پلور ؛ آیا در این روستا گنجی وجود دارد؟

    voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
پلور ؛ آیا در این روستا گنجی وجود دارد؟

در دامنه‌ دماوند زیبا در شهر آمل روستایی به نام پلور جای گرفته است که تنها با یک بار سفر به آن، مسحور زیبایی‌اش می‌شوید. این روستا با اینکه وسعت بزرگی ندارد. اما جاذبه‌های طبیعی زیادی را در خودش جای داده است.

قصد داریم در این مطلب با هم به پلور زیبا سفر کنیم و با زیبایی‌های این منطقه آشنا شویم؛ سفری کوتاه که احتمالا تا مدت‌ها از یاد نخواهید برد.


پلور کجاست؟

پلور روستایی کوچک و کم‌ جمعیت در استان مازندران است و طبق سرشماری سال 95، تنها 302 نفر سکنه دارد. اما دنیایی از جاذبه‌های طبیعی را در خود جا داده است؛ از آبشار و حوضچه گرفته تا غار و دشت شقایق. از سوی دیگر همسایه بودنش با دماوند باعث شده آب‌و‌هوایی ییلاقی و خنک داشته باشد و در بهار و تابستان آب‌وهوای خوب و مطبوعش مسافران زیادی را به سمت خود می‌کشاند؛ به‌ویژه در ماه‌های خرداد و تیر که فصل شکفتن شقایق‌هاست.

پلور

از طرفی قرار گرفتن پلور در ارتفاع 2300 متری و در نزدیکی دماوند، آن را تبدیل به مقصدی ایده‌آل برای کوهنوردان کرده‌ است. قرارگاه فدراسیون کوهنوردی که در حومه‌ پلور قرار دارد هم محل استراحت و اقامت شبانه‌ کوهنوردان است. حتی مجسمه‌ مرد کوهنورد که در میدان اصلی پلور نصب شده است، نماد اصلی اینجاست؛ مجسمه‌ای که به کوه دماوند اشاره کرده و هرکس از پلور عبور کند آن را می‌بینید.

بیشتر بخوانید: چشمه دیو آسیاب جایی بین تهران و مازندران

پلور در لغت دارای دو معنای اصلی‌ است. یکی غرش پلنگی تنومند و دیگری تیرهای افقی سقف اتاق یا همان الوارهایی که در بام خانه به کار گذاشته می‌شوند. در ضمن نام پلور را بر روی نوعی ماهی که در دریای خزر پیدا می‌شود گذاشته‌اند. 


تاریخ و فرهنگ روستای پلور

این روستا با وجود داشتن قدمت بالا، بافت قدیمی ندارد. در واقع پلور دارای 5000 خانه است که تنها 100 تای آنها قدیمی هستند. در میان این خانه‌ها چند اقامتگاه بوم‌گردی هم برای اقامت مسافران ساخته شده است.

پلور

پلور از آن روستاهایی‌ است که در میان اهالی آن داستان‌هایی در مورد وجود گنج‌های بزرگ دهان‌به‌دهان می‌چرخد. افسانه‌هایی که حتی خیلی از قدیمی‌ترهای روستا را ترغیب کرده‌ تا برای پیدا کردن این گنج‌ها تلاش کنند.

علت به‌وجود آمدن این داستان‌ها، پیدا شدن تعداد زیادی آثار و شی قدیمی مثل سفالینه‌ها، ابزار و آبگینه‌ها در روستا به‌ویژه در قلعه دختر است. این داستان‌ها به مرور زمان تبدیل به بخشی از تاریخ شفاهی پلور شده‌اند.

سوغات اصلی روستا لبنیات و محصولات حیوانی آن است. چون دامداری اصلی‌ترین شغل اهالی آن به شمار می‌آید. اگر به پلور سفر کردید می‌توانید از صنایع‌دستی ساخت خود اهالی پلور هم خرید کنید.


مسیرهای دسترسی

برای رفتن به پلور از تهران باید وارد جاده زیبای هراز شوید. بعد از گذشتن از بومهن، رودهن و آبعلی به گردنه‌ امامزاده هاشم می‌رسید. کمی جلوتر از این گردنه به روستای پلور می‌رسید و نشانه‌ آن هم پدیدار شدن کوه دماوند است.

اگر بخواهید به سد و رودخانه‌ی لار بروید، کمی بعد از گردنه به یک دو راهی می‌رسید که باید جاده‌ سمت چپ را انتخاب کنید. در این مسیر فرعی با رسیدن به اولین پیچ به پل رودخانه‌ لار می‌رسید که این ابتدای مسیر دره زمان هم هست. ماشین را باید در همین حوالی پارک کنید و ادامه‌ مسیر را پیاده طی کنید. 

اگر اتومبیل شخصی ندارید از انتهای بزرگراه شهید بابایی به مقصد پلور تاکسی وجود دارد. از شرق تهران تا پلور، 88 کیلومتر و درحدود یک ساعت و نیم الی دو ساعت راه است.

اگر تصمیم دارید که به پلور بروید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه در پلور و دیگر روستاهای اطراف به سایت پینورست سر بزنید.


در سفر به پلور از چه مکان‌هایی دیدن کنیم؟

اما قسمت جذاب داستان تنها آن زمانی‌ نیست که به پلور می‌رسیم. در واقع زیبایی‌های پلور قبل از رسیدن به آن یکی یکی پدیدار می‌شوند و در خود روستا این زیبایی‌ها به اوج می‌رسند. پس با ما همراه شوید که دیدنی‌های پلور و اطراف آن را به شما معرفی کنیم.

دره زمان

معروف‌ترین و دیدنی‌ترین مکان پلور دره‌ زمان است.  دره زمان که نام دیگرش دره‌ تازیان است، دره‌‌ای تنگ و عمیق است که با صخره‌های بلند احاطه شده و از میان آن هم رودی جاری‌ است. خنکی این رود پرآب هر تابستان گردشگران زیادی را برای آب‌تنی و آب‌بازی به پلور می‌کشاند.

پلور

اما چگونه به دره زمان برویم؟ به پل سنگی در روستای پلور که رسیدید وسیله‌ نقلیه‌ خود را پارک کنید. از این نقطه یک پیاده‌روی هیجان انگیز تقریبا 45 دقیقه‌ای به سمت دره زمان شروع می‌شود. البته پیاده‌روی در بیشتر مسیر تبدیل به رودخانه‌نوردی می‌شود و باید در خلاف جهت مسیر رودخانه به سمت بالا حرکت کنید.

فشار آب خیلی زیاد نیست اما عمق آب رودخانه متغیر است و در بعضی جاها به 1.5 متر هم می‌رسد. به‌همین دلیل اگر با یک بلد راه یا لیدر محلی این مسیر را طی کنید، ایمن‌تر است. در این مسیر چندین حوضچه‌ آبی و دو آبشار کوچک هم می‌بینید و می‌توانید در آنها آب‌تنی کنید. بهتر است آب آشامیدنی خود را از آبشارها تامین کنید زیرا آب رودخانه دارای املاح معدنی است و آشامیدنی نیست.

آبشارها

آبشار یخی در پلور از کوه دماوند سرچشمه می‌گیرد. این آبشار با ارتفاع 5100 متر تبدیل به بلندترین آبشار خاورمیانه شده است. البته این آبشار در تابستان آب دارد و در زمستان یک کوه بزرگ یخی را به جای یک آبشار پرآب خواهید دید.

آبشار قلعه دختر بعد از گردنه‌ امامزاده هاشم به سمت پلور قرار دارد. قلعه دختر معروف هم که تعداد زیادی آثار و سفالینه‌های قدیمی در آن پیدا شده در نزدیکی آبشار است که البته امروزه ویرانه‌هایی از آن باقی مانده است.

بیشتر بخوانید: اربکله رامسر ؛ ییلاقی که نباید از دست بدهید

دشت آزو

این دشت وسیع که تقریبا 35 هکتار مساحت دارد در دامنه‌ دماوند قرار گرفته و پوشیده از گیاهان کوهی‌ است. در بهار و تابستان دشت سرسبز و خوش آب‌وهوا و در زمستان پوشیده از برف است. از یک سو سبزی دشت و از سوی دیگر نمای کوه دماوند یک قاب نقاشی زیبا را برای استراحت و عکاسی به وجود آورده‌اند.

پیست آبعلی

در 45 کیلومتری تهران در جاده هزار، پیست معروف آبعلی قرار دارد؛ یکی از بهترین و قدیمی‌ترین پیست‌های اسکی ایران. حتی اگر اسکی بلد نباشید می‌توانید از تیوپ‌سواری و برف‌بازی در پیست لذت ببرید. پلور

مجموعه ورزشی تفریحی پلور

از آنجا که پلور یکی از مقاصد اصلی کوهنوردان و ورزشکاران است، بنابراین برای این گروه یک مجموعه‌ ورزشی احداث شد تا پلور بیش از پیش محبوب ورزشکاران شود. این مجموعه‌ ورزشی به شکل یک تخته سنگ بزرگ ساخته شده که یادآور کوه دماوند و همچنین طبیعت کوهستانی پلور است.

مهم‌ترین بخش این مجموعه دیواره‌های صخره‌نوردی آن است که مساحت آن بیش از 900 متر مربع بوده و شامل سه بخش سرطناب، سرعت و بولدرینگ می‌شود.

دشت و قلعه گل زرد

65 کیلومتر بعد از تهران، نرسیده به پلور، در سمت چپ جاده یک جاده خاکی وجود دارد که شما را به دشت وسیعی از گل‌های زرد بهاری می‌رساند. دشتی که نامش را هم از این فرش گل زرد گرفته است. در همین نزدیکی غاری هم به همین نام وجود دارد؛ غار گل زرد که تا رسیدن به آن چند ساعتی پیاده‌روی در پیش دارید..

قلعه ملک بهمن و آبشار شاهاندشت

در 56 کیلومتری آمل قلعه‌ای وجود دارد که یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های کوهستانی این ناحیه است و در سال 1005 هجری به دستور شاه عباس صفوی فتح شده است. این قلعه که نام دیگرش قلعه ملکه قلاع است، دیوارهای مستحکمی از جنس سنگ و ساروج دارد. در کنار همین قلعه آبشار شاهاندشت از ارتفاع 50 متری سرازیر شده است.

پارک ملی یا منطقه‌ حفاظت‌شده‌ لار

این پارک بعد از پلور قرار گرفته و از سه راهی پلور می‌توانید به آن برسید. منطقه‌ای کوهستانی و حفاظت شده که انواع گونه‌های جانوری و گیاهی را در آن می‌توانید ببینید. 

در 13 کیلومتری پلور هم می‌توانید سد بزرگ لار بر روی رودخانه‌ لار را ببینید که به خاطر نزدیکی با دماوند، دشت لار و همین‌طور قزل‌آلاهایش شهرت دارد و دیدنی‌ است. ماهیگیری و اسکی روی آب از فعالیت‌های مورد علاقه‌ گردشگرانی است که به این دریاچه می‌آیند. اطراف دریاچه هم به ویژه در بهار دیدنی می‌شود چراکه لباسی از شقایق‌های قرمز به تن می‌کند.

امامزاده هاشم

کمی جلوتر از آبعلی در گردنه‌ای به همین نام، آرامگاه امامزاده هاشم از نوادگان امام دوم شیعیان را می‌بینید که توقفگاه زائران و مسافران است. اگر برای زیارت یا استراحت در این گردنه توقف کردید، پیشنهاد می‌کنیم از عدسی‌ها و آش‌های خوشمزه‌ی این حوالی هم غافل نشوید.


توصیه‌های ضروری قبل از سفر به پلور

حتما می‌دانید که باید بسته به نوع سفر، مدت زمان آن و فصل سفرتان، وسایل ضروری را انتخاب کنید. اما در حالت کلی لباس گرم را فراموش کنید. همان‌طور که گفتیم پلور منطقه‌ای کوهستانی‌ست که حتی در بهار و تابستان هم شب‌هایی خنک دارد. کفش مناسب پیاده‌روی، قمقمه‌ی آب، مقداری غذا و خوراکی، داروهای ضروری و شخصی، کلاه و عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب هم از دیگر ضروریات هستند. 

پلور

به‌همراه داشتن وسایلی چون باتوم کوه‌پیمایی و پیاده‌روی، دوربین ‌عکاسی، زیرانداز و بادگیر هم اختیاری‌ است و در صورت به همراه داشتن اینها سفر بهتری خواهید داشت. از طرفی اگر قصد کوهنوردی دارید، طبیعتا باید خودتان را با وسایل حرفه‌ای و مخصوص کوهنوردی تجهیز کنید.

قبل از سفر به پلور حتما آب‌وهوای منطقه را بررسی کنید. در فصل بارش ممکن است جاده‌ها لغزنده شوند و نیاز به تجهیزاتی مثل زنجیرچرخ داشته باشید. همین‌طور آب‌وهوای برفی و بارانی در انتخاب لباس‌هایی که باید بردارید تاثیرگذار است.

شی گرانبها با خود به همراه نبرید و موقع عبور از رودخانه‌ در مسیر تنگه زمان، مراقب گوشی‌هایتان باشید. همین‌طور اگر در فصل‌های بهار و تابستان به پلور می‌روید، یک دست لباس اضافه به همراه داشته باشید که بعد از آب‌بازی بی‌لباس نمانید.

بیشتر بخوانید: جنگل الیمستان ؛ سفر فراموش نشدنی به طلای سبز مازندران

مسیر تنگه زمان مناسب افراد سالخورده و کودکان نیست. بنابراین قبل از سفر به پلور، در صورتی که برای دیدن تنگه زمان برنامه‌ریزی کرده‌اید، این نکته را هم در نظر داشته باشید.

و آخرین نکته اینکه پلور مناسب کمپینگ نیست. دشت‌های وسیع و آب‌وهوای سرد پلور به‌ویژه در شب این اجازه را به شما نمی‌دهد. اما نکته‌ مثبت ماجرا فاصله‌ کم پلور از تهران است بنابراین اگر از تهران راهی می‌شوید به‌راحتی می‌توانید برای یک سفر یک روزه برنامه‌ریزی کنید.


شما تا به‌حال به پلور سفر کرده‌اید؟ توانستید در طول سفر تمام جاذبه‌های دیدنی این روستا را از نزدیک ببینید؟ اهل کوهنوردی و صخره‌نوردی هستید؟ اهل ماهیگری چطور؟ موفق به گرفتن ماهی از سد لار شدید؟ حتما تجربه سفرتان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که برای سفر بعدیتان برنامه‌ریزی کنید می‌توانید برای رزرو اقامتگاه در شهر مورد نظرتان به سایت پینورست سر بزنید. می‌توانید بهترین قیمت اجاره کلبه جنگلی، آپارتمان مبله، ویلای ساحلی و … را در این سایت مشاهده کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها