جاهای دیدنی یزد ؛ ۱۵ پیشنهاد­ شگفت انگیز برای یک سفر به یاد ماندنی به یزد

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
جاهای دیدنی یزد ؛ ۱۵ پیشنهاد­ شگفت انگیز برای یک سفر به یاد ماندنی به یزد

در وصف یزد و محبوبیت آن همین بیت شعر از حافظ شیرازی که می‌گوید “ای صبا با ساکنان شهر یزد از ما بگو / کای سر حق ناشناسان گوی چوگان شما” کافی است. یزد شهر بادگیرها، خانه‌های خشتی، مردمان مذهبی و یکی از محبوب‌ترین شهرها و استان‌های ایران است. این استان تقریبا 5 درصد از وسعت کشورمان را در بر گرفته و در همسایگی استان‌هایی مثل اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی و شیراز قرار دارد. محبوبیت یزد به گوش مردم آن سر دنیا هم رسیده است. هر سال شمار زیادی توریست برای تماشای جاهای دیدنی یزد به ایران و این استان سفر می‌کنند.

ما در مجله پینورست 15 پیشنهاد شگفت‌انگیز برای گشت‌وگذار در شهر یزد و استان یزد برای شما آماده کرده‌ایم تا بتوانید سفرتان به این استان تاریخی و زیبا را خاطره‌انگیزتر کنید، پس با ما همراه باشید.


۱. به باغ دولت‌آباد بروید و آب و هوایی عوض کنید

جاهای دیدنی یزد - باغ دولت آباد یزد

اگر اسم باغ دولت‌آباد در فهرست میراث جهانی یونسکو نبود باید شک می‌کردیم! باغ دولت‌آباد یکی از 9 باغ ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند،. این باغ اولین مکان در لیست جاهای دیدنی یزد است که باید در شروع ماجراجویی خود از آن دیدن کنید. بادگیر خشتی و 34 متری باغ دولت‌آباد که از همان دور چشمانتان را خیره می‌کند به عنوان بلندترین بادگیر خشتی در جهان شناخته می‌شود.

واقعا هیجان‌انگیز است که در سایه درختان باغی قدم بزنید که در سال 1160 هجری قمری و در دوره زندیه ساخته شده است. از شنیدن صدای شرشر آب که از فواره‌ها به داخل حوض می‌ریزد لذت ببرید. توصیه می‌کنیم عصر را برای رفتن به این باغ انتخاب کنید، البته که اینجا برای شبگردی هم واقعا عالی است.


۲. آتشکده چک­چک یزد را از نزدیک ببینید

جاهای دیدنی یزد - آتشکده چکچک

آیا می‌دانید که اسم جالب این زیارتگاه از کجا آمده است؟ زیارتگاه یا آتشکده چک­چک که به آن چک­چکو یا پیر سبز هم گفته می‌شود در استان یزد و در کوه‌های بین اردکان و انجیره قرار دارد. ماجرای اسم چک­چکو از این قرار است که در تمام ایام سال قطرات آب از صخره‌های این آتشکده که در دل کوه قرار گرفته است به پایین می‌چکند. این قطرات آب داخل یک منبع می‌ریزند و بعد از این آب استفاده می‌شود.

آتشکده چک­چک به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی یزد برای زرتشتیان خیلی عزیز است. آن‌ها هر ساله از 24 خرداد به مدت چهار روز در این محل دور هم جمع می‌شوند و عبادت می‌کنند. اینجا بسیار خاص و مقدس است. گفته می‌شود که باید برای ورود به آتشکده کاملا پاک و تمیز باشید، سر خود را بپوشانید و حتی کفش‌هایتان را هم در بیاورید.

بیشتر بخوانید: باغ های ایران – گردش در ۱۱ باغ شگفت‌انگیز ایرانی


۳. در کوچه‌پس‌کوچه‌های قدیمی و تاریخی یزد قدمی بزنید

جاهای دیدنی یزد - کوچه پس کوچه های قدیمی یزد

شهر یزد در یونسکو به‌عنوان پایتخت شهرهای خشتی جهان شناخته می‌شود. از نمای بالا که به محله‌های قدیمی‌تر شهر یزد مثل محله فهادان، خرمشاه، سر جمع، میرقطب و کوچه بیوک نگاه می‌کنیم چیزی جز خانه‌های خشت و گلی زیبا که زیر نور خورشید به رنگ سرخ و طلایی در آمده‌اند نمی‌بینیم. باید پا به کوچه‌پس‌کوچه‌های محله‌های قدیمی یزد بگذارید تا بوی کاه‌گل را حس کنید و در سایه دیوارهای بلند کاه‌گلی راه بروید.

رفتن به این کوچه‌های باریک یک سفر در زمان است؛ سفری که از زمان حال شروع می‌شود و شما را به گذشته و حال‌وهوای آن زمان‌ها می‌برد. شاید باور نکنید اما در تعدادی از این خانه‌های کاه‌گلی داخل کوچه‌پس‌کوچه‌ها هنوز هم مردمی خونگرم و دوست‌داشتنی زندگی می‌کنند.


۴. آتش ۱۵۰۰ ساله ورهرام را در آتشکده یزد ببینید

جاهای دیدنی یزد - آتشکده یزد آتشکده ورهام یزد

باور می‌کنید که در یکی از آتشکده‌های شهر یزد آتشی وجود دارد که 1500 سال خاموش نشده است؟ در شهر یزد آتشکده‌های زیادی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی یزد آتشکده یزد است که گاهی به آن آتشکده ورهرام هم گفته می‌شود. زرتشتیان به این باور دارند که هرچه آتش موجود در یک آتشکده قدمت بیشتری داشته باشد اهمیت و ارزش آن آتشکده بیشتر است. بنای فعلی آتشکده ورهرام در سال 1313 با هزینه یکی از زرتشتیان کشورمان ساخته شده است.

معماری آتشکده یادآور هنر ایران در زمان هخامنشیان است. وقتی‌که وارد محوطه این آتشکده می‌شوید یک حوض آب را در وسط حیاطی سرسبز می‌بینید. این حوض از خصوصیات اکثر آتشکده‌ها است. درواقع بهتر است این‌طور بگوییم که در آتشکده‌ها آب و آتش دو عنصر اصلی هستند که به کار گرفته می‌شوند.


۵. خانه های سنتی یزد دیدن دارند

جاهای دیدنی یزد - خانه لاری ها یزد

خانه لاری‌ها

از دید مورخان یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است. بخش بزرگی از این افتخار به خاطر خانه‌های تاریخی این شهر است که از مهم‌ترین جاهای دیدنی یزد بوده و هستند. اگر به دنبال آرامش خالص هستید حتما از خانه‌های تاریخی یزد دیدن کنید. بیخود نیست که می‌گویند هیچ‌چیزی را از روی ظاهرش قضاوت نکنید!

معماری خانه‌های تاریخی به‌ویژه در شهرهای کویری مثل یزد از نوع درون‌گرا است، یعنی در نگاه اول به نمای بیرون خانه حس می‌کنید که با یک خانه ساده و معمولی طرف هستید اما وقتی پا به داخل خانه می‌گذارید چشمانتان محو تماشای زیبایی‌ها و تزئینات درونی ساختمان می‌شوند.

بافت تاریخی یزد با حدود 800 هکتار وسعت، بیش از 323 خانه تاریخی را در دل خودش جای داده است. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به خانه محمودی، خانه لاری­‌ها، خانه شکوهی، خانه کلاهدوزها، خانه هنر یزد و خانه تهرانی‌ها اشاره کنیم.

بیشتر بخوانید: دروازه های ایران ؛ از دروازه قرآن شیراز تا دروازه هزار ساله یزد


6. حمام­ های سنتی یزد را فراموش نکنید

جاهای دیدنی یزد - حمام خان یزد

حمام خان

در طول تاریخ هر جا که ایرانی زندگی می‌کرده همیشه اثری از حمام‌های تاریخی و عمومی بوده است. واقعا باید قبول کنیم که همین حمام‌ها یکی از پررنگ‌ترین نقش‌ها را در نشان دادن معماری و فرهنگ گذشته به عهده دارند. یزد هم از قافله عقب نمانده و با وجود حمام‌های تاریخی و سنتی، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

یکی از مشهور­ترین حمام­‌ها و جاهای دیدنی یزد حمام خان است که در زمان‌های قدیم به آن حمام نور گفته می‌شد. البته امروزه این حمام به رستوران تبدیل شده و دیگر خبری از خاطرات آن زمان‌ها نیست؛ ولی با نگاه کردن به درودیوار بنا می‌توانید حس‌وحال آن زمان‌ها را درک کنید.


۷. برای اقامت می‌توانید کاروانسراهای سنتی یزد را امتحان کنید

جاهای دیدنی یزد - کاروانسرای زین‌الدین یزد

کاروانسرای زین‌الدین

در زمان‌های قدیم خبری از اقامتگاه‌های بین راهی و شهرهای نزدیک به هم نبود؛ در عوض چیزی که خاطر مردم را از بابت یک مسافرت بی‌دردسر و آرام راحت می‌کرد وجود کاروانسراها در بین راه بود. یزد با قدمت تاریخی بی‌نظیرش میزبان تعداد زیادی کاروانسرا است. در زمان‌های قدیم کاروان‌های تجاری یا مسافران عادی مسیر جاده ابریشم از آن‌ها استفاده می‌کردند.

امروزه این کاروانسراها از جاهای دیدنی یزد هستند و اگر مسافر دیار خشت و گل باشید، حتما باید از این کاروانسراها دیدن کنید. شاید بتوانیم بگوییم که مشهورترین کاروانسرای یزد، کاروانسرای زین‌الدین است. این کاروانسرا در 60 کیلومتری جاده یزد–کرمان قرار گرفته است و بعد از بازسازی و مرمت تبدیل به یک جاذبه دیدنی تمام عیار شده است.

علاوه بر کاروانسرای زین‌الدین می‌توانید از کاروانسرای قلعه خرگوشی، کاروانسرای علی‌آباد، کاروانسرای شمس، کاروانسرای یغمیش، کاروانسرای رشتی عقدا و کاروانسرای مشیر هم دیدن کنید.

کاروانسراها و خانه‌های سنتی شهرهایی مثل یزد جاهای بی‌نظیری برای اقامت هستند. مخصوصا اگر قصد اجاره بوم گردی قدیمی دارید می‌توانید به این مکان‌های دیدنی هم فکر کنید.


۸. در بازار مسگرهای یزد با هنر دست هنرمندان این شهر آشنا شوید

 بازار مسگرها یزد

بازار مسگر­ها یکی از مکان‌های تاریخی یزد است. این بازار سنتی در خیابان قیام شهر یزد قرار دارد. اگر عاشق صنایع‌دستی و ظروف مسی هستید حتما به اینجا سری بزنید. قدمت این بازار به 600 سال پیش می‌رسد و هنوز هم پابرجاست و مشتری‌های خاص خودش را دارد.

چیزی که در حین قدم زدن در بازار مسگرهای یزد نظرتان را جلب می‌کند تلاش و کوشش هنرمندان این بازار است که با چکش و آتش و قلم، ظروف و صنایع‌دستی به این زیبایی را خلق می‌کنند.

بیشتر بخوانید: باغ دولت آباد یزد، از آبراهه‌های زیبا تا بلندترین بادگیر جهان


۹. در خانه هنر یزد چای و دمنوش بنوشید و از تماشای مناظر اطراف لذت ببرید

 خانه هنر یزد

فهادان از محله‌های قدیمی یزد است. اگر از کوچه‌پس‌کوچه‌های زیبای این محله عبور کنید جنب مسجد چهل محراب به خانه‌ای بر می‌خورید که متعلق به خاندان ملک‌زاده است. این خانه امروزه در یزد به‌عنوان خانه هنر یزد شناخته می‌شود. خانه هنر یزد پاتوق کسانی است که دوست دارند از پشت‌بام به خانه‌های خشتی و بادگیرهای مشهور یزد نگاه کنند و در کنارش در کافه از خود پذیرایی کنند.

روی نقشه ببینید!

دیدن توریست‌هایی که در گوشه‌وکنار پشت‌بام خانه با حیرت مشغول نگاه کردن به بافت خانه‌های تاریخی اطراف هستند اصلا چیز عجیبی نیست! در کنار همه چیزهایی که گفتیم، در خانه هنر یزد می‌توانید به گالری سر بزنید و سرنماها و آثاری از هنرمندان را ببینید. اگر دغدغه خرید سوغاتی هم داشته باشید می‌توانید از غرفه فروش سوغات یزد و محصولات دست‌ساز اینجا خرید کنید. پیشنهاد می‌کنیم عصر را برای سر زدن به خانه هنر یزد انتخاب کنید.


۱۰. با سرو ابرکوه عکس یادگاری بگیرید

سرو ابرکوه یزد

حمدالله مستوفی در کتابش این­طور ذکر کرده که : “در آنجا (ابرکوه یزد) سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد!” کسانی باور دارند که حضرت آدم سرو ابرکوه را کاشته است. البته نمی‌شود این را تائید یا رد کرد؛ کسی خبر ندارد که بین 4000 تا 7000 سال پیش چه اتفاقی افتاده است!

بله درست شنیدید؛ سرو ابرکوه پیرترین موجود زنده ایران و یکی از پیرترین موجودات زنده در دنیا است. اعداد و ارقام مختلفی برای سن این درخت گفته می‌شود. در سند ثبتی خود درخت که در ایران موجود است عمر این درخت 4500 سال است. محققان و دانشمندان در سفر به یزد و بازدید از سرو ابرکوه عمر آن را بین 4000 تا 8000 سال تخمین زده‌اند.

اگر گذرتان به ابرکوه در 153 کیلومتری یزد افتاد حتما از این سرو با ابهت که برای مردم این شهرستان خیلی عزیز است دیدن کنید.


۱۱. معماری مسجد جامع یزد چشمگیر است

 مسجد جامع یزد

بهتر است بگوییم آتشکده‌ای که مسجد شد؛ بله درست است، مسجد جامع یزد که مثل یک بهشت در دل کویر خودنمایی می‌کند در زمان ساسانیان در محل یک آتشکده قدیمی ساخته شده است. این مسجد بی‌اغراق از مشهور­ترین اماکن دیدنی یزد است!

البته بنای اولیه مسجد با چیزی که امروز می‌بینیم خیلی فرق داشت و بعد ورود اسلام به ایران، در دوره ایلخانی و تیموری، کم‌کم تکمیل شده است. در دوره قاجار مسجد دچار تغییر و تحولات بزرگی شد و با کاشی‌کاری­‌های بسیار زیبا و خوش رنگ و لعاب تبدیل به مسجد جامع فعلی که می‌بینیم شد.

امروز این مسجد با قدمت 900 ساله‌اش تبدیل به یک جاذبه دیدنی فوق‌العاده محبوب در شهر یزد شده است. این مسجد رکورددار بلندترین مناره مسجد در جهان هم است. جالب اینکه برای تهیه کاشی‌ها و مصالح به‌کار رفته در مسجد از خاک کربلا و گلاب استفاده شده است!

بیشتر بخوانید: مشهد کجا بریم؟ ۱۰ پیشنهاد جذاب برای کشف مجدد مشهد


۱۲. میدان یا برج ساعت یزد را از نزدیک ببینید

جاهای دیدنی یزد - میدان ساعت برج ساعت یزد

 یکی از جاهای دیدنی یزد که خیلی در دل گردشگران جا باز کرده میدان ساعت یزد است. در حوالی خیابان امام خمینی و در نزدیکی‌های مسجد جامع یزد به میدانی بر می‌خورید که در وسط آن یک برج خشتی با تزئینات زیبا قرار دارد. در بالای این برج یک ساعت قدیمی، ساخته دست یک ساعت ساز معروف شهر یزد، قرار گرفته است.

این ساعت به‌عنوان اولین ساعت شهری در ایران شناخته می‌شود. از نظر قدمت تاریخی یکی از قدیمی‌ترین‌ها در جهان هم هست. از فاصله دور چیز زیادی از جزئیات بنا مشخص نیست و بهتر است برای دیدن جزئیات برج ساعت به آن نزدیک شوید. از فاصله نزدیک می‌توانید ظرافت به‌کار رفته در بدنه خشتی برج و طاق و قوس‌ها، تزئینات آجری و کاشی‌کاری‌هایی که روی آن‌ها آیات قرآن نوشته شده را ببینید. 


۱۳. در بازدید از قنات تاریخی زارچ با شگفتی‌های قنات‌ها آشنا شوید

جاهای دیدنی یزد - قنات تاریخی زارچ یزد

یکی از چیزهایی که مردم ایران در طول تاریخ به‌خوبی به دیگر مردم جهان نشان داده‌اند چگونگی استفاده از هوش و ذکاوتشان در بهره‌برداری از منابع طبیعی بوده است. قنات نمونه بارز یک شاهکار دست بشر است. بهترین نمونه‌های قنات را در گوشه‌وکنار ایران می‌توانید ببینید. قنات زارچ طولانی‌ترین قنات جهان با بیش از 100 کیلومتر طول و حدود هزار حلقه چاه است. این قنات یکی از جاهای دیدنی یزد است که می‌توانید از آن دیدن کنید.

نقطه شروع قنات زارچ در روستای فهرج از روستاهای اطراف یزد است. بعد از گذشتن از چند روستا این قنات به قلب شهر یزد می‌رسد و حتی از حریم مسجد جامع یزد هم عبور می‌کند. البته بهتر است بگوییم مسجد جامع یزد در حریم چاه‌های این قنات ساخته شده است؛ چون تخمین زده شده که بهره‌برداری از قنات زارچ از سال 1300 میلادی آغاز شده است و این یعنی خیلی قبل‌تر از ورود اسلام به ایران و ساخت مسجد جامع یزد. این قنات در تامین آب یزد و حوالی آن حرف­‌های زیادی برای گفتن داشته است.


۱۴. میدان امیر چخماق عصر و غروبش خوش است

جاهای دیدنی یزد - میدان امیر چخماق یزد

میدان‌های تاریخی در خیلی از شهرهای کشورمان وجود دارند. میدان نقش‌جهان اصفهان تنها میدان دیدنی و گردشگری کشور نیست! میدان امیر چخماق یزد در خیابان امام خمینی و چهارراه شهدا از محبوب‌ترین مکان‌های دیدنی یزد است. این میدان در دل بافت قدیمی شهر قرار گرفته و با گل‌های زیبا، مجسمه‌ها و فواره‌هایی که در حوض وسط آن قرار گرفته‌اند واقعا دلبری می‌کند.

اطراف میدان را بازار، مسجد، آب‌انبار، تکیه، کاروانسرای شعبان و کاروانسرای بافتی­‌ها محاصره کرده‌اند. تکیه امیر چخماق اولین چیزی است که در ورود به میدان به شما چشمک می‌زند! این تکیه در سه طبقه و با نمای کاشی‌کاری‌شده و بسیار چشم‌نواز، در طرف شرقی میدان قرار دارد. از قرار معلوم این تکیه برای نشستن شاه و بانوان همراه او و تماشای مراسم سوگواری و نخل برداری که هرساله در میدان برگزار می‌شود ساخته شده است. میدان امیر چخماق از بهترین جاهای دیدنی یزد در شب است.

بیشتر بخوانید: آتشکده چک چک یزد چند پله دارد؟ عروج به نیایشگاه مقدس زرتشتیان


۱۵. در دخمه زرتشتیان با سنت‌های جالب زرتشتیان بیشتر آشنا شوید

جاهای دیدنی یزد - دخمه زرتشتیان در کوه دخمه

اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از دخمه داشته باشیم باید بگوییم که دخمه یا برج خاموشان محلی است که زرتشتیان جسد انسان‌های مرده را در آن می‌گذارند تا گوشت آن توسط حیوانات درنده و پرندگان خورده شود. در سفر به یزد با دیدن دخمه زرتشتی‌ها کمی هیجان به سفرتان تزریق کنید.

زرتشتیان اعتقادی به دفن جسد مرده‌ها ندارند و در عوض اجساد مردگان را در داخل دخمه‌هایی می‌گذارند تا توسط عوامل محیطی و حیوانات تجزیه شوند. وقتی از مرده چیزی جز چند تکه استخوان باقی نمانده باشد، آن‌ها استخوان‌ها را به داخل یک چاه منتقل می‌کنند تا آن چاه تبدیل به آرامگاه ابدی فرد مرده بشود!

دخمه زرتشتیان در 15 کیلومتری شهر یزد و در بالای کوهی کم ارتفاع به نام کوه دخمه قرار دارد. این دخمه از دو بنا تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها در زمان‌های متفاوتی ساخته شده‌اند. یکی از جالب‌ترین نکات این دخمه‌ها مجزا بودن محل قرارگیری اجساد مردان، زنان و کودکان است. در وسط دخمه‌ها می‌توانید چاهی که استخوان مرده داخل آن ریخته می‌شود را ببینید!


در این مقاله 15 تا از جاهای دیدنی یزد را معرفی کردیم. شما کدام یک از این مکان‎‌ها را دیده‌اید؟ آیا مکان دیدنی دیگری می‌شناسید که به نظرتان جایش در این لیست خالی بود؟ آیا دیدن مکان دیگری را پیشنهاد می‌کنید؟ نظر یا پیشنهادات خودتان را حتما با ما و بقیه در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

اگر با خوندن این متن و آشنایی با جاهای دیدنی یزد برنامه دارید که در آینده‌ای نزدیک به شهر یزد سفر کنید، می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه به پینورست سر بزنید. بعد از بازگشت از سفر حتما تجربیات خودتان را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

محمدرضا قاسم شیرازی

دانشجوی ژنتیک دانشگاه اصفهان - عاشق روانشناسی و نویسندگی
من خستگی ناپذیرم؛ خستگی ناپذیر از سفر کردن، دیدن چیزهای جدید و نوشتن

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی