کویر پلوند ؛ تجربه کویرگردی با گورخرهای ایرانی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
کویر پلوند ؛ تجربه کویرگردی با گورخرهای ایرانی

اگر مدتی است که فکر کویر و کویرگردی ذهنتان را مشغول کرده، پیشنهاد ما به شما کویر پلوند است. همه زیبایی‌های کویر به کنار، کویر پلوند یک منطقه محافظت شده در حوالی شهر فردوس است که قرار است در آن با حیات وحش هم‌نشین شوید.

راستی اگر خواستید به‌جای کمپ کردن در کویر راهی یک اقامتگاه محلی و دل‌نشین شوید، با اجاره اقامتگاه بوم گردی تجربه‌ای متفاوت را در دفتر خاطرات سفرتان ثبت کنید.


کویر پلوند کجاست؛ از کجا پیدایش کنیم؟

اگر اسم این کویر را روی نقشه یا جای دیگری پیدا نکردید، یکی از اسم‌های «کویر فردوس»، «کویر مظفری» و یا «منطقه محافظت‌شده مظفری» را جستجو کنید. اگر در استان خراسان جنوبی به ۴۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان فردوس و حاشیه‌ روستای چاه پلوند بروید، به «کویر پلوند» می‌رسید.

کویر پلوند در استان خراسان جنوبی است.

منبع: گوگل مپ عکاس: Zahra Rajayi

کویر پلوند از شمال به روستاهای کجه و چاهنو، از غرب به کال نمک، از شرق به روستاهای ابراهیم‌ آباد و طاهر آباد و از جنوب به پناهگاه حیات وحش رباط شور می‌رسد. این کویر در سال ۱۳۸۶ به‌عنوان منطقه‌ حفاظت شده‌ی فردوس شناخته شد و پناه‌گاه گونه‌های باارزش زیادی است. در این منطقه می‌توانید چشم‌انداز بهم رسیدن کویر و کوهستان را ببینید و هرچقدر دلتان خواست تفریح بکنید.

بیشتر بخوانید:‌ واحه های ایران؛ رسیدن به آبادی وسط کویر


چطور در کویر پلوند خوش بگذرانیم؟

نگران گذراندن وقتتان در کویر نباشید، این‌جا امکانات خوش‌گذرانی دارد. در کویر پلوند تفریح‌های متنوعی وجود دارد که می‌توانید قبل از سفرتان با توجه به سلیقه‌ شخصی‌تان یک یا چند مورد از آن‌ها را در لیستتان بگذراید. اگر دنبال آرامش و سکوت کویر هستید و از شلوغی زندگی و کار به این منطقه پناه می‌برید، می‌توانید به تماشای دیدنی‌های آن مشغول بشوید. اگر دلتان تفریح و هیجان بخواهد هم امکانش برایتان فراهم است. موارد زیر را بخوانید تا تصمیم‌گیری برایتان راحت‌تر بشود. اگر نظرتان جلب نشد و دنبال دیدنی‌های طبیعی متفاوت‌تری بودید، کافی است کمی پایین‌تر بروید و درباره دیدنی‌هایش بخوانید.

حیات وحش را تماشا بکنید

همان‌طور که اشاره کردیم اسم دیگر این کویر، منطقه محافظت‌شده مظفری است. پس دقت کنید که این کویر و همه حیواناتش اهمیت زیادی دارند. چرا که حیواناتی کمیاب و حتی در خطر انقراض در این کویر زندگی می‌کنند. اگر کمی شانس چاشنی سفرتان بشود، می‌توانید یک یا چند نوع از آن‌ها را ببیند. تماشای حیوانات و پرندگانی که ممکن است هیچ جای دیگر پیدا نشود، تجربه جالبی است.

ستاره‌ها را بچینید

آسمان کویر که دیگر معروف است. اصلا همین آسمانش است که هر گردشگری را جذب خودش می‌کند. برق ستاره‌های آسمان صاف، تاریک و تمیز این کویر آدم را جادو می‌کند. زرق و برق این آسمان به قدری زیاد است که حتی اگر هیچ چیز درباره کهکشان‌ها و ستاره‌شناسی ندانید، باز هم به آن خیره می‌مانید.

به‌نظرتان شب که شد می‌توانید از دراز کشیدن روی شن‌های روان، نرم و طلایی کویر بگذرید؟ این‌بار که مسافر کویر شدید زیر سقف آسمانش دراز بکشید و به یاد بچگی‌هایتان ستاره‌ها را بشمارید تا خوابتان ببرد.

شتر سواری کنید

از آن‌جایی که شتر در هر بیابان و کویری پیدا می‌شود، می‌توانید روی سواری آن هم حساب کنید.

شترسواری یکی از تفریح‌های کویر پلوند است.

منبع گوگل مپ عکاس: jalil bazrafshan

در این منطقه شترهای اهلی و وحشی مختلفی پرورش می‌دهند. تجربه نشستن روی کوهان‌های این حیوان به آدم حس بیابان‌گردی در گذشته را می‌دهد. پس می‌توانید تجربه شترسواری را هم در لیستتان بگذراید و با صدای زنگوله‌هایش سکوت کویر را بشکنید.

پابرهنه روی شن‌ها قدم بردارید

قدم زدن از آن فعالیت‌هایی که بیشتر اوقات با حس آرامش همراه است. برای همین همیشه دنبال جاهایی هستیم که منظره و آب و هوای خوبی داشته باشد تا بتوانیم چند دقیقه‌ای فارغ از غوغای جهان برای خودمان قدم برداریم.

راه رفتن روی شن‌های کویر جزو تفریح‌های کویر پلوند است.

منبع: گوگل مپ عکاس: Zahra Rajayi

کویر از آن جاهایی است که هم هوای خنک و تمیزی دارد و هم به سکوتش معروف است. از طرفی شن‌های نرم و گرم کویر طوری است که هرکسی را وسوسه می‌کند تا کفش‌هایش را کنار بیندازد و پا برهنه روی آن قدم بردارد. طبیعت و دیدنی‌ها و تپه‌هایش را هم به این موارد اضافه بکنید تا کاملا قانع بشوید که قدم زدن در این چشم‌انداز را جزو لیست لذت‌هایتان بگذارید.

هیجان و سرعت با چاشنی آدرنالین

آفرود، موتور چهارچرخ، سافاری، زیپ لاین، به نظرتان لازم است درباره حس هیجان‌انگیز تجربه این تفریح‌ها برایتان بگوییم؟

چه تاحالا تجربه‌اش را نداشته باشید چه ورزشکاری حرفه‌ای باشید، این تفریح‌ها می‌توانند شما را حسابی سرگرم بکنند. اگر دوست داشتید می‌توانید سوار یک ماشین آفرود بشوید و میان تپه‌های شنی در دل کویر بروید. اگر هم دلتان خواست می‌توانید با موتور چهارچرخ شیب‌های تند تپه‌های کویر را بالا و پایین بروید.

بیشتر بخوانید: باغ گلشن طبس ؛ بهشتی در دل کویر


دیدنی‌ های طبیعی کویر پلوند

در این کویر دیدنی‌های طبیعی جالبی هم وجود دارد که هم فال هستند و هم تماشا. در این قسمت‌ از کویر، هم می‌توانید جلوه‌های طبیعت را تماشا بکنید و هم در آن‌ها تفریح بکنید. دوربین عکاسی‌ و یا گوشی موبایل‌تان را بردارید که قرار است ندیده‌های زندگی‌تان را کشف بکنید.

سنگ سوراخ فردوس

یک پدیده زمین‌شناسی و طبیعی در ۳۵ کیلومتری غرب شهرستان فردوس و نزدیکی کویر وجود دارد که به آن «سنگ سوراخ» می‌گویند. داستان سوراخ این سنگ هم به فرسایش آن برمی‌گردد. در نتیجه فرسایش آب در سنگ‌های آهکی یک سوراخ با قطر ۲۰ متر بالای کوه به وجود آمده. حالا این سوراخ سنگی به یکی از چشم‌اندازهای کویر پلوند تبدیل شده و گردشگران این منطقه منظره تپه‌های کویر را از آن‌جا تماشا می‌کنند.

اگر در مسیر کویر پلوند و ریگ یوز و در ۵۰۰ متری جاده‌ی قدیم ابراهیم آباد به روستاهای کجه و چاه نو بروید، می‌توانید این سوراخ سنگی را پیدا کنید.

غار آبی سنگ سوراخ

در نزدیکی سنگ سوراخ و کمی دورتر از تپه‌های شنی، یک غار آبی وجود دارد که پاتوق کویرنوردهاست. این غار برای تفریح و ورزش‌های بیابانی گزینه مناسبی است. معمولا می‌توانید در این غار گردشگرهایی را سوار بر موتورهای چهارچرخ ببینید.

ریگ دم یوز

در حدود ۶۵ کیلومتری شمال غرب شهر فردوس، در نزدیکی روستای پلوند و در داخل منطقه حفاظت‌شده مظفری، یک تپه متفاوت قرار دارد.

ریگ دم یوز یکی از دیدنی‌های کویر پلوند است.

منبع: گوگل مپ عکاس: Amin Rahimi

این تپه ماسه‌ای به شکلی است که اگر از بالا به آن نگاه کنید شبیه یوزپلنگی که خوابیده به نظر می‌رسد. برای همین هم این تپه به ریگ دم یوز معروف شد و یکی از دیدنی‌های جالب این کویر است. همین‌طور در قسمت شرقی ریگ دم یوز و انتهای آن، برای اینکه تپه ثابت بماند سدهای خاکی درست کرده‌اند. 

بیشتر بخوانید: 10 توصیه مهم برای سفر به کویر و کویرگردی


طبیعت کویر پلوند؛ در این کویر چه حیوان‌هایی می‌بینیم؟?

درست است اسم کویر را روی پیشانی‌اش چسبانده‌اند، ولی پلوند برای خودش طبیعتی دست و پا کرده که باید از نزدیک ببینید. از انواع گل و گیاه گرفته تا حیواناتی که حتی هیچ‌جای دیگر پیدا نمی‌شود.

پوشش گیاهی

اگر اسم این گیاه‌ها را بخوانید شاید بعضی از آن‌ها برایتان آشنا باشند. شاید هم بعضی از آن‌ها را به‌عنوان گیاه‌های دارویی و درمانی بشناسید؛ بنه، کسور، اسکنبیل، گز، تاغ، قیچ، بادام کوهی، زرشک وحشی، درمنه، آنغوزه، زیره سیاه، گیاهان علفی، گل بوماداران، آویشن، لاله قرمز، خارشت، افدرا، بعضی از گیاههای خانواده کاسنی، انجیر وحشی، بارهنگ، ترنجبین، کاروان کش و خارشت.

حیات وحش 

از گل و گیاه‌های کویری که بگذریم، می‌رسیم به قسمت حیات وحش آن. گل سر سبد حیوانات پلوند، جبیر (آهوی بومی ایران) و گور یا گورخر ایرانی هستند. دلیلش هم این است که خطر انقراض شدیدی گلوی گورخر ایرانی را گرفته و ول نمی‌کند. در کل ایران فقط در منطقه بهرام گور نیریز فارس، پارک ملی توران سمنان و منطقه حفاظت شده‌ی کالمند در استان یزد می‌تونید گورخر ایرانی را ببینید. برای همین زندگی این جانور چند رنگ در کویر پلوند اهمیت بالایی دارد.

گورخر ایرانی یکی از حیوانات حیات وحش کویر پلوند است.

منبع: اینستاگرام عکاس: keyvanetminan

این حیوان ایرانی و محترم رنگ زرد مایل به نارنجی دارد. گاهی وقت‌ها زیر شکم، پهلوها و دم آن سفید رنگ است. از طرفی یال آن کاملا سیاه است و یک نوار قهوه‌ای تیره از پشت تا دمش کشیده شده.

جانورهای مختلف و متنوع دیگری هم ساکن این کویر هستند؛ قوچ و میش، کل و بز، گرگ، آهو، گربه شنی، کاراکال، روباه، شغال، تشی و بیشتر از ۳۳ مدل خزنده مثل انواع آگاما‌ها، مارهای سمی و لاکپشت‌های زمینی، بزمچه و ده‌ها مورد دیگر.

چندین و چند نوع پرنده هم در آسمان کویر پرواز می‌کنند. یکی از آن‌ها زاغ بوری یا زاغ کویر است که خودش پرنده‌ی بومی و انحصاری ایران است. کرکس کوچک مصری هم برای خودش در پلوند تشکیل خانواده داده و همان‌جا تولیدمثل و زندگی می‌کند.

شاهین، کبک، تیهو، انواع باقرقره، کبوتر چاهی، غراب، کمرکولی، انواع چک چک، هوبره، شاهین، عقاب طلایی، دلیجه، قرقی و انواع گنجشک هم جزو دیگر پرندگان ساکن این کویر طلایی هستند.


بهترین فصل کویرگردی در پلوند

از آن‌جایی پلوند آب و هوایی گرم و خشک دارد، فصل‌های گرم سال انتخاب مناسبی برای سفر نیستند. به‌طور کل بهترین فصل کویرگردی پاییز، زمستان و اوایل بهار است. پاییز و زمستان که مناطق سردسیر یخ‌بندان می‌شوند و سفر به آن‌ها تقریبا غیرممکن می‌شود، سفر به کویر می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

بهترین فصل سفر به کویر پلوند، فصل‌های سرد سال است.

منبع: گوگل مپ عکاس: A H

برای همین اگر دلتان هوای یک گردش حسابی در شن‌های روان این کویر را کرده، پیشنهاد ما به شما پاییز و روزهای اول بهار است. در روزهای اول بهار می‌توانید مسافر نوروزی کویر بشوید.


اقامت در کویر؛ شب کجا بمانیم؟

حالا که تا اینجا آمده‌اید، می‌توانید کمی نوستالژی چاشنی سفرتان بکنید و شبتان را در خانه‌ای سنتی صبح بکنید. اقامتگاه‌های بوم گردی جزو همین خانه‌های نوستالژی و روستایی هستند. هدف این اقامتگاه‌ها این است که شما بتوانید در خانه‌ای کاملا سازگار با محیط زیست بمانید. یعنی درواقع تک تک جزئیات این خانه‌ها درست مثل خانه‌های روستایی قدیمی همان منطقه ساخته شده‌اند.

در این اقامتگاه‌ها حتی وسایل و امکانات خانه هم درست شبیه فرهنگ و سنت مردم همان شهر یا روستاست. در این اقامتگاه‌های بوم گردی حس می‌کنید مهمان خانه یکی از اهالی آن شهر یا روستا شده‌اید. حتی بعضی از میزبان‌ها برای شما غذای محلی و سنتی هم می‌پزند.

در اطراف این کویر هم می‌توانید اقامت در اقامتگاه های بوم گردی را تجربه بکنید. معماری این خانه‌ها مثل معماری‌های قدیمی روستاهای کویری است و فضای سنتی دارند. فرش‌های قدیمی، تزئین‌هایی از صنایع دستی روستایی، کرسی قدیمی و رخت‌خواب‌های سنتی همگی جزئیاتی هستند که می‌توانید در این اقامتگاه‌ها ببینید.

برای اجاره باکیفیت‌ترین اقامتگاه‌ها چه اجاره سوئیت چه بومگردی و آپارتمان‌های مبله می‌توانید سراغ سایت پینورست بیایید و در آن بهترین اقامتگاه‌‌های هر جایی که بهش سفر کردید را رزرو کنید.


راهنمای کویرگردی؛ نکاتی که باید قبل از سفر بخوانید

موقعی که دارید چمدان سفرتان را می‌بندید، این نکته را در نظر بگیرید که قرار است راهی کویر بشوید. کویرگردی تجربه متفاوتی است و اگر اولین بارتان باشد بهتر است با همه لوازم و تجهیزاتی که در کویر نیاز دارید آشنا بشوید؛ آب کافی، قمقه آب، خوراکی‌های سبک و انرژی‌زا، لباس‌های گشاد نخی با رنگ روشن و ترجیحا آستین بلند برای فرار از گرما و آفتاب سوختگی، لباس گرم برای شب‌های سرد کویر، کفش راحت و مناسب، عینک آفتابی، کلاه و کرم ضدآفتاب، چراغ قوه، دستمال مرطوب، داروهای شخصی و موردنیازتان، کوله پشتی سبک، کیسه برای جمع کردن زباله‌هایتان، پاور بانک و جی‌پی‌اس.

بهتر صبح زود و غروب آفتاب که هوا خنک است را برای پیاده روی انتخاب بکنید. در ساعت‌های گرم روز در کویر راه نروید.

شاید بشود گفت مهم‌ترین نکته کویرگردی نوشیدن زیاد آب است. حتی وقتی احساس تشنگی نمی‌کنید هم آب بنوشید. از طرفی دور نوشیدنی‌های شیرین و الکی را خط بکشید.

قبل از سفر حتما آب و هوا را چک بکنید تا با طوفان‌های شنی یا باران‌های کویری غافلگیر نشوید.

آخرین نکته‌ای که باید اتفاقا توجه بیشتری به آن داشته باشید، آسیب نرساندن به کویر است. کویر محافظت شده پلوند با همه زیبایی‌اش محل زندگی گیاه‌ها، حیوانات و پرنده‌های مختلف و کمیابی است. همه تلاشمان را بکنیم تا ردپایی از خودمان به جا نگذاریم.

بیشتر بخوانید: کویر مرنجاب؛ از تپه‌های شنی تا کاروانسرای تاریخی


مسیر رسیدن به کویر پلوند

برای دسترسی به این کویر باید از هرجایی که هستید خودتان را به استان خراسان جنوبی و شهر فردوس برسانید. فرقی نمی‌کند با چه وسیله‌ای سفر می‌کنید، انتخابش با شماست. از آنجا باید در ۴۰ کیلومتری غرب شهر فردوس دنبال روستایی به اسم چاه پلوند باشید. درواقع باید اول به‌سمت روستاهای ابراهیم‌آباد و طاهرآباد بروید. از آن‌جا هم یکی از مسیرهای کجه یا سنگ سوراخ را انتخاب کنید و راهی پلوند بشوید. کویر همین نزدیکی‌هاست.

سوالات متداول

کویر پلوند کجاست؟

کویر پلوند در خراسان جنوبی و در شهر فردوس قرار دارد. وقتی به شهر فردوس رسیدید باید دنبال روستای چاه پلوند بگردید.

کویر پلوند چه امکانات تفریحی دارد؟

این‌جا می‌توانید شترسواری، آفرود و زیپ لاین را تجربه کنید.

لوازم ضروری برای رفتن به کویر پلوند چه چیزهایی است؟

کرم ضد آفتاب، آب کافی، لباس و کوله راحت


شما چطور؟ تاحالا حس و حال کویرگردی را تجربه کرده‌اید؟ به‌نظرتان جای کدام نکته مهم درباره کویرگردی در این مطلب خالی است؟

راستی اگر در حال برنامه ریزی برای یک سفر هیجان‌انگیز هستید، می‌توانید اجاره اقامتگاهتان را به وب‌سایت پینورست بسپارید. در پینورست می‌توانید به همه انواع اقامتگاه‌های درجه یک دسترسی داشته باشید و گزینه دل‌خواهتان را انتخاب بکنید.

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی