جاده هراز ؛ خطرناک اما زیبا و چشم‌­نواز

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
جاده هراز ؛ خطرناک اما زیبا و چشم‌­نواز

شما را نمی‌دانم ولی به نظر من لذت و هیجان یک مسافرت از همان لحظه سوار وسیله ماشین شدن و زدن به دل جاده شروع می‌شود. اگر این جاده جاده هراز باشد که دیگر هیچ!

حتما شنیده‌اید که می‌گویند از مسیر رسیدن به اهدافتان لذت ببرید و فقط چشمتان به هدف نباشد؛ درمورد سفر هم همین‌طور است. مسیر سفر اگر زیبا و جذاب باشد نصف لذت سفر را می‌سازد.

جاده هراز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاده‌های کشور هر سال بیش‌تر از ۳۰ درصد ترددها به شمال کشور را دارد. با ما همراه باشید تا از پیچ‌وخم‌های جاده هراز تاریخی و زیبا عبور کنیم و از دیدنی‌های آن برایتان بگوییم.


مسیر جاده هراز از کجا شروع می‌شود و به کجا ختم می‌شود؟

جاده هراز معروف به جاده شماره ۷۷ یکی از محبوب‌ترین، زیباترین و خاطره­‌انگیزترین جاده‌های ایران است که در شمال شرقی تهران قرار گرفته و تقریبا ۱۸۳ کیلومتر طول دارد.

این جاده از جاده دماوند به فیروزکوه در شمال شرق تهران و حوالی رودهن شروع می‌شود و تا شهرستان آمل در استان مازندران ادامه دارد.

مسیر زیبا و پرپیچ و خم جاده هراز

این جاده کوتاه‌ترین مسیر بین تهران و آمل است و همین موضوع یکی از دلایل پررفت و آمد بودنش است. طبق آمار فقط در ایام عید نزدیک به ۴ میلیون مسافر از این جاده وارد استان مازندران می‌شوند.

ساخت جاده هراز ۲۳ سال طول کشید و بعد از کشته‌ها و زخمی‌های زیاد جاده، بازهم آنچه که انتظار می‌رفت از کار در نیامد و خطرات این جاده هنوز هم جان مسافران را تهدید می‌کنند، اما زیبایی خیره‌کننده و طبیعت مثال‌زدنی اطراف جاده هراز اجازه نداد تا این جاده از رونق بیافتد.

 روی نقشه ببینید!


چه جاده‌­های مهمی به جاده هراز می‌رسند؟  کدام شهرهای مهم سر راه قرار دارند؟

اگر ابتدای جاده هراز را روی نقشه پیدا کنید و همین‌طور جلو بروید، در مسیر جاده که از رودهن شروع می‌شود و تا آمل ادامه دارد شهرهای مهمی را می‌­بینید که احتمالا نام خیلی از آن‌ها برایتان آشنا است.

ابتدا در جایی که جاده هراز شروع می‌شود به نام­های بومهن و رودهن برمی‌خورید. در ادامه مسیر، از جاهای معروفی مثل آبعلی، پلور، آب اسک، فیروزکوه، دماوند، رینه، لاریجان و گردنه امامزاده هاشم عبور خواهید کرد که هرکدام از آن‌ها بخشی از تاریخ جاده هراز را در دل خودشان دارند.

از مهم‌ترین جاده‌های فرعی در مسیر جاده چالوس می‌توانیم به جاده آبعلی – منشا – دماوند در حوالی پیست اسکی آبعلی، جاده لار، جاده فیلبند و جاده امامزاده عبدالله اشاره کنیم.

جاده هراز-چالوس

جاده هراز – لاسم که از جاده هراز منشعب می‌شود، مسیر را برای دسترسی به لاسم و شهرهای اطرافش هموار کرده است. با گذشتن از لاسم وارد جاده لاسم – فیروزکوه خواهید شد که مقصد نهایی آن جاده فیروزکوه خواهد بود.

 در هر شهری که بخواهید می‌توانید خیلی راحت اقامتگاه خودتان را در سایت پینورست انتخاب و رزرو کنید. پینورست یک پلتفرم آنلاین رزرو اقامتگاه است که برای شما انواع اقامتگاه‌ها مثل بومگردی‌، ویلا، ویلاساحلی و…را گلچین کرده تا سفرتان را دلچسب‌تر کند.


طبیعت اطراف جاده هراز و دیدنی‌های طبیعی آن

چرا جاده هراز علیرغم خطرناک و حادثه‌خیز بودن این‌قدر محبوب است؟ جواب روشن است؛ علاوه بر مسیر کوتاه‌تر و پیچ‌وخم‌های کمتر نسبت به جاده چالوس، دیدنی‌هایی که در طول مسیر جاده می‌بینید را در هیچ جای دیگری پیدا نمی­کنید. فراموش نکنید اگر اهل عکاسی از طبیعت هستید در سفر از جاده هراز حتما دوربین عکاسی و تجهیزات به همراه داشته باشید؛ چون تا دلتان بخواهد سوژه عکاسی گیر خواهید آورد!

قله دماوند

از هرچه بگذریم از قله دماوند نمی‌شود گذشت! قله دماوند که بلندترین کوه ایران و بلندترین کوه آتش‌فشانی در خاورمیانه و آسیا است، تنها اثر ملی طبیعی در طول این جاده است.

دشت گل قله دماوند

در دامنه کوه دماوند می‌توانید از تماشای دشت لاله‌ها لذت ببرید. اگر قصد گرفتن عکس یادگاری با کوه دماوند دارید به نظر ما حتما قبل از رسیدن به ساختمان راهداری توقف کنید و دست به دوربین شوید!

جنگل الیمستان

در مسیر جاده هراز هرچه به شمال نزدیک‌تر می‌شوید سرسبزی محیط اطراف جاده بیشتر چشمانتان را خیره می‌کند. جنگل الیمستان که در بین مسافران به جنگل جاده هراز مشهور شده، در۲۰ کیلومتری جاده هراز از سمت آمل و در حوالی روستای الیمستان آمل قرار دارد. الیمستان به طلای سبز ایران مشهور است.

جنگل الیمستان در مسیر جاده هراز

پارک ملی و سد لار

در همسایگی کوه دماوند به دشت پهناور و سرسبزی برمی‌خورید که از حق نگذریم بخش زیادی از زیبایی این‌جا را از آن خود کرده است. پارک ملی و دشت لار در ۷۰ کیلومتری شرق تهران و در حاشیه جنوب غربی دماوند قرار گرفته است. سد لار هرچند که جزو پارک ملی لار نیست اما به‌عنوان یک منطقه گردشگری باصفا در سال‌های اخیر خیلی موردتوجه گردشگران و به قول معروف توی بورس بوده است!

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

پارک جنگلی میرزا کوچک خان یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی خاورمیانه و دومین پارک جنگلی بزرگ استان مازندران است که در کیلومتر ۲۰ جاده هراز از سمت آمل قرار گرفته است. گذر رود هراز از کنار این پارک، زیبایی‌های آن را دوچندان کرده است.

آبشار شاهان‌دشت

شاهان‌دشت بزرگ‌ترین آبشار مازندران و بلندترین آبشار ایران است. این آبشار در روستای شاهان‌دشت واقع در ۶۵ کیلومتری آمل و در بخش امیری قرار دارد. از جاده هراز می‌توانید رخ و هیبت این آبشار را تماشا کنید.

آبشار شاهان دشت

آبشار قلعه دختر

وقتی‌ از گردنه امامزاده هاشم به سمت پلور سرازیر می‌شویم، درست بعد از اولین پل و در نزدیکی تاسیسات تونل امامزاده هاشم، آبشاری بر روی صخره‌های غرب جاده به نام آبشار دائمی قلعه دختر دیده می‌شود که موجبات توقف و عکس یادگاری گرفتن خیلی از مسافران را فراهم کرده است!

دریاچه ساهون

دریاچه ساهون، دریاچه‌ای در کنار مراتع سرسبز و چشمه‌های کوچک و بزرگ دامنه‌های جنوب غرب کوه دماوند است و در نزدیکی روستای نوا در بخش لاریجان قرار گرفته ‌است.


جاهای دیدنی مسیر جاده هراز که باید به آن‌ها سر بزنیم!

آب اسک

یکی از معروف‌ترین روستاهایی که در حین عبور از مسیر جاده هراز به تابلوهای آن برمی‌خورید روستای ییلاقی آب اسک از توابع بخش لاریجان است.

چشم‌انداز روستای آب اسک آن‌قدر زیبا است که دوست دارید ساعت‌ها در ارتفاعات اطراف روستا بنشینید و روستا را تماشا کنید. این روستا بهشت چشمه‌ها خصوصا چشمه‌های آب گرم است. از مهم‌ترین جاذبه‌های آب اسک می‌توانیم به چشمه آبگرم، دریاچه امام علی، فیل سنگ، کافر کلی، و غار آب اسک اشاره کنیم.

پلور

محال است اهل سفر باشید و اسم پلور را نشنیده باشید. روستای پلور از توابع لاریجان آمل است و در نزدیکی جاده هراز قرار گرفته است. پلور بیشتر به تابستان‌های بهاری‌اش شهرت دارد چون در ارتفاع ۲۳۰۰متری قرار گرفته است. غار گل زرد، دره زمان پلور، آب‌معدنی پلور، پل سنگی و قلعه دختر جذاب‌ترین دیدنی‌های این روستای ییلاقی هستند.

روستای زیبا پلور

شکل شاه

شاید اسمش را شنیده‌اید اما اگر دوست دارید که خود اثر تاریخی شکل شاه را ببینید باید راهی جاده هراز شوید. شکل شاه یک اثر تاریخی در لاریجان است که به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار بر روی صخره‌های سر راه جاده ایجاد شده است.

برج سی شاهاندشت

سی شاهان‌دشت یک برج مربوط به دوره پیش از اسلام است که در روستای شاهان‌دشت قرار گرفته است. برج سی شاهان‌دشت یک اثر ملی است.

غارهای سنگی کافرکلی

 از سمت پلور به سمت آمل ، در دیواره کوه‌ها حفراتی را می‌بینید و شاید بدون توجه از کنار آن‌ها می‌گذرید . این‌ها غارهای دست کندی هستند به نام کافر کلی. دسترسی به این غارها ساده نیست و تجهیزات کوه و سنگ‌نوردی می‌خواهد ولی می‌توانید از دور از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

غارهای سنگی کافرکلی

امامزاده هاشم

امامزاده هاشم، امامزاده‌ای بر فراز گردنه امامزاده هاشم جاده هراز در ۶۰ کیلومتری شمال غربی تهران است. نسب امامزاده هاشم به امام حسن مجتبی می‌رسد و قدمت ساختمان اصلی امامزاده در حد دوران صفویه است.


 شما چه خاطره‌ای از جاده هراز دارید؟ با توجه به خطرناک بودنش باز هم آن را برای مسیرتان انتخاب می‌کنید؟ دلایل این انتخاب چیست؟ در بین راه چه رستوران‌های معتبر و خوبی می‌شناسید؟ از تجربه خودتان در این مسیر زیبا و فربنده برایمان بنویسید.

 و در آخر قبل از راه افتادن در این مسیراز این موضوع را که جاده هراز مسدود است یا خیر مطمئن شوید.

محمدرضا قاسم شیرازی
بقیه‌ نوشته‌ها

دانشجوی ژنتیک دانشگاه اصفهان - عاشق روانشناسی و نویسندگی
من خستگی ناپذیرم؛ خستگی ناپذیر از سفر کردن، دیدن چیزهای جدید و نوشتن

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها