چیزی که می‌بینم رو ثبت کنم تا بقیه هم ببینن و چیزی که می‌خوام به زبون بیارم رو بنویسم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی