کاروانسرای زین الدین؛ کاروانسرای دایره‌ای شکل شبیه به سفینه فضایی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
کاروانسرای زین الدین؛ کاروانسرای دایره‌ای شکل شبیه به سفینه فضایی

رباط زین الدین یا کاروانسرای زین الدین از جاهای دیدنی یزد است که در مهریز قرار دارد. چیزی که در این کاروانسرای عجیب‌غریب به‌نظر می‌رسد شکل آن است که از بالا شبیه به یک سفینه فضایی بوده که روی زمین نشسته است. برای این‌که بیشتر از این کاروانسرا بدانید تا انتهای این مطلب همراه پینورست باشید.


کاروانسرای زین الدین کجاست؟

کاروانسرای زین الدین در مسیر جاده پرتردد ابریشم و شهر مهریز قرار دارد و مسافران زیادی در آن رفت‌وآمد می‌کنند.برای رفتن به این مکان باید به 62 کیلومتری جنوب یزد و 40 کیلومتری شهرستان مهریز بروید. در حال حاضر این مجموعه 32 واحد اقامتی دارد که با حفظ ویژگی سنتی خود آماده میزبانی از مسافران کویر است تا شب‌های به‌یادماندنی را برای آن‌ها بسازد.


تاریخچه و معماری کاروانسرای زین الدین یزد

کاروانسرای زین الدین یزد معماری بسیار جالب و کاربردی دارد. دوره ساخت کاروانسرا به دوره صفوی برمی‌گردد. این بنا توسط زین‌الدین گنجعلی خان‌ریگ که حاکم کرمان بود به دستور شاه عباس صفوی در قرن 10 هجری قمری ساخته شد. در گذشته این کاروانسرا محلی برای استقرار تفنگچیان و محافظان بود و بعدها کاربری آن تغییر کرد و در حال حاضر محل اقامت کسانی است که راهی کویر می‌شوند.

در هنگام ورود ابتدا یک در چوبی می‌بینید که وقتی از آن عبور می‌کنید به یک حیاط بزرگ دایره‌ای شکل می‌رسید. دورتادور حیاط شاه‌نشین و اتاق‌های هشت‌ضلعی قرار دارند که اوج هنر ایرانی نشان می دهد. چیزی که خیلی این‌جا یزد شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد، تقسیم‌بندی فضاهای ساختمان است. اینجا در اطراف صحن رواق‌های سکودار را می‌بینید که انتهای هر رواق اتاق‌های مشابه و قرینه‌ای دیده می‌شود.

اگر بخواهید به 5 قرن پیش برگردید اتاق‌ها و شاه‌نشین‌ها کاروانسرا این فرصت را به شما می‌دهد تا در یکی از شاه‌نشین‌های دور حیاط بنشینید و به زمان گذشته سفر کنید. بعد از فضای دایرای شکل صحن اصلی، شما می‌توانید در دورتادور هشتی‌ها، ورودی‌ها و پشت اتاق‌ها به راهروهای وسیع و طولانی بروید که در گذشته محل اصطبل چهارپایان بوده است. اینجا همه چیز در ضلع غربی و شرقی کاملا قرینه‌اند که از بارزترین نشانه‌های معماری کاروانسرای زین‌الدین  است. 

اگر می‌خواهید به تماشای کوه‌ها و آسمان کویر بروید باید از پله‌های دو طرف کاروانسرا استفاده کنید. برای این کار کافی است به پشت‌بام کاروانسرای زین الدین یزد بروید و  آسمان پرستاره و زیبای کویر را در شب آنجا ببینید و یک شب به یاد ماندنی را آنجا داشته باشید.

کاروانسرای زین الدین یزد

منلع عکس گوگل مپ، عکاس Mariano Alonso


آدرس و راه‌های دسترسی

آدرس

 استان یزد، شهر مهریز، بزرگراه مهریز به سمت انار کرمان، قبل از مسجد ابوالفضل، کاروانسرای زین الدین

مسیر دسترسی به کاروانسرای زین الدین یزد

 کاروانسرای زین الدین در 60 کیلومتری جاده یزد به کرمان قرار دارد. اگر بخواهید از مهریز به این کاروانسرا بروید فاصله آن تقریبا 37 کیلومتر است. اما اگر مقصد شهر یزد باشد تا کاروانسرا 76 کیلومتر باید رانندگی کنید. 

ساعات بازدید

این مجموعه تاریخی و اقامتی مهریز یزد همه روزه از ساعت 7 صبح تا 16:30 عصر پذیرای بازدیدکنندگان است.

گاهی رفتن به دل کویر و اقامت چند‌روزه در جایی که فضای سنتی دارد، شما را به گذشته‌ها می‌برد. گذشته‌هایی که کی‌تواند برای همه بسیار دل‌چسب و خاطره‌انگیز باشد. حالا اگر دوست دارید در شهرهای کویری بمانید اجاره سوئیت و کاروانسرای زین الدین را به پینورست بسپارید. 

پینورست با کلی اقامتگاه بوم‌گردی و همچنین خانه‌های مبله در سراسر ایران توانسته در لیست بهترین پلتفرم‌های آنلاین رزرو اقامتگاه باشد. چون پینورست قوانین سختی برای پذیرش اقامتگاه‌ها از سوی میزبان دارد. سلیقه شما برای ما مهم است و دوست داریم به بهترین شکل ممکن آن را برایتان برآورده کنیم.

علاقه به حوزه گردشگری همراه با فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهترین تفریحات زندگی من است، اینجوری هم میتونم سفر کنم هم بنویسم هم برای بقیه تجربه‌هامو به اشتراک بزارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی