راهنمای جامع شهر تهران ؛ شهر کافه‌ها و موزه‌ها و پارک‌ها

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
راهنمای جامع شهر تهران ؛ شهر کافه‌ها و موزه‌ها و پارک‌ها

تهران بزرگ‌ترین شهر ایران و پایتخت آن است. این شهر را به سبک زندگی متفاوت و کافه‌ها و موزه‌هایش می‌شناسند. مردم از سراسر ایران برای زندگی به تهران می‌آیند و فرهنگ‌های مختلف ایرانی در این شهر به هم پیوند می‌خورند. برای همین به آن ایران کوچک می‌گویند.

شاید نسبت به شلوغی و هوای آلوده شهر تهران دید خوبی نداشته باشید، اما اینجا یکی از زیباترین شهرهای دنیاست که خیلی از ما هنوز هم آن را تمام و کمال نشناخته‌ایم. با ما همراه باشید تا سفری به پایتخت مدرن و یکی از جذاب‌ترین شهرهای ایران داشته باشیم.


تاریخچه شهر تهران

شهر تهران

شهر تهران که امروزه به‌عنوان پایتخت و مرکز اداری و سیاسی کشور شناخته می‌شود قدمت طولانی در حد دوران نوسنگی دارد اما نه به‌عنوان یک شهر بزرگ و این‌چنینی؛ بلکه این حکومت قاجار و آقا محمد خان قاجار بودند که این شهر را به‌عنوان پایتخت ایران انتخاب کردند.

روی نقشه ببینید!

در اوایل قرن هفتم و در اثر حمله مغول‌ها به شهرهای ایران و خصوصا شهر ری، عده زیادی از مردم آنجا کشته شدند و این شهر به لطف تجاوزگری و غارتگری مغول‌ها به طور کامل ویران شد. عده‌ای از مردم شهر ری به حوالی تهران کنونی پناه آوردند و زندگی خود را در این ناحیه از نو آغاز کردند. این سرآغازی برای مطرح شدن اسم شهر تهران و تبدیل آن به پایتخت با شکوه ایران در عصر حاضر شد.

تهران چندمین شهر بزرگ دنیاست؟

شهر تهران و منطقه‌ متروپولیتن اطراف آن امروزه به‌عنوان دومین ابرشهر بزرگ خاورمیانه و بیست و هفتمین شهر پرجمعیت جهان شناخته می‌شود.

جمعیت شهر تهران چقدر است؟

بر اساس آمار آخرین سرشماری کشور که در سال 1395 صورت گرفته است، جمعیت شهر تهران چیزی بالغ بر 8,737,510 نفر برآورد شده است که تهران را با مساحت 751 کیلومترمربع تبدیل به بیست و چهارمین شهر پرجمعیت جهان کرده است.

طهران قدیم و اهمیت آن

در دوران صفویان تهران بسیار مورد توجه شاهان صفوی و خصوصا شاه تهماسب قرار گرفت. علت توجه زیاد شاهان صفوی به این شهر، نزدیکی آن به پایتخت ایران در زمان صفویان یعنی قزوین بود. به دلیل همین موضوع، به دستور شاه تهماسب ساخت حصاری دارای چهار دروازه و بیش از صد برج در اطراف تهران آغاز شد و بعد از آن نخستین زیرساخت‌های شهری برای تهران پایه‌ریزی شدند.

اهمیت تهران تا جایی پیش رفت که کریم‌خان زند اقداماتی برای پایتخت شدن تهران انجام داد و تهران برای مدتی به‌عنوان پایتخت ایران انتخاب شد، اما چون محدودیت‌های اقلیمی و زیست‌محیطی زیادی برای انتخاب تهران به‌عنوان پایتخت وجود داشت آنها از انتخاب تهران به‌عنوان پایتخت صرف نظر کردند و نهایتا پایتخت ایران را به شیراز منتقل کردند.

بیشتر بخوانید: ۸ دلیل برای این که حداقل یک بار تهران را بگردید ؛ جاهای دیدنی تهران

نهایتا این آقا محمدخان قاجار بود که بعد از تلاش فراوان موفق به تصرف شهر تهران و سرنگون کردن حکومت زندیان شد. یکی از اولین اقدامات آقا محمدخان قاجار بعد از رسیدن به سلطنت، انتخاب شهر تهران به‌عنوان پایتخت ایران بود.

از مهم‌ترین دلایل این انتخاب می‌توانیم به موقعیت راهبردی تهران در زمان جنگ‌ها، خودکفایی اقتصادی در تولید، نزدیکی به گرگان یعنی مرکز ایل قاجار و نزدیکی به شهر ری به عنوان یکی از شهرهای مهم آن زمان اشاره کرد.

در نتیجه تبدیل‌شدن شهر تهران به پایتخت ایران، جمعیت این شهر که در اوایل حکومت قاجار به زحمت به بیست هزار نفر می‌رسید در دوره حکومت ناصرالدین‌شاه به بیش از 250000 نفر رسید.


جاهای دیدنی تهران

کاخ سعد آباد

دیدنی‌های تهران آنقدر زیادند که حتی خود تهرانی‌ها هم نمی‌توانند بگویند که تمام تهران را گشته‌اند. شاید به خاطر مشغله و شلوغی باشد ولی اگر سفر توریستی به تهران دارید یا حتی ساکن تهران هستید و قصد تهران گردی دارید می‌توانید از لیست زیر شروع کنید:

خیابان سی تیر

خیابان سی تیر یا همان خیابان قوام‌السلطنه سابق، یکی از معروف‌ترین خیابان‌های تهران است که علاوه بر قرارگیری در مجاورت بناهای تاریخی فراوان محل دنج و باصفایی برای شکم گردی و قدم‌زدن در میان بوفه‌های عرضه غذاهای خیابانی به وجود آورده است. بعضی از مهم‌ترین ساختمان‌های تاریخی و موزه‌های مهم ایران مثل موزه ایران باستان هم در همین خیابان قرار گرفته‌اند.

سردر باغ ملی

سردر باغ ملی یکی از بناهای ارزشمند و بسیار زیبای به جا مانده از دوران قاجار است که به‌نوعی دروازه ورود به میدان مشق سابق نیز محسوب می‌شود. اینجا زمانی نماد شهر تهران بود.

میدان حسن‌ اباد تهران از قدیمی‌ترین میدان‌های پایتخت است که بعد از گذشت سالیان سال از زمان ساخت، همچنان به عنوان یکی از نمادهای شهر تهران و یکی از زیباترین بناهای تاریخی پایتخت بشمار می‌آید.

برج آزادی

برج آزادی و میدان آزادی نماد پایتخت ایران و یکی از زیباترین آثار دیدنی و تاریخی شهر تهران است. این شاهکار معماری توسط دستان هنرمند حسین امانت و به مناسبت جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی ایران ساخته شده است.

برج میلاد

سرو سر به فلک کشیده آسمان شهر تهران یعنی برج میلاد را احتمالا از هرجای پایتخت می‌توانید در آسمان مشاهده کنید؛ البته اگر توسط ساختمان‌های بلند و آلودگی‌های موجود در هوا محاصره نشده باشید.

بیشتر بخوانید: ۵ پیشنهاد تهران گردی حرفه‌ای؛ خارجی‌ها تهران را چطور می‌گردند؟

برج میلاد یکی دیگر از نمادهای شهر است که لقب ششمین برج مخابراتی بلند جهان و نوزدهمین سازه بلند نامتکی جهان را یدک می‌کشد.

میدان شاه

میدان شاه تهران یا همان میدان قیام امروزی یکی از آثار تاریخی مربوط به دوره پهلوی است که قطعا ارزش دیدن دارد. 

حمام نواب

یکی از گرمابه‌های قدیمی تهران که البته این روزها نیز مثل گذشته به فعالیت خودش ادامه می‌دهد حمام نواب است که از دوران قاجار به یادگار مانده است. فضای داخلی حمام نواب به‌خاطر پیروی از سبک معماری دوران قاجار آن‌قدر جذاب و دلنشین است که دلتان می‌خواهد ساعت‌ها در این حمام بمانید و از آبتنی در آب آن لذت ببرید.

کاخ گلستان

کاخ گلستان به عنوان یکی از ارزشمندترین و مهم‌ترین بناهای تاریخی ایران به شما می‌رود. کاخ گلستان یکی از آثار ارزشمند ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است و در طی سال‌های اخیر، تبدیل به یکی از گزینه‌های اصلی گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید و عکاسی شده است.

برج طغرل شهر ری

در خیابان ابن بابویه شهر ری برجی قرار گرفته است که قدمت آن به دوران سلجوقیان باز می‌گردد. ارتفاع برج طغرل شهر ری حدود 20 متر است که گاها از آن به‌عنوان آرامگاه طغرل که از شاهان سلجوقی بوده است نیز یاد می‌شود.

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران را می‌توان بهشت آثار تاریخی و موزه‌ای به بزرگی یک کاخ توصیف کرد. کاخ نیاوران اقامتگاه تابستانی محمدرضا شاه پهلوی بوده است و امروزه بعد از گذشت سالیان سال، موزه‌هایی مملو از آثار تاریخی ارزشمند کشورمان را در خود جای داده است.

کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه در سی و یکمین سال حکومت ناصرالدین‌شاه و در دهکده نیاوران ساخته شد و در آن زمان محل خوش‌گذرانی این شاه بود. در زمان پهلوی دوم از این کاخ به‌عنوان دفتر کار محمدرضا شاه استفاده شد. علت نام این کاخ، لقب صاحبقران بود که ناصرالدین‌شاه به مناسبت بیش از 30 سال سلطنت بر ایران برای خودش انتخاب کرده بود.

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه نیز یکی از یادگاری‌های به‌جامانده از دوران قاجار است که رویدادهای تاریخی زیادی را به خود دیده است. معماری این عمارت در نوع خود بسیار چشم‌نواز است. در بازدید از این عمارت خصوصاً در شب، با فضای رؤیایی و بسیار جذابی مواجه خواهید شد که شما را وادار به عکاسی کردن می‌کند.

پل طبیعت

پل طبیعت بر روی اتوبان مدرس ساخته شده است و دو پارک طالقانی و آب‌وآتش را به هم متصل می‌کند. این پل یکی از زیباترین نقاط تهران برای لذت بردن از طبیعت و قدم‌زدن در هوای آزاد است. معماری و سازه پل طبیعت نیز در نوع خود بسیار منحصر به فرد است.

باغ فردوس تهران

باغ فردوس

باغ فردوس تهران یکی از زیبا ترین باغ های تهران و یادگار دوران قاجار است که در حوالی میدان تجریش قرار گرفته است. عمارت زیبای درون این باغ در دو طبقه و به سبک معماری بسیار زیبای زمان قاجار ساخته شده است. اینجا در ضمن موزه سینما هم هست و برای نشستن و استراحت کردن دو کافه خیلی خوب هم دارد.

باغ کتاب

باغ کتاب تهران بهشت اهالی علاقه مند به کتاب و کتاب‌خوانی است که هرچند محیطی جدید در پایتخت محسوب می‌شود، ولی در همین مدت کم نظر بسیاری از مردم شهر را جلب کرده است. اینجا چندین بخش مختلف از جمله باغ علم کودک و باغ علم نوجوان و سینما و باشگاه رباتیک دارد.

بیشتر بخوانید: یک راهنمای مختصر در مورد کتابفروشی‌های تهران – از انقلاب تا نمایشگاه کتاب مصلی

ولی شاید بیشتر از هرچیزی به خاطر مجسمه‌های کارتون‌های قدیمی‌اش مثل پینوکیو، بابا لنگ‌دراز، کلاه‌قرمزی و پسرخاله و زورو مشهور باشد. در لمکده باغ کتاب می‌توانید این مجسمه‌ها را ببینید و با آن‌ها عکس بگیرید. باغ کتاب در ضمن کافه و فود کورت هم دارد.

خیابان پانزده خرداد

خیابان پانزده خرداد با نام پیشین خیابان بوذر جمهری یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های پایتخت است که در منطقه 12 شهرداری تهران قرار گرفته است. برای لذت بردن از قدم زنی در خیابان و شنیدن صدای کالسکه‌ها و البته بازارگردی و بازدید از بناهای تاریخی، حتما به خیابان پانزده خرداد سر بزنید.

گنبد مینا

گنبد مینا بزرگ‌ترین آسمان‌نمای ایران و خاورمیانه و یکی از زیباترین سازه‌های شهر تهران است که در سال 1393 به بهره‌برداری رسید.

برج آزادی تهران

تالار وحدت

تالار وحدت یا تالار رودکی، پیش از انقلاب و به دستور محمدرضا پهلوی و همسر او در خیابان حافظ تهران ساخته شد. تالار وحدت در زمان احداث خود در سال 1346 یکی از بهترین و زیباترین تالارهای اپرا و موسیقی جهان بود.

تجریش

تجریش یکی از محله‌های قدیمی و خاطره‌انگیز تهران است که خصوصا قدیمی‌ترها خاطرات زیادی از این محله و میدان و بازار آن در ذهن دارند. علاوه بر میدان تجریش که از محل‌های شلوغ و تجاری شهر تهران است، بازار تجریش نیز یکی از مهم‌ترین بازارهای تهران است. در ضمن اینجا می‌توانید از بازار قائم تجریش یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید تهران هم دیدن کنید.

بازار تهران

به بازار تهران لقب قلب اقتصاد ایران داده شده است. این بازار در بافت قدیمی شهر تهران قرار گرفته است و یادگاری از دوران قاجار است که همچنان پابرجا به عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای کشور به کار خود ادامه داده است.

عمارت عین‌الدوله

عمارت عین‌الدوله یادگاری است از دوران پهلوی اول که هرچند نسبت به بعضی از بناهای تاریخی پایتخت ناشناخته است، اما بی شک یکی از زیباترین عمارت‌های شهر تهران است که در محله پاسداران شهر تهران قرار گرفته است.

کلیسای مریم مقدس

این کلیسا که در بهمن‌ماه سال 1381 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، مربوط به دوره پهلوی است. سازنده این کلیسا یعنی رومان عیسی با هزینه شخصی خود این کلیسا را ساخته است.

کاخ شهربانی

کاخ شهربانی در سال 1315 در میدان مشق سابق یا باغ ملی کنونی تأسیس شد. این ساختمان بسیار جذاب و با عظمت در سال 1381 توسط وزارت امور خارجه خریداری شد و پس از مرمت و بازسازی، از آن زمان تا به امروز به عنوان یکی از ساختمان‌های این وزارت‌خانه مورد استفاده قرار گرفته است.

عمارت قزاق‌خانه

در بازدید از سردر و میدان باغ ملی و درست در مقابل سردر باغ ملی با عمارت قزاق‌خانه مواجه می‌شوید که در سال 1280 هجری شمسی و به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار ساخته شده است. این عمارت یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های اداری تهران از زمان قاجار تاکنون به شمار می‌آید.

ورزشگاه آزادی تهران

استادیوم آزادی

استادیوم آزادی در زمان افتتاحش یکی از زیباترین و هیجان‌انگیز‌ترین استادیوم‌های کل آسیا بود. امروز هم شکوه قبلی خودش را حفظ کرده است. بیشتر بازی‌های مهم تیم‌های باشگاهی شهر تهران در این استادیوم اجرا می‌شود. برای همین همیشه می‌توانید هواداران فوتبال را ببینید که با گریم و بوق و پرچم در اتوبوس‌های مختلف راهی استادیوم آزادی هستند.

باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران در وسط پارک جنگلی لویزان قرار گرفته است. اینجا می‌توانید انواع پرنده‌ها را از طاووس تا پرنده‌های آبزی و پرنده‌های شکاری را کنار هم ببینید.

بازار گل محلاتی

برای کسانی که عاشق گل و گیاه و گلدان هستند بازار گل محلاتی آشناست و هر هفته باید به آن سر بزنند. به خصوص که قیمت همه‌چیز ارزان است و تقریبا از این قیمت‌ها بهتر آن هم با این تنوع جایی را در کل شهر پیدا نمی‌کنید. اینجا گیاه‌هایی را پیدا می‌کنید که فقط توی کتاب‌های مخصوص راهنمای گیاهان آپارتمانی می‌توانید پیدا کنید.

از این گذشته گل و گیاه برای باغچه و حیاط و باغ هم اینجا پیدا می‌شود. انواع لوازم باغبانی و نگهداری از گیاهان را هم از همینجا پیدا کنید.


پارک‌ها و بوستان‌های شهر تهران

پل طبیعت

تعداد پارک‌های پایتخت آن‌قدر زیاد است که نام بردن همهٔ پارک‌ها و بوستان‌های موجود در سطح پایتخت ساعت‌ها زمان لازم دارد. پارک‌ها و بوستان‌های تهران به‌عنوان ریه‌های شهر عمل می‌کنند و نقش بسیار پررنگی در کم کردن میزان آلودگی هوای پایتخت برعهده دارند.

بیشتر بخوانید: بهترین پارک های تهران ؛ یک لیست جامع برای پارک‌گردی در پایتخت

بوستان باغ ایرانی، پارک جمشیدیه، پارک پرواز، پارک شهر، پارک لاله، پارک ملت، پارک نیاوران، پارک طالقانی، پارک ساعی، پارک ارم، پارک جنگلی لویزان، پارک جنگلی کوهسار، پارک دانشجو، پارک آب و آتش، پارک پردیسان، پارک آبشار تهران، پارک کوروش، پارک ایرانشهر، پارک قیطریه، بوستان گفتگو، پارک اندیشه، پارک جنگلی تلو، پارک پلیس، پارک شطرنج، پارک ولایت، پارک بهمن، پارک شفق تهران، بوستان بازیافت، پارک رضوان، پارک یافت آباد، پارک نهج البلاغه و پارک بعثت تنها بخشی از صدها پارک موجود در سطح شهر تهران هستند.

پارک خانه هنرمندان اینجا یکی از مراکز مهم فرهنگی شهر است. رستوران‌های زیبا مثل میلاکویی و رستوران گیاهی خانه هنرمندان و ساندویچی قدیمی چشمه همین نزدیکی‌ها هستند و در ضمن فروشگاه‌های فرهنگی اکثراً همین نزدیکی هستند.

پایین دستتان خیابان زیبای طالقانی است و بالا دست هم خیابان کریمخان که به خاطر کافه‌ها و کتاب‌فروشی‌هایش مشهور است. اگر مهمان خارجی دارید و دوست دارید زندگی شبانه تهران را نشانش دهید هم اینجا بد انتخابی نیست.

بوستان گفتگو با وجود صدها گونه گیاهی منحصر به فرد و باغهای با معماری ملل مختلف یک بهشت در زیر آسمان هرچند خاکستری شهر تهران است.

پارک ملت یکی از پارک های بزرگ تهران و البته از قدیمی ترینهای‌ تهران است که قدمت آن به دوران پهلوی دوم بر می‌گردد.

پارک جمشیدیه با وسعت 10 هکتاری یکی از پارک‌های قدیمی این شهر است که به خاطر مجسمه‌های سنگی‌اش ساخته دست مهندس وزیری مشهور شده است.

اینجا یکی از مسیرهای محبوب رفتن به کوهنوردی هم هست. برای همین اگر صبح خیلی زود برای قدم زدن در این پارک رمانتیک بروید می‌توانید کوهنوردها را ببینید که دارند آماده می‌شوند برای بالا رفتن از کوه. راستی اگر اهل عکاسی هستید می‌توانید پاییز برای عکاسی به این پارک زیبا بیایید.

پارک نیاوران در منطقه خوش آب و هوای نیاوران در شمال شرقی تهران قرار گرفته است و قدمت آن به دوران پهلوی دوم باز می‌گردد.

پارک آب و آتش یکی از متفاوت‌ترین پارک‌های پایتخت است که نزدیک پل طبیعت هم قرار گرفته است. پلی که بخشی از این پارک را به یک آسمان‌نما وصل می‌کند. این پارک به خاطر فواره‌ها و برج‌های آتشی که در آن قرار گرفته به این اسم مشهور شده است.

پارک لاله تهران

پارک لاله از یک طرف به خیابان کارگر و از یک طرف به بلوار سرسبز کشاورز وصل می‌شود و یکی از مهم‌ترین پارک‌های مرکز شهر است. اینجا به خاطر وسعت و تنوعش مشهور است. یک باغ ژاپنی هم دارد که هرچند نمی‌توانید انتظار باغ‌های ذن واقعی را از آن داشته باشید، ترکیب سنگ و آب در آن به زیبایی به کار رفته است.

این پارک زیبا در نزدیکی دانشگاه تهران هم هست و برای همین پرنده‌های مختلفی بین فضای سبز دانشگاه و پارک لاله در گردش هستند. مثل طوطی‌های آبی رنگ و پرنده‌های مختلف دیگر. راستی اگر به این پارک رفتید حتماً از بازارچه پارک لاله و موزه هنرهای مدرن هم دیدار کنید

پارک چیتگر در غرب تهران قرار گرفته است و یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی مصنوعی شهر است. به خصوص به خاطر دریاچه زیبا و مراکز خرید خوبی که اطرافش قرار گرفته مثل ایران مال و بام لند مشهور است و همیشه هم شلوغ است.


فرهنگ کافه رفتن تهرانی‌ها و مهم‌ترین کافه‌های قدیم و جدید تهران

کافه

رفتن به قهوه‌خانه و کافه‌ها یکی از بهترین گزینه‌های دم دست هرکس برای خلاص شدن از شر ناراحتی و نگرانی‌های روزمره است. اهالی تهران از قدیم به کافه رفتن و گشت و گذار در کافه‌های مختلف شهر علاقه زیادی داشته و دارند و این فرهنگ از زمان‌های قدیم در وجود اهالی پایتخت باقی مانده است. هنر نقالی از مهم‌ترین سنت‌های قدیم تهران است که در کافه‌ها و قهوه‌خانه‌های سطح شهر انجام می‌شد و در آن فردی با صدای دلنشین و زیبا داستان‌هایی از شاهنامه فردوسی را برای افراد درون کافه می‌خواند و هم‌زمان تصاویر نقاشی شده بر روی پرده‌ها را برای آنها به نمایش می‌گذاشت.

از مهم‌ترین کافه‌های تهران که احتمالا خیلی از قدیمی‌ترها در آنها خاطرات شیرین فراوانی را تجربه کرده‌اند می‌توان به کافه نادری، کافه مسعودیه، کافه تهرون، کافه چای بار، کافه گل رضائیه و کافه گراف اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: لیست ۱۰ تایی از کافه های شیک تهران؛ از سنتی تا مدرن

در شهر تهران کافه‌های جدید و با سبک و سیاق مدرن را به فراوانی می‌توانید پیدا کنید و از نوشیدن چای و قهوه در آنها لذت ببرید. از جمله کافه‌های معروف و امروزی تهران می‌توانیم به کافه ویونا، کافه رستوران کاوالی، کافه ژوژک، کافه راک، کافه کتاب وارطان، کافه گالری، سام کافه و کافه قصر یخ اشاره کنیم.


دروازه‌ های قدیم تهران

سردر باغ ملی

ساخت دروازه در اطراف شهر تهران از عصر صفویان و از زمان حکومت شاه طهماسب آغاز شد و در دوران قاجار نیز ادامه پیدا کرد. با روی کار آمدن پهلوی‌ها و گسترش بیش از پیش شهر تهران، در سال 1309 بیشتر دروازه‌های ساخته شده در زمان ناصرالدین‌شاه که تعداد آنها به 12 عدد می‌رسید تخریب شدند و امروز تنها 3 عدد از دروازه‌های قدیمی تهران وجود خارجی دارند و حفظ شده‌اند.

در زمان‌های قدیم عبور و مرور از دروازه‌های شهر تهران در طول شب کاملا ممنوع بود و تنها کسانی که اسم شب داشتند می‌توانستند خارج از ساعات مجاز از این دروازه‌ها عبور کنند.

باغ ملی

این دروازه و سردر در زمان نخست‌وزیری رضاخان ساخته شد. شاید امروزه برج میلاد نماد شهر تهران باشد و قبل از آن هم برج آزادی نماد شهر تهران بود. منتها یک زمانی سردر باغ ملی با آن نقاشی‌های ظریفش نماد شهر تهران بودند و نماد قدرت ناصرالدین شاه و تحول‌خواهی در ایران.

دروازه محمدیه

پس از گذشت سالیان سال، همچنان می‌توانید بخش کوچکی از این دروازه را که در مدخل بازار عباس‌آباد قرار دارد از نزدیک ببینید.

سردر قورخانه

سردر قورخانه نیز یکی دیگر از دروازه‌های به‌جامانده تهران قدیم است.


موزه‌های شهر تهران

موزه ایران باستان

شهر تهران بهشت موزه‌های ایران است. زیباترین و تاریخی‌ترین آثار کشورمان را می‌توانید در موزه‌ها، باغ موزه‌ها و کاخ موزه‌های شهر تهران از نزدیک ببینید و لذت ببرید. شهر تهران آن‌قدر موزه در دل خودش جای داده است که از این حیث در بین تمام شهرهای کشور رکورد دار و پرچم دار است.

بیشتر بخوانید: دیدنی ترین موزه‌های تهران؛ گردش در زمان

از مهم‌ترین موزه‌های شهر تهران که نباید آنها را از دست بدهید می‌توانیم به کاخ موزه سعد آباد، موزه هنرهای معاصر، موزه حیات وحش دارآباد، باغ موزه نگارستان، موزه فرش ایران، باغ موزه قصر، موزه عبرت، موزه رضا عباسی، خانه موزه مقدم، موزه هفت چنار، موزه آبگینه و سفالینه، موزه جنگ، موزه دکتر حسابی، موزه جواهرات ملی، موزه زمان، موزه شهدا، موزه دفاع مقدس، موزه صلح، باغ موزه هنر ایرانی، موزه ارتباطات، غار موزه وزیری، کتابخانه و موزه ملی ملک، موزه موسیقی ایران، موزه بانک ملی ایران و موزه جهان نما اشاره کرد.


ییلاق‌های اطراف شهر تهران

درکه دربند

تهران تمامش دود و دم نیست و اطراف آن روستاها و ییلاق‌های زیبایی وجود دارد که هم آب و هوایشان بی‌نظیر است و هم غذاهای خوشمزه‌ای می‌شود آن‌جا خورد. بسیاری از امام‌زاده‌های اطراف تهران مثل امام زاده صالح و امام زاده داوود و امام زاده اسماعیل هم در اطراف تهران و در بخش‌های خیلی خوش‌آب و هوا قرار گرفته‌اند و مسیر پیاده‌روی و کوهنوردی هستند. به قول معروف بازدید از آن‌ها هم فال است و هم تماشا.

درکه

اگر از دود و صدای بوق و جر و بحث‌های روزانه در محل کار و کوچه و خیابان خسته شده‌اید و دلتان می‌خواهد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن خودتان را به یک جای خوش آب‌وهوا در اطراف تهران برسانید، درکه یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما خواهد بود. حس زیبا و وصف نشدنی پیاده‌روی در دامنه کوه‌های این ناحیه و شنیدن صدای رودخانه درکه در کنار گوشتان را بدون شک با هیچ چیز دیگری عوض نخواهید کرد.

دربند

دربند یکی از محله‌های با صفا و از دهکده‌های قدیمی شمیران است که یکی از دنج‌ترین مکان‌های تهران برای گردشگری محسوب می‌شود. با گشت و گذار در این منطقه می‌توانید علاوه بر آب و هوای خنک و دلپذیر، به رستوران‌ها و غذاخوری‌ها نیز سر بزنید و دلی از عزا در بیاورید.

لواسان

لواسان دره‌ای بسیار خوش آب و هوا و ییلاقی در دامنه جنوبی کوه‌های البرز است که رودخانه جاجرود و سد لتیان از جمله جاذبه‌های گردشگری این منطقه جذاب بشمار می‌آیند.

فشم

فشم در حوالی شهرستان شمیرانات، یکی دیگر از مناطق خوش آب و هوا و گردشگرپذیر اطراف شهر تهران است که علاوه بر زیبایی و سرسبزی بی‌نظیر، امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی نیز برای گردشگران فراهم کرده است.

فرحزاد

فرحزاد از محله‌های خوش آب و هوا و ییلاقی تهران است که در ابتدا یکی از روستاهای شمال تهران بود اما با گسترش و پیشروی شهر تهران امروزه تبدیل به یکی از محله‌های شهر تهران شده است.


بام‌های شهر تهران

بام تهران

یکی از جذاب‌ترین سرگرمی‌های ساکنان شهر تهران رفتن به بام‌های این شهر است. مگر می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان را از بالای کوه‌ها و تپه‌های اطراف آن هم در هنگام تاریکی هوا و در میان روشنایی چراغ‌های اتومبیل‌ها و شهر تماشا کنید و حیرت زده نشوید؟ شاید رفتن به بام‌های شهر تهران و تماشای منظره شهر از بالادست یکی از زیباترین تفریحاتی باشد که باید تجربه کنید.

از مشهورترین بام‌های شهر تهران می‌توان به بام توچال، بام ولنجک، بام بوکان، بام نیاوران، بام ماشینی، بام تونل رسالت، بام آرژانتین، بام بوعلی و بام محک اشاره کرد. هرکدام از این بام‌ها منظره جدیدی از شهر تهران را در پیش روی چشمان بازدید کنندگان ظاهر خواهند کرد.


تفریحات تابستانی تهران

دریاچه چیتگر

پایتخت ایران برای گذراندن یک تابستان جذاب و فراموش نشدنی چیزی کم ندارد. در کنار بیش از 800 پارک و بوستان که در نقاط مختلف شهر پراکنده شده‌اند، همیشه تفریحات خاص و هیجان انگیزی نیز وجود دارند که مخاطب خاص خودشان را طلب می‌کنند.

دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران با مساحت 130 هکتار است که در شمال غرب تهران و منطقه 22 شهرداری تهران قرار گرفته است. در جنوب دریاچه چیتگر نیز پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته است و همهٔ اینها دست در دست هم داده‌اند تا یکی از جذاب‌ترین و زیباترین منظره‌های شهر تهران خلق شود. در کنار لذت بردن از منظره پارک و دریاچه می‌توانید اوقات فراغتتان را با پیاده‌روی‌های عاشقانه دو نفره، دوچرخه سواری و پیک نیک در این منطقه سپری کنید.

تله کابین توچال

تله کابین توچال در منطقه شمیرانات و در انتهای خیابان ولنجک قرار گرفته است. اگر به تله کابین سواری علاقه دارید این می‌تواند فرصت مناسبی برای شما باشد.

پارک‌های آبی

اگر به پارک‌های آبی و آبتنی خصوصا در فصل تابستان علاقه دارید، شهر تهران مجموعه بی‌نظیری از پارک‌های آبی را در خود جای‌داده است؛ از جمله پارک آبی اوپارک، دهکده آبی پارس، پارک آبی آزادگان، پارک آبی جماران، پارک آبی اکباتان و …

پیست های موتور سواری و اسکیت

تهران کلکسیون بی نظیری از پیست های موتور سواری و زمین های مخصوص اسکیت در خود جای داده است.

بولینگ عبدو

البته این یکی را در تابستان و زمستان می‌توانید بروید. بولینگ عبدو و مجتمع باشگاه انقلاب یا چمران تمام سال باز است. منتها تابستان‌ها که اوقات فراغت محسوب می‌شود طرفداران بیشتری دارد. اینجا بجز بولینگ، استخر و سونای مجزا برای خانم‌ها و آقایان و اسکواش و ژیمناستیک و بسکتبال و والیبال و حتی آموزش غواصی هم دارد.


فاصله شهر تهران تا شمال ایران

شهر تهران فاصله چندان زیادی با شهرهای شمالی حاشیه دریای خزر ندارد و تنها با چند ساعت رانندگی و البته لذت بردن از مسیر جاده‌های شمالی می‌توانید خودتان را به شهرهای شمالی کشور برسانید. فاصله مهم‌ترین شهرهای اطراف تهران و شمال کشور که هرساله مسافران زیادی آنها را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند:

  • شهرستان نور، استان مازندران: 213 کیلومتر از مسیر جاده چالوس – 241 کیلومتر از مسیر جاده هراز
  • شهرستان رامسر، استان مازندران: 233 کیلومتر از مسیر جاده چالوس و جاده ساحلی
  • شهرستان محمودآباد، استان مازندران: 293 کیلومتر از مسیر جاده هراز
  • شهرستان رودسر، استان گیلان: 275 کیلومتر از مسیر جاده چالوس – 424 کیلومتر از مسیر آزادراه قزوین به رشت
  • شهرستان فریدونکنار، استان مازندران: 261 کیلومتر از مسیر جاده چالوس
  • شهرستان بابلسر، استان مازندران: 273 کیلومتر از مسیر جاده چالوس – 294 کیلومتر از مسیر جاده فیروزکوه

جاده‌های مهم اطراف شهر تهران

جاده چالوس

تمام راه‌ها در نهایت به تهران ختم می‌شود و این یعنی بعضی از زیباترین جاده‌های ایران هم به تهران ختم می‌شوند.

جاده چالوس

جاده شماره 59 معروف به چالوس، پر طرف‌دارترین محور مواصلاتی به شمال کشور است و یک جاذبه گردشگری تمام عیار محسوب می‌شود. جذابیت این جاده و زیبایی‌های بی نظیر آن به حدی زیاد است که اکثر مسافران شمال این مسیر را برای سفر خود انتخاب می‌کنند و همین موجب ترافیک‌های سنگین در این مسیر می‌شود. این جاده در کنار زیبایی‌های خیره کننده، به یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های ایران نیز شهرت یافته است.

جاده فیروزکوه

جاده شماره 79 معروف به فیروزکوه که گاها سوادکوه نیز نامیده می‌شود، از تهران تا قائم شهر و سپس ساری در استان مازندران ادامه پیدا کرده است و لقب یکی از زیباترین جاده‌های شمالی کشور را با خود یدک می‌کشد. جاده فیروزکوه بعد از جاده کندوان و هراز، قدیمی‌ترین جاده تهران است. جاده فیروزکوه در کنار زیبایی منحصر به فرد و آثار طبیعی فراوان، به مراتب از جاده چالوس کم‌خطرتر است.

جاده هراز

جاده شماره 77 یا جاده هراز به همراه جاده چالوس مهم‌ترین مسیرهای مواصلاتی تهران به شمال و استان مازندران هستند. جاده هراز را به جرئت می‌توانیم یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین جاده‌های جهان بنامیم که با نظر مردم به‌عنوان دومین جاده زیبای ایران بعد از چالوس انتخاب شد.


فرهنگ شمال رفتن مردم تهران

مردم شهر تهران عاشق سفر به شمال و خوش گذرانی در دل طبیعت بکر شمال هستند. تنها چند روز تعطیلی کافی است تا مردم تهران عزم سفر به شمال کرده و تنها چند ساعت بعد در جاده‌های شمال باشند! دود و آلودگی هوا، بوق و سر و صدا، شلوغی خیابان‌ها، مشغله‌های کاری و … همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا بسیاری از شهروندان پایتخت از این وضعیت ناراضی باشند و از هر فرصتی برای فرار از این اوضاع و خوش گذرانی در دل طبیعت استفاده کنند.

نزدیک ترین شهر شمال به تهران کدام است؟

اگر از شهرهایی مثل کلاردشت و مرزن‌آباد که در مسیر جاده چالوس قرار گرفته‌اند صرف نظر کنیم، می‌توانیم شهر چالوس را نزدیک‌ترین شهر شمال کشور به تهران بنامیم. فاصله شهر تهران از شهر چالوس از مسیر جاده چالوس حدود 155 کیلومتر است که مدت زمان تقریبی این سفر از تهران به چالوس به شرط روان بودن ترافیک جاده چالوس و رانندگی با سرعت مجاز حدود 3 ساعت است.


مهم‌ترین رستوران‌های شهر تهران

رستوران دیوان

انتخاب رستوران‌های خوب از میان صدها و بلکه هزاران رستوران موجود در پایتخت کار چندان ساده‌ای نیست. معمولا مشتریان رستوران‌هایی را برای صرف غذا و گذراندن اوقات خوش در کنار هم انتخاب می‌کنند که امتحانشان را پس داده باشند.

یکی از مهم‌ترین چیزها در مورد رستوران‌هایی که انتخاب می‌کنید این است که الکی گران نباشند و اگر هم گران هستند کیفیت خوبی داشته باشند. همانطور که می‌دانید پیدا کردن همچین جایی سخت است آن هم در شهری که هزاران رستوران دارد. پرسیدن از مردم محلی بد فکری نیست. به خصوص که هر محله لااقل یکی دو تا رستوران خوب دارد. ولی رستوران‌های خیلی خوب کجا هستند؟

بیشتر بخوانید: بهترین رستوران های تهران ؛ ده رستوران مورد علاقه غذادوستان پایتخت

رستوران گردان برج میلاد

رستوران گردان برج میلاد متفاوت‌ترین، جذاب‌ترین و البته گران قیمتترین رستوران شهر است؛ شما در حین لذت بردن از غذا و معماری داخل رستوران، با چرخیدن در اطراف برج میلاد می‌توانید از منظره‌های مختلف شهر لذت ببرید.

رستوران مسلم

رستورانی برای کسانی که می‌خواهند به بازار قدیم بروند و شاید خرید کنند و شاید هم اطراف را بگردند و کالسکه‌سواری کنند و سری به طهران بزنند و بعد که حسابی خسته شدند دلی از عزا در بیاورند. یکی از آن رستوران‌های قدیمی و خوشنام بازار که مردم برای غذا خوردن در آن سر و دست می‌شکنند و به خاطر ته‌چین‌هایش معروف است. کیفیتش هم از شلوغی همیشگی‌اش مشخص است.

رستوران کوبابا

رستوران کوبابا به خاطر سبک غذای مدیترانه‌ای و خاورمیانه‌ای اش معروف شده است. اینجا می‌توانید غذاهای خوشمزه‌ی لبنانی و یونانی و انواع غذاهای آسیای نزدیک و دور را امتحان کنید. در ضمن سوپرمارکت کوبابا هم مواد غذای تازه برای فروش دارد.

رستوران تاج محل

رستوران تاج محل را می‌توان رؤیایی‌ترین رستوران برای علاقه‌مندان به غذاهای تند و هندی دانست. این رستوران در طبقه زیرین هتل تاج محل قرار دارد.

رستوران نارنجستان

اگر مهمان خارجی دارید و یا علاقه خاصی به غذاهای ملل مختلف دارید، رستوران نارنجستان بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

رستوران مدائن

رستوران مدائن رستورانی عربی است که در منطقه ظفر تهران قرار گرفته است. محیط جذاب این رستوران قطعا نظر شما را جلب خواهد کرد.

رستوران دیوان

در رستوران دیوان که در خیابان فرشته قرار گرفته است می‌توانید علاوه بر چشیدن طعم غذاهای لذیذ و خوشمزه، از ترکیب معماری سنتی و مدرن بکار رفته در این رستوران نیز لذت ببرید.

رستوران لئون

رستوران لئون یکی از آن رستوران‌های ایده‌آل است که هم برای قرار رسمی به درد می‌خورد و هم برای قرار‌های دوستانه و دورهمی‌های شلوغ و حتی قرارهای دو نفره و رمانتیک مهم. اینجا برگر‌های خیلی خوشمزه‌ای دارد که حتما باید امتحان کنید.

رستوران مس توران

با سفارش غذا در رستوران مس توران میتوانید غذایتان را در محیطی که توسط ظروف و اشیاء مسی زیبا احاطه شده است میل کنید. غذا خوردن در اینجا شبیه غذا خوردن در مجلس مهمانی قجری است.

رستوران خونه

رستوران خونه دنجترین و خودمانی ترین جای ممکن برای سرو غذا است و با ورود به این رستوران حس حضور در یک خانه سنتی و بسیار دوست داشتنی به شما دست خواهد داد.

محمدرضا قاسم شیرازی

دانشجوی ژنتیک دانشگاه اصفهان - عاشق روانشناسی و نویسندگی
من خستگی ناپذیرم؛ خستگی ناپذیر از سفر کردن، دیدن چیزهای جدید و نوشتن

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی