گلستانکوه ؛ خانه‌ی لاله‌های واژگون

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
گلستانکوه ؛ خانه‌ی لاله‌های واژگون

گلستانکوه در شهر خوانسار قرار دارد و یک منطقه حفاظت شده است. اگر مسافر خوانسار باشید حتما برنامه سفرتان پر از جاذبه‌های دیدنی و تفریحی خواهد بود. گلستانکوه از آن جاذبه‌هایی است که می‌توانید چند روز را در آن بگذرانید و حتی خیالتان از بابت اقامت در آن راحت باشد. منطقه حفاظت شده گلستان کوه ۱۷ هزار هکتار وسعت دارد و با داشتن چند ویژگی مثبت در کنار هم به یک جاذبه برای طبیعت‌گردها، کوهنوردها و مسافران تبدیل شده است.

گلستانکوه در واقع کوهی است که به خاطر طبیعت اطراف آن به یک منطقه گردشگری تبدیل شده است. این کوه در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر خوانسار قرار دارد و با شهر اصفهان هم ۱۱۵ کیلومتر فاصله دارد. یعنی اگر بخواهید از اصفهان به گلستان کوه بروید باید مسیری دو ساعته را طی کنید.

با پینورست همراه باشید تا از نرخ اجاره سوئیت در شهرهای مختلف باخبر باشید.


ویژگی‌های گلستانکوه

گلستانکوه یکی از کوه‌های رشته کوه خوانسار و رشته کوه‌ خوانسار هم جزئی از رشته کوه‌های مرتفع زاگرس است. ارتفاع گلستانکوه به بیش از سه هزار و ششصد متر می‌رسد. بنابراین آب‌وهوای این منطقه کاملا کوهستانی و خنک است.

منطقه کوهستانی گلستانکوه

این منطقه به‌خاطر موقعیتی که دارد، بیش از هر چیزی می‌تواند مقصد کوهنوردهایی باشد که به دنبال یک قله تازه برای فتح کردن‌ هستند. کوهنوردهایی که به قله گلستانکوه می‌روند، می‌توانند مطمئن باشند منظره‌ای که از ارتفاع این قله می‌بینند، به خاطر پوشش گیاهی اطراف، منظره زیبایی است.

بیشتر بخوانید: بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران کدام است؟ 


پوشش گیاهی گلستان‌کوه؛ گنجینه گیاهان دارویی

پوشش گیاهی این منطقه یک دلیل دیگر برای سفر آدم‌ها به گلستان‌کوه است. لاله‌های واژگون این منطقه معروف است و به‌جز این تعداد متنوعی گیاهان دارویی در گلستانکوه رشد می‌کنند تا جایی که این منطقه به گنجینه گیاهان دارویی هم شناخته می‌شود. ریواس، کنگر، پیاز وحشی، گون و موسیر از گیاهانی است که در دامنه گلستانکوه و دشت‌ اطراف آن می‌روسد. آویشن، مرزنجوش و تره هم از دیگر گیاهان دارویی این منطقه است. افرادی که گیاهان مختلف را به شکل می‌شناسند، بیش‌تر متوجه اهمیت منطقه گلستانکوه می‌شوند.

دشت لاله‌های واژگون گلستانکوه

پوشش جانوری گلستانکوه؛ مراقب گرگ‌ها باشید

وقتی درباره آب‌وهوا و پوشش گیاهی یک منطقه حرف می‌زنیم، نمی‌توانیم گونه‌های جانوری آن را نادیده بگیریم. هر منطقه به خاطر دما و شکل گیاهانی که دارد به تکثیر انواع خاصی از جانواران کمک می‌کند. خرس سیاه که یک گونه خاص و در خطر انقراض است در این منطقه دیده شده. به جز این گرگ و شغال، سمور و گراز وحشی هم در منطقه حفاظت شده گلستانکوه دیده شده است. قوچ و میش، سنجاب و بز هم جانورانی هستند که هر چند خطر کم‌تری دارند، اما همچنان جز حیوانات وحشی به حساب می‌آیند و بهتر است آدم‌ها در صورت دیدن‌شان به آن‌ها نزدیک نشوند. از پرندگان ساکن گلستانکوه هم می‌توان از سینه سرخ ایرانی، بلبل، هزاردستان و عندلیب نام برد که احتمالا صدای آواز خواندنشان گاه‌وبی‌گاه به گوش مسافران و گردشگران این منطقه می‌رسد.


گلستانکوه به چی معروف است؟

گلستان‌کوه اول از همه به لاله‌های واژگونش معروف است. خیلی از آدم‌ها در فصل خاصی از سال فقط برای دیدن این گل‌ها به دشت‌های مختلفی در سرتاسر ایران سفر می‌کنند. افسانه جالبی درباره این گل‌ها و شکل خاص گلبرگ‌هایشان وجود دارد. شاید این داستان مخصوص که به شخصیت سیاوش در شاهنامه مرتبط است. از طرفی در کتیبه‌های طاق بستان هم این گل در طراحی ستون‌های آن به کار رفته است. به همین دلیل لاله‌ واژگون گلستانکوه بین مسافران ایرانی و خارجی معروف شده و آدم‌هایی که به دیدن آن‌ها علاقه دارند برای سفر به گلستانکوه برنامه‌ریزی می‌کنند.

گلستانکوه به لاله واژگون معروف است

این لاله‌ها که گاهی ارتفاع‌شان تا شصت سانتی‌متر هم می‌رسد، حدود یک ماه که از بهار بگذرد، باز می‌شوند و قد می‌کشند. اما معمولا تا آخر بهار بیش‌تر دوام نمی‌آورند و بعید است بتوانید در تابستان هم انبوه لاله‌های واژگون را در گلستانکوه پیا کنید. به این دلیل که بافت گلبرگ‌های این گل نازک است و به‌خاطر تابش آفتاب در تابستان پژمرده شده یا می‌سوزد.

بیشتر بخوانید: دشت لاله واژگون؛ از دامنه های زاگرس تا کوهرنگ اصفهان


چه فصلی به گلستانکوه برویم؟

اگر قصدتان دیدن لاله‌های واژگون است، حتما تا قبل از نیمه خرداد به گلستانگوه سفر کنید. بعد از این تاریخ احتمال کم شدن تعداد گل‌ها وجود دارد. به‌خصوص اگر تابستان بیش‌تر از سال‌های قبل گرم و داغ باشد. هر چند بقیه گیاهان بعد از بهار هم همچنان در این منطقه زنده‌اند و دیدن‌شان برای خیلی از مسافرها جذاب است. اما اگر می‌خواهید تفریح کنید بسته به این‌که سفر در چه فصلی را بیش‌تر دوست دارید برای رفتن به این منطقه برنامه‌ بریزید. معمولا تابستان‌های گلستان‌کوه به خاطر موقعیت کوهستانی آن تابستان خنکی است.


تفریحات مخصوص گلستانکوه

بهتر است قبل از سفر به گلستانکوه درباره تفریحاتی که قصد دارید در طول سفر داشته باشید، فکر کنید و براساس این تفریحات وسایل موردنظر را با خودتان ببرید. در ادامه چند تفریح مختلف در گلستانکوه را معرفی می‌کنیم. موقع انتخاب هر کدام از آن‌ها به علاقه‌مندی‌های خودتان و امکاناتی که دارید، دقت کنید:

کوهنوردی

یکی از تفریحات اصلی در منطقه گلستانکوه کوهنوردی است. کوهنوردها برای صعود به قله گلستانکوه معمولا از دامنه جنوبی آن بالا می‌روند. در این سمت کوه یک مسیر کوه از دامنه کوه وجود دارد که با وجود طولانی‌تر بودن مسیر نسبت به دامنه‌های دیگر اما برای کوهنوردها و آدم‌های محلی جذاب‌تر است. در طول مسیر گودال‌های طبیعی وجود دارد که لازم است موقع برخورد با آن‌ها احتیاط کرد. گروه‌های کوهنوردی که بعد از غروب برنامه صعودشان را شروع می‌کنند و حتی کوهنوردهایی که ترجیح می‌دهند یک شب در کوه بمانند تا بتوانند از هوای کوه و منظره‌ای که در ارتفاعات می‌بینند بیش‌تر لذت ببرند، می‌توانند همان‌جا اتراق کنند. نقاط مسطحی در زیر قله و در قسمت غربی آن ایجاد شده که برای اتراق کردن مناسبند.

سفر کوهنوردها به گلستانکوه

البته مهم است که تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید و مثل یک کوهنورد حرفه‌ای با کفش، کوله، آب و مقدار غذای کافی به همراه لباس گرم به قله گلستانکوه بروید.

بیشتر بخوانید: برای کوهنوردی چه وسایلی با خود ببریم؟

بازدید از چشمه‌ها

بازدید از چشمه‌های اطراف گلستانکوه تفریح دیگری است که می‌توانید در این منطقه به آن بپردازید. چند چشمه مختلف در این منطقه وجود دارند. مثلا چشمه کاسون، چشمه حقی‌ ها، چشمه تیزاب، چشمه گلستان‌کوه و… . یکی از ویژگی‌های چشمه این است که با وجود آرامشی که در آن جریان است، نقش مهمی در طبیعت منطقه دارد و آب آن می‌تواند زمین اطراف خود را سیراب کند.

تفریحات زمستانی

از آن‌جایی که گلستانکوه آب‌وهوای کوهستانی دارد و زمستان‌های آن پربرف و سرد است، می‌توانید به تفریحات زمستانی هم فکر کنید. البته اگر تحمل سرما را دارید و می‌توانید در فصل سرد به این منطقه سفر کنید. برای بعضی از مسافران و حتی کوهنوردها دیدن طبیعت در فصل زمستان و در حالی که تمام طبیعت پوشیده از برف است، جذابیت خاصی دارد. شاید به این دلیل که برف هم مثل بعضی از پدیده‌های طبیعی به یک اتفاق کمیاب در شهرهای بزرگ ایران تبدیل شده. از طرفی هم‌نشینی برف و طبیعت تصویر متفاوتی به وجود می‌آورد که آرامش خاصی به آدم می‌دهد.

عکاسی طبیعت

بعضی از آدم‌ها فقط برای دیدن و تماشای لاله‌های واژگون معروف گلستانکوه به این منطقه سفر می‌کنند. به همین دلیل لاله‌های واژگون این منطقه سوژه عکاسی خیلی از عکاسان است. در کنار این بعضی از عکاسان حرفه با لنزهای مخصوصی که دارند، از جانوران این منطقه هم عکاسی می‌کنند. فقط کافی است که سینه سرخی در بالای دشت و یا دامنه کوه نشسته باشد تا عکاس‌ها با لنزهای قوی دوربین‌شان آن پرنده را شکار کنند.


امکانات گلستانکوه

در گلستانکوه امکانات ساده رفاهی برای مسافران و کوهنوردهای حرفه‌ای وجود دارد که شامل سرویس بهداشتی، پارکینگ و مکان‌هایی برای نشستن و اتراق کردن هستند. معمولا افراد در شرایطی به این منطقه می‌آیند که امکانات لازم و تجهیزات کافی به همراه دارند و قصدشان این است که از آب‌وهوای این منطقه و مناظر اطراف آن لذت ببرند.


دیدنی‌های اطراف گلستانکوه

اگر برای دیدن گلستانکوه به این منطقه سفر کرده‌اید اما فرصت دارید تا دیدنی‌های اطرف این منطقه را هم ببینید، بهتر است این فرصت خوب را از دست ندهید. چون در اطراف گلستانکوه و در شهر خوانسار جاذبه‌های زیادی وجود دارد که بیش‌ترشان از نظر جذابیت دست کمی از گلستانکوه ندارند. در ادامه بعضی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

غار هیکل خوانسار

غار هیکل فقط پنج کیلومتر با شهر خوانسار فاصله دارد. این غار که حدود صد و نود متر طول دارد، درون یک گسل زمینی ایجاد شده است. در داخل این غار می‌توان سنگ‌های آهکی مختلف و متنوعی را دید. چون غارنوردی تفریح کاملا متفاوتی از گشت‌وگذار در منطقه گلستانکوه است، می‌توانید به این غار بروید و از تجربه بودن در غار و حال‌وهوای متفاوت آن لذت ببرید. البته یادتان باشد که به‌طور معمول دمای داخل غار کم‌تر است و حتی اگر در تابستان به دیدن این غار می‌روید، برای غارنوردی لباس گرم با خودتان ببرید.

بیشتر بخوانید: غار چال نخجیر ؛ از شگفت انگیزترین غارهای آهکی جهان

مقبره باباپیر

مقبره باباپیر که به شیخ اباعدنان قریشی هم معروف است قدمتی چند صد ساله دارد. همسر شاه طهماسب دوم صفوی در قرن ششم و هفتم هجری قمری دستور ساخت این پل را داده است. 

مقبره باباپیر

پادشاهان صفوی احترام خاصی برای شیخ اباعدنان قائل بودند و بعد از دفن او در این مقبره، صدرالدین حسین که او هم شخصیت نامداری در زمان خودش بود به دستور شاهان صفوی در همین مقبره دفن شد. با این‌که بنای این مقبره مرمت و بازسازی شده اما هنوز معماری آن جالب است و می‌توان از تماشای آن لذت برد.

پل ساسان خوانسار

پل ساسان در روستای تیدجان خوانسار قرار دارد و دو طرف رودخانه خوانسار را به هم وصل می‌کند. قدمت این غار به دوران صفویه برمی‌گردد و محلی‌ها به آن پل ساسون می‌گویند. سیلی که در سال ۱۳۶۶ اتفاق افتاد، بخش‌هایی از این پل را از بین برد اما قسمت‌های باقی‌مانده این پل هنوز آن را در فهرست دیدنی‌های خوانسار نگه داشته است.


در گلستانکوه کجا اقامت کنیم؟

کمپ کردن یکی از ساده‌ترین راه‌های ممکن برای اقامت ساده در گلستانکوه است. به‌خصوص در تابستان که هوای این منطقه خنک است، کمپ کردن به شما اجازه می‌دهد که هر شب قبل از خواب، ستاره‌ها را در هوای صاف گلستانکوه تماشا کنید و روزها هم با صدای پرنده‌ها بیدار شوید. اما اگر به هزار و یک دلیل ترجیح می‌دهید در طبیعت نخوابید و می‌خواهید سوئیت بگیرید هم می‌توانید در اطراف گلستانکوه انواع مختلفی از سوئیت یا مجتمع‌های اقامتی را پیدا کنید. این اقامتگاه‌ها نزدیک به گلستانکوه هستند و لازم نیست مسیری طولانی را برای رفتن به آن‌ها طی کنید.


نکاتی برای سفر به گلستانکوه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در سفر به گلستانکوه رعایت کرد، حفظ محیط زیست و صدمه نزدن به پوشش گیاهی این منطقه و به خصوص لاله‌های واژگون آن است. حتی بهتر است موقع گشتن در این منطقه مراقب باشید که پای‌تان را کجا می‌گذارید تا مبادا گیاهی را از بین ببرید یا به آن آسیب بزنید.

مراقبت از لاله‌های واژگون در طبیعت

جمع کردن زباله‌ها و تمیز کردن نقطه‌ای که در آن کمپ کرده‌اید هم نکته مهم دیگری است که نباید فراموش کرد. وقتی وسایل‌تان را جمع کرده‌اید و تجهیزات‌تان را بسته‌اید و آماده‌اید که به شهر خود برگردید، بهتر است به اطراف‌تان نگاهی بیندازید و اگر زباله‌ای می‌بینید آن را جمع کرده در کیسه‌ای بریزید و در اولین سطل زباله بیندازید.

تجهیزاتی که برای سفر به گلستانکوه نیاز دارید به این بستگی دارد که می‌خواهید در این منطقه چه تفریحی داشته باشید. اگر قصدتان کوهنوردی است، باید با کفش، کوله، بادگیر، چادر سبک و غذای مقوی به کوه بروید. اما اگر می‌خواهید فقط در دامنه و دشت این منطقه گشت‌وگذار داشته باشید، وجود آفتاب‌گیر و ضدآفتاب به خصوص در تابستان مانع از آفتاب‌سوختگی پوست‌تان خواهد شد.


شما چه نقاط دیگری را می‌شناسید که آب‌وهوا و موقعیت جغرافیایی آن شبیه گلستانکوه باشد؟ اگر درباره این نقاط تجربه جالبی دارید، خوشحال می‌شویم که آن را برایمان بنویسید.

اگر برای سفر بعدی‌تان برنامه‌ریزی کرده‌اید، می‌توانید اقامتگاه آن را از پینورست اجاره کنید. در سایت پینورست انواع مختلفی از سوئیت ارزان با امکانات مختلف وجود دارد که برای سفرهای دو نفره و چند نفره مناسبند.

 

نعیمه بخشی
نعیمه بخشی

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی