شهر باستانی حریره، شهری هزار ساله در قلب جزیره کیش

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
شهر باستانی حریره، شهری هزار ساله در قلب جزیره کیش

شهر باستانی حریره کجاست؟

در شمال جزیره کیش و در کنار مجموعه ورزشی المپیک ویرانه‌هایی را می بینید که مربوط به شهر باستانی حریره هستند.

این شهر باستانی ۸۰۰ سال قدمت دارد و اوج رونق و اهمیت شهر حریره قرن پنجم تا دهم هجری قمری بوده است.

شهر باستانی حریره، در کنار سایر تفریحات جزیره کیش، به واسطه ارزش تاریخی خود، یکی از جاهای دیدنی کیش به حساب می‌آید که باید در رفت و این بناهای باارزش باستانی و تاریخی کیش را از نزدیک دید.

پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از شهر باستانی حریره در مجله پینورست همراه ما باشید تا تمام اطلاعات لازم و جذاب را پیرامون این شهر باستانی هزار ساله که در دل جزیره بی نظیر کیش قرار دارد را با هم بررسی کنیم.

بهتر است شما هم در سفر به کیش مثل معماران شهر باستانی حریره، هوشمندانه سفر کنید و قبل از آغاز سفر یک برنامه ریزی درست و حسابی برای اقامت در ویلاهای مبله و آپارتمان های لوکس کیش داشته باشید تا از وقتتان در بازدید از جاهای دیدنی کیش نهایت بهره و لذت را ببرید.

از تاریخچه شهر باستانی حریره کیش بیشتر بدانیم

به گفته باستان شناسان بندر سیراف به عنوان یک بندر اقتصادی و تجاری بود که در سال ۳۵۶ هجری قمری ویران شد. در این شرایط موقعیت بازرگانان بندر سیراف به خطر افتاد و آن‌ها به دنبال جایی برای فعالیت‌های تجاری خویش جدای از بندر سیراف بودند.

در این میان جزیره کیش تنها انتخابی بود که بازرگانان همگی با آن موافق بودند.

با این حساب تاریخچه شهر قدیمی حریره کیش از همین جا با تجمع بازرگانان در کیش شروع شد و در حقیقت می‌توان گفت در حال حاضر شهر باستانی حریره یادگاری از اوج شکوفایی اقتصادی و تجاری جزیره کیش است.

چیزی که در حریره همه با دیدنش متعجب می‌شوند معماری دقیق و زیبای آن با تاسیسات آبی مهندسی شده و صحیح به همراه مسجد جامع و خانه اعیانی بسیار باشکوه است که نشان دهنده وجود فرهنگی پربار و ارزشمند است. 

توجه داشته باشید که در طی کاوش‌های باستانشناسی از شهر تاریخی حریره اشیاء ارزشمندی به دست آمده که بیان‌گر شکوفایی شهر حریره در آن زمان بوده است.

این شهر تاریخی کیش در تاریخ ۱ شهریور سال ۱۳۷۶ به عنوان اثری ملی در فهرست آثار ملی ایرانی به ثبت رسیده است. 

شهر تاریخی حریره قیمت

منبع:گوگل مپ، محمد قیاسوند

چرا شهر قدیمی حریره را ساختند؟

علت انتخاب موقعیت شهر باستانی حریره کیش برای تجارت بازرگانان داشتن سواحل صخره‌ای مرتفع و همینطور وجود 3 خلیج و دماغه در این منطقه است.

بدون شک بودن تمام این ویژگی‌ها در کنار هم توانست بخش شمالی جزیره کیش را به بهترین نقطه برای ساخت شهر حریره تبدیل کند.

شهر حریره کجاست؟

منبع: گوگل مپ، عکاس مجید علی نیا

بیشتر بخوانید: معرفی ۱۰ اقامتگاه کیش که از همه نظر عالی هستند

ساختار و وسعت شهر تاریخی حریره

 در حال حاضر شما با گشت‌و‌گذار در شهر حریره بندرعباس بناهایی با سقف و پوشش سالم یا نمی‌بینید یا اگر هم ببینید تعدادشان انگشت‌شمار است.

 پس از ورود به منطقه شهر باستانی حریره چیزی که اینجا بیشتر جلب توجه می‌کند ساختمان‌های تخریب شده به جامانده دیدی دقیقی از یک شهر یکپارچه با معماری ویژه را در جلوی چشمان شما به نمایش می‌گذارد.

احتمالا برایتان جالب باشد که بدانید وسعت همین خرابه‌ها، پستی و بلندی‌های مربوط به شهر باستانی حریره، 120 هکتار است که نماینده فعلی آن شهر عظیم و باشکوه دوران قدیم است.

نکته جالب از معماری شهر باستانی حریره این است که همه بناهای ساخته شده در شهر باستانی حریره کیش از سنگ‌های آهکی و مرجانی است. در حالی است که بیشتر شهرهایی که با حریره کیش هم دوره هستند در ساخت بناهای‌شان از خشت استفاده شده است.

قابل توجه است که تمامی ساختمان‌ها و بنا‌ها به جا مانده از شهر حریره، دیوارهای محکم از جنس سنگ دارند که بیشتر آن‌ها با روکش‌های‌ گچی پوشانده شده است.

همچنین به خاطر موقعیت تجاری و اقتصادی ویژه در شهر حریره کیش، چون احتمال حمله به این شهر وجود داشته خیلی از بناها با دیوارهای محکم برای مقابله با هرگونه حمله احتمالی ساخته شدند.

بخش‌های اصلی شهر حریره کیش

شهر حریره معماری و فضاهای ناشناخته‌ای دارد. این شهر در کنار دریا ساخته شده است و کانال‌های زیرزمینی افقی شکل و چاه‌های گوناگون در گوشه و کنار شهر دیده می‌شود که هنوز مشخص نیست چه کاربردی در گذشته داشته‌ است.

فقط آنچه که باستان‌شناسان متوجه شده‌اند این است که این چاه‌ها و کانال‌های عجیب با فعالیت‌های صیادی ارتباط داشتند و هدف بیشترشان دسترسی راحت‌تر به دریا بوده است.

بعد از ورود به شهر باستانی حریره کیش در کنار ساحل، چندین مسیر و راهی که به هم متصل هستند مثل یک هزارتو را مشاهده خواهید کرد. این سایت دیدنی و جذاب در شهر حریره در دوران قدیم اسکله شهر حریره بوده است که از دیدنی‌ترین جاهای شهر باستانی حریره است.

حالا با وجود تخریب‌های گسترده هنوزم کلیت معماری اسکله شهر حریره قابل مشاهده است.

خانه اعیانی شهر حریره، وسعتش زیاد است و به واسطه همین مساحت زیاد از آن به عنوان خانه اعیانی یاد می شود که گمان می‌رود اینجا محل زندگی چند خانواده هم بوده است.

شهر حریره کیش آدرس

منبع: گوگل مپ، عکاس Frank Angel

این خانه دیدنی دو بخش دارد که یک بخش آن بزرگ‌تر و یک بخش کوچک‌تر است که سبک خاصی از معماری در هر کدام از آن‌ها به کار رفته است. شاید بتوان گفت اینجا قدیمی ترین خانه در جنوب کشور است که به این سبک طراحی و ساخته شده است.

سکوهای درب ورودی، اتاق شاه نشین و حیاط مرکزی از بخش‌های مختلف به جامانده در خانه اعیانی حریره کیش است.

حمام شهر تاریخی حریره، به اعتقاد بسیاری از باستان شناسان یکی از قدیمی ترین حمام های ایران است که 500 متر مربع مساحت دارد. دو خزینه بزرگ و کوچک، گرمخانه و یک انبار بخش های مختلف از بخش‌های مختلف این حمام تاریخی هستند.

از دیدنی ترین سایت های موجود در شهر حریره، کارگاه‌های صنعتی این شهر باستانی است که فرصت تماشای آن ها را هرگز نباید از دست دهید.

برخی از این کارگاه‌ها به شکل اتاق‌هایی با کف‌های شیب‌دار و شیارهای خاص هستند که پس از سال‌ها کاوش، به این نکته پی برده شد که این اتاقها با کف های شیب‌دار برای به دست آوردن شیره خرما طراحی شده بودند.

از دیگر کارگاه‌های به جا مانده در شهر حریره کیش می‌توان به کوره‌های شیشه گری موجود در این منطقه اشاره کرد که تماشای آن‌ها تجربه‌ای فوق‌العاده در سفر به کیش خواهد بود.

ساعت بازدید از شهر حریره کیش

بازدید از شهر حریره رایگان است و شما از ساعت 10 صبح تا 10 شب می‌توانید به این منطقه بروید و در میان ویرانه‌های شهر قدم بزنید و مسجد، حمام، قنات‌های قدیمی و خانه اعیانی را از نزدیک ببینید.

البته ناگفته نماند که قدم زدن در این شهر ویران و باستانی به مانند سیری کوتاه در تاریخی غنی است. معماری زیبای شهر با آن کاشی‌های سنتی ایرانی و آن شیارهای عجیب و غریب کف اتاق ذهن هر بیننده‌ای را درگیر تاریخ و ناشناخته‌هایش می‌کند.

توجه داشته باشید که بازدید از شهر حریره حدود دو تا سه ساعت زمان لازم دارد. در نزدیکی این منطقه تاریخی کافه‌های عربی به حالت سنتی وجود دارد که مسافران می‌توانند بعد از بازدید دمی آنجا بنشینند و خودشان را مهمان نوشیدنی‌های عربی کنند.

جاهای دیدنی نزدیک به حریره کیش

در فاصله بسیار کمی از شهر حریره، شهر زیرزمینی کاریز قرار دارد.

کاریز کیش

منبع: گوگل مپ، عکاس میترا رمضان زاده

بیشتر بخوانید: کاریز کیش ، شهری زیرزمینی میان انبوهی از مرجان و صدف

در نزدیکی شهر تاریخی کاریز ایستگاه بانجی جامپینگ کیش قرار دارد که فاصله‌ آن تا شهر حریره بسیار کم است. اگر به تفریحات پرهیجان علاقه دارید، بانجی جامپینگ کیش را از دست ندهید.

در صورتی که قصد بازدید و خرید از مراکز خرید را دارید می‌توانید به مرکز خرید دامون کیش بروید اینجا تا شهر حریره دو کیلومتر فاصله دارد. 

در سفر به جزیره کیش پیشنهاد می‌کنیم برای اقامت خود در آپارتمان های مبله لوکس را در لیست الویت‌های خود قرار دهید تا از امکانات و خدمات بی‌نظیر آنها  بهره‌مند گردید.

مسیرهای دسترسی به شهر حریره کیش

شهر باستانی حریره در بخش شمالی جزیره کیش قرار دارد. شما برای رفتن به شهر حریره کیش، وارد جاده کرانه شوید و در نزدیکی مجموعه المپیک کیش راهی شهر باستانی حریره شوید.

فراموش نکنید برای اجاره آپارتمان مبله لوکس در سراسر ایران به ویژه کیش به سایت پینورست سری بزنید. ما اقامتگاه‌های مناسب را برای شما گلچین کرده‌ایم که با خیال راحت و بدون احساس سردرگمی انتخاب کنید و با خیال راحت جاهای دیدنی کیش را بگردید و خوش گذرانی کنید.

علاقه به حوزه گردشگری همراه با فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهترین تفریحات زندگی من است، اینجوری هم میتونم سفر کنم هم بنویسم هم برای بقیه تجربه‌هامو به اشتراک بزارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی