خشواش، از روستای ییلاقی جذاب که باید به آن سفر کرد

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
خشواش، از روستای ییلاقی جذاب که باید به آن سفر کرد

زیبایی‌های مازندران هیچ وقت تمامی ندارد و نخواهد داشت، حتی در ییلاقات آمل جایی که اسمش روستای خشواش است. طبیعت خوشواش آنقدر قشنگ و رویایی است که هر کجای آن قدم بگذارید از دیدنش خسته نمی‌شوید. 

راستی اگر مسافر مازندران هستید و به دنبال اجاره اقامتگاه بوم گردی از پلتفرم آنلاین هستید پینورست در خدمت شماست تا بهترین اقامتگاه‌ها را برای شما معرفی کند و با خیال سفر کنید.


ییلاق خوشواش کجاست؟

فقط فیلبند نیست که لذت عبور از میان ابرها را در مازندران پیش روی شما می‌گذارد. حالا باید گفت روستای ییلاقی خشواش با ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری از سطح دریا که این روزها با اینکه اسمش کمتر شناخته شده به عنوان بهترین ییلاق آمل قد علم کرده تا لحظات رویایی را در عالم واقعیت برایتان بسازد.
پس الکی نیست که اسم خوشواش را بهشت پنهان مازندران گذاشته‌اند.

اجاره ویلا خوشواش

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Dariush Amini

این روستا در ۲۲ کیلومتری آمل و در دهستان بالا خیابان لیتکوه استان مازندران قرار دارد. اینجا زمستان‌ها هوای سردی دارد و در بیشتر اوقات هوا برفی و بارانی است.

مردم محلی به این ییلاق خشواش (kheshevash) می‌گویند چون خش در زبان آملی به معنی خوش و واش هم به معنی علف است، یعنی علفزار خوب و خوش.
این روستای ییلاقی در تابستان‌ یکی از بهترین ییلاق‌های شمال است که هوای خنکی دارد و با طبیعت زیبا و غیرقابل وصفش از میهمانانش میزبانی می‌کند.
البته ناگفته نماند که با سرد شدن هوا کمتر کسی در این روستا پیدا می‌شود. شاید همان چند نفری هم که در تابستان و پاییز در روستا زندگی می‌کنند در فصل زمستان از اینجا برای مدت کوتاهی بروند تا دوباره هوا گرم شد به خشواش برگردند. 

روستاهای آمل

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Amirhossein Akbari

بیشتر بخوانید: آمل ؛ گردشی کامل در شهری با تاریخ سه هزار ساله


مسیرهای دسترسی برای رفتن به روستای ییلاقی خشواش

برای این که چند ساعتی را به دور از هیاهو و شلوغی شهرهای بزرگ بتوانید در دل یک روستای رویایی که اسمش خشواش است از چشم‌انداز حیرت‌انگیزلذت ببرید سه راه پیش رو دارید تا خودتان را به آنجا برسانید:

  • مسیر دسترسی اول

 اگر از تهران بخواهید راهی خشواش شوید باید ابندا خودتان را به جاده‌ هراز برسانید. در ادامه مسیر بعد از شرکت آمولو به‌ سمت فرعی هلی چال حرکت کنید و به کپین برسید، بعد از طی مسیر روستای کئین به روستای خوشواش می‌رسید.
جاده خاکی این مسیر طولانی شاید طولانی باشد اما از بودن در ترافیک سنگین جاده هراز شما را نجات می‌دهد. این مسیر در بین سه مسیر دسترسی به روستا بهترین مسیر برای رسیدن به خشواش است.

روستاگردی در شمال

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Amirhossein Akbari

  • مسیر دسترسی دوم

 شما از تهران به سمت جاده هراز می‌روید و در ادامه مسیر از جاده‌ هراز راهی هردورود و سپس جاده‌ خاکی بلده شوید. با ادامه این مسیر پس از ۱۱ کیلومتر به تیرستاق می‌رسید و پس از طی ۱۸ کیلومتر دیگر به جاده خشواش خواهید رسید.
این مسیر شاید یکی از بهترین مسیرها برای کسانی که عشق عکاسی و دیدن طبیعت دارند باشد چون هم سرسبز و باصفاست و هم جاده خاکی کمی دارد.

  • مسیر دسترسی سوم

اگر شما هم مثل خیلی از کسانی که علاقه به طبیعت‌گردی دارند و از خودتان یک خودروی شاسی بلند دارید از تهران خودتان را به آمل برسانید و بعد به سمت چمستان حرکت کنید و بعد از گذشتن از واز و گزناسرا وارد خوشواش شوید.
با این حال باید گفت روستای خشواش از لحاظ حاده‌ای وضعیت خوبی ندارد و همچنان خاکی است و به هنگام بارندگی بسیار لغزنده می‌شوند. هرچند که اين جاده خاکی مانع از سفر گردشگران به این روستای ییلاقی نشده چون در طول مسير با دیدن طبیعت زیبا و منظره تماشایی اطراف نهایت لذت را می‌برند.

سفر به آمل

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Dariush Amini

بیشتر بخوانید: جنگل های هیرکانی در ایران کجا هستند؟


طبیعت روستای خشواش چطوره؟

در ییلاق خشواش هوا در تابستان هم قابل‌پیش‌بینی نیست. اگر شما خوش‌شانس باشید زمانی می‌رسد که ابرها را در زیر پایتان احساس کنید.
شاید این ضرب‌المثل را بارها شنیده‌اید که می‌گویند از خوشحالی بالای ابرهاست. پس این حرف در حقیقت می‌توان گفت که بی‌دلیل نیست بلکه خیلی حس دل‌انگیز و عجیبی است که تیکه‌های بزرگ ابر از شما پایین‌تر باشند چیزی که بیشتر در فیلم‌ها معمولا این صحنه را دیده‌ایم. 

البته هیچ بعید هم نیست زمانی که در حال تماشای ابرهای زیر پایتان هستید ناگهان ابرها تصمیم بگیرند که ببارند یا آفتاب را در بیاورند. این‌ها همه آن چیزهایی هستند که ییلاق خشواش را جذاب‌تر می‌کند.
دقت داشته باشید که خشواش با این که چند چشمه دارد از ییلاق‌های کم‌آب آمل است پس در سفر به این ییلاق سعی کنید آب کافی برای آشامیدن حداقل به همراه داشته باشید البته که اینجا کسی بدون آب نمی‌ماند. 

روستای ییلاقی خوشواش

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Dariush Amini

بیشتر بخوانید: شاهاندشت ؛ طبیعت‌گردی در آمل


توی خشواش از خانه‌های روستایی جذاب هم دیدن کنید

یادتان باشد که قدم زدن در میان خانه‌های قدیمی روستای خشواش چنان حال خوشی دارد که اگر ساعت‌ها هم بگذرد گذر زمان را حس نخواهید کرد. حتی ممکن است بعضی وقت‌ها چنان غرق در تماشا این خانه ها باشید که دلتان نخواهد سفرتان تمام شود و دوباره به شهرتان برگردید.

اینجا آنقدر نماهای گاه‌گلی تماشای است که روح‌تان تازه می‌شود چون سبک خانه‌سازی در روستای خوشواش خیلی جالب بوده و خیلی از خانه‌ها با کاه، گل، سنگ و پهن گاو و اسب ساخته شده‌اند.
اگر داخل خانه ها را ببینید متوجه ستون خانه‌ها می‌شوید که از تنه درختان ساخته شده است. نرده‌های چوبی استفاده شده در کنار پله‌ها و بهار خواب و همچنین استفاده از سنگ‌های فسیلی در خانه‌سازی این منطقه چیزی است که برای هر کسی جذابیت دارد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در گذشته خیلی از حیاط‌های خانه‌های روستای خوشواش دیوار نداشت، طوری که همسایه‌ها به راحتی از حیاط هم رد می‌شدند و با یکدیگر احوالپرسی می‌کردند.
البته این فرهنگ هنوزم در بین محلی‌های خشواش است و با این روش جویای حال هم هستند.

خانه روستایی

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Vahid Akbari

بیشتر بخوانید: اجاره ویلا روزانه شمال ؛ ۸ ویلا برای جمع‌های دوستانه


از دیدن زیبایی‌های جاده خشواش جا نمونید

از جاده روستای خشواش بگوییم که در میان جنگل‌ قرار گرفته است و شما هر چه جلوتر بروید به دشت‌های سبز و خرم می‌رسید که بیشتر گیاهان بوته‌ای دارد و طبیعت آنجا به‌راستی که تماشایی است.
توصیه می‌شود اینجا تا می‌توانید مراقب رانندگی باشید تا حواس‌تان پرت این همه زیبایی و طراوت نشود.

در منطقه‌ کوهستانی خوشواش تا چشم کار می‌کند درختان گون، گزنه، زرشک، ون‌دار و گل و گیاهی مثل پامچال، شال‌ دم و بنفشه را می‌بینید که دیدن این منظره حسابی هر آدمی را سرحال می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم در ییلاق خوشواش مازندران فرصت را غنیمت بشمارید و حتما یک دوربین عکاسی یا موبایل خوب به همراه داشته باشید تا از سوژه‌هایی که برای ثبت تصویرشان همیشه به دنبال آن بودید عکاسی کنید و با دوستان خود تجربیات سفرتان را به اشتراک بگذارید.
شاید آنها با دیدن این تصاویر از شما بخواهند در سفر بعدی به خشواش آن‌ها را همراهی کنید.

روستای ییلاقی خوشواش

منبع عکس گوگل مپ، عکاس alireza javaheri

بیشتر بخوانید: جاده هراز ؛ خطرناک اما زیبا و چشم‌­نواز


آ‌ب‌وهوای توی خوشواش چطوریه؟

همه می‌دانیم که در حالت معمولی به ازای هر ۱۰۰۰ متر ارتفاع، ۵ درجه کاهش دما داریم، پس حالا تصور کنید که در ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری خشواش چه هوایی را تجربه خواهید کرد.
خوشواش ۸ ماه از سال یعنی در فصل‌ پاییز، زمستان و بهار بیشتر اوقات برف دارد. البته آب و هوای خشواش به شدت متغیر است آن هم به‌خاطر گرمایش جهانی است و اینجا ممکن است لحظه‌ای را با آفتاب سپری کنید در حالی که چند دقیقه دیگر ممکن است ابر در آسمان ببینید و قطرات باران صورتتان را نوازش دهد.
البته همان زمان شاید مه همه جا را فرا گرفته باشد و منظره‌ای رویایی به وجود بیاورد. فصل پاییز که در ییلاق خشواش از راه برسد بادهای تند و گاه و بیگاه هم خودشان را می‌رسانند.

اما در فصل تابستان می‌توانید بهترین تابستان خود را در خشواش تجربه کنید، اینجا تابستان متفاوتی دارد. تابستانی بسیار خنک که گاهی شما ممکن است از شعله بخاری‌های هیزمی اینجا استفاده کنید در حالی که در خیلی از شهرهای ایران کولرها روشن هستند.
البته ممکن است در اواسط مرداد ماه بارش تگرگ را در آنجا داشته باشید که این ماهیت کلی هواشناسی خشواش است که در تابستان‌ پرشور و در زمستان‌ هوایش سرد و فضای خاموشی دارد.

خشواش

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Dariush Amini

بیشتر بخوانید: چطور سه روزه به سوادکوه سفر کنیم ؛ بهشتی مه آلود در شمال کشور


بهترین زمانی که باید به خشواش برید

ییلاق‌ جایی است که بیشتر برای سفرهای تابستانی مناسب است. ییلاق خشواش هم مثل روستاهایی ییلاقی دیگر از این قاعده جدا نیست، طوری که در فصل زمستان اگر به این روستا بروید پرنده در آن پر نمی‌زند.
درست است که الان فصل پاییز است و هوا معتدل اما در ییلاق خشواش چنان باد سردی می‌وزد که شما نیامده از سفرتان پشیمان می‌شوید.

پس برای رفتن به ییلاق خشواش پیشنهاد می‌شود برای روزهای گرمی که چشم به هم بزنید از راه رسیده است نقشه بکشید و برنامه بچنید. روزهای داغی که بودن در هوای با نسیم خنک برای هر کسی آرزو می‌شود. درست همان موقع کوله سفر را بردارید و راهی خوشواش شوید.

بهار در خشواش

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Amirhossein Akbari

بیشتر بخوانید: جنگل دوهزار ؛ دریچه اسرارآمیز در دامنه‌های البرز


پیشنهاد می‌کنیم در سفر به ییلاق خشواش حتما به بومیان منطقه و فرهنگ اصیل‌شان احترام بگذاریم و  از محيط زيست آنجا مراقبت کنیم و قدردان این محبت باشیم تا آیندگان هم بتوانند از این طبیعت زیبای ییلاقات آمل بهره‌مند شوند.

این نکته را در نظر داشته باشید که در روستای خوشواش، هیچ هتل یا مهمانسرایی فعالیت نمی‌کند و در نتیجه اگر به دنبال اقامت در خانه‌های روستایی و یا اجاره سوئیت در آمل هستید با همکاران ما در پینورست در ارتباط باشید.

همچنین اهل کمپ زدن هستید و در این زمینه تجربه دارید دقت کنید که محل مناسبی را برای کمپینگ در اطراف روستای خشواش پیدا کنید تا سفر بی خطری را داشته باشید.

آیا شما به ییلاق خشواش سفر داشتید؟ دوست دارید در ییلاق این شکلی از چه چیزهایی دیدن کنید؟ اگر شما تجربه سفر به ییلاق خشواش را دارید ما را در به اشتراک گذاری تجربه سفرتان همراهی کنید.


سوالات متداول

خشواش کجاست؟
خشواش در ۲۲ کیلومتری آمل و در دهستان بالا خیابان لیتکوه استان مازندران قرار دارد.

هوای خشواش چطور است؟
اینجا زمستان‌ها هوای سردی دارد و در بیشتر اوقات هوا برفی و بارانی است.

بهترین زمان برای رفتن به خشواش کی است؟
برای رفتن به ییلاق خشواش پیشنهاد می‌شود که حتما برای روزهای گرم نقشه بکشید و برنامه بچنید. روزهای داغی که بودن در هوای با نسیم خنک برای هر کسی آرزو می‌شود.

علاقه به حوزه گردشگری همراه با فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهترین تفریحات زندگی من است، اینجوری هم میتونم سفر کنم هم بنویسم هم برای بقیه تجربه‌هامو به اشتراک بزارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی