خیابان کریمخان تهران، پاتوقی جذاب برای کافه‌بازها و کتاب‌خوان‌ها 

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
خیابان کریمخان تهران، پاتوقی جذاب برای کافه‌بازها و کتاب‌خوان‌ها 

خیابان‌های هر شهر داستان‌های زیادی در دل خود دارند. همیشه خیابان‌هایی است که برای ما خاطره‌‌ساز باشد. حالا در بین خیابان های تهران، خیابان کریمخان زند یکی از آن خیابان‌هایی است که اتفاقات تاریخی و اجتماعی زیادی را به خود دیده.
 اینجا از هر چیزی که دلتان بخواد وجود دارد از لذت پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری گرفته تا خرید و کافه‌گردی و کتابخوانی. کافی است انتخاب کنید در خیابان کریمخان هوس چه کرده‌اید تا آرزویتان برآورده شود.
اگر توی تهران هستید کافی است که همین الان شال و کلاه سر کنید و خودتان را به خیابان کریمخان برسانید تا باهم گشتی در این خیابان بزنیم. پس همراه با ما در این یادداشت از پینورست باشید و خودتان را برای پیاده‌روی و  قدم‌زدن آماده کنید تا با پینورست گشتی در تاریخچه، مراکز خرید، کتابفروشی و بازار طلا کریمخان بزنیم و هر آنچه که در این خیابان قرار است ببینید را برایتان معرفی کنیم.


خیابان کریم خان زند کجاست؟

خیابان کریمخان از خیابان‌های قدیمی تهران است که توی منطقه ۶ شهرداری قرار دارد. این محله از سمت شرق به میدان هفت تیر دسترسی خوبی دارد، از شمال به خیابان مطهری و بهشتی (عباس آباد)، از طرف غرب به میدان ولیعصر و از جنوب به میدان فردوسی می‌رسد.

اسم خیابان کریمخان زند از همان اول کریمخان بوده و از آن خیابان‌های انگشا‌شمار تهران که قبل و بعد از انقلاب، اسمش تغییر نکرده است.

این خیابان پر از کتابفروشی، مراکز فرهنگی، کافه و رستوران‎‌هایی است که خیلی از علاقه‌مندان حتی از جاهای دور هم آنجا می‌آیند تا یک روز خاطره‌انگیزی را در این نقطه از تهران برای خودشان بسازند.

خیابان کریمخان تهران در عصر روزهای بهاری و پاییزی، جان می‌دهد که از خانه بیرون بزنیم و در این خیابان از جواهرات و ساعت‌هایی که برند روز دنیا دیدن کنیم و تا می‌توانیم در کوچ‌پس‌کوچه‌ها و پارک هنرمندانش قدم زده و با حال خوب به خانه برگردیم.

هوای مطبوع، رنگ‌های زیبای روی درختان و تماشای جنب و جوش عابران پیاده در اطراف پارک هنرمندان خیابان ایرانشهر حس و حال خوبی دارد. لذتی که برای تجربه آن نیاز به پرداخت هزینه‌ای نداریم.

پارک هنرمندان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Mehdi Zeraatkar

بیشتر خانه‌های خیابان کریمخان تهران، خانه‌های قدیمی آجری شکل و زیبایی هستند که با بالکن‌هایی نیم‌دایره ای که سبک معماری دوره پهلوی دوم و اواخر پهلوی اول است، ساخته شدند. اگر این خانه‌ها را در این خیابان ببینید شاید دلتان بخواهد عکسی از آن‌ها داشته باشید که البته بعید نیست.

چون این خیابان پاتوق خیلی از هنردوستان و کافه‎بازها هم است و با روحیات هنری این افراد این چیزها سازگاره که توی جاهای قدیمی و تاریخی جذاب و دیدنی عکس بگیرند.

تازه خیابان کریمخان زند تهران به‌خاطر داشتن چندتا کلیسا و مسجد آن هم کنار هم یا نزدیک هم نشان می‌دهد که اینجا همزیستی مسلمان‌ها، مسیحیان و کلیمیان خیلی خوب باهم پیش رفته و باهم تو این زمینه مشکلی نداشتند. به قول همون اصطلاح که میگه عیسی به دین خود موسی به دیدن خود که تو بلوار کریمخان تهران، این موضوع را به چشم دیده‌ایم.

خیابان کریمخان در تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس ykka 8894

بیشتر بخوانید: این خیابان های تهران شبیه تهران نیستند


آنچه که باید از تاریخچه خیابان کریمخان تهران بدانید

خیلی از تهرانی‌ها و مخصوصا شهروندانی که دستی بر آتش ادبیات دارند با خیابان کریمخان آشنا هستند. این خیابان شاید بعد از خیابان انقلاب، دومین محله و خیابان مورد علاقه ادبیات دوستان است که آن هم دلیل دارد، یکی از دلایل همان داشتن چندین کتابفروشی‌های معتبره که باعث شده در طول روز محل رفت‌و‌آمد بسیاری از دانشجویان و علاقه‌مندان به کتاب‌خوانی باشد. البته که این روزها آمار کتابخوانی تو ایران پایین آمده ولی با این وجود باز اینجا شور و هیجان قبلی خودش را دارد.

کتابفروشی کریمخان زند

منبع عکس گوگل مپ، عکاس MOHAMMAD SADEGHI (mHs)

بیشتر بخوانید: شب گردی در تهران – ۱۳ جای عالی برای تفریح شبانه در پایتخت

خیابان کریمخان طبق چیزی که در مستندات آمده شکل کنونی خودش را در دهه ۱۳۴۰ شمسی شناخت. اگر به عکس‌های به‌جا مانده از  این خیابان از همین دهه نگاه کنید خلوتی خیابان کریمخان را می‌بینید که ساختمان‌های کمی در آن زمان اینجا بودند و چند مورد هم در حال ساخت بودند. البته چیزی که اینجا خیلی به چشم می‌زند کلیسای سرکیس مقدس است که در تقاطع خیابان نجات اللهی و کریمخان قرار دارد. این کلیسا را می‌توان گفت امضای تمام عکس‌های قدیمی مربوط به خیابان کریمخان زند تهران است.

از دیگر چیزهایی که در خیابان کریمخان از قدیم بوده و الان هم است همان المان شهری به‌جامانده یعنی پل کریمخان است. پلی که برای کنترل ترافیک بازی‌های آسیایی در سال ۱۳۵۲ و به طور موقت ساخته شد اما تا به امروز کار مردم را راه انداخته و از ترافیک در این خیابان کم کرده است. البته طبق گفته شهرداری تهران عملیات مقاوم‌سازی این پل قدیمی در سال ۱۳۹۶ انجام شد و یک سال بعد هم کار مقاوم‌سازی به پایان رسید.

پل کریمخان زند

منبع عکس گوگل مپ، عکاس ramin bozorgmehr

بیشتر بخوانید: ۵ پیشنهاد تهران گردی حرفه‌ای؛ خارجی‌ها تهران را چطور می‌گردند؟


بافت محله‌های خیابان کریمخان تهران چگونه است؟

اگر بخواهید از بافت محله‌های کریمخان بدانید اینجا شاید از آن محله‌هایی است که لحاظ ساخت‌و‌ساز شهری خیلی تغییرات نداشته است. بافت کلی خیابان کریمخان از دهه ۴۰ تا ۵۰ به همان شکل به‌جامانده است. پس تعجب برانگیز نیست زمانی که در این خیابان قدم می‌زنید خانه‌های آجری با پنجره‌های چوبی و نرده‌های مشبک ببینید. چقدر این خانه‌ها توی دوره خودشان خوب بوده و کسانی که تو اون خانه‎ها زندگی کرده‌اند باید گفت چه جای باصفایی زندگی می‌کردند.
هرچند توی سال‌های گذشته خیلی از این خانه‌های ویلایی را خراب کردند و به جای آن آپارتمان‌های نوسازی که الان می‌بینید را ساختند.
خوشبختانه توی خیابان کریمخان زند چیزی که به بودن خانه‌های قدیمی کمک کرده، موج کافه‌داری تو محله‌های مختلف اینجاست که باعث شده بعضی از این خانه‌های قدیمی تغییر کاربری جدید بدهند و  از تخریب کردن آنها جلوگیری شود.
تازه بیشتر خیابان‌هایی که به کریمخان می‌رسند پهن و جادار هستند و در طول روز به‌خاطر طرح ترافیک خلوت‌اند.

خیابان های تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Arshia Taj

بیشتر بخوانید: مراکز خرید لوازم تحریر ارزان و فانتزی در تهران


خیابان‌های مهم محله كريمخان زند تهران

در محله کریم خان تهران خیابان‎‌های مهمی شهر تهران قرار دارند مثل خیابان مطهری، خیابان بهشتی(عباس آباد)، خیابان قائم مقام، خیابان ایرانشهر، خیابان قرنی، میدان هفت تیر، میدان ولی عصر و میدان فردوسی.

در کل می‌توان گفت که شرایط زندگی توی محله‌های كريم خان در بهترین وضعیت است و شما می‌توانید هر جا که دلتان بخواهد با کمترین دردسر بروید چون دسترسی در حد ایده‌آل است.

خیابان کریمخان زند

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Maryam Fatemi

بیشتر بخوانید: بهترین طلا فروشی های تهران ؛ فلز با ارزش و دوست‌داشتنی


دسترسی خیابان کریمخان چطور است؟

دسترسی خیابان کریمخان به محلات دیگر تهران خیلی راحت است. بودن ایستگاه مترو هفت تیر و ایستگاه مترو ولیعصر و در آینده نیز افتتاح ایستگاه مترو خیابان نجات‌اللهی این منطقه را به یکی از پر دسترس‌ترین خیابان‌های تهران معروف می‌کند.
البته داشتن ایستگاه‌های تاکسی به جاهای مختلف تهران در محدوده خیابان کریمخان، از دیگر مزیت‌های این منطقه از مرکز پایتخت است. ایستگاه های تاکسی‌میدان فردوسی، میدان ولیعصر، میدان انقلاب، میدان صادقیه، میدان نوبنیاد، میدان ونک، میدان صنعت، میدان تجریش تنها بخشی از امکانات شهری این منطقه هستند که شاید دلیل شلوغی هم اینجا همین عامل است.
هر چند در خیابان کریمخان از ایستگاه‌های اتوبوس نباید چشم‌پوشی کرد، اینجا چند ایستگاه اتوبوس برای رفتن به مناطق مرکزی و شمالی پایتخت نیز وجود دارد. در کنار وسایل نقلیه عمومی برای بهتر شدن دسترسی خیابان کریمخان به مناطق دیگر، افتتاح خط‌ویژه دوچرخه نیز از ابتکارات شهرداری این منطقه است. شما در جاده تندرستی این خیابان که به رنگ قرمز و با المان دوچرخه نشان داده شده است می‌توانید هرچقدر دلتان می‌خواهد دوچرخه‌سواری کنید.
مسیر دوچرخه‎‌سواری از میدان ولیعصر شروع می‌شود و تا میدان هفت تیر ادامه دارد و در جنوب این خیابان نیز از طریق خیابان ایرانشهر و خیابان قرنی به سمت میدان فردوسی می‌رود.

بافت خیابان کریمخان زند

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Amir N

بیشتر بخوانید: کجای تهران بریم که بیشتر بهمون خوش بگذره؟


جاهای فرهنگی خیابان کریمخان تهران

شاید معروف‌ترین مشخصه خیابان کریمخان، مراکز فرهنگی این محله باشد. مراکز فرهنگی خیابان کریمخان و کتابفروشی‌های معروف مانند کتابفروشی نشر چشمه، نشر ثالث، خانه فرهنگ گویا، نشر نور و نشر نیماژ این منطقه را به محلی جذاب برای کتابخوان‌ها کرده است. 

ناگفته نماند که جاهای فرهنگی خیابان کریمخان مختص به کتابفروشی نیست و چند گالری هم در کوچه‌و‌پس کوچه‌های منتهی به خیابان کریمخان هستند که دوره‌ای نمایشگاه هم برگزار می‌شود.

کافه‌های خیابان کریمخان هم برای کسانی که به این منطقه رفت‌وآمد دارند آشنا است. در سال‌های گذشته کافه‌های کریمخان محلی برای رشد کارآفرینانی بود که می‌خواستند وارد حوزه کافه‌داری شوند. کافه‌های نزدیک، گراف، هنوز، کُفِشه و خیلی از کافه‌های کریمخان هستند که همواره مشتری پایه ثابت دارند و می‌توان گفت پاتوق دورهمی‌های آن‌هاست.

خیابان کریمخان زند

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Alireza Emad

بیشتر بخوانید: باغ غذای باغ کتاب؛ کتاب بخوانید و شکم گردی کنید


جاهای آموزشی خیابان کریمخان تهران

اینجا جدا از مدارس و آموزشگاه‌های خصوصی هنری، ساختمان سازمان سنجش قرار دارد. به همین دلیل خیابان کریمخان به یکی از پر رفت‌و‌آمدترین خیابان‌های تهران برای قشر دانشجو و همچنین دانش آموزانی که برای ورود به دانشگاه تلاش می‌کنند، است.

سازمان سنجش کریمخان زند

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Sobhan

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی تهران روز جمعه کجاست؟


در خیابان کریمخان از کجاها خرید کنم؟

این خیابان به‌خاطر داشتن کافه‌ها و کتابفروشی زیاد به همراه مغازه‌های ریز و درشت طلافروشی که بیشترشان هم در خیابان نجات‌اللهی و میدان ولیعصر قرار دارند شلوغ است. شاید بعضی از این مغازه‌ها که گفتیم قدمت ۵۰ ساله دارد. علاوه بر مغازه‌های قدیمی، بازار جدید طلا که مرکز خرید الماس است هم در این خیابان در سال‌های اخیر شده است. در این مرکز شما می‌توانید بهترین جواهرات روز دنیا را تماشا کنید و حتی اگر دوست داشتید از آن‌ها خریداری نمایید. 

 کریمخان زند

منبع عکس گوگل مپ، عکاس S.A Mehdizadegan

بیشتر بخوانید: الماس ایران ؛ یک مجتمع امروزی و جایی برای عاشقان برند


جاهای مذهبی خیابان کریمخان

از آنجایی که گفتیم خیابان کریمخان و به خصوص خیابان‌های شمالی این منطقه، محل زندگی بسیاری از هموطنان ارمنی است. وجود همان کلیسای سرکیس مقدس در خیابان کریمخان این فرصت را برای ارمنی‌ها ایجاد کرده تا مراسم‌های مذهبی خود را با آرامش کامل آنجا برگزار کنند. البته مسجد الجواد هم در نزدیکی میدان هفت تیر و خیابان کریمخان قرار دارد.

 کریمخان زند

منبع عکس گوگل مپ، عکاس alireza javaheri

بیشتر بخوانید: کلیسای سرکیس مقدس ؛ بزرگ‌ترین کلیسای پایتخت


مراکز درمانی خیابان کریمخان زند تهران

از مهمترین مراکز درمانی و پزشکی این خیابان داروخانه ۱۳ آبان است. داروخانه‌های شبانه‌روزی که بسیاری از کسانی که مریضی‌های سخت دارند برای تهیه دارو به آن‌جا مراجعه می‌کنند. همچنین شما در محله کریمخان می‌توانید به درمانگاه شهید کلانتری و بیمارستان تهران کلینیک هم مراجعه کنید.داروخانه ۱۳ آبان در خیابان کریمخان زند

منبع عکس گوگل مپ، عکاس mohammad gh

بیشتر بخوانید: بیمارستان های برتر تهران را بشناسید؛ کدام بیمارستان‌ها شهرت جهانی دارند؟


پارک هنرمندان در نزدیکی خیابان کریمخان تهران

شاید تصور کنید که پارک ایرانشهر پارکی کوچک در یکی از محله‌های کریمخان است. اما باید بگوییم که برخلاف تصور بسیاری از مردم، پارک ایرانشهر مساحتی بالغ بر 6 هزار هکتار دارد. سبک معماری و طراحی این پارک نسبت به دیگر پارک ها متفاوت است و معماری آن توسط یک معمار آلمانی انجام شده است. به همین جهت از آن دسته از پارک‌هایی است که با مدل‌سازی منظم و هندسی ساخته شده است.

یکی از اصلی ترین امکانات تفریحی و رفاهی که در پارک ایرانشهر وجود دارد، چندین کافه و رستوران است که توانسته تمام افراد را با هر سلیقه‌ای که باشند، راضی نگه‌دارند. هنگامی که برای گشت‌وگذار به پارک ایرانشهر می‌روید، شاید در این میان هوس کنید غذا، میان وعده و یا نوشیدنی خوشمزه و دلچسبی را میل کنید. یکی از رستوران‌هایی که در این پارک وجود دارد انواع غذاهای لذیذ و خوشمزه را در اختیار گیاهخواران قرار می‌دهد. این رستوران در قسمت راست خانه هنرمندان است و پاتوق کسانی است که بیشتر در حوزه هنر هستند.

رستورانی ایتالیایی در قسمت پشت بام خانه هنرمندان وجود دارد که می‌توانید برای میل کردن وعده غذایی لذت‌بخش به آن مراجعه کنید. علاوه بر کافه و رستوران هایی که در پارک هنرمندان وجود دارند، غرفه خوراکی در بخش ورودی پارک قرار گرفته که در آن سمبوسه‌های خانگی لذیذ و دلچسبی به فروش می‌رسند. پس با این همه تنوع در شکم گردی خیابان کریمخان و پارک هنرمندان، می‌توانید گشت‌وگذاری دلپذیر در پارک ایرانشهر داشته باشید.

پارک هنرمندان کریمخان

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Moein VF

بیشتر بخوانید: بهترین پارک های تهران ؛ یک لیست جامع برای پارک‌گردی در پایتخت


اینجاست که به همان مطلب می‌رسیم که تهران خیابان‌های قدیمی و خاطره‌ساز بسیاری دارد که باید کشف شود. اگر شما خیابان کریمخان تهران را می‌شناسید از این خیابان‌ چه خاطره‌ای دارید؟ خوش‌حال می‌شویم تجربه خودتان را از خیابان گردی در محله‌های کریمخان تهران با ما به اشتراک بگذارید.

حالا اگر به دنبال اجاره اقامتگاه در شهر تهران هستید، بهتر است وب سایت پینورست را چک کنید. در این وبسایت اقامتگاه‌هایی در محله‌های مختلف تهران به شما پیشنهاد داده می‌شود و می‌توانید انواع آپارتمان مبله را به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه اجاره کنید.


سوالات متداول

خیابان کریم خان زند تهران کجاست؟
خیابان کریم خان زند یا بلوار کریم خان زند در منطقه 6 شهرداری تهران و در نزدیکی میدان هفت تیر و میدان ولیعصر قرار گرفته است و فاصله آن تا ترمینال جنوب حدود 30 دقیقه است.
خیابان کریم خان منطقه چند است؟
خیابان کریم خان زند یا بلوار کریم خان زند در منطقه 6 شهرداری تهران قرار دارد.
چگونه به خیابان کریم خان برویم؟
برای رسیدن به کریم خان زند با مترو شما می‌توانید از ایستگاه متروی هفت تیر یا ایستگاه میدان ولیعصر استفاده کنید. همچنین برای رفت و آمد می توان از ایستگاه‌های تاکسی‌ میدان فردوسی، میدان ولیعصر، میدان انقلاب، میدان صادقیه، میدان صنعت، میدان تجریش و چند ایستگاه اتوبوس برای رفتن به مناطق مرکزی و شمالی شهر استفاده کرد.
پل کریم خان کجای تهران است؟
پل کریم‌خان زند، پلی در شهر تهران است که در تقاطع بلوار کریم‌خان زند و خیابان سپهبد قرنی قرار دارد و سبب روان شدن رفت‌وآمد در خیابان‌هایی چون خیابان سنایی، خیابان میرزای شیرازی و خیابان ایرانشهر شده‌است.

علاقه به حوزه گردشگری همراه با فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهترین تفریحات زندگی من است، اینجوری هم میتونم سفر کنم هم بنویسم هم برای بقیه تجربه‌هامو به اشتراک بزارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی