عمارت گلشن بوشهر؛ عمارتی دیدنی در بافت قدیم بوشهر

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
عمارت گلشن بوشهر؛ عمارتی دیدنی در بافت قدیم بوشهر

زمانی که در دوران زندیه و قاجار تجارت در شهر ساحلی بوشهر به اوج خودش رسید، تاجران سرشناس عمارت‌های زیادی در بوشهر ساختند. در واقع در آن دوران خانه‌های لب ساحل بوشهر برای افراد سرشناس و ثروتمند بوشهر بود که از آن‌ها به‌عنوان محل زندگی و یا کار خود استفاده می‌کردند. عمارت گلشن یکی از همین خانه‌ها بود که ۱۷۰سال پیش و در دوران قاجار ساخته شد. این عمارت به‌دست تاجری معروف به اسم «میرزا غلام حسین گلشن» ساخته شد که محل زندگی و انجام کارهای تجاری‌اش بود. بعدها شخصی به اسم «مهربان» آن را خرید و از آن استفاده کرد،

بعد از آن سازمان میراث فرهنگی این عمارت را در سال ۱۳۶۵ خرید تا آن را بازسازی کند. عمارت گلشن سال‌ها بازسازی شد و سعی کردند اصالت و شکل اولیه‌ آن را تغییر زیادی نکند. این بازسازی محدود شد به عوض کردن در و پنجره‌هایی که چوب آن‌ها پوسیده شده بود، سنگ‌های کف حیاط، کف اتاق‌ها، تعمیر نرده‌‌های کنار راهروهای طبقه‌های بالا و سفید کردن نمای بیرونی عمارت.

عمارت گلشن در سال ۱۳۷۷ جزو آثار ملی ثبت شد و امروزه به امور اداری و فرهنگی تغییر کاربری داده است. در این عمارت یک موزه سنگ تاسیس شد که حدود بیست نوع سنگ قیمتی و تاریخی در آن نگه‌داری می‌شود و در آن به روی بازدیدکنندگانش باز است. عمارت گلشن در محله بهبهانی قرار دارد که یکی از محله‌های معروف بافت قدیم بوشهر است. این عمارت پشت اداره‌ بندر و در حاشیه‌ خیابان ساحلی است، طوری که تنها چند قدم با دریا فاصله دارد.

بیشتر بخوانید: مدرسه سعادت بوشهر؛ اولین مدسه مدرن جنوب ایران


عمارت گلشن؛ عمارتی با معماری به سبک بیت میلانی

اگر از طرفداران معماری باشید، خوب است بدانید که معماری عمارت گلشن بوشهر به سبک بیت میلانی است. در طبقه اول عمارت آب انبار، حمام و دستشویی، آشپزخانه و اتاق خدمه قرار گرفته است. طبقه دوم و سوم هم محل پذیرایی و انجام کارهای تجاری بوده و هم محل زندگی صاحب‌خانه. وسط عمارت یک حیاط بزرگ با حوضی میان آن است که اتاق‌ها زیادی اطراف آن ساخته شده.

این اتاق‌ها که به آن‌ها پنج‌دری می‌گویند از طریق درهای دو لنگه و راهروهایی به هم ارتباط دارند و با پنجره‌های چوبی تزئین شده‌اند. همین‌طور سقف اتاق‌های عمارت از جنس چوب صندل است. در هر چهار طرف عمارت می‌توانید پلکانی حلزونی شکل را ببینید که به پشت‌بام می‌رسند.

در معماری عمارت گلشن هم مثل بقیه عمارت‌های بافت قدیم بوشهر، به اقلیم شهر توجه شده است. درهای زیادی در این ساختمان ساخته شده که درواقع حکم کولر داشته‌اند، چرا که باد خنک ساحل خلیج‌فارس را به فضای داخل عمارت هدایت می‌کردند. همین‌طور مصالحی که در ساخت آن به‌کار رفته از جنس سنگ‌های مرجانی است تا هوای خنک را در فصل تابستان در خود نگه‌دارند.


سوالات متداول

مدت زمان برای بازدید از عمارت گلشن چقدر است؟

برای بازدید از این مکان مدت زمان یک ساعت پیشنهاد شده‌است.

 عمارت گلشن کجا  قرار دارد؟

این عمارت در بوشهر، خیابان ساحلی، محله بهبهانی قرار گرفته‌است.

بقیه‌ نوشته‌ها

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها