باغ تالار نیاسر کاشان – توقف‌گاه خوش آب و هوای شاهزاده‌های صفوی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
باغ تالار نیاسر کاشان – توقف‌گاه خوش آب و هوای شاهزاده‌های صفوی

باغ تالار نیاسر بزرگترین پارک نیاسر است که با سفر به شهر کاشان می‌توانید از آن ناحیه زیبا هم بازدید کنید. این باغ در دوران ساسانی شکوه و عظمت خاصی داشته است. ساختمان‌ها و بناهای خوش‌ساخت و پر نقش و نگاری نیز  در دل این قصر تاریخی وجود دارد  که دیدن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.


معرفی باغ تالار نیاسر

نمی‌شود به کاشان سفر کنید و به این باغ تالار سر نزنید. این باغ و ساختمانی که در آن قرار دارد به اندازه‌ای دیدنی هستند که حتی اگر از وجود آنجا اطلاعی هم نداشته باشید، به طور حتم مردم محلی به شما پیشنهاد بازدید ازش را خواهند داد.

روی نقشه ببینید!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تالار باغ نیاسر تنها مکان تماشایی در آن اطراف نیست. بلکه باغ تاریخی تالار نیاسر و آتشکده (به نام چهار طاقی هم معروف است) و غار رئیس و چشمه اسکندریه همگی در نزدیکی هم قرار دارند.

به همین خاطر کار مسافرها بسیار آسان‌تر شده است و با یک سفر می‌توان از چندین جاذبه دلنشین و خاص دیدن کنید. به ویژه حالا که باغ تالار نیاسر با تلاش در مدرن سازی خدمات توانسته امکانات رفاهی مناسبی را به مسافران عزیز ارائه کند.

از جمله مهم‌ترین بناهایی که در این باغ جای دارد و حتماً باید بازدید از آن را در الویت بازدیدهای خود قرار دهید عمارت کوشک باغ تالار نیاسر است. این ساختمان به تمام شهر و مناطق اطراف مشرف است و در هر جای نیاسر که باشید می‌توانید آن را پیدا کنید و ببینید.

همچنین در این باغ تاریخی درختان چنار کهنسالی وجود دارد که باعث طراوت هوا و دل انگیز شدن فضا شده‌اند. باغ نیاسر به غیر از گل و درخت و سبزه، یادگارهای تاریخی‌ای هم دارد که آن‌ها را نام آن‌ها را پیش‌تر ذکر کردیم اما در ادامه به توضیحاتی مفصل درباره‌شان می‌پردازیم.

اگر قصد دارید که برای دیدن باغ تالار نیاسر راهی کاشان شوید می‌توانید همین حالا برای اجاره اقامتگاه بوم گردی به سایت پینورست سر بزنید.


عمارت کوشک

این عمارت که به نوعی یکی از شاشماهکارهای معماری ایران نیز به حساب می‌آید به عمارت کوشک تالار معروف است. در اصطلاح کوشک به عمارت‌هایی گفته می‌شود که در وسط باغ‌ها ساخته می‌شدند و به نوعی حکم قلب باغ را داشتند (در مستعطیل طلایی قاعده وسط باغ).

در گذشته رسمی وجود داشت که طبق آن مردم آبادی همیشه شب‌هنگام مشعل می‌افروختند و با آتش، سراسر شهر را چراغانی می‌کردند. شاید علت این کار برایتان جالب باشد. آن‌ها آنقدر حاکم شهر را دوست داشتند که برای شادی و تفریح او این کار را می‌کردند. او و همراهانش در ارتفاعات عمارت می‌نشستند و به تماشای منظره شهر مشغول می‌شدند. مطمئناً این کار امروزه برای همه لذت‌بخش خواهد بود.

باغ تالار کاشان


تاریخچه باغ تالار نیاسر

ساختمان فعلی کوشک از جمله بناهای باقی‌مانده از عمارت باغ تالار است که هنوز جذابیت‌های زیادی را برای گردشگران و بازدیدکنندگان خودش دارد. قدمت این بنا به دوران صفویه و در زمان شاه سلطان حسین صفوی، آخرین پادشاه آن دوران باز می‌گردد. حتماً در کتاب‌های تاریخ خوانده‌اید که سلطان حسین از مهاجمان افعان شکست خورد و اصفهان را از دست داد.

در گذشته خاندان سلطنتی صفوی هنگام مسافرت به کاشان، گاهی تصمیم می‌گرفتند تا برای تفریح به باغ تالار نیاسر بروند. در همه‌ی این سال‌ها همچنان این کوشک محل اطراق پادشاهان و بزرگان ایام بوده است.

در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی، شهرداری نیاسر مجموعه باغ تالار نیاسر و عمارت کوشک را از نوادگان صبای کاشانی خاندان ضرابی، خریداری کرد. شهرداری نیاسر هم این مجموعه را بعد از بازسازی کامل در خرداد ماه سال هشتاد و یک توانست به شماره ۵۸۹۳ این باغ تالار تاریخی را در آثار ملی ایران ثبت کند.

در همان دوران قاجار بود که عمارتی تازه را بر روی خرابه ساختمان‌های قبلی ایجاد کردند. با این حال در این چندسال نیز عمارت کوشک تقریباً به صورت کلی بازسازی شده است.

البته یک جای دست‌نخورده از آن به عنوان سند هویت تاریخی‌اش باقی‌مانده که احتمالاً یکی از کمیاب‌‌ترین آثاری خواهد بود که تا به حال دیده‌اید. این قسمت به سنگ‌های زیر ستون چوبی مربوط می‌شود. ۴ تا از این سنگ‌ها در اطراف حوض وسط ساختمان و 2 تا در جلوی ایوان وجود دارد. این سبک معماری و نوع مصالح خاصی که در آن به کار رفته از ویژگی‌های خاص است که این سنگ‌ها دارند

باغ تالار نیاسر کاشان


معماری کوشک نیاسر

از ویژگی‌های این عمارت به کار بردن هشت ضلعی‌ها در معماری ساختمان است. این شیوه ساخت هشت ضلعی در اصل به دوران صفوی مربوط می‌شود و یکی از مشخصه‌های سبک معماری صفویه است. حال با اطلاع از این حقیقت تاریخی اگر به عمارت کوشک مجموعه باغ تالار نیاسر رفتید حتماً در اطرافتان دنبال اشکال هشت‌ضعلی بگردید.

این عمارت به شکل قرینه ساخته شده است. در گذشته سمت راست آن به شاه اختصاص داشته و در اصطلاح به آن شاه‌نشین می‌گفتند. مطمئناٌ در کنار شاه نیز باید وزیر او بنشیند. بنابراین به سمت چپ آن وزیرنشین می‌گفتند.

این شیوه معماری و دالان‌های موجود در زیر آن باعث می‌شده که هوای داخل عمارت خنک‌تر از بیرون باشد. این ایده به ویژه در آن منطقه که تابستان‌های بسیار گرمی دارد عملکرد خیلی خوبی داشت و حتی یکی از دلایل محبوبیتش بین حاکمان همین موضوع بود.


آبشار باغ تالار نیاسر

در کنار چارتاقی تالار نیاسر چشمه‌ای وجود دارد که به نام چشمه اسکندر معروف است. مقدار زیادی از حجم آن در باغ نیاسر جاری است و در نهایت پس از گشت و گذاری در تمام باغ به آبشار زیبای نیاسر تبدیل می‌شود. وجود این آب روان و آبشار در باغ نیاسر نیز شادابی و حس سرزندگی خاصی را در بین گیاهان و درختان ایجاد کرده است.

این آبشار یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های شهر کاشان است که می‌توانید به راحتی از آن بازدید کنید و ساعت‌های خوشی را در کنار خانواده بگذرانید.

همچنین از دیگر امکانات باغ تالار نیاسر می‌توان به داشتن امکانات قایق‌سواری در استخری که دارد اشاره کرد.


شما تا به حال به کاشان و نیاسر سفر کرده‌اید؟ به باغ تالار نیاسر هم سر زده‌اید؟ به نظر شما هم معماری این بنا بسیار زیبا و دیدنی است؟ از آبشار هم دیدن کردید؟ حتما نظر و تجربه خودتان را برای ما بنویسید.

اگر زمانی تصمیم گرفتید که برای سفر بزنامه‌ریزی کنید فراموش نکنید که می‌توانید برای رزرو آنلاین اقامتگاه در شهر مورد نظرتان به وب سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه با کیفیت خوب و قیمت مناسب در این سابت برای شما گلچین شده است.

فکر کنم نویسنده‌ حساب بشم و چندتا کار دیگه. خیلی عشق سفرم و پینورست داره نویسندگیم رو به سفربازی‌م گره می‌زنه.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی