کویر مرنجاب؛ از تپه‌های شنی تا کاروانسرای تاریخی

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars
0نظر
کویر مرنجاب؛ از تپه‌های شنی تا کاروانسرای تاریخی

خیلی وقت است که مقصد مسافرت‌های مردم فقط به ساحل و دریا و جنگل‌های شمال ختم نمی‌شود. این روزها مقصدهای کویری هم به اندازه‌ی مقصدهای ساحلی و جنگلی محبوب شده‌اند. خصوصا جوان‌ترها در وقت‌های خاصی از سال، شب‌نشینی دور آتش و تماشای آسمان پرستاره و بازی‌های کویری را به جاهای دیگر ترجیح می‌دهند. از بین کویرهای ایران، کویر مرنجاب جزو جاهای پرطرفدار برای مسافران است. اینجا هم به تهران نزدیک‌تر است و هم همه ویژگی‌های یک کویر کامل را با تمام هیجاناتش دارد. 


کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب در یکی از نقاط شمالی شهرستان آران و بید‌گل از توابع کاشان در استان اصفهان قرار دارد. اینجا ۸۵۰ متر نسبت به آب‌های آزاد ارتفاغ دارد دارد.

فاصله کویر مرنجاب تا آران و بیدگل ۵۳ کیلومتر تا کاشان ۶۲ کیلومتر و تا اصفهان ۷۲۰ کیلومتر است.

اگر قصد دارید برای رفتن به کویر مرنجاب به یکی از شهرهای اصفهان یا کاشان بروید می‌توانید برای اجاره آپارتمان مبله برای یک ماه یا چند روز به سایت پینورست سر بزنید.

تپه‌های شنی کویر مرنجاب

روی نقشه ببینید!

فاصله تهران تا کویر مرنجاب چقدر است؟

فاصله تهران تا کویر مرنجاب  ۲۹۲ کیلومتر است و  رسیدن به آن با ماشین شخصی چیزی حدود چهار ساعت طول می‌کشد. اگر از تهران با ماشین شخصی به مرنجاب می‌روید، باید اول وارد آزاد‌راه تهران-قم شوید. به عوارضی قم که رسیدید، وارد آزاد‌راه قم-کاشان می‌شوید.

از همینجا جاده‌های کویری زیبا شروع می‌شوند که نوید منظره‌های بکر و دیدنی در کویر مرنجاب را می‌دهند. در طول راه باید از آب شیرین، سن سن و مشکات بگذرید و از طریق راه فرعی به روستای زیبای یزدل برسید. بعد مسیر را تا روستای علی‌آباد می‌روید. بعد از آن هم باید به سمت شهرستان آران و بیدگل مسیرتان را ادامه دهید. در آران و بیدگل هم باید بلوار ارتش را تا جاده مرنجاب ادامه دهید. بعد از ۴۵ کیلومتر به کاروانسرای مرنجاب می‌رسید.


معرفی؛ چرا به اینجا مرنجاب می‌گویند؟

نام‌گذاری این کویر به سلسله صفوی و شاه عباس بر‌می‌گردد. از همان زمان کندن چاه و قنات و رسیدن به آب شیرین در این منطقه سخت بوده و به خاطر همین هم مردم به آن مرد رنج آب می‌گفتند. بعد به مرور به این اسم مرنجاب تغییر کرد.

بر خلاف تصور عموم درباره کویر مرنجاب کاشان، اینجا خشک و بی‌آب و علف نیست. اتفاقا به خاطر وجود آب کافی و غذای مناسب، کویر مرنجاب پوشش جانوری و گیاهی خیلی متنوعی دارد. در کویر مرنجاب حیواناتی مثل روباه شنی، گرگ، شغال، کفتار، آفتاب پرست، بزمجه و پرندگانی مثل شاهین و عقاب دیده می‌شوند.

نمایی زیبا از آسمان کویر

در سال‌های اخیر حتی یک جفت یوزپلنگ در این کویر دیده شده‌اند. پوشش گیاهی خاص و متنوع مرنجاب شامل گیاهان شور‌پسندی مثل درخت‌های گز، تاق، ارته، اسکنبیل، دم‌گاوی و بوته‌های قیچ می‌شود که در کمتر کویری آن‌ها را می‌بینید.

تپه‌های شنی مرتفع، جنگل‌های تاق، دریاچه‌های نمک و شب‌های پر ستاره از شگفتی‌های کویر مرنجاب است. از اصلی‌ترین جاذبه‌های کویر مرنجاب می‌توان به جزیره سر‌گردان اشاره کرد که در دریاچه مسیل وجود دارد. البته جزیره سرگردان یک جزیره معمولی نیست و همه اطراف آن را به جای آب، نمک‌زار گرفته است. بعضی فصل‌های پر بارش، اطرافش را آب می‌گیرد که از نظر مردم بومی این مکان در حال تکان خوردن و حرکت است و به خاطر همین به آن لقب جزیره سرگردان داده‌اند.

بیشتر بخوانید: نیاسر – یک راهنمای مختصر برای خوش‌‌ آب‌و‌هواترین ناحیه‌ی کاشان


جاهای دیدنی کویر مرنجاب

اگر بخواهیم از جاذبه‌های اصلی کویر مرنجاب خرف بزنم، تماشای طلوع و غروب آفتاب در افق، شب‌نشینی‌های طولانی کنار آتش، کنار هم نشستن زیر آسمان پر ستاره کویر، قدم زدن روی رمل‌ها و شن‌های گرم و لطیف و پیاده‌روی روی دریاچه نمک اول لیست قرار می‌گیرند.

از جاذبه‌های پرطرفدار این کویر، تپه‌های شنی هستند. این تپه‌ها که در طول سالیان دراز به‌وجود آمده‌اند نمایی استثنائی دارند. تپه‌های شنی مرتفع و درختان تاق در پایین این تپه‌ها جای گرفته‌اند که تصویر زیبایی از پایین تپه‌ها می‌سازند.

آسمان شب

دیدن طلوع خورشید در بالای رمل‌ها یکی از چیزهایی است که مسافران را تا کویر مرنجاب می‌کشاند. تا زمانی که بر روی این تپه‌ها قدم نزنید لذت بودن در کویر را لمس نمی‌کنید.

دریاچه نمک کویر مرنجاب

در قسمت شمالی کویر مرنجاب دریاچه نمک آران و بیدگل قرار دارد. این دریاچه یکی زیباترین دریاچه‌های نمک در ایران است. دریاچه نمک در بیشتر ماه‌های سال خشک است. برای همین هم رویش شکل‌هی هندسی عجیبی ساخته می‌شود که تماشایش تجربه جالبی است. عمق این دریاچه در جاهای مختلف بین ۵ تا ۵۴ متر است. ظاهرا مناطق اطراف آن به‌شدت باتلاقی‌اند و برای همین توصیه می‌کنند با ماشین به اطراف این دریاچه نزدیک نشوید. در شرق کویر مرنجاب هم یک چاه تاریخی دستکن وجود دارد که محل آبشخور شتر‌های کاروان‌ها بوده.


امکانات و تفریحات کویر مرنجاب

در کویر مرنجاب سرگرمی و تفریحات زیادی وجود دارد. یکی از لذت‌ بخش‌ترین این تفریحات کویر پیمایی با چهارچرخ‌های هیجان‌انگیز است. با کرایه این موتورها می‌توانید در کویر گشت‌و‌گذار کنید و بین شن‌های داغ کویری هیجان را تجربه کنید.

سافاری در دل کویر

قافله‌ شترهای کویر مرنجاب یکی دیگر از سرگرمی‌های محبوب اینجا است. این شتر‌ها میزبانان آرام مرنجاب هستند که صدای زنگوله‌هایشان سکوت کویر را به زیبایی می‌شکند. شتر سواری اگرچه اندازه موتور سواری هیجان ندارد اما می‌تواند انتخاب مناسبی برای داشتن لحظاتی آرام در کویر باشد.

شتر سواری یکی از تفریحات رایج سفر به این نقاط است

شیب‌های تپه‌های ماسه‌ای کویر مرنجاب محیطی مناسب برای شناور شدن روی ماسه‌ها یا همان ‌sandboarding را فراهم می‌کند که از ورزش‌های رایج در کویر‌نوردی است. اسکی روی شن نه تنها فوق‌العاده لذت بخش است، بلکه آلودگی هم تولید نمی‌کند و به کویر آسیب نمی‌رساند.

منظره‌های منحصر به فرد و زیبایی خیره‌کننده‌ی کویر مرنجاب این کویر را به مکانی مناسب برای عکاسی تبدیل کرده و عکاسان حرفه‌ای و علاقه‌مندان به عکاسی را به خود جذب می‌کند.

بیشتر بخوانید: کویر مصر؛ از چاه یوسف تا تپه‌های شنی و آسمان پر ستاره


کاروانسرای مرنجاب

از دیدنی‌ترین مکان‌هایی که مسافران می‌توانند در آن رفع خستگی کنند کاروانسرای مرنجاب است. با گذشت صد‌ها سال از ساخت کاروانسرای مرنجاب این مکان به‌عنوان یک مقصد گردشگری برای علاقه‌مندان به سفر‌های کویری است.

اینجا در حدود سال ۱۰۱۲ هجری قمری به دستور شاه عباس ساخته شد. موقعیت خوب کاروانسرا در مسیر جاده ابریشم راهی ارتباطی برای مردم و تجار بین شهر‌های مهمی مثل اصفهان و خراسان بوده است. ۲۹ اتاق در این کاروانسرا وجود دارد که تنها چند پله با زمین فاصله دارند.

نمایی از کاروانسرای مرنجاب

معماری این کاروانسرا به‌شکل قلعه‌ای مربعی شکل است. در دیوارهای کاروانسرای مرنجاب شش برج تعبیه شده. در قسمت فوقانی اینجا سنگرهایی برای دیدبانی ساخته شده که چیزی نزدیک به ۵۰۰ سرباز مسلح در آن وظیفه نگهبانی و مراقبت از قلعه را داشتند.

از مزیت‌های دیگر کاروانسرای مرنجاب شور نبودن آب قناتشاست. طلوع خورشید یا درخششِ ماه و ستاره‌ها در شبِ کویر از بالای قلعه یکی از زیباترین منظره‌هایی است که می‌توانید با اقامت در این کارونسرا ببینید.


غذا کجا چی بخوریم؟

برای رفع گرسنگی، کاروانسرای مرنجاب آشپزخانه و رستوران اختصاصی دارد اما در اطراف کویر مرنجاب رستوران‌های معروف دیگری هم پیدا می‌کنید.

تالار و رستوران سنتی قرص ماه می‌تواند بهتریان انتخاب برای کسانی باشد که به غذای اصیل و خوشمزه ایرانی علاقه دارند. مهمانسرای شاه عباسی با تنوع زیاد غذا و فضای بزرگش هم می‌تواند انتخاب خوبی برای مسافران باشد.

در این رستوران لوکس همه نوع غذا، از فست‌فود گرفته تا غذای سنتی، پیدا می‌شود. می‌توانید از انواع قهوه و خوراکی‌هایی که در کافی‌شاپ رستوران سرو می‌شود هم لذت ببرید.

هتل یلو آران و بیدگل هم در فاصله دو ساعتی دریاچه نمک قرار دارد. رستوران این هتل آماده‌ی ارائه سرویس‌های صبحانه، ناهار و شام با کیفیت بالا به کویر‌نوردان و مسافران است.

به

در فاصله ۳ کیلومتری آران و بیدگل باغ زیبای شاکر قرار دارد. در این اقامتگاه صبحانه رایگان سرو می‌شود و باقی وعده‌های غذایی هم هزینه‌ی خیلی زیادی ندارند. اقامتگاه بومگردی استاد مرتضی محل محبوب آفرودباز‌ها است.

این اقامتگاه امکانات زیادی مثل حمام سنتی، توالت ایرانی و فرنگی، کبابخانه و منقل سنتی، تنور سنتی برای پخت نان و پارکینگ بزرگ برای آفرود‌بازان دارد. مجتمع گردشگری شب‌های کویر (کمپ احمد) در ۱۱ کیلومتری جاده‌ی مرنجاب هم از مکان‌هایی است که می‌توانید برای رفع گرسنگی به آن سر بزنید.

بیشتر بخوانید: کاروانسراهای ایران ؛ ۱۱ کاروانسرای تاریخی در جاده ابریشم و جنگل‌های شمال


شما تا به حال به کویر مرنجاب رفته‌اید؟ شما شانس دیدن کدام جاندار را در این کویر داشتید؟ آیا تجربه خوابیدن زیر آسمان شب و دیدن ستاره‌ها را دارید؟ آیا طلوع خورشید را در کویر دیدید؟ تجربه موتورسواری یا شترسواری در این کویر را دارید؟ شما اهل اسکی روی شن هستید؟ از دریاچه نمک آران و بیدگل هم دیدن کردید؟ حتما نظر و تجربه خودتان از دیدن کویر مرنجاب را برای ما بنویسید.

به یاد داشته باشید که هر زمانی که بخواید می‌توانید برای اجاره و رزرو اقامتگاه در شهر مورد نظرتان به صورت آنلاین به سایت پینورست سر بزنید. انواع مختلف اقامتگاه از کلبه جنگلی و بومگردی تا ویلای ساحلی در این سایت وجود دارد.

 

آرش
آرش روحی
بقیه‌ نوشته‌ها

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها