بازارچه عودلاجان ؛ هر صنایع‌دستی که می‌خواهید پیدا کنید

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بازارچه عودلاجان ؛ هر صنایع‌دستی که می‌خواهید پیدا کنید

امروز می‌خواهیم با هم به سراغ بازاری در یکی از محله‌های اعیان‌نشین در زمان قاجار برویم؛ بازاری که بالا و پایین‌های زیادی را تجربه کرده و امروز حال تقریبا خوبی دارد. بازارچه عودلاجان که پر از مغازه‌های صنایع‌دستی است در محله‌ای به همین نام قرار دارد و مقصد امروز ما است. 

پس ما در این مطلب پینورست همراه باشید تا با هم در این بازارچه قدیمی قدم بزنیم و هر چه که باید بدانید را بگوییم.


معرفی بازارچه عودلاجان

این بازار در نزدیکی خیابان پانزده خرداد و پامنار قرار دارد. در واقع بازارچه کلمه دقیق‌تری برای توصیف این‌ مکان است. این بازارچه در واقع گذری مسقف است که از خیابان پانزده خرداد آغاز می‌شود و در شمال به کوچه نیک ضمیر می‌رسد. در این میان می‌توانید گذر‌های فرعی مختلفی را در چپ و راست خود ببینید که شما را به مغازه‌های دیگری هدایت می‌کنند. 

بازارچه عودلاجان

این گذر درست در میان محله عودلاجان قرار گرفته است؛ محله‌ای بسیار قدیمی که خودش شامل مناطق مهمی مثل ناصرخسرو، پامنار و چراغ برق می‌شود. 


بازارچه‌ای برای یهودیان و زرتشتیان

در اوایل عهد ناصری و پیش از تخریب حصار صفوی توسط ناصرالدین شاه محله عودلاجان ساخته و تبدیل به بزرگترین محله تهران قاجاری شد. این محله در منطقه‌ای ساخته شد که به اصطلاح سر آب بود و همین مساله باعث رونق و سرزندگی این محله شد. اسم این محله هم از همین جا آمده است. در زمان قدیم مردم این محله به زبان تاتی صحبت می‌کردند. «آو دراجان» در زبان تاتی به معنای محل تقسیم آب بود که بعد از مدتی و در گویش عامیانه به عودلاجان تغییر کرد.

بازارچه عودلاجان

حضور فراوان یهودیان در این منطقه باعث شد تا با وجود بازار تهران در نزدیکی محله، بازارچه‌ای مجزا ایجاد شود که کاسبان یهودی و زرتشتی در آن مشغول شدند. این بازارچه به صورت یک گذر مسقف با طاق‌های آجری ساخته شد و هنوز هم همان معماری خود را حفظ کرده است. 

قدیمی‌ترین بانک رهنی ایران، تیمچه اکبریان و کتیبه 260 ساله عزرا یعقوب از جمله مکان‌های تاریخی مهم در دل بازارچه عودلاجان است. 

بیشتر بخوانید: جای جدید جمعه بازار پروانه و صنایع دستی‌اش

تا اواسط دهه نود این بازارچه متروک و خرابه بود. ولی در میانه‌های دهه نود سازمان شهرداری با کمک خود کاسب‌ها این بازارچه را دوباره بازسازی کرد. در این بازسازی سعی شد تا جای ممکن هویت اصلی بازارچه حفظ شود و تغییری در ماهیت و معماری قدیم آن ایجاد نشود. 

اکنون که وارد این بازارچه می‌شوید با محیطی قدیمی ولی تمیز روبه‌رو می‌شوید؛ مغازه‌هایی که همگی درب‌ها و ویترین‌های چوبی و زیبایی دارند و شما را به دوران قاجار پرت می‌کنند. 


آدرس بازارچه عودلاجان

برای رسیدن به بازارچه عودلاجان راه‌های مختلف و متنوعی وجود دارد. 

رفتن با مترو: ساده‌ترین راه برای رسیدن به اینجا مترو است. برای این کار باید در مترو خط یک یا همان خط قرمز در ایستگاه پانزده خرداد پیاده شوید و سپس با ماشین‌های برقی خودتان را به جلوی بازارچه برسانید. البته اگر بخواهید پیاده هم بروید راه زیادی نیست. 

رفتن با اتوبوس: اتوبوس‌های گلوبندک و میدان امام خمینی هم شما را تا نزدیکی این بازارچه می‌رساند و بعد از آن باید دوباره سوار ماشین‌های برقی درون بازار شوید تا جلوی در بازارچه پیاده شوید.

رفتن با تاکسی:  اگر بخواهید با تاکسی به اینجا بروید کمی راهتان دورتر می‌شود. ولی به هر حال ما آن را به شما می‌گوییم. باید از هر جایی هستید خودتان را با تاکسی به میدان توپخانه برسانید. از‌ آنجا با ماشین‌های برقی خیابان ناصر خسرو به خیابان پانزده خرداد بروید و بعد با کمی پیاده‌روی به بازارچه عودلاجان می‌رسید. 

رفتن با ماشین شخصی: از آنجایی که این بازارچه در نزدیکی بازار تهران و منطقه طرح ترافیک قرار دارد شاید رفت‌و‌آمد با خودرو شخصی کار سختی باشد. اما اگر قصد رفتن با خودرو شخصی داشتید کافی است از خیابان امیر کبیر وارد پامنار شوید. در انتهای پامنار خودرو خود را در یکی از پارکینگ‌های اطراف یا در کنار خیابان (اگر جا پیدا کردید) پارک کنید و بعد از چند دقیقه پیاده‌روی به ابتدای ورودی بازارچه عودلاجان برسید. 

بیشتر بخوانید: پاساژ اندیشه ؛ یکی از مرکز‌ خرید‌های قدیمی تهران

آدرس: خیابان پانزده خرداد، روبه‌روی بازار آهنگران، بازارچه عودلاجان

اینستاگرام: oudlajan_bazar

ساعات کاری: 9 صبح تا 18 عصر 

اگر زمانی به تهران آمدید حتما از بازارچه عودلاجان دیدن کنید. این را هم فراموش نکنید که می‌توانید برای اجاره آپارتمان مبله در تهران ماهانه به سایت پینورست سر بزنید.


در بازارچه عودلاجان چه خبر است؟

از ورودی بازارچه عودلاجان در خیابان 15 خرداد که وارد شوید زمینی سنگ‌فرش شده را می‌بینید که در میان آن جوی آبی رد شده است. به بالا سر خود که نگاه کنید سقف‌های گنبدی شکل و آجری راخواهید دید که وظیفه تامین نور را انجام می‌دهند. 

در سمت راست و چپ حجره‌های مختلفی وجود دارد که شاید از حضور درهای رها شده جلوی آن‌ها تعجب کنید. این درها در واقع نقش همان کرکره برای مغازه را بازی می‌کنند و در ساعات تعطیلی حجره‌ها در جای خود قرار می‌گیرند تا حجره در امان باشد. بالا سر هر مغازه آجرچینی زیبایی طراحی شده که نور ملایمی از پشت به آن می‌تابد و باعث زیباتر شدن آن می‌شود. 

بازارچه عودلاجان

در این بازارچه می‌توانید به صورت تخصصی به دنبال صنایع‌دستی و هنرهای سنتی باشید. همچنین پنجشنبه بازاری در این بازارچه برقرار است که در آن صنایع‌دستی و سوغاتی شهرهای مختلف به‌فروش می‌رسد. اگر در این پنجشنبه‌ بازار مردان و زنانی با لباس‌های قاجاری دیدید تعجب نکنید. 

بیشتر بخوانید: بازارچه سنتی ستارخان ؛ نه بازارچه و نه سنتی!

در کنار این فروشگا‌ه‌های جذاب می‌توانید به سراغ رستوران‌ها، کافه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی بازارچه عودلاجان هم بروید و دلی از عزا در بیاورید. راستی کمی‌ بالاتر گفتیم که تیمچه اکبریان یکی از مکان‌های تاریخی اینجاست. این تیمچه امروزه به یک رستوران سنتی تبدیل شده که دیزی‌های آن معروف است. 

اما نکته جالب بازارچه عودلاجان دیواری است که در اوایل ورودی بازارچه و در سمت چپ آن قرار دارد. دیواری پر از یادگاری بازدیدکنندگانی که از اینجا دیدن کرده‌اند. کافی است شما هم یک کاغذ بردارید و یک یادگاری از حضور خودتان بر روی دیوار به جا بگذارید. 


شما تا به‌حال به بازارچه عودلاجان رفته‌اید؟ از معماری و فضای داخلی بازارچه لذت بردید؟ آیا از این مکان صنایع‌دستی هم خرید کردید؟ مغازه خاصی وجود دارد که همیشه به آن سر بزنید و بخواهید به بقیه معرفی کنید؟ راستی طعم دیزی‌های تیمچه اکبریان را چشیدید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر تصمیم دارید که به تهران یا هر شهر دیگری سفر کنید می‌توانید برای اجاره آنلاین اقامتگاه به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و خانه روستایی تا ویلا لاکچری استخردار با کیفیت خوب و قیمت مناسب در پینورست برای شما گلچین شده است.

محمد عمرانی

من محمدم. عاشق عکاسی و کسی که می‌نویسه چون دوست داره یاد بگیره. برای من نوشتن مثل یک کلاس می‌مونه که چیزای جدیدی یاد میگیرم ازش. بر خلاف اینکه آدم کم‌حرفی هستم، نوشتن برام خیلی راحت‌تره البته نه درباره خودم

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی