قبر جنرال در بوشهر؛ یادگاری از مقاومت جنوب در مقابل انگلیسی‌ها

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
قبر جنرال در بوشهر؛ یادگاری از مقاومت جنوب در مقابل انگلیسی‌ها

تعداد زیادی از دیدنی‌های بوشهر، یادگار دوران قاجار و حمله انگلیسی‌ها به جنوب ایران هستند. قبر جنرال که به اسم «قبر جرنیل» شناخته می‌شود، بخشی از تاریخ و گذشته بوشهر است.


داستان قبر ژنرال چیست؟

این بنا که محلی‌های بوشهر به آن «قبر ژنرال» هم می‌گویند، آرامگاه یک ژنرال انگلیسی است. درواقع درباره هویت این ژنرال اطلاعات دقیقی وجود ندارد، ولی احتمالا یکی از فرمانده‌های ارتش انگلستان است که سال ۱۸۵۶ در حمله بریتانیا به جنوب به‌‌دست ایرانی‌ها کشته شد. درباره اسم این ژنرال انگلیسی اختلاف‌نظر وجود دارد.

بعضی از منابع می‌گویند این مقبره یک کتیبه‌ به زبان انگلیسی داشته که روی آن، این جمله نوشته شده بود: «اینجا آرامگاه ژنرال د-ت-د-م است که به‌دست وحشیان جنوب ایران کشته شد»

همین‌طور بعضی‌ها می‌گویند این‌جا قبر «ژنرال اترام» است و بعضی دیگر معتقدند این قبر مربوط به « ژنرال استاکر» است. این در حالی است که ژنرال استاکر اصلا در جنگ کشته نشد بلکه در ۴ فروردین ۱۲۳۶ در بوشهر خودکشی کرد. از طرفی ژنرال اترام هم در کلیسای وست‌مینستر در بریتانیا دفن شده است.

قبر جنرال بوشهر

منبع: گوگل مپ عکاس:‌ Hossein gh

نویسنده فرهنگ بوشهر هم در این باره حدس می‌زند که اینجا قبر ژنرال استاپفورد است که در جنگ خوشاب در ۱۹ بهمن ۱۲۳۵ کشته شد.

قبر جنرال به‌شکل «ابلیسک» ساخته‌‌ شده است. ابلیسک یعنی ستون سنگی چهارگوش و بلندی که نوکی هرمی دارد. در گذشته‌های دور نمونه این معماری در مصر باستان، آشور و روم باستان به‌کار می‌رفت. ولی در دوران نوین هم نمونه‌هایی از این معماری در تعدادی از میدان‌های اصلی اروپا و آمریکا وجود دارد.

بیشتر بخوانید:‌کلیسای ارامنه بوشهر، حکایت از ردپای ارمنی‌ها در جنوب ایران

اطراف قبر جنرال یک قبرستان بود که شهرداری بندر بوشهر آن را در سال ۱۳۹۰ تبدیل به پارک کرد. در این قبرستان ۳۵ سرباز انگلیسی دفن شده بود که سال ۱۲۳۶ در جنگ بین نیروی دریایی انگلیس و افراد «باقر خان تنگستانی» کشته شدند. بعد از آن انگلیسی‌ها سربازان‌شان را بین نخل‌های این منطقه دفن کردند.

اسم بعضی از این سربازان را در ادامه می‌خوانید:

ژنرال استاکر، فرمانده کل قوای اعزامی به خلیج فارس، علت مرگ: خودکشی

ناخدا اترسی، فرمانده قوای بحری، علت مرگ: خودکشی

سرتیپ استاپفورد، افسر ستاد، علت مرگ: اصابت گلوله در جنگ

سرهنگ دوم مالت، فرمانده هنگ سواره نظام سبک، علت مرگ: اصابت گلوله در جنگ

ستوان اترسون، افسر هنگ بیستم پیاده، علت مرگ: اصابت گلوله در جنگ

ستوان وارن، افسر هنگ بیستم پیاده، علت مرگ: اصابت گلوله در جنگ

ستوان فرانکلند، افسر ارشد هنگ دوم سواره اروپایی، علت مرگ: اصابت گلوله در جنگ

قبر جنرال ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد. اگر مسافر بوشهر شدید و دوست داشتید در نمونه‌ای از تاریخ مقاومت جنوب قدم بزنید، کافی است به خیابان امام خمینی بروید تا در محله سنگی این قبر و معماری جالبش را پیدا کنید.

همه‌چی از اونجایی شروع شد که چرخیدم و رسیدم به حرف بچگیم؛ نوشتن دوای هر دردیه :‌)

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی