موزه ایرانک کودکان ؛‌ اشیا قدیمی، آموزش و بازی

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
موزه ایرانک کودکان ؛‌ اشیا قدیمی، آموزش و بازی

شاید با شنیدن اسم موزه فکر کنید یعنی همان جایی که اشیا و لوازمی که از قدیم به جا ماندند و ارزش خاصی دارند در قسمت‌های شیشه‌ای می‌چینند. اما موزه کودکی ایرانک کمی متفاوت‌تر با بقیه موزه‌ها است و شاید تنها جایی در ایران است که به گذشته کودکان و فرهنگ توجه ویژه‌ای کرده. با رفتن به این موزه انگار وارد چرخه زمان شده‌اید و یک تجربه تازه به دست می‌آورید.

دیدن وسایل‌های قدیمی و اسباب‌بازی و داستان‌ها در ایرانک حس متفاوت و عجیبی دارد. همراه پینورست در ادامه مطلب باشید تا با موزه کودک ایرانک و ده‌ها برنامه جالب و سرگرم‌کننده در بخش‌های مختلف آن بیشتر آشنا شوید.

در سفر به تهران خیالتان را از هم اقامتگاه راحت کنیم. کافی است سری به وب سایت پینورست بزنید و در قسمت مقصد، شهر تهران را وارد کنید تا همه اقامتگاه‌ها برایتان نمایش داده شود.


موزه کودکی ایرانک کجاست؟

ایرانک یک مجموعه پژوهشی تاریخی ادبیات کودکان است که از سال ۱۳۸۵ راه‌اندازی شد اما بعد از بررسی‌های نهایی در سال ۱۳۹۰ بود که به دو قسمت داده‌ها و موزه مجازی تقسیم شد. در واقع اینجا با هدف دست‌یابی تمام علاقه‌مندان به فرهنگ و ادبیات کودک که نیاز به اطلاعاتی در این زمینه دارند ساخته شده.

موزه ایرانک

منبع: گوگل مپ عکاس:
Morteza Barjasteh5

تمام منابع اطلاعاتی برای گروه‌های سنی از کودک تا نوجوان در موضوعات مختلف تاریخ ادبیات، افسانه‌ها و…. در این موزه وجود دارد. در ایرانک بخش‌های مختلف آموزش و پرورش، بهداشت و پزشکی، بازی و… قرار دارند. زبان اصلی روایات و داستان‌ها در این موزه، فارسی  و دوره‌ی تاریخی آن از زمان باستان تا سال ۱۳۵۷ است.‌

خب وقت آن است که  به سراغ معرفی بخش‌های مختلف این موزه برویم. اولین بخش، مکتب خانه ایرانک است که حتی برای بزرگ‌ترها هم جذاب‌ است و با رفتن به آن به زمانی سفر می‌کنید که مکتب‌خانه‌ها جایی برای یادگیری سواد بودند.

بازی افزار‌های کودکان بخش دیگری از این موزه است که در آن وسایل بازی کودکان در سالیان پیش وجود دارد. حتی اولین گهواره که از تنه درخت درست شده در ایرانک قرار گرفته.

بازی افرازهای موزه ایرانک

منبع: گوگل مپ عکاس: Abbas Puya

انواع نشریات کودکان و عروسک‌های نمایشی بامزه هم در این مجموعه می‌توانید ببینید. این عروسک‌ها نمایش‌ هم برگزار می‌کنند. نکته جالب این است که می‌توانید در این موزه عکس‌هایی از کودکان دوره قاجار و یا دفتر مشق چندین هزار ساله را ببینید. 

بیشتر بخوانید:‌خانه کودک باغ کتاب ؛ بهترین جا برای بچه‌ها در باغ کتاب

 موزه مجازی ایران کودک هم راه دیگری است که می‌توانید خیلی راحت‌‌تر همه وسایل و آثار مربوط به دنیای کودکی را ببینید و در کل از امکانات این موزه استفاده کنید. فقط کافی است به وب سایت ایرانک‌ سری بزنید.

در کل این موزه مخصوص آشنایی با تاریخ و فرهنگ کودک است و در آن احساس ناب کودکی در وجودتان زنده می‌شود.   


مسیر دسترسی به موزه ایرانک چطوری است؟

 برای رفتن به این موزه دو مسیر را می‌توانید انتخاب کنید. یکی اینکه به بلوار میرداماد بروید. نرسیده به میدان مادر، انتهای خیابان شهید بهزاد حصاری یا رازان جنوبی‌ این موزه قرار گرفته. یا هم می‌توانید به بزرگراه حقانی خودتان را برسانید. بعد هم به نبش خیابان کوشا بروید. روبروی ورزشگاه شهید کشوری موزه را می‌بینید.

چه زمانی باید به دیدن موزه ایرانک رفت؟

حواستان باشد که این موزه روزهای شنبه و سشنبه و تعطیل است و بقیه روزها باز است. اما روزهای یکشنبه، دوشنبه و چهارشنبه فقط می‌توانید به این مجموعه به صورت گروهی بروید و حتما هم قبل از رفتن برای هماهنگی باید با شماره زیر تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۹۳۰۳۹۹۵۰۷۲

موزه ایرانک

منبع: گوگل مپ عکاس: Morteza Barjasteh

ساعت بازدید از موزه ایرانک به چه صورت است؟

آخر هفته‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر این مجموعه فعالیت می‌کند اما در بقیه روزهای کاری فقط تا ساعت ۲ ظهر باز است.

بیشتر بخوانید:‌ جاهای تفریحی تهران برای کودکان ؛ یک لیست کامل + عکس و شماره تماس


چند پیشنهاد دیگر برای سرگرمی کودکان در تهران

بعضی از روزها در هفته را به کودکان اختصاص دهید و مطمئن باشید به خودتان هم خوش می‌گذرد. این را هم یادتان باشد که بازی‌های موبایل و کامپیوتر تفریح به حساب نمی‌آیند و ما در ادامه برایتان کمی از تفریحات دیگر در تهران گفته‌ایم.

هیومن پارک؛ بزرگ‌ترین پارک بدن انسان در خاورمیانه

این مجموعه جایی است هم علمی و تفریحی که فرزندتان به طور کامل با اندام‌های بدن ولی در ابعاد و اندازه بزرگ آشنا می‌شود. جالب اینکه اجزای این به ترتیب بدن هستند و برای وارد شدن به این پارک باید از دهان رد شوید. خلاصه که با رفتن به هیومن پارک هم خوش می‌گذرانید و هم با قسمت‌های مختلف بدن آشنا می‌شوید. 

هیومن پارک

منبع: گوگل مپ عکاس: mobtakeran

آدرس: میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه، هیومن پارک

شماره تماس: ۲۲۸۲۹۹۹۰

بیشتر بخوانید: دره دارآباد ؛ کوهپیمایی و تنفس در گذار از میان دره و کوه

پارک بازیافت؛ اینجا با زباله‌های بازیافتی تزئین شده 

اینجا با بقیه پارک‌های سرسبز متفاوت است چون که همه چیز از زباله درست شده. بله درست شنیدید در پارک بازیافت تندیس‌هایی از حیوانات با زباله‌های بازیافتی توسط هنرمندان ساخته شده. با رفتن به اینجا بیشتر متوجه می‌شوید که زباله‌ها هم می‌توانند با ارزش باشند فقط کافی است بازیافتی‌ها را جدا کنید و دور نریزید.

پارک بازیافت

منبع: گوگل مپ

آدرس: محله علی آباد، بالاتر از بزرگراه آزادگان غرب، بلوار دستواره، خیابان باستانی پور

شماره تماس: ۵۵۴۳۲۷۱۶

پارک ژوراسیک؛ سفری به دوران دایناسورها

در این پارک ۳۰ دایناسور از گونه‌های مختلف و با ابعاد واقعی می‌توانید ببینید. دست زدن و عکس گرفتن با این موجودات عجیب برای کودکان خیلی جذاب است. سینمای چهار بعدی هم در ژوراسیک وجود دارد.

پارک ژوراسیک از جاهای دیدنی برای کودکان

منبع: گوگل مپ عکاس: Meysam Fozhan

منبع: گوگل مپس، عکاس: Architecture

آدرس: سعادت آباد، انتهای بلوار پاک‌نژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق

دنیای لی‌لی پوت؛ آشنایی با مشاغل مختلف از نزدیک

اگر دوست دارید کودک خود را با مشاغل مختلفی مثل پزشکی و‌ پرستاری، پلیس، آتش نشانی، خلبانی و مکانیکی و… آشنا کنید و یا متوجه شوید که به کدام بیشتر علاقه دارد و به قولی  برای آن کار ساخته شده حتما به دنیای لی‌لی پوت سری بزنید. در لی‌لی پوت امکاناتی هم مثل رستوران و کافه برای خوردن غذا هستند. علاوه‌بر این‌ها می‌توانید در اینجا  برای فرزندتان تولد هم بگیرید.

دنیای لی لی پوت کودکان مانند موزه ایرانک

آدرس: تهرانپارس، اتوبان شهید باقری، خروجی ۱۹۶ غربی، خیابان اردیبهشت جنوبی، درست کنار شهرداری ناحیه ۴

شماره تماس: ۷۷۷۶۰۶۴۰

سرزمین ماسه مگامال؛ تجربه‌ای جدید و به یادماندنی 

 یکی از خوبی‌های سرزمین ماسه هم این است که می‌توانید در مرکز خرید مگامال خرید کنید و در آخر هم کودک‌تان را برای سرگرمی به اینجا بیاورید و به قولی با یک تیر دو نشان بزنید. اینجا در فضای سرپوشیده بازی‌های متنوع را در اختیار کودکان می‌گذارد اما بخش بیشترش مربوط به بازی‌های با ماسه است. دست زدن به ماسه برای بچه‌‌ها آرامش خاصی دارد.

منبع: گوگل مپ عکاس: Farhood Khosravi Daneshآدرس: بزرگراه شهید ستاری، شهرک اکباتان، فاز ۲، مرکز خرید مگامال

شماره تماس: ۴۴۶۳۳۶۹۵

 

خانه بازی کودک و یا شهربازی‌های سرپوشیده سرزمین عجایب، ژوپیتر و قلعه سحر آمیز و … هم مکان‌های خوبی برای وقت گذرانی با کودکان و خوش‌گذرانی هستند. شما چه مکان‌هایی را برای تفریح با کودکتان انتخاب می‌کنید؟ به موزه ایرانک رفته‌اید؟ نظرات و پیشنهاد خودتان را برای ما بنویسید. 

بیشتر بخوانید:‌شهر بازی ژوپیتر کوروش ؛‌ بازی‌های واقعیت مجازی باحال

اگر قصد دارید به تهران سفر کنید و به دنبال جایی مناسب برای اقامت هستید سری به وب‌ سایت پینورست بزنید. انواع و اقسام اقامتگاه از ویلا استخردار تا آپارتمان و سوئیت که همگی گلچین شدند می‌توانید یکی را انتخاب کنید. 


سوالات متداول

موزه ایرانک کجاست؟

موزه ایرانک در خیابان میرداماد، نرسیده به میدان مادر و روبه‌روی ورزشگاه شهید کشوری قرار دارد.

موزه ایرانک کودکان چه روزهایی باز است؟

موزه ایرانک به غیر از روزهای یکشنبه و سه‌شنبه همه روزه باز است.

در این موزه چه چیزهایی است؟

در این مجموعه هم اشیای قدیمی و بازی‌های قدیمی کودکان قرار دارد عم برنامه‌های آموزشی و سرگرمی.


شما هم به این موزه رفته‌اید؟ جاهای دیگر دیدنی و سرگرمی در تهران برای کودکان می‌شناسید؟ کدام را پیشنهاد می‌کنید؟

اگر برای تفریح به تهران آمده‌اید می‌توانید برا یا اجاره آپارتمان مبله در تهران به سایت پینورست سر بزنید و در آن باکیفیت‌ترین آپارتمان‌های مبله را رزرو کنید.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی