روستای فهرج کجاست؟

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
روستای فهرج کجاست؟

روستای فهرج در ۲۲ کیلومتری شهر یزد قرار دارد و می‌گویند سن آن به حدود پنج هزار سال می‌رسد. این روستای تاریخی با وجود کوچک بودنش جاهای دیدنی و جذابی دارد. مسجد جامع، آب انبار و قلعه و چاه چهل دختران چند تا از این دیدنی‌ها هستند.

اگر دوست دارید یک روستاگردی مختصر و مفید داشته باشید با این مطلب پینورست همراه شوید.


مسجد جامع فهرج ؛ ساده و با قناعت

از آن‌جایی که روستای فهرج یک روستای تاریخی است، بهتر است سری به جاذبه‌های تاریخی آن بزنیم. آ‌ن‌طور که می‌گویند مسجد جامع فهرج قدیمی‌ترین مسجد در ایران است. ولی بدون در نظر گرفتن این موضوع هم معماری مسجد برایتان جالب خواهد بود.

 روستا دیدنی در یزد

منبع: گوگل مپ عکاس: Maciej Perzyński

ساختمان اصلی این مسجد در دوره ساسانی ساخته شده ولی با ورود اسلام تغییر کاربری داده و به مسجد جامع تبدیل شده است. با وجود این‌که مسجد جامع فهرج عمر زیادی دارد اما هنوز سرپاست و مردم برای خواندن نماز و دعا به آن سر می‌زنند. این مسجد بدون ایوان است و مناره آن هم  که از جنس گل بوده و بعدا به آن اضافه شده است.

مسجد جامع فهرج

منبع: گوگل مپ عکاس: hamed neshatpour

سادگی این مسجد و نبود هیچ اثری از گنبد، کتیبه و یا کاشی‌کاری باعث می‌شود که آدم یاد سادگی آدم‌هایی بیفتد که در کویر زندگی می‌کنند. انگار ساختمان این مسجد هم با خلق‌وخوی آدم‌های این منطقه از ایران سازگار شده است.

بیشتر بخوانید: قنات زارچ یزد، اختراع حیرت‌انگیز ایرانیان


آب انبار و قلعه فهرج

دو مکان تاریخی دیگر در این روستا آب انبار و قلعه آن است. آب‌انبار تاریخی این روستا سن زیادی دارد. هر چند عمر آن به طور دقیقی مشخص نیست اما بعضی از باستان‌شناسان می‌گویند این آب انبار متعلق به دوران قبل از اسلام است و در آن آیین‌های مربوط به آب برگزار می‌شده است.

آب انبار و قلعه فهرج

منبع: سایت کدخدا

بیشتر بخوانید: آتشکده بهرام یزد ؛ آتش ۱۵۰۰ ساله

احتمالا قدمت قلعه باستانی فهرج هم به اوایل اسلام برمی‌گردد اما بعدها تزئیناتی به آن اضافه شده است.


مجموعه شهدای فهرج

مجموعه شهدای فهرج قبلا مدرسه و خانقاهی با عمارت خشتی بود. کاشی‌های زیبایی که در اطراف این منطقه پیدا شده نشان می‌دهد که داخل این عمارت هم قبلا کاشی‌کاری بوده است. در قسمتی از این مجموعه تعدادی قبر دیده می‌شود که همگی بی‌نام و نشان هستند و تنها روی یک قبر نام مجدالدین حسن به چشم می‌خورد و تاریخ آن مربوط به قرن نهم هجری قمری است.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی یزد ؛ ۱۵ پیشنهاد­ شگفت انگیز برای یک سفر به یاد ماندنی به یزد


مردم این روستا چه می‌کنند؟

به جز بافت تاریخی و بناهای مختلف روستا، خوب است که با اهالی این روستا هم بیش‌تر آشنا شوید. خیلی از روستاییان فهرج به قالی‌بافی مشغول هستند و با بافت قالی‌های دست‌باف این هنر قدیمی ایرانی را ادامه می‌دهند. شاید بتوانید در سفر به این روستا و گپ و گفتی با اهالی آن به تماشای هنر قالی‌بافی‌شان دعوت شوید.

شغل مردم فهرج چیست؟

منبع: گوگل مپ عکاس: Mehdi Khoram


آب و هوای روستای فهرج؟

آب و هوای این منطقه نیمه بیابانی است. در روزهای تابستان بسیار گرم و در شب‌هایش خنک و دلچسب است. در روزهای زمستان بسیار دلپذیر و خنک و اما در شب‌هایش از سرما نمی‌توانید بیرون بمانید یا چادر بزنید و حتما باید برای خود یک اقامتگاه بومگردی جور کنید.

بنابراین بهترین فصل سفر به این روستا اوایل پاییز و اوایل بهار است.

مسجد جامع فهرج قدیمی ترین مسجد ایران

منبع: گوگل مپ عکاس: Pouya Askari


سوالات متداول

چطور به روستای تاریخی فهرج برویم؟

شما می‌توانید از مسیر یزد بافق به روستای فهرج دسترسی پیدا کنید.

بهتر است چه فصلی به روستای فهرج برویم؟

چون آب و هوای یزد گرمسیری است، بهتر است در بهار یا پاییز به این روستا سفر کنید.

امکان اقامت مسافران در این روستا وجود دارد؟

بله، در روستای فهرج برای مسافران و توریست‌ها اقامتگاه وجود دارد. 


شما هم از گشت‌وگذار در روستاهای یک شهر را دوست دارید؟ از فهرج چه می‌دانید؟ امکانات رفاهی آن در چه حد است؟ چه جای دیدنی دیگری دارد؟ از تجربه خود برای ما زیر همین مطلب بنویسید تا بتوان بهتر دیگر مسافران را راهنمایی کرد.

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی