شاهان دشت، بلندترین آبشار مازندران کجاست؟

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
شاهان دشت، بلندترین آبشار مازندران کجاست؟

بلندترین آبشار مازندران اسمش آبشار شاهان دشت است. البته مازندرانی‌ها و مسافران مازندران این آبشار را بیشتر به پیک‌نیک و هوای لذت‌بخشش می‌شناسند.

اگر مسافر مازندران هستید و برنامه دارید که یک پیک‌نیک عالی کنار آب و وسط طبیعت بروید، سبد وسایل را آماده کنید، الویه‌ها را بچینید، بساط جوجه را هم کنار آن جاساز کنید و بزنید به جاده هراز.


پیک‌نیک و کمپ در کنار آبشار شاهان‌دشت

بین خارجی‌هایی که به ایران می‌آیند معروف است که ایرانی‌ها هنر پیک‌نیک را به نهایتش رسانده‌اند. ایرانی‌ها هر جایی می‌توانند به پیک‌نیک بروند. فرقی نمی‌کند کنار جوی آب باشد یا ساحل دریا یا حتی پارک و کنار پیاده‌روی سرسبز حاشیه اتوبان! 

ولی جای مورد علاقه ایرانی‌ها برای پیک‌نیک همان‌طور که احتمالا حدس زده‌اید کنار آبشار است. آبشار شاهان دشت که به آبشار وارنا هم شناخته می‌شود یک مقصد عالی برای عاشقان پیک‌نیک است. چراکه اولا رسیدن به آبشار به کوهپیمایی طولانی نیاز ندارد. از روستای شاهان دشت تا پای آبشار اصلی تنها ۱۵ دقیقه پیاده فاصله است. خوبی دومش این است که فضای اطراف آبشار به گونه‌ای است که می‌توانید تمام روز را پیک‌نیک کنید.

 

البته این مسیر کوتاه سختی هم دارد. اگر مشکلاتی مانند زانو درد یا کمردرد دارید یا توی گروهتان افرد مسن‌تر دارید ممکن است دچار مشکل شوید پس بهتر است از قبل آماده باشید.

آبشار شاهاندشت در آمل

هرچند به جز این موارد احتمالا رسیدن به آبشار آسان خواهد بود. برای اینکه بتوانید یک روز آرامش‌بخش را بسازید بهتر است در روزهای خلوت‌تر (مثل وسط هفته به خصوص دوشنبه و سه‌شنبه) به آبشار شاهان دشت بروید. اگر اول صبح مسیر را طی کنید به گرمای وسط روز بر نمی‌خورید و می‌توانید مکانی مناسب را برای نشستن پیدا کنید.

این آبشار به عنوان میراث ملی ایران  ثبت شده و اهمیت زیادی دارد. پس لطفا حواستان به طبیعت روح‌بخش منطقه باشد. هزاران سال است که این کوهستان خانه آبشارهای زیبایی مانند آبشار شاهان دشت است اگر می‌خواهیم اوضاع هزاران سال دیگر هم به همین شکل ادامه پیدا کند باید مراقب طبیعت باشیم.

پس به هیچ وجه زباله نریزید و در روشن کردن آتش دقت کنید (پیشنهاد ما این است که غذا را از قبل بپزید و همراه ببرید که به آتش هم نیاز نداشته باشید) و حتی اگر می‌توانید کیسه مناسب همراه خودتان ببرید تا محیط را تا حد امکان تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: مثل یک حرفه‌ای به پیک نیک بروید


چطوری بریم شاهان دشت؟

راه اصلی رسیدن به روستای شاهان دشت از مسیر جاده هراز و در ۶۵ کیلومتری شهر آمل است. در منطقه لاریجان پلی به نام پل وارنا وجود دارد. اگر از تهران حرکت کنید بعد از پل باید به سمت راست بپیچید و در مسیر روستای شاهان دشت قرار بگیرید. می‌توانید ماشین خود را در پارکینگ این روستا پارک کنید و از آنجا به سمت آبشار حرکت کنید.


روستای شاهان دشت

آب آبشار شاهان دشت دائمی است و در تمام سال جاری است و باغات اطراف را آبیاری می‌کند. در روستای شاهان دشت می‌توانید درختان میوه مانند انگور، شاه‌توت، گردو و سیب را ببینید. این روستا به واسطه آب آبشار بسیار سرسبز است.

اگر قصد دارید در این منطقه اقامت کنید اقامتگاه‌هایی در فاصله چند کیلومتری آبشار شاهان دشت وجود دارند که پذیرای شما خواهند بود. در صورت اقامت چند روز از دیدن آثار تاریخی روستای شاهان دشت غافل نشوید. اطراف روستا تنگه‌ها، غارها و دیدنی‌های طبیعی زیادی وجود دارد.

روستا شاهاندشت

راستی اگر دنبال سایتی برای اجاره آنلاین اقامتگاه می‌گردید می‌توانید سایت پینورست را امتحان کنید. در پینورست تمامی اقامتگاه‌ها از بوم گردی تا ویلاهای لوکس گلچین شده‌اند و انتخاب برای شما راحت خواهد بود.

می‌توانید در طی چند روز مسیر آس تنگه تا امامزاده الیاس را طی کنید و تمام منطقه را ببینید. البته بازدید از برخی از غارهای آن اطراف مانند آس تنگه تنها با تجهیزات حرفه‌ای قابل انجام است.

اگر به غیر از آبشار شاهان دشت قصد بازدید از منطقه را دارید بهتر است یک برنامه‌ریزی دقیق انجام دهید. اما احتمالا در طول یک روز کامل می‌توانید هم آبشار شاهان دشت و هم روستای شاهان دشت را ببینید.

تکیه شاهان دشت که مربوط به دوره قاجار است و به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است به همراه برج سی شاهان دشت که مربوط به دوران پیش ار اسلام است و باز هم به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است از دیدنی‌های تاریخی روستای شاهان دشت اند که حتما به دیدنشان می‌ارزند.


ملکه قلعه‌ها در کنار آبشار

این آبشار در واقع از مجموع چند آبشار تشکیل شده است که از بالای کوهی به پایین سرازیر می‌شوند. در نزدیکی آبشار قلعه قدیمی و جذاب ملک بهمن قرار گرفته است که نام تاریخی آن فرشته بوده است. این قلعه با نام‌های ملکه قلاع یا ملکه خلا هم نامیده می‌شود. ملکه قلاع به معنی ملکه قلعه‌ها نامی برازنده برای این قلعه است. قلعه ملک بهمن تقریبا غیر قابل نفوذ بوده است.

قلعه ملک بهمن در آمل

راه ورودی قلعه یک مسیر زیرزمینی بوده که امروزه بسته شده است و برای ورود به قلعه حتما باید از تجهیزات استفاده کرد و از ضلع جنوبی به قلعه صعود کرد. بنابراین قلعه فضایی خلوت دارد که علت نام دیگر آن ملکه خلا است. هرچند اطلاعات درباره تاریخ دقیق ساخت قلعه مشخص نیست اما می‌دانیم که قلعه نزدیک آبشار شاهان دشت از سنگ و نوعی ساروج (ترکیب خاک، شیر و تخم‌مرغ) ساخته شده است.

چگونگی حمل این سنگ‌های عظیم تا بالای صخره‌ی 220 متری بدون ماشین‌های مکانیکی خودش سوالی شگفت‌انگیز است. به دلیل سختی ورود به قلعه بیشتر بازدیدکنندگان قلعه را از دور می‌بینند و البته تصویر این قلعه در بالای آبشار شاهان دشت به خودیه خود دیدنی است.

در 2000 متری قلعه یک آتشکده قدیمی با همان سبک معماری ساخته شده است. وجود این آتشکده نشان می‌دهد که قدمت قلعه بسیار زیاد و چیزی بیش از 3000 سال است. نام بهمن هم درواقع ریشه در اعتقادات زرتشتی دارد چراکه نام فرشته‌ای در دین زرتشتی بهمن است.


بایدهای سفر به شاهان دشت

خوب است برای رفتن به آبشار شاهان دشت امکانات کافی داشته باشید. مهم‌ترین وسیله کفش مناسب برای پیاده‌روی در کوه است. درست است که مسیر رسیدن به آبشار چندان سخت نیست اما برای رسیدن به آبشار حتما باید کفش مناسب به پا کنید تا آسیبی نبینید.

به غیر از آن اگر قصد ماندن دارید وسایلی مانند زیرانداز برایتان ضروری خواهد بود. حتما با خودتان آب و خوراکی داشته باشید. عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب در روزهای گرم تابستان از وسایل ضروری دیگر به شمار می‌رود. البته تنها تفریح در آبشار شاهان دشت کوهپیمایی و یا کمپ نیست. می‌توانید از آب خنک آبشار هم لذت ببرید.

پیک نیک در آمل

اگر تصمیم گرفتید تنی به آب بزنید مراقب نکات ایمنی باشید. در چنین مناطقی هرگز شیرجه نزنید و بدانید که سنگ‌های کوهستان و رودخانه بسیار لغزنده هستند. اگر می‌خواهید آبتنی کنید حتما لباس و کفش اضافه داشته باشید و مراقب وسایل الکترونیکی خود مانند گوشی و دوربین عکاسی باشید.

بسیاری از افراد حرفه‌ای با طناب و تجهیزات حرفه‌ای صعود و فرود از آبشار را امتحان می‌کنند. اگرچه این تفریح برای همه مناسب نیست اما اگر به این ورزش علاقه دارید شاید بتوانید با حرفه‌ای‌ها سفر کنید و از آنها برای اینکار راهنمایی بگیرید.

بهترین زمان سفر به آبشار شاهان دشت اردیبهشت تا شهریور ماه است. درست زمانی که دلمان می‌خواهد برای فرار از گرمای تابستان به مکانی خوش آب و هوا سفر کنیم. در باقی فصول هوای شاهان دشت سرد است. البته این زمان هم می‌تواند حال و هوای خودش را داشته باشد اما مراقب باشید که در فصل سرما تجهیزات و لباس گرم داشته باشید.

بیشتر بخوانید: آمل ؛ گردشی کامل در شهری با تاریخ سه هزار ساله


در این مطلب از پینورست به معرفی آبشار شاهان دشت، بلندترین آبشار استان مازندران، پرداختیم. این آبشار در نزدیک شهر آمل قرار گرفته است و یک مقصد عالی برای سفری یکروزه در فصول گرم سال است. مسیر دسترسی به آبشار و تجهیزات مورد نیاز برای این سفر در دسترس هستند و تقریبا هرکسی می‌تواند از زیبایی آبشار شاهان دشت دیدن کند. شما هم به این آبشار سر زده‌اید؟ از تفریحات و امکانات این‌جا باخبر هستید؟ اگر تجربه‌ای از سفر به این‌جا دارید با ما زیر همین یادداشت به اشتراک بگذارید.

پرستو جابری
بقیه‌ نوشته‌ها

من پرستو جابری‌ام. چند سالیه که تولید محتوا رو به شکل حرفه‌ای دنبال می‌کنم. از یادگیری لذت می‌برم و دوست دارم هر چیزی رو که یاد می‌گیرم با بقیه قسمت کنم. به ایجاد هر ایده ناب و ساخت هر چیز جدیدی علاقمندم. به نظرم نوشتن یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت جهانیه که زندگی در آن راحت‌تر و دسترسی به اطلاعات در آن آسان‌تر است.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها