جاده های زیبای ایران ؛ ۱۱ جاده رویاییِ مه‌آلود و پر پیچ و خم

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars
1نظر
جاده های زیبای ایران ؛ ۱۱ جاده رویاییِ مه‌آلود و پر پیچ و خم

جاده‌های زیبای ایران یکی دو تا نیستند و خیلی‌هایشان هم برای اکثر ایرانی‌ها اسم‌هایی ناآشنا هستند. اما کافی است سوار ماشین شخصی یا اتوبوس یا حتی پای پیاده واردشان شوید که چشم بگردانید و حس کنید وسط یک تابلوی نقاشی هستید. می‌دانید زیباترین جاده های ایران کجا هستند؟ می‌خواهیم به شما جاده‌‌های زیبای ایران و عکس‌شان را نشان دهیم.


جاده دالان بهشت

دالان بهشت جنگل دالخانی

وقتی اسم یک جاده را دالان بهشت می‌گذرند یعنی مطمئناً قرار است جاده‌ای با طبیعت بکر انتظارتان را بکشد. دالان بهشت از زیباترین جاده‌های شمال ایران است.

برای رفتن به جاده باید به شهر رامسر بروید. بعدش هم باید به دنبال جنگل دالخانی بگردید. راستی اینجا چه چیزی هست که به آن دالان بهشت می‌گویند؟

وقتی می‌خواهید وارد جنگل دالخانی شوید، درخت‌ها در چند کیلومتر اول جاده یک سقف طبیعی درست و جاده را سایه کرده اند. همه جا مه است و هوا حسابی خنک. برای همین به جاده جنگل دالخانی دالان بهشت می‌گویند.

جاده را که ادامه بدهید، به ییلاق گرسماسر می‌رسید. جایی که می‌شود ابرها را از نزدیک تماشا کرد. یکی از جاده های زیبای ایران شما را به گرسماسر می رساند.

در جاده دالان بهشت رستوران قزل پارک را فراموش نکنید. اینجا ماهی کباب‌های خیلی معروفی دارد.

وارد جاده رامسر به تنکابن بشوید، بعد از 7 کیلومتر جاده جنت رودبار را می‌بینید. واردش بشوید و 22 کیلومتر رانندگی کنید. بعدش به جنگل دالخانی و جاده دالان بهشت می‌رسید.


جاده ایلام به دره شهر

جاده ایلام به دره شهر

اینجا هم از جاده های زیبای ایران است هم مسیر واقعا خطرناکی دارد. اما جاهای دیدنی جاده ارزش خطر کردن را دارند. در جاده 128 کیلومتری ایلام مکان‌های گردشگری معروفی پیدا می‌شود.

از ایلام که حرکت کنید، همان اول جاده چشمه کبود را می‌بینید. جشمه کبود روستایی دیدنی است که آبشار زیبایی در آن هست. به اینجا که بروید، می‌توانید آبشار وه ریز را ببینید.

وه ریز 10 متر ارتفاع دارد. در چشمه کبود که بروید، یک صخره هلالی شکل می‌بینید که آبشار از آن سرازیر می‌شود.

به وسط جاده ایلام به دره شهر که رسیدید، تنگه رازیانه هم می‌توانید از نزدیک ببینید.

تنگه رازیانه در ارتفاعات کبیرکوه است. اینجا هم ساختار زمین‌شناسی جالبی دارد، هم آنقدر زیباست که به آن عروس زاگرس می‌گویند.


جاده اسالم به خلخال – از جاده‌ های زیبای ایران

جاده اسالم به خلخال

خیلی‌ها مسیر اسالم به خلخال را زیباترین جاده ایران می‌دانند. جاده اسالم به خلخال یک مسیر 70 کیلومتری پر پیچ و خم است که حالا شهرت جهانی هم پیدا کرده.

هر دو طرف جاده تا چشم کار می‌کند جنگل و درخت است. در راه دشت‌هایی می‌بینید که پر از گل هستند و اطرافشان هم کلبه‌های جنگلی زیبا است. برای همین مسیر اسالم به خلخال از جاده‌های زیبای ایران است.

در جاده اسالم به خلخال جاهای دیدنی زیاد پیدا می‌شود. مثلا از زیباترینشان می‌شود به گردنه الماس اشاره کرد. می‌دانید چرا گردنه الماس خیلی معروف شده؟ چون یک دشت در گردنه قرار دارد که گل‌های قرمز و بنفش خیلی زیبایی در آن رشد می‌کنند.

جاده اسالم به خلخال در پاییز هم دیدنی می‌شود. به خصوص با درخت‌های رنگی و برگ‌های قرمز و زرد. در راه می‌توانید به روستای بیلی هم بروید و صبحانه محلی‌اش را امتحان کنید.

آبشار ویسادار در جاده اسالم به خلخال

در وسط راه در حوالی شهر پره سر، جاده ای هست که شما را به آبشار ویسادار می‌رساند. این جاده خودش به تنهایی یک جاذبه گردشگری عالی است. در آخرش هم آبشار ویسادار را می‌بینید که خیلی منظره‌های بکری دارد.

حواستان به خطرناک بودن آبشار هم باشد. آبشار ویسادار زیباست اما بهتر است در دریاچه‌اش شنا نکنید.


جاده جنگل دوهزار سه هزار

جاده دوهزار سه هزار

اینجا به دالان بهشت دالخانی شباهت زیادی دارد و از جاده های زیبای ایران است. اول جاده درخت‌ها در هم تنیده‌اند و سایه‌ای بزرگ درست کرده‌اند. در اول جاده هم رودخانه‌ای بزرگ هست که زیبایی‌های زیادی دارد.

در جاده تا چشم کار می‌کند، پرورش ماهی و رستوران پیدا می‌شود. می‌شود کنار جاده ایستاد و ماهی کباب شمال را سفارش داد.

برای وارد شدن به جاده دوهزار سه هزار باید به تنکابن بروید. آنجا تابلوهای راهنمایی زیادی دارد و می‌شود راحت جاده را پیدا کرد. از تنکابن 22 کیلومتر باید بروید تا به دوهزار سه هزار برسید.

بهتر است در زمستان به اینجا نروید. چون بارندگی خیلی زیاد می‌شود و همه جا لغزنده است. جاده هم پیچ و خم زیادی دارد و خطرش زیاد می‌شود.

می‌دانید چرا به اینجا دوهزار سه هزار می‌گویند؟ چیزهای زیادی درباره اسم جاده گفته می‌شود. مثلا اینکه ارتفاع بعضی از جاهای جاده از سطح دریا دوهزار متر است و بعضی نقطه‌های دیگر، سه هزار متر.

عده ای هم گفته‌اند هراز در شمالی یعنی رود. چون اینجا دو رودخانه دارد، کم کم جاده به اسم دوهزار معروف شده.

به هر حال خیلی راحت می‌شود گفت که جاده دوهزار سه هزار از جاده های زیبای ایران است.


جاده چالوس

جاده چالوس

جاده چالوس از جاده های زیبای ایران است و دیگر همه آن را می‌شناسند. اینجا یا همیشه ترافیک است، یا کوه ریزش کرده و پلیس راه آن را بسته. اما جاده چالوس آنقدری زیبا هست که آدم‌ها همه این چیزها را به جان می‌خرند.

مثلا می‌شود به رستوران ارکیده جاده چالوس رفت و یک شیشلیک عالی سفارش داد. در کنار رودخانه کرج رستوران ارکیده را پیدا می‌کنید.

در راه آزادکوه را هم می‌بینید. کوهی زیبا که در همه فصل‌ها روی قله اش برف نشسته. در همان حوالی امامزاده‌ای هست که به اسم طیب و طاهر که بین مردم محلی محبوبیت زیادی دارد.

می‌شود به روستای یوش هم رفت و یک صبحانه محلی با کره و عسل و پنیر طبیعی نوش جان کرد. یوش همان جایی است که نیما یوشیج شاعر معروف در آن به دنیا آمده.

جاده چالوس 160 کیلومتر طول دارد و در آن مکان‌های گردشگری و جاهای دیدنی زیادی پیدا می‌شود. برای همین هم هراز در لیست جاده های زیبای ایران قرار گرفته.


جاده چمستان به لاویج

جاده چمستان به لاویج

از جاده های زیبای ایران و یک جاده رویایی که شما را به روستای لاویج می‌رساند. حتما اسم لاویج را شنیده اید. اینجا عسل‌های طبیعی خیلی معروفی دارد. به روستا که رفتید، حتما عسل لاویج را امتحان کنید.

خرداد ماه بهترین زمان برای رفتن به جاده لاویج است. در اول جاده که بروید، آدم‌هایی می‌بینید که تمشک جنگلی می‌فروشند. تمشک‌هایی که تا حالا مثلشان را نخورده‌اید.

جنگل لاویج واقعا زیبا و رویایی است. ماشین را کنار جاده پارک کنید و به دل جنگل بروید. بعد از چند دقیقه به رودخانه‌ای دیدنی می‌رسید. آنجا می‌شود استراحت کرد و از تمام روزمرگی‌ها دور شد.

جاده تا انتها جنگل و درخت است. هرچه بالاتر بروید، منظره‌های زیباتری می‌بینید. به روستای لاویج که نزدیک می‌شوید، روبه‌رویتان ییلاقی می‌بینید که انگار در دامنه کوه نقاشی شده.

در لاویج هوا خیلی خنک و مطبوع است. آنجا تا چشم کار می‌کند مغازه عسل‌فروشی هست. لاویج یک چشمه آب گرم هم دارد. می‌شود از فروشگاه‌های اطرافش مایو خرید و بعدش آب‌تنی کرد.

از نور به سمت چمستان حرکت کنید، نرسیده به چمستان، جاده لاویج یکی از جاده های زیبای ایران را پیدا می‌کنید.


جاده جواهرده

جاده جواهرده

یک جاده با منظره‌های رویایی نزدیک به شهر رامسر. در جواهرده می‌شود گهواره سنگی را دید و از چمشه‌های طبیعی آن دیدن کرد.

در مورد معنی اسم روستا خیلی چیزها می‌گویند. اما به نظر جواهرده به معنی ده بالا است. بعضی‌ها هم می‌گویند چون در گذشته مرده‌ها را اینجا با جواهرات دفن می‌کردند، روستا به جواهرده معروف شده.

جواهرده در 27 کیلومتری رامسر است و مسیرش از جاده های زیبای ایران است. اینجا دوهزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

یک نکته جالب اینکه مردم فقط 4 ماه اینجا زندگی می‌کنند. چون بقیه سال جواهرده پر از برف می‌شود.

جواهرده دوازده محلی قدیمی‌دارد. شِل محله، به خاطر مرکباتش خیلی معروف است و می‌گویند بهترین پرتقال‌های جهان اینا کشت می‌شود.

در جواهرده می‌شود مسجد آدینه را هم دید. اینجا قبلا آنشکده زرتشتی‌ها بوده و خیلی قدیمی‌ است.


جاده روستای بلیران

جاده روستای بلیران

اینجا از آن مکان‌هایی است که کسی زیاد آن را نمی‌شناسد. برای همین هم خیلی بکر و زیبا است. بلیران یکی از جاده‌ های زیبای ایران را دارد.

در 15 کیلومتری جاده قدیم آمل به بابل، جاده ای هست که به دل کوه و جنگل می‌رود. جاده خیلی دیدنی است و در انتها هم شما را به روستای بلیران می‌رساند.

در جاده می‌شود جنگل‌های بلیران را دید و در کنار رود گرمارود استراحت کرد. بلیران صنایع دستی و غذاهای محلی هم دارد. اینجا از چندین هزار سال پیش زندگی چریان داشته و از جاده های زیبای ایران به شمار می‌آید.


جاده کلاردشت به عباس آباد

جاده کلاردشت به عباس آباد

اگر دنبال جاده ای رویایی می‌گردید که هیچ کجا مثلش پیدا نمی‌شود، به جاده کلاردشت به عباس آباد بروید. اینجا از جاده های زیبای ایران است.

عباس آباد جاده ای است که معمولا مه آن را فرا می‌گیرد و در همه فصل‌ها زیبا است. در زمستان همه جا سفید است و در پاییز درخت‌های قرمز و زرد، جاده را می‌پوشانند.

در جاده کلاردشت به عباس آباد رستوران‌های خوبی هم پیدا می‌شود. صدای پرنده‌ها و حشرات هم تمام جنگل را فرا می‌گیرد.

جاده عباس آباد 25 کیلومتر طول دارد و برای دیدنش باید به کلاردشت بروید.


جاده توسکستان

جاده توسکستان

اینجا استان سمنان را به گلستان وصل می‌کند. در جاده حس می‌کنید از ایران خارج شده‌اید و در یکی از کشورهای سرسبز اروپایی هستید. برای همین هم آن را در لیست جاده های زیبای ایران گذاشته‌ایم.

جاده توسکستان پیچ و خم زیاد دارد و پر از زیبایی‌های کم‌نظیر است. جاده از دل کوه می‌گذرد و 116 کیلومتر طول دارد.


جاده سیاهکل به دیلمان

جاده سیاهکل به دیلمان

اینجا از جاده های زیبای ایران است و مثل جاده‌های دیگر شمال دیدنی است. در هر فصلی که بروید، جاده سیاهکل به دیلمان زیبایی‌های بی نظیری دارد. ولی زمستان و سفیدی برف در جاده، جور دیگری زیباست.

در این جاده 46 کیلومتری رستوران‌ها زیادی با غذاهای شمالی خوشمزه انتظارتان را می‌کشند. در جاده کلبه جنگلی برای شب ماندن هم پیدا می‌شود.

در مسیر می‌توانید آبشارهای دیدنی مثل آبشار لونک را هم ببینید.


این بود لیست پیشنهادی پینورست از 11 تا از زیباترین جاده‌های ایران. شما تا به حال کدام یک از این جاده‌ها را دیده‌اید؟ به نظر شما جای کدام جاده در این لیست خالی بود و دوست دارید دیدنش را به بقیه پیشنهاد دهید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن این جاده‌ها را برای ما بنویسید.

تمامی این جاده‌ها از روستاهای زیبا و سرسبز می‌گذرند. می‌توانید با دیدن تصاویر و تعرفه اجاره خانه روستایی در پینورست، محل اقامت و خانه روستایی مورد نظرتان را انتخاب کنید. اقامت در یک خانه روستایی و دیدن این جاده‌های زیبا می‌تواند تبدیل به یک تجربه و خاطره خوب شود.

احتمالا با خواندن این مطلب و آشنایی با این جاده‌ها وسوسه شده‌اید که دیدن آن‌ها را در برنامه خود بگذارید. می‌توانید برای اجاره اقامتگاه در شهر نزدیک به جاده مورد نظرتان به سایت پینورست سر بزنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی