جاهای دیدنی درگز، زادگاه نادرشاه افشار

  voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
جاهای دیدنی درگز، زادگاه نادرشاه افشار

درگز شهری است که قدمت هفت هزار ساله‌اش، آن را به یکی از قدیمی‌ترین و باستانی‌ترین مناطق گردشگری ایران تبدیل کرده است. شهری که در مرز بین ایران و ترکمنستان قرار دارد. درگز جایی است که مردمان پیش از اسلام در آنجا زندگی می‌کردند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید شهر درگز، زادگاه نادرشاه افشار است که بعدها به‌خاطر دشمنی دیگران به آن حمله شد.

بیشتر آثار به‌دست‌آمده از درگز به دوران نادرشاه و افشاریه برمی‌گردد. زبان مردم درگز بیشتر ترکی درگزی، کردی کرمانجی، عرب و فارس که هر یک به زبان‌های خود گفت‌وگو می‌کنند. در ادامه همراه پینورست باشید تا با جاهای دیدنی درگز بیشتر آشنا شوید.


درگز کجاست؟ 🗺️

درگز یکی از شهرهای خراسان رضوی است که برای رفتن به این شهر نیاز است که 255 کیلومتر از مشهد به سمت قوچان در نزدیکی مرز ترکمنستان حرکت کنید.

البته اگر مقصد تهران باشد، فاصله تهران تا درگز 1150 کیلومتر است. محدوده درگز از شمال به مرز ایران و ترکمنستان، از جنوب به چناران، از غرب به قوچان و از شرق به شهر مشهد است.

شما می‌توانید از راه زمینی 🚗 به شهرستان درگز سفر کنید. اگر می‌خواهید از مشهد به این شهر سفر کنید ابتدا باید به قوچان و سپس خودتان را به شهر درگز برسانید که حدود سه ساعت‌ونیم زمان می‌برد.

درگز کجاست

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Fazel Naderi

راستی برای سفر به مشهد و بازدید از دیدنی های درگز باید از قبل برنامه‌ریزی کنید.

برای اینکه خیالتان را قبل از سفر از بابت اقامت راحت کنید سوئیت های مشهد بهترین گزینه است. این واحدها در پینورست گلچین‌شده هستند و شما می‌توانید تصاویر و اطلاعات کامل اقامتگاه‌ها را به همراه قیمت بررسی و مقایسه کنید و متناسب با سلیقه و بودجه‌تان اقامتگاه موردنظرتان را رزرو کنید.


📍 در سفر به درگز از کجاها دیدن کنیم؟

شهر درگز برای دوست‌داران طبیعت و علاقه‌مندان به تاریخ، بهترین و دلچسب‌ترین مکان می‌تواند باشد. اینجا با معرفی دیدنی‌های تاریخی و طبیعی درگز می‌خواهیم شما را به شرقی‌ترین نقطه ایران ببریم.

بیشتر بخوانید: معرفی محله‌های مشهد ؛ راهنمایی برای غیرمشهدی‌ها

جایی که با دیدن مردمانش فکر می‌کنید در میان آذری‌ها و شهرهای کردنشین قدم می‌زنید. پس برویم و جاهای دیدنی درگز را بیشتر بشناسیم.

دیدنی های درگز

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Mohamadreza Pakravan

 • پارک ملی تندوره 🏞️؛ لذت تماشای دره‌ها و صخره‌های پرشیب درگز

تندوره یکی از معروفترین دیدنی های درگز است که نزدیک مرز ترکمنستان و توی یک منطقه کوهستانی قرار دارد. این پارک در لیست پارک های ملی ایران است و به‌خاطر داشتن صخره‌ها و دره‌های پرشیب زیباست.

این دره از گیاه‌های سرسبز پر شده و با داشتن حیات جانوری که بیشتر قوچ و میش است،یک پارک جذاب است.

 • شیلگان دره درگز را در بهار ببینید!

 شیلگان دره از بکرترین جاهای دیدنی درگز است. اینجا جایی است که در فصل بهار دیدن دارد. چون این دره در فصل بهار با گل‌های شقایق پر می‌شود و همه جا سرسبز و زیباست. با رفتن به این منطقه شما می‌توانید عکس‌های خاص ثبت کنید تا لذت سفرتان به شهر درگز همیشه در جلوی چشم‌تان باشد.

شیلگان دره درگز

منبع عکس گوگل مپ، عکاس aboozar hatami yazd

 • محوطه باستانی بندیان؛ دیدن بزرگترین گچ‌بری دوره ساسانی

گفتیم که جاهای تاریخی درگز برای علاقه‌مندان به تاریخ و آثار باستانی خیلی عالی است چون اینجا شما می‌توانید بزرگ‌ترین گچ‌بری دوره ساسانی را ببینید. محوطه باستانی بندیان که در سال 1369 کشف شده و آنقدر بزرگ و دیدنی است هنوز هم در دست حفاری و بررسی باستان شناسان است.

 • پلکان نادری؛ یادگاری از پادشاه ایرانی در کوه‌های الله‌اکبر درگز 

 هزار پله نادری جایی است که نادرشاه دستور به ساخت جاده‌ای در روی کوه‌های صعب‌العبور داد تا راحت بتوانند از این مسیر پرپیج‌وخم عبور کنند. این دیوار سنگی از ارتفاع 500 متری کوه‌های الله اکبر شروع می‌شود و اندازه آن یک کیلومتر است که پس از چند پیچ‌و‌تاب در امتداد جاده به فاصله 800 متری در قله کوه تمام می‌شود.

خوب است بدانید که این راه در گویش محلی درگز به نردبان یولی 🪜 معروف است و در گویش کرمانجی به آن زینه نادری هم گفته می‌شود.

تعداد این پله‌ها از بالا به پایین به 1100عدد می‌رسد. همه پله‌ها روی یک تخته سنگ یک پارچه از جنس سنگ‌های کف رودخانه‌ایی قرار دارند که به صورت ممتد و بدون بریدگی هستند.

شاید بپرسید پلکان نادری دقیقا برای چه کاربردی ساخته شده که باید گفت دلیل قطعی آن مشخص نیست. اما بین محلی‌ها نظرات مختلفی است: اینکه بعضی می‌گویند این پلکان برای چابک‌سازی و تمرین اسب‌های سواره نظام نادر ساخته شده و برخی آن را راهی برای ارتباط به دشت درگز از طریق گردنه الله اکبر می‌دانند که در زمستان‌ها بسیار صعب العبور بوده و این پلکان می‌توانست از لغزش سواران سپاه در یخبندان جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: روستای جاغرق ؛ پیک نیک مشهدی‌ها

پلکان نادری درگز

منبع عکس گوگل مپ، عکاس

 • یارم تپه؛ تنها تپه‌ باستانی دست نخورده ایران

یارم تپه اولین سکونتگاه انسان‌های هزاره پنجم قبل از میلاد است. البته تا حالا روی این تپه کاوش‌های باستان‌شناسی خاصی انجام نشده و دست‌نخورده باقی مانده است. تپه تاریخی یارم تپه در نزدیکی بندیان و رود درونگر قرار دارد که شما می‌توانید در سفر به مشهد برای دیدن جاهای دیدنی درگز خودتان را آماده کنید و سفر متفاوتی را اینجا تجربه کنید.

 • آبشار نورالی؛ آبشاری زیبا در کوه‌های هزار مسجد

آبشار نورالی لايين از جاهای دیدنی اطراف مشهد است که در سفر به درگز حتما باید آن را دید. در این آبشار شما منظره و چشم‌انداز منحصر به فردی را خواهید دید که در کمتر جایی می‌شود آن را پیدا کرد.

آبشار نورالی که در زبان محلی نورعلی هم گفته می‌شود در منطقه زیبای النگ حیدری و ارتفاعات هزار مسجد قرار دارد. برای رفتن به آبشار، ابتدا باید از شهرستان لایین به طرف روستای چهارراه رفته و پس از آن با پیاده‌روی می‌توانید به سمت آبشار نورالی حرکت کنید.

بیشتر بخوانید: دره آل مشهد ؛ اینجا آل به شما حمله می‌کند؟‌

 • دره چلمیر؛ دره‌ای سرسبز و عمیق در خراسان رضوی

پارک چهلمیر از جاهای دیدنی درگز است که در نزدیکی قوچان قرار دارد. برای دسترسی به این دره سرسبز و تماشایی باید به پارک ملی تندوره بروید.

اینجا دره‌ای زیبا و عمیق است که در قسمت شرقی پارک تندوره قرار گرفته است و درختانی مثل گردو، بید، چنار و صنوبر این دره را پوشانده‌ است. دره چهلمیر بهترین زیستگاه‌ برای حیواناتی مثل قوچ، میش و پلنگ است که برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی است. این دره مهم‌ترین تفرجگاه مردم درگز است و هر سال در فصل تابستان بخش پایینی دره پر از مسافر است که برای تفریح و گردش راهی دره چلمیر شدند.

 • حمام جشن آباد؛ حمامی تاریخی در بین جاهای دیدنی درگز 

حمام جشن آباد در 20 کیلومتری شمال غرب درگز است که تاریخ ساخت آن به دوره قاجار می‌رسد.

این بنا ورودی کوچکی با طاق‌های هلالی در ضلع شمالی دارد و از طریق راه‌پله‌ای خمیده به بینه حمام می‌رسد. در حمام فضایی مدور با غرفه‌های بزرگ و کوچک و طاقی هلالی دارد، اینجا شما می‌توانید گنبد بزرگ مرکزی با نورگیر میانی، حوض دایره‌ای شکل و راه ارتباطی میان بینه و گرم‌خانه را ببینید که داستان‌های زیاد برای گفتن دارد.

در ساخت حمام جشن آباد از آجر، ساروج، آهک و سنگ استفاده شده تا در طول زمان در برابر آب مقاومت بالایی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بازار سرشور مشهد ؛‌ ارزان‌ترین و دیدنی‌ترین بازار مشهد

 • بقعه علامه شهرستانی؛ آرامگاه صاحب كتاب الملل والنحل

آرامگاه علامه بزرگ شهرستانی از دانشمندان فقیه و متکلم اشعری است که در دوره خود به علوم فقه، فلسفه، حدیث و تفسیر مسلط بوده است.

این بنا از لحاظ معماری قدیمی است و ارزش تاریخی خیلی مهمی دارد. متاسفانه بقعه شهرستانی در حمله قبایل غز و شکست سلطان سنجر به کلی ویران شدو تنها چند مورد از طاق‌ها و قوس‌های پیشانی این مجموعه از تخریب در امان مانده است.

آرامگاه غلامه شهرستانی درگز

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Saeed Bayegi

 • قزقان دره درگز: دره‌ای زیبا و تماشایی با دشت‌های مخملی

قزقان دره درگز جایی است که با تپه‌های دلکش و زیبایش همه را شیفته خود می‌کند.

اینجا یکی از جاهای دیدنی درگز است و همه آن را به اسم گل سر‌سبد طبیعت خراسان رضوی می‌شناسند. قزقان دره درگز زیبا و چشم‌نواز با کشور ترکمنستان هم مرز است و با دشت‌های مخملینی زیبایی‌های بهار را با لطافت تمام به تصویر می‌کشد. طوری که توی این فصل همه راهی این دره می شوند تا لحظات خوشی را آنجا گذراند. 

 • تفرجگاه امام قنبر؛ تجربه آبتنی در چشمه‌های خاصیت درمانی

این تفرجگاه چشم‌اندازها و مناظر زیبای طبیعی، درختان گوناگون بسیار و همچنین رودخانه‌های زیبایی دارد. مهم‌ترین دلیل معروف بودن تفرجگاه امام قنبر همان چشمه‌های آب گرم معدنی 🌊 است که اهمیت ویژه‌ای دارد. چون این چشمه‌ها آب گرم معدنی با خواص مؤثر دارویی دارند و خیلی‌ها برای درمان بیماری‌های خود راهی تفرجگاه امام قنبر می‌شوند.

 • دره فرسایشی قره سو و آبشار قره سو؛ بهترین دیدنی های درگز

اینجا یکی دیگر از جاهای دیدنی درگز است که در جنوب شهرستان کلات نادری قرار دارد. اسم این دره و آبشار را به این خاطر قره سو گذاشتند که کف رودخانه سیاه است. قره سو در زبان فارسی به معنی آب سیاه است.

هوای ییلاقی قره سو به همراه آبشار بلند، طبیعت زیبا و دره‌های باریک چشم‌اندازهای زیبایی به این مکان بخشیده‌ که شما می‌توانید برنامه‌ریزی کنید و به این منطقه زیبا و خوش‌آب‌وهوا بروید و از آبشار پلکانی که به پایین سرازیر می‌شود دیدن کنید.

آبشار قره سو درگز

منبع عکس گوگل مپ، عکاس hamed abbasi


از آداب و رسوم بومیان محلی درگز بیشتر بدانیم

در شهرستان درگز قومیت‌های مختلفی از ترک، کرد، ترکمن گرفته تا فارس و عرب در کنار هم زندگی می‌کنند که هر یک سنت‌ها و آداب‌ورسوم رنگارنگی دارند و برای کسانی که از دور به آن نگاه می‌کنند، جذاب به نظر می‌رسد که در ادامه به معرفی بعضی از این آداب‌ورسوم می‌پردازیم.

 • رقص محلی مردمان درگز

 رقص محلی شهرستان درگز بیشتر در روستاهای کردنشین منطقه آن برپا می‌شود که توی مناسبت‌ها، عروسی‌ها دختران در محوطه‌ای وسیع با لباس‌های رنگارنگ محلی و سکه‌دوزی شده به آهستگی دور می‌زنند و رقص محلی را اجرا می‌کنند.

البته توی این رقص از آهنگ‌های کردی هم دارند که با زبان شیرین کوردی می‌خوانند. 

 • لباس محلی کرمانجی‌های شهرستان درگز 👗

 لباس زنان و دختران کرمانجی خیلی رنگارنگ و خوش نقش‌ونگار است. این لباس ترکیبی از لباس‌هاست که از لباس بالاتنه، گراس، جلیقه گرفته تا لباس پایین تنه،شلوار، دامن کوتاه و پرچین است که در هنگام رقص بسیار زیباست و آدم دلش می‌خواهد برای یکبار هم که شده این لباس را بپوشد و یک عکس یادگاری از درگز همیشه به همراه داشته باشد. 

تازه اینجا مردان کرمانجی هم لباس مخصوص خودشان را دارند. پوشش مردان کرمانج پیراهن، جلیقه، شلوار و پاپوش است که با ترکیب‌بندی زیبایی دوخته شده و بر تن می‌شود.

لباس محلی درگز

منبع عکس گوگل مپ، عکاس محسن رحیمی


تجربه طعمی ماندگار در شهرستان درگز

 یخنی درگزی یا همان چلو گوشت 🍖 یکی از خوشمزه ترین غذاهای درگز است که در عروسی و یا برگزاری مراسمی که مهمان مهمی دارند تهیه می‌شود. این غذا آنقدر لذیذ و خوردنی است که پیشنهاد می‌کنیم در صورت سفر به درگز از خوردن این غذای اصیل که با گوشت محلی در اجاق هیزمی درست می‌شود غافل نشوید. 


صنایع دستی رنگارنگ و سوغات لذیذ درگز

هر جایی که قومیت‌های مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند بدون شک صنایع دستی مختلفی هم دارد. شهرستان درگز یکی از همان شهرهایی است که با داشتن مردمان کرد، ترک و فارس کلی سوغاتی برای گردشگران تدارک دیده تا با خود ا درگز به یادگار ببرند.

اینجا شما می‌توانید از گلیم بافی، قالی بافی، نمد مالی، چارق دوزی و پوستین دوزی که با هنرمندی مردان و زنان دیار درگز تهیه شده و در گوشه‌و‌کنار شهر به فروش می‌شوند سوغات بخرید. 

البته گردو، سیب درختی 🍏، انگور، عسل، کاکوتی، زیر‌ه، لواشک، روغن حیوانی، ماست، قره قروت و شکر پنیر از سوغات لذیذ و خوردنی درگز است که بسیار پرطرفدار هم هستند.

صنایغ دستی درگز

منبع عکس گوگل مپ، عکاس نسیبه امینی


چه فصلی از سال برای بازدید از جاهای دیدنی درگز برویم؟

بهترین فصل سفر به درگز فصل بهار و تابستان است تا در کنار زیبایی‌های طبیعت، از آب‌و‌هوای خوش درگز هم استفاده کنید. اینجا می‌توانید با اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی درگز با حالی سرشار از خوشی و چمدانی پر از سوغاتی به خانه برگردید.

بهترین فصل سفر به درگز

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Fazel Naderi


خلاصه اگر این روزها راهی استان خراسان رضوی شدید، بازدید از جاهای دیدنی درگز را از دست ندهید.

درگز استان خراسان رضوی را می‌شناسید یا قبلا به این شهر سفر کرده‌اید؟ اگر پاسختان مثبت است تجربیات خود را برای خوانندگان پینورست به اشتراک بگذارید تا با حال‌وهوای درگز بیشتر آشنا شویم.

پینورست جایی است که در سفر خیال شما را از داشتن واحدهای اقامتی شیک و تمیز راحت می‌کند. چون پینورست در انتخاب اقامتگاه بسیار سخت‌گیر است و قبل از اینکه واحدی را به شما معرفی کند، باید توسط کارشناسان آن واحد را به طور کامل بازرسی کند تا همه چیز از فیلترهای استاندارد اقامتی عبور کند.

تمام تلاش ما این است که شما در سفر به مشهد بهترین لحظات سفر را در واحدهای ما پشت سر بگذارید. اجاره آپارتمان مبله در مشهد بهترین گزینه برای شما در پینورست است.

علاقه به حوزه گردشگری همراه با فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهترین تفریحات زندگی من است، اینجوری هم میتونم سفر کنم هم بنویسم هم برای بقیه تجربه‌هامو به اشتراک بزارم.

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی