چگونه به قله کلکچال برویم؟

    voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
چگونه به قله کلکچال برویم؟

کوهنوردی در تهران یکی از سرگرمی‌های آخر هفته‌ای مورد علاقه مردم است. شاید بتوان گفت قله کلکچال از بهترین مسیرهای کوهنوردی در تمامی روزهای هفته برای کسانی است که در کوهنوردی حرفه‌ای نیستند ولی با داشتن تجهیزات ساده کوهنوردی و تجربه معمولی نیز می‌توانند نهایت لذت را ببرند.

شما با صعود به قله‌ کلکچال می‌توانید هم از منظره‌ زیبای مسیر لذت ببرید و هم تهران را در زیر پایتان ببینید. حالا اگر قرار است یک روز خود را در جاهای طبیعی تهران مثل قله کلکچال بگذرانید، از کدام مسیر راهی می‌شوید؟

پس برویم باهم مسیرهای دسترسی به قله کلکچال را به جزئیات کامل بررسی کنیم.

راستی اگر در سفر به تهران به دنبال اقامتگاه‌های لوکس و تمیز هستید می‌توانید در سایت پینورست انواع آپارتمان های مبله تهران و ویلاهای استخر دار را با کیفیت فوق‌العاده رزرو کنید.


کلکچال کجاست؟

اول از همه باید ببینیم کلکچال کجاست؟ کلکچال در بخش شمالی تهران قرار دارد و از طریق مسیرهایی مثل خیابان نیاوران، خیابان فیضیه، پارک جمشیدیه می‌توانید به آن بروید.

حالا اگر شما هم به کوهنوردی علاقه دارید اما در این زمینه چندان حرفه‌ای نیستید، قله‌ کلکچال یکی از بهترین مقصد کوهنوردی برای شروع شما خواهد بود چون که کلکچال از بهترین و امن‌ترین مسیر‌های کوهنوردی در تهران است و برای کوهنوردی در این مسیر نیازی نیست که حتما حرفه‌ای باشید.

شیب این مسیر کوهنوردی در تهران بسیار ملایم است و هیچ گونه دشواری یا ناامنی برای شما وجود نخواهد داشت. راستی یادتان باشد که در این مسیر از همراه‌ داشتن تجهیزات مناسب کوه‌نوردی غافل نشوید تا خدایی‌ ناکرده کام‌تان تلخ نشود.

مسیر دسترسی کلکچال

منبع: گوگل مپ، عکاس بهنام nw

بیشتر بخوانید: بهترین مسیرهای کوهنوردی در ایران کدام است؟ 


مسیرهای صعود به قله کلکچال

برای رسیدن به قله کلکچال ابتدا باید خودتان را به منطقه نیاوران در شمال شهر تهران برسانید.

در حالی که به خیابان نیاوران رسیدید باید وارد خیابان فیضیه شوید و سربالایی این خیابان را به سمت کوه‌ها بالا بروید. در این مسیر پس از حدود ۱.۵ کیلومتر که مسیر سربالایی را طی می‌کنید به پارک جمشیدیه خواهید رسید. در ادامه مسیر شما برای رسیدن به ابتدای مسیر کلکچال هم می‌توانید از داخل پارک عبور کنید و هم از کوچه پشت پارک خود را به میدان‌گاهی که مبدا حرکت بسیاری از کوهنوردان است برسانید.

مسیر کوهپیمایی قله کلکچال تقریبا در امتداد درب سوم پارک جمشیدیه قرار دارد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع کوهنوردی حتما نقشه مسیر قله کلکچال را در گوگل مپ بررسی کنید تا اطلاعات کاملی از صعود به قله کلکچال کسب کنید.

البته مسیرهای دسترسی به قله کلکچال با جزئیات کامل در مجله پینورست برای شما شرح داده می‌شود پس تا انتها همراه ما باشید:

1. مسیر پارک جمشیدیه به پناهگاه کلکچال 

اینجا یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای صعود به قله کلکچال است که از درب سوم پارک جمشیدیه آغاز می‌شود. توجه داشته باشید که از ابتدای مسیر تا خود قله‌ کلکچال تقریبا به ۲ الی۳ ساعت کوهنوردی نیاز دارید.

مسیر دسترسی به قله شیب ملایم دارد و افراد غیرحرفه‌ای و کسانی که مبتدی هستند هم می‌توانند برای گردش و تفریح به دل رشته‌های کوه‌های البرز بزنند. ابتدای آغاز مسیر به شکل یک میدان کوچک است که در قسمت غربی پشت پارک قرار دارد. این مسیر سنگفرش است و با خیال راحت می‌توانید به پیاده‌روی در مسیر ادامه دهید. پس از طی مسیر به درختزار می‌رسید.

اگر خسته شدید کمی بنشینید و نفس بگیرید تا مسیر پاکوب را شروع کنید. با عبور از مسیر پاکوب که نزدیک به 550 الی 600 متر مسافت دارد، یک چشمه در سمت راست خود می‌بینید که در تمام طول سال آب در آن جاری است. در روزهای تابستانی می‌توانید برای خنک شدن پایتان را در این چشمه بگذارید تا حس خوب خنکی را اینجا حس کنید.

در ادامه مسیر قله کلکچال از جمشیدیه، شیب کمی افزایش پیدا می‌کند و در یک پایکوبی عریض تقریبا ۲ تا ۳ متر به سمت بالا ادامه دارد، پس اگر مبتدی هستید حتما احتیاط کنید. در مسیر شما سه ایستگاه به صورت بوفه را می‌بینید که معمولا در روزهای پایانی هفته سعی می‌کنند مواد غذایی،‌ آب آشامیدنی را به کوهنوردان ارائه دهند.

از اینجا تا مسیر صعود به پناهگاه کلکچال 4 کیلومتر و 800 متر ارتفاع گیری دارد. با رسیدن به پناهگاه 2600 متر از سطح دریا بالاتریم. اینجا دیگر می‌توانیم خستگی چند ساعته خود را به کنید و در رستوران پناهگاه غذا بخورید.

قله کلکچال کجاست

منبع: گوگل مپ، فردین اسحاقی

2. مسیر پارک نیلوفر به قله کلکچال

پارک نیلوفر در نزدیکی دارآباد قرار دارد. دسترسی به پارک نیلوفر برای صعود به قله کلکچال کمی سخت‌تر از بوستان گلابدره و پارک جمشیدیه است که برای راحتی خود می‌توانید از وسیله نقلیه شخصی استفاده شود. با این حال شما می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس‌های خط دارآباد از تجریش و از طریق خیابان باهنر خود را به ابتدای خیابان صبوری برسانید.

بعد از پیاده شدن دوباره با تاکسی‌های خیابان صبوری خود را به انتهای پارک نیلوفر برسانید. مسافت پیموده شده تا قله کلکچال از مسیر پارک نیلوفر 5.2 کیلومتر است.  شما برای شروع کوهپیمایی با توجه به تابلوهای راهنمایی که در ابتدای مسیر وجود دارد لازم است که دو قله تنگ چال و عرق چین را پشت سر بگذارید.

 قله تنگچال 2800 متر و قله عرقچین 2700 متر ارتفاع دارد و صعود به آن‌ها با پای تقریبا 4 ساعت زمان می‌برد، پس برنامه‌ریزی دقیقی برای رفتن به قله کلکچال را در این مسیر برای خود داشته باشید.

بعد از گذشتن از چشمه آب زندگانی مسیر شما برای رسیدن به قله هموار می‌شود. با این حساب کل مسافت برای رفت و برگشت به قله کلکچال 9.5 کیلومتر است.

3. مسیر صعود از دارآباد به قله کلکچال

مسیر بعدی از دارآباد می‌گذرد اما نه از قله دارآباد بلکه از دره‌ آن. در این مسیر دره دارآباد را تا کبوترخان ادامه می‌دهید و آبشار چال مگس را پشت سر می‌گذارید.

 در ادامه مسیر به منطقه‌ای با درختان تبریزی بلند قامت می‌رسید که اسم آنجا را کوهنوردان به اسم باغچه خلیل می‌شناسند.  البته 100 متر قبل‌تر از باغچه خلیل شما دره زندگانی را مشاهد می‌کنید و بعد ار بالا رفتن از دره به چشمه آب زندگانی می‌رسید. اینجا بعد از کمی استراحت دوباره مسیر هموار می‌شود.

 توجه داشته باشید که مسیر قله کلکچال از دارآباد برای زمستان اصلا توصیه نمی‌شود چون خطر سقوط بهمن در این فصل اینجا زیاد است. مسیر بعدی رسیدن به قله کلکچال از قله دارآباد می‌گذرد.

شما برای فتح کلکچال باید قله دارآباد را فتح کنید و از قله شهربانو کشک عبور کرده و تیغه‌های دارآباد را پشت سر بگذارید. درجه سختی قله کلکچال در این مسیر دشوار است و برای زمستان اصلا توصیه نمی‌شود.     

توصیه می‌کنیم برای عبور از این تیغه‌ها در روزهای شلوغ تابستانی با یک راهنمای آشنا به مسیر راهی این مسیر شوید. شما در ادامه مسیر به گردنه پیازچال می‌رسید، اینجاست که قله کلکچال روبروی شما قرار دارد.

کلکچال عکس

منبع:گوگل مپ، عکاس حسین z

4. مسیر صعود به قله کلکچال از گلابدره 

مسیر گلابدره مسیر دیگری برای صعود به قله کلکچال است که بیشتر مسیر آن با مسیر پارک جمشیدیه مشترک است. این مسیر رسیدن به قله کلکچال از نظر سختی در یک سطح قرار دارد.

دره گلابدره در حد فاصل بین کلک‌چال و دربند واقع است و از ارتفاع ۱۸۰۰ متر شروع شده و تا ارتفاع حدود ۲۲۵۰ متر امتداد دارد.  گلاب‌دره ییلاق‌های خوش آب‌و هوای شمال شرقی شهر تهران است‌ که به خاطر داشتن درختان سیب گلاب خودرو به دره گلابدره معروف شده است.

جدا از ساکنان محلی اینجا، مسیر کوهستانی گلابدره هر هفته میزبان کوهنوردانی است که راه خاکی و خلوت آن را انتخاب می‌کنند. مسیر کوهنوردی صعود به قله کلکچال از گلابدره تهران آغاز شده و تا چشمه وزباد ادامه پیدا می‌کند. پس از چشمه وزباد مسیر پایکوبی وجود دارد که ابتدا به سمت شرق و سپس به سمت شمال امتداد دارد. با طی کردن این مسیر شما پناهگاه را مشاهده خواهید کرد.


آنچه که در مسیر صعود به قله کلکچال برای کوهنوردان مهم است؟

پناهگاه کلکچال 

همانطور که گفتیم کلکچال پناهگاه کوهنوردی بسیاری از کوهنوردانی است که قصد رفتن به قله کلکچال را دارند. پناهگاه کلکچال را با اسم اردوگاه باهنر هم می‌شناسند.

این پناهگاه در ارتفاع ۲۶۰۰ متری قرار دارد و سازمان پیشاهنگی ایران آن را در سال ۱۳۳۹ برای استراحت کوهنوردان احداث کرده است. در حال حاضر اگر روی برج سفید این پناهگاه را با دقت نگاه کنید اسم گروه‌های پیشاهنگی را می‌توانید در آنجا ببینید.

پناهگاه کلکچال با داشتن امکاناتی مثل سالن غذاخوری، بوفه، زمین‌های بازی، دستگاه‌های ورزشی و سرویس بهداشتی میزبان بسیاری از کوهنوردان صعود به قله کلکچال است. در فصل بهار و تابستان در پناهگاه و در فضای آزاد نمیکمت‌های طولانی وجود دارد که می‌شود آنجا استراحت کرد و بالای این نیمکت‌ها سقف کاذب برای سایه و جلوگیری از باران گذاشته شده است.

قله کلکچال

 قله کلکچال 3350 متر ارتفاع دارد و با رسیدن به شمال پناهگاه می‌توانید به خوبی آن را تشخیص دهید. رخ جنوبی قله کلکچال بیشتر به حالت سنگی و دیوار مانند است و مسیرهای متعددی برای رسیدن به قله کلکچال دارد اما مسیر نرمال برای رسیدن به قله کلکچال از پناهگاه گردنه اسپیلت است که به گردنه لوپهنه هم معروف است.

از مسیر پناهگاه تا قله کلکچال تقریبا 4 کیلومتر پیمایش در پیش خواهید داشت اما شیب مسیر متعادل است. فقط قبل از رسیدن به خط الراس قله کلکچال یک شیب تند بسیار کوتاه پیش رویتان است که در این مسیر احتیاط کنید تا آسیب نبینید.

گرده کلکچال

اینجا جایی است برای کسانی که به دنبال انجام تمرینات فنی، صعود گرده‌ها و حتی سنگنوردی در تهران هستند. گرده کلکچال در قسمت جنوبی قله قرار دارد که چند قسمت سنگی و دیواره‌ای این قسمت از قله را خاص کرده است. صعود به این گرده کلکچال در فصل زمستان  می‌تواند صحنه‌ای زیبا پیش چشمتان قرار دهد.

اگر شما هم از آن کوهنوردان حرفه‌ای و کاربلد هستید کافی است پس از صعود به قله مسیر را تا گردنه پیازچال که در قسمت شمالی این کوه قرار دارد ادامه دهید و سپس به یال پرشیب لزون که رسیدید خودتان را به خط‌الراس توچال برسانید. از این نقطه به بعد مسیر را به سمت غرب اگر ادامه دهید تا رسیدن به یال اصلی توچال راهی ندارید.

البته ناگفته نماند که این مسیر از زیباترین مسیرهای صعود به توچال هم به حساب می‌آید که برای یکبار هم که شده می‌توان آن را تجربه کرد.


آشنایی با طبیعت زیبای قله کلکچال

مناظر طبیعی بسیار زیبایی در مسیر قله کلکچال به چشم می‌خورد. در ابتدا با ورود به مسیر کوهپیمایی کلکچال شما از یک جنگل زیبا و سرسبز گذر می‌کنید.

سپس در ادامه مسیر و در سمت راست خود یک چشمه گوارا و پرآبی را می‌بینید که صدای آن حسابی شما را سرحال می‌کند. در طول مسیر درختان زیبایی وجود دارد که با کمی ارتفاع گرفتن مناظر کوهستانی و صخره‌های سمت راستتان را خواهید دید. اینجا جایی است که شهر تهران را در زیر پایتان حس خواهید کرد.

اگر کمی بیشتر ادامه دهید و به ایستگاه سوم برسید، دره وزباد را می‌بینید. در پناهگاه شما فضای سبز گسترده‌ای با منظره قله در جلوی چشمانتان ظاهر می‌شود که دیدن این منظره واقعا لذت دارد.

با قرارگیری روی گردنه لوپهنه شما تا انتهای شهر تهران را نظاره خواهید کرد.

کلکچال چند ایستگاه دارد

منبع:گوگل مپ،عکاس شایان نوروزی


مشکلات احتمالی صعود به قله کلکچال 

هر چند ارتفاع قله کلکچال به صورت نسبی در ارتفاع پایین قرار دارد اما صعود به آن به خصوص در فصل زمستان و در زمان بارش‌ها کمی خطرناک می‌شود.

البته زمانی که بارش‌های سنگین برف در کلکچال اتفاق می‌افتاد، مسیر بین پناهگاه و گردنه لوپهنه مستعد پدیده بهمن خواهد بود. 

پس بهتر است در چنین وقت‌هایی سعی کنید از مسیرهای مستقیم به سمت قله استفاده کنید تا درگیری زیادی از سنگ، برف و باد پیش روی شما نباشد.


بهترین زمان صعود به قله کلکچال

آب‌و‌هوای قله کلکچال در بهترین فصل‌های سال مثل بهار، پاییز و تابستان برای صعود ایده‌آل است. کلکچال هم مثل بسیاری از کوه‌های شمال تهران زمستانی سرد و پر برف دارد.

البته به خاطر اتفاق بهمن صعود از برخی مسیرها در فصل زمستان و اوایل بهار بسیار خطرناک است. یادتان باشد که صعود از مسير پاكوب پارک جمشیدیه تا اردوگاه كلكچال در فصل زمستان کاملا ایمن از نظر بهمن است.

مسیر پارک جمشیدیه از بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران در صعود زمستانه به کلکچال محسوب می‌شود. در فصل زمستان اینجا تنها باید مراقب یخ زدگی مسیر باشید تا تردد زیاد باعث کوبیده شدن برف و یخ زدگی نشود. 

صعود کلکچال در اوایل بهار و از طریق مسیر پارک جمشیدیه که ایمن‌ است با ترکیبی از مناظر زیبای کوهستان و دمای خوب انجام می‌سود. در صعود تابستانه به قله کلکچال صبح خیلی زود برنامه را شروع کنید تا با گرم تر شدن هوا به ارتفاعات رسیده باشید. در کل می‌توان گفت فصل بهار تا پاییز صعود به قله کلکچال دلچسب‌تر از سایر زمان‌هاست.

در صعودهای زمستانه به کلکچال در صورتی که می‌خواهید از طریق ایستگاه هفتم و با تله کابین به تهران بازگردید لازم است که از ساعت کاری تله کابین مطلع باشید تا بدون سرپناه بر روی خط الراس توچال باقی نمانید. همچنین در تابستان با توجه به طولانی تر بودن روز و سادگی صعود استفاده از تله کابین برای بازگشت راحت‌تر است.


بهترین رستوران های نزدیک به مسیرهای صعود قله کلکچال 

اگر از سمت گلابدره یا دربند نیز قصد صعود به قله کلکچال را دارید رستوران معروف کوهپایه در ابتدای مسیر دره دربند  است که در ۳۰۰ متری پس از میدان سربند قرار دارد.

مسیر دارآباد نیز چندین رستوران است اما رستوران مرشد نرسیده به پارک باهنر در بین رستوران‌های این مسیر امتیاز بسیار بالایی دارد و می‌توانید از آن در مسیر صعود به قله کلکچال استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین رستوران های تهران ؛ ده رستوران مورد علاقه غذادوستان پایتخت


بهترین جا برای اقامت در برنامه صعود به قله کلکچال 

برای کمپینگ در مسیر صعود به قله کلکچال می‌توانید از پناهگاه کلکچال که بر فراز گلابدره و پارک جمشیدیه قرار دارد استفاده کنید.

پناهگاه شیرپلا در مسیر روتین صعود به قله کلکچال قرار ندارد اما آن هم دارای امکانات عالی است و می‌توانید محل خواب یا اتاق خود را آنجا کرایه کنید.

با پینورست می‌توانید یکی از اقامتگاه دل‌خواهتان در تهران را  رزرو کنید و سفری لذت‌بخش داشته باشید.

پناهگاه کلکچال

منبع:گوگل مپ،عکاس نرگس چابکی


وسایل ضروری برای صعود به قله کلکچال

اولین چیزی که در کوهنوردی از لوازم ضروری به حساب می‌آید، کوله پشتی مناسب است. کفش کوهنوردی یا طبیعت گردی ساقدار با آج مناسب، عینک آفتابی و کلاه نقاب‌دار برای روزهای آفتابی، لباس گرم و تجهیزات زمستانه برای فصل سرد، دوربین عکاسی، دارو و لوازم شخصی، بطری آب، میوه، غذا و تنقلات ، کیت امداد و بقای طبیعت گردی و پاوربانک برای گوشی تمام وسایل لازم برای پیمایش در طبیعت مانند باتوم همه از ضروریات کوه نوردی به شمار می‌روند.

توصیه می‌شود اگر تجربه کافی در زمینه کوهنوردی ندارید یا برای بار اول می‌خواهید به قله کلکچال صعود کنید لازم است که از مسیر پارک جمشیدیه شروع کنید.

چرا که مسیر پارک جمشیدیه بهترین پاکوب را برای مسیر کوهنوردی قله کلکچال دارد.

این مسیر بیشترین امکانات مانند چشمه، استراحتگاه، پایگاه امداد و نجات را در میان مسیرهای صعود قله کلکچال دارد.

بیشتر بخوانید: پلنگ چال؛ پناهگاه کوه‌نوردان تهران


پرسش‌های متداول قله کلکچال

کلکچال کجاست؟

کوه کلکچال در قسمت شمالی تهران قرار دارد و از خیابان نیاوران، خیابان فیضیه، پارک جمشیدیه می‌توانید به آنجا بروید.

چگونه می‌توان به کلکچال رفت؟

برای دسترسی به کلکچال ابتدا باید خودتان را به پارک جمشیدیه تهران برسانید.

اگر قصد دارید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، با خط شماره یک مترو تجریش کهریزک و یا اتوبوس تندرو راه‌آهن میدان تجریش خود را به میدان تجریش برسانید.

بعد از آنجا با تاکسی‌های میدان تجریش چهارراه قدس یا اتوبوس خیابان فیضیه به پارک جمشیدیه بروید. اگر با خودروی شخصی قرار است به کلکچال بروید لازم است از میدان تجریش وارد خیابان نیاوران شده و از خیابان فیضیه به پارک جمشیدیه برسید.

بزرگراه صدر و کامرانیه هم از دیگر مسیرهای دسترسی به پارک جمشیدیه هستند که می‌توانید از آنجا به خیابان نیاوران و پس از آن به خیابان فیضیه و پارک جمشیدیه دسترسی داشته باشید.

برای رسیدن به ابتدای مسیر کلکچال باید از یکی از ورودی‌های پارک جمشیدیه واقع در خیابان امیدوار داخل پارک شوید و به‌سمت غرب بروید.

ورودی مسیر کلکچال نزدیک ایستگاه پلیس پارک قرار دارد و کیوسک کوچک فدراسیون کوهنوردی نیز در گوشه سمت چپ پارک واقع شده است.

چه امکاناتی در کلکچال وجود دارد؟

در پناهگاه کلکچال سالن غذاخوری،‌ بوفه و سرویس بهداشتی وجود دارد.

بهترین زمان صعود به کلکچال 

اگر شما جوانب احتیاط را رعایت کنید تمامی فصول سال می‌توانید برنامه گردشی ورزشی یک روزه‌ مناسبی برای کلکچال داشته باشید.

در فصول گرم هوای کلکچال بسیار خنک‌ و مطبوع‌ و در فصل زمستان سردتر است.

در نظر داشته باشید بعد از بارش برف در مسیرهای قله کلکچال با وسایل کامل مثل یخ شکن، کفش و لباس مناسب باید طی کنید. 

البته ناگفته نماند که طبیعت کلکچال بسیار فوق العاده است که کوهنوردان را به وجد می‌آورد.

قله کلکچال تهرام

منبع: گوگل مپ، عکاس دلیر سعیدی

اگر نکته دیگری درباره قله کلکچال وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان پینورست به اشتراک بگذارید، همچنین اگر تجربه صعود به این قله را دارید از تجربه خود با ما حرف بزنید.

علاقه به حوزه گردشگری همراه با فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهترین تفریحات زندگی من است، اینجوری هم میتونم سفر کنم هم بنویسم هم برای بقیه تجربه‌هامو به اشتراک بزارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی