چنار ۹۰۰ ساله تهران، پیرترین درخت چنار محله عودلاجان

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
چنار ۹۰۰ ساله تهران، پیرترین درخت چنار محله عودلاجان

چنار ۹۰۰ ساله تهران از قدیمی‌ترین موجودات زنده تهران است که در محله عودجولان قرار دارد. البته از آنجا که تهران به شهر چنارها معروف است، شما در میان محله‌ها و کوچه‌های قدیمی پایتخت چنار‌هایی را می‌بینید که داستان‌های زیادی با خود دارند که باید پای صحبت هریک نشست و از خاطرات آنها شنید.

حالا اگر دوست دارید بیشتر در مورد درخت چنار ۹۰۰ ساله تهران بدانید با ما همراه شوید.


درخت چنار، نمادی برای برکت در تهران

در قدیم مردم تهران به این اعتقاد داشتند که چنار نمادی برای برکت است و به این درختان توجه زیادی می‌کردند. چنار‌هایی که سن بالایی داشتند برایشان اهمیت خیلی بیشتری داشت. این موضوع تا آنجا پیش رفت که آن‌ها درختان چنار را مقدس می‌دانستند تا جایی که در بعضی مکان‌ها به این درخت‌ها، درخت مراد می‌گفتند.

در این میان درخت چنار ۹۰۰ ساله تهران یکی از این نمادهای مهم تهران در محله عودلاجان بود که در سال ۱۳۳۰ در فهرست وزارت فرهنگ و اداره‌ باستان شناسی ثبت شد.

البته امروزه قسمت‌هایی از درخت خشک شده که زیاد خوشایند نیست ولی با این حال این درخت برای ادامه زندگی در تلاش است و هنوز نفس می‌کشد.

قدیمی ترین درخت ایران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس behnam samadi

بیشتر بخوانید: بازارچه عودلاجان ؛ هر صنایع‌دستی که می‌خواهید پیدا کنید


چطوری به دیدن درخت چنار ۹۰۰ ساله تهران برویم؟

با توجه به اینکه درخت چنار ۹۰۰ ساله تهران در مکان پر‌تردد و در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارد، پیشنهاد ما استفاده از مترو یا اتوبوس است.

برای دیدن این درخت کافی است سوار اتوبوس‌های میدان شوش به سمت میدان بهارستان یا میدان قیام به میدان رسالت شوید و در ایستگاه چهارراه سیروس پیاده شوید که تنها حدود ۸ دقیقه از این محل فاصله دارد.
اگر هم که در ایستگاه مترو پانزده خرداد در خط یک یعنی تجریش به کهریزک پیاده شوید، ۲۳ دقیقه بعد به این درخت می‌رسید. این چنار در حیاط امام‌زاده یحیی جا خوش‌ کرده‌است.
خلاصه اگر به محله بازار و عودلاجان سری زدید حتما از این چنار کهن‌سال و معروف این محله دیدن کنید. دیدن یک موجود زنده که با سنی چند صد ساله انرژی مثبت زیادی دارد و این را به ما یادآوری می‌کند که زندگی در جریان است.
در شهرهای دیگر هم درختان کهن‌سال وجود دارند به طور مثال شهر یزد کهن‌سال‌ترین درختان دنیا را دارد البته ردپایی هم از این درختان در قزوین و‌ سمنان دیده می‌شود.

چنار تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Ghazal Askari

بیشتر بخوانید: یک چرخ کامل در محله عودلاجان؛ قدیمی و پرسروصدا


در نزدیک درخت چنار ۹۰۰ ساله تهران از کجاها می‌توان دیدن کرد؟

شما در نزدیکی قدیمی ترین چنار تهران می‌توانید از بازارچه تاریخی عودلاجان، کلیسای عزرا یعقوب، تیمچه اکبریان، کنیسه حاداش، کنیسه ملاحنینا، حسینیه سادات، حمام نواب، بازارچه نواب، موزه مدرس، میدان باغ پسته بک، موزه عمارت کاظمی، سبزه میدان، بازار تهران، مسجد و میدان امام خمینی دیدن کنید.

دیدنی های تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس ایمان کارجو

بیشتر بخوانید: خرید و شکم‌گردی در قسمت‌های مختلف بازار ۱۵ خرداد


در کل دیدن این موجود زنده کهنسال تهران حس خوبی دارد و انگار با زبان بی‌زبانی به همه آدم‌ها می‌گوید که زندگی جریان دارد، پس امیدوار باش. حالا اگر به محله بازار و عودلاجان سر زدید سعی کنید از این چنار معروف این‌ محله قدیمی تهران دیدن کنید.

البته شاید قبلا شما این چنار را دیده باشید که شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود را با ما در پینورست در مورد درخت چنار ۹۰۰ ساله تهران به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

اسم قدیمی ترین درخت تهران چیست؟

درخت چنار ۹۰۰ ساله از کهنسال‌ترین درخت‌های چنار تهران است که شما می‌توانید برای بازدید به آن وقت بگذارید و ساعتی را به دیدن آن اختصاص دهید.

آدرس درخت چنار ۹۰۰ ساله کجا است؟
این درخت در محله عودلاجان تهران،یوسف آبادی، عرب‌زاده، امامزاده یحیی، بین طهماسبی و کرلو قرار گرفته‌است.

درخت امامزاده یحیی عودلاجان چند ساله است؟

درختی که در نزدیکی امامزاده یحیی قرار دارد ۹۰۰ سال سن دارد و شما زمانی که آن را می‌بینید امید در دلتان زنده می‌شود. چون هنوز هم با خشکی و آسیب‌هایی که به آن وارد شده نفس می‌کشد.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی