معرفی محله‌های مشهد ؛ راهنمایی برای غیرمشهدی‌ها

    voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
معرفی محله‌های مشهد ؛ راهنمایی برای غیرمشهدی‌ها

شناختن محله‌های مشهد برای کسی که به این شهر سفر کرده کار سختی است. چون مشهد شهر بزرگی است و محله‌های مختلفی دارد. بیش‌تر مسافرها معمولا همان محله‌ها، کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف حرم را می‌بینند و خیال می‌کنند بقیه محله‌ها هم باید همین شکل و قیافه را داشته باشند. اما محله‌های مشهد از نظر قدمت، پراکندگی خانه‌ها و یا داشتن جاذبه‌های تفریحی و مراکز خرید و حتی قیمت اجاره سوئیت تفاوت‌های زیادی با هم دارند. در این مطلب می‌خواهیم خودمان را جای مسافری بگذاریم که به مشهد سفر می‌کند و نیازهای مختلفی دارد و می‌خواهد متناسب با هر نیازش محله‌های مشهد را بشناسد.

در این محله‌گردی مفصل میان کوچه‌ پس‌کوچه‌های مشهد با پینورست همراه شوید.


محله امام رضا مشهد از معروف‌ترین محله‌ های مشهد

یکی از مهم‌ترین محله‌های مشهد، محله‌ای است که اطراف خیابان امام رضا قرار دارد. این خیابان به حرم می‌رسد و یکی از میدان‌های معروف آن، میدان بسیج است. مشهدی‌ها به این میدان «فلکه برق» می‌گویند. شاید برایتان جالب باشد که در لهجه مشهدی به‌جای میدان از کلمه «فلکه» استفاده می‌کنند. البته این کلمه در لهجه‌های دیگر مثل لهجه شیرازی هم استفاده می‌شود.

در کوچه‌های فرعی‌تر خیابان امام رضا می‌شود سوئیت‌های مختلفی برای اقامت مسافران پیدا کرد. اما بیش‌ترین چیزی که در خیابان امام رضا وجود دارد مغازه و پاساژ است. تعداد این مغازه‌های آن‌قدر زیاد است که حتی مشهدی‌ها هم این خیابان را جز با مغازه‌هایش نمی‌شناسند.

محله امام رضا مشهد از محله های مشهد

منبع: سایت lookphotos

مغازه‌های خیابان امام رضا مشهد

مغازه‌های راسته خیابان امام رضا مشهد پر از اجناسی‌اند که اغلب مسافران در جست‌وجوی آن‌ها هستند. مغازه‌های اسباب‌بازی فروشی که می‌شود در آن‌ها اسباب‌بازی‌های سبک و ساده‌ای پیدا کرد که می‌توان یک جین از آن‌ها خرید و در هر چمدانی به راحتی جا می‌شوند.

مغازه‌های عطرفروشی که عطر طبیعی را در شیشه‌های دردار نگه می‌دارند و اغلب پرفروش‌ترین عطرشان، عطر حرم است. مغازه‌های نقره و تسبیح فروشی که انواع تسبیح‌های رنگی را با دانه‌های سننگی و مهره‌های گران‌قیمت می‌فروشند.

پارچه‌فروشی‌هایی که طاقه پارچه‌های گل‌دار و مشکی را جلوی مغازه می‌چینند چون می‌دانند که مسافران زیادی به عنوان سوغاتی پارچه چادری و لباسی می‌برند. به جز این مغازه‌ها، تعداد زیادی رستوران و اغذیه‌فروشی، آبمیوه و بستنی هم در این خیابان وجود دارد که اغلب شلوغ و پرمشتری‌اند.

ساعت کار مغازه‌های خیابان امام رضا

به سختی می‌توان پیاده‌روهای خیابان امام رضا را خالی از جمعیت هم دید. در هر ساعتی از روز و حتی در نیمه‌شب این خیابان پر رفت‌وآمد است و مغازه‌های آن هم شبانه‌روز باز هستند.

تنها روزهایی که مغازه‌های خیابان امام رضا بسته‌اند، روزهای خاص سال مثل عاشورا و تاسوعا، روز شهادت امام رضا و شب‌های قدر است. البته در این روزها هم مغازه‌هایی که خوردنی و نوشیدنی‌ می‌فروشند باز هستند تا مسافران و یا مشهدی‌ها بتوانند موقع رفتن به حرم یا در مسیر برگشت با خوردن یک ساندویچ کوچک یا یک لیوان آبمیوه خنک خستگی در کنند.

بیشتر بخوانید: کوهسر مشهد ؛ جمع همه‌ی تفریح‌ها و خوشی‌ها


محله بلوار سجاد مشهد؛ خانه‌های گران‌قیمت مشهد

بلوار سجاد مشهد محله‌ای است که نسبت به محله‌های اطراف حرم جوان به حساب می‌آید. اما چند ویژگی باعث شده تا بلوار سجاد هم در بین محله‌های مشهد معروف شود.

خانه‌هایی که در خیابان‌های فرعی و یا حتی در راسته بلوار سجاد مشهد که از محله های مشهد است، قرار دارند جز خانه‌های گران‌قیمت در مشهد بوده و به همان نسبت نرخ اجاره هم در این محله بالاست.

یکی از دلایلی که مشهدی‌ها و مسافران را به این محله می‌کشاند، وجود تعداد زیادی فروشگاه شیک و لوکس در آن است. برندهای مختلف کیف و کفش، پوشاک و لوازم آرایشی و بهداشتی در بلوار سجاد شعبه دارند. خیلی از مشهدی‌ها عادت دارند که کیف و کفش چرم خود را از فروشگاه‌های بلوار سجاد بخرند. هر چند قیمت اجناس فروشگاه‌های این محله بالاست ولی انگار این پیش‌فرض در ذهن مشهدی‌ها جاافتاده که در بلوار سجاد همه‌چیز گران‌تر است.

کافه و رستوران‌های بلوار سجاد

بلوار سجاد جز آن دسته از محله‌های مشهد است که از قدیم پاتوق خوبی برای جوان‌ها و نوجوان‌ها بوده و شاید به همین خاطر است که در راسته این بلوار و خیابان‌های فرعی پشت آن می‌شود کلی کافه پیدا کرد.

کافه شکر، کافه ترنج، کافه ماندگار و کافه دانژه بعضی از این کافه‌ها هستند. این کافه‌ها از نظر کیفیت با هم تفاوت دارند. بعضی‌ها فضای ساده‌ای دارند ولی خوردنی و نوشیدنی‌هایشان باکیفیت است و بعضی‌ها هم تلاش کرده با دکوراسیون متفاوت مشتری‌های بیش‌تری را جذب کنند.

کافه های خیابان سجاد از محله های مشهد

منبع: گوگل مپ عکاس: Amir Mostafaei

بیشتر بخوانید: سلفی با گربه کت‌وشلوارپوش در کافه کیوسک مشهد

از رستوران‌های این خیابان هم می‌توان رستوران پسران کریم شعبه خیابان فرهاد را نام برد که غذاهای خوشمزه آن بین مسافران هم معروف است و خیلی‌ها برای خوردن یک پرس ماهیچه در این رستوران حاضرند از دورترین محله مشهد به خیابان فرهاد بیایند.

دسترسی به بلوار سجاد مشهد

برای دسترسی به بلوار سجاد مشهد از حرم می‌توانید در ایستگاه میدان بسیج سوار مترو شده و در ایستگاه میدان فلسطین پیاده شوید. پس از آن در میدان فلسطین به پایانه فلسطین رفته و سوار اتوبوس خط ۲۶ شده و در بلوار سجاده پیاده شوید.


محله کوهسنگی مشهد؛‌از خوش‌آب‌وهواترین محله های مشهد

کوهسنگی در بین محله‌های مشهد جز خوش‌ آب‌وهوا و قدیمی‌هاست. هر چند امروز این محله هم شلوغ و پردود و دم شده ولی در گذشته به‌خاطر پارک کوهسنگی و خانه‌های بزرگ ویلایی‌اش بین مشهدی‌ها محبوب بود. کوهسنگی با داشتن یک کوه سنگی بزرگ و پارکی با یک دریاچه مصنوعی کوچک همیشه با پارک ملت رقابت داشت.

البته تا قبل از ساخته شدن فانفار جدید و بزرگ پارک ملت، کوهسنگی همیشه در این رقابت برنده می‌شد. شاید به این دلیل که در پارک کوهسنگی کالسکه‌هایی وجود داشت که به اسب بسته می‌شد و آدم‌ها می‌توانستند دور پارک کالسکه‌سواری کنند.

همه چیز درباره محله کوهسنگی

منبع:گوگل مپ عکاس: Azar

حتما خیلی از مشهدی‌ها خاطره این کالسکه‌ها را با اسب‌های سفیدشان توی ذهن دارند. اغلب وقت‌ها مادر و پدرها از دستفروش‌های کوهسنگی برای بچه‌هایشان پشمک‌ می‌خریدند و بعد به کالسکه‌سواری می‌‌رفتند. گاهی وقت‌ها هم دور دریاچه می‌چرخیدند و تا وقتی هوا تاریک بشود توی پارک کوهسنگی می‌چرخیدند.

فضای پارک کوهسنگی هنوز هم برای مسافران جالب است. این پارک در تابستان هوای خنکی دارد و در پاییز که برگ درخت‌ها زمین پارک را نارنجی و قرمز می‌کند، برای قدم زدن و پیاده‌روی گزینه خیلی خوبی است. بیش‌تر اهالی صبح‌ها برای ورزش و عصرها برای نشستن و استراحت کردن به این پارک می‌آیند.

دسترسی به پارک کوهسنگی مشهد

بهترین راه برای رفتن به پارک کوهسنگی از حرم مطهر و خیابان امام رضا، استفاده از مترو است. شما باید در ایستگاه میدان بسیج سوار مترو شده و در ایستگاه میدان شریعتی پیاده شوید. بعد از آن سوار اتوبوس خط ۸۶ شده و یک راست به کوهسنگی بروید. از طرفی پارک کوهسنگی به پایانه زکریا هم نزدیک است و دسترسی خوبی به بعضی از محله‌های مشهد دارد. این پایانه در خیابان جهان‌آرا قرار دارد و چند خط اتوبوس از این محله به نقاط مختلف شهر می‌روند. پس لازم نیست دیگر نگران مسیر برگشت‌تان باشید.


محله احمدآباد مشهد؛ خیابان‌های قدیمی با خانه‌های ویلایی

احمدآباد از آن محله‌ های نسبتا قدیمی مشهد است که خیابان‌ها و کوچه‌های فرعی‌اش پر از خانه‌های ویلایی بزرگ با حیاط‌های پردارودرخت است. گاهی وقت‌ها می‌شود فقط به قصد پیاده‌روی به احمدآباد رفت و هم مغازه‌ها و فروشگاه‌هایش را تماشا کرد و هم از هیاهو و رفت‌وآمد مردم در این محله لذت برد.

احمدآباد از آن محله‌هایی است که آدم احساس می‌کند زندگی در آن با سرعت بیش‌تری جریان دارد. شاید به این خاطر که آدم‌ها به دلایل مختلف به احمدآباد می‌آیند و معمولا خیابان‌های آن شلوغ هستند. یکی از ویژگی‌های جالب محله احمدآباد، میدان احمدآباد است. این میدان یک میدان سرگردان و بلاتکلیف است که در سال‌های گذشته بارها به چهارراه تبدیل شده و بعد از مدتی دوباره به میدان تغییر شکل داده. با این حال حتی در زمان‌هایی که این میدان وجود خارجی نداشته و یک چهارراه شلوغ بوده، باز هم مشهدی‌ها به آن میدان احمدآباد می‌گفتند. انگار تکلیف این میدان سرگردان در ذهن مردم خیلی هم مشخص است و همه می‌دانند که چه باشد و چه نباشد، باید به آن میدان احمدآباد گفت.

هتل هما ۱ مشهد

در حاشیه میدان احمدآباد هم می‌توانید هتل هما یک را ببینید. این هتل پنج ستاره و بین‌المللی سال ۱۳۵۲ تأسیس شده و قدیمی‌ترها آن را به نام هتل هایت می‌شناسند. حیاط سرسبز و حوض فواره‌دار این هتل برای خیلی از مشهدی‌ها که فقط از کنار آن می‌گذشتند تصویری آشنا از روزهای گذشته است. این هتل با وجود سن زیادی که دارد، هنوز هم اقامتگاه لوکسی برای مسافران است و از مهمانان داخلی و خارجی پذیرایی می‌کند. از خوبی‌های اقامت در هتل هما یک مشهد این است که دسترسی خوبی به مراکز خرید در خیابان احمدآباد و خیابان راهنمایی دارد و مسیر آن تا حرم امام رضا هم خیلی دور نیست. در کنار این‌ها امکانات متنوع و خوبی در هتل وجود دارد که مهمانان می‌توانند متناسب با نیازشان از آن‌ها استفاده کنند.

محله های مشهد، محله احمدآباد و هتل هما

منبع: گوگل مپ عکاس: Vahid Saberi

بورس خرید موبایل در محله احمدآباد مشهد

راسته خیابان احمدآباد در طول سال‌ها کم‌کم به بورس خرید موبایل تبدیل شده است. بیش‌تر مشهدی‌ها می‌دانند که برای خرید انواع گوشی‌های موبایل فقط کافی است به این خیابان بیایند. از اواسط خیابان احمدآباد تا میدان دکتر شریعتی که به میدان تقی‌آباد هم معروف است، می‌توانید فروشگاه‌ها یا پاساژهایی را پیدا کنید که در آن انواع برندهای مختلف موبایل عرضه می‌شوند. از آن‌جایی که تعداد این فروشگاه‌ها زیاد است، رقابت هم در آن بالاست و قیمت‌ موبایل به قیمت واقعی‌اش نزدیک‌تر است. به‌جز انواع لوازم جانبی موبایل هم در این فروشگاه‌ها پیدا می‌شود و مسافرانی که شارژر خود را فراموش یا گم کرده‌اند، برای خرید می‌توانند به خیابان احمدآباد بروند.

بیشر بخوانید: شکم گردی در بهترین رستوران های مشهد

بورس کت‌وشلوار در خیابان احمدآباد

از میدان احمدآباد تا میدان تقی‌آباد (میدان دکتر شریعتی) می‌توانید فروشگاه‌های کت‌وشلوار و لباس مردانه را هم ببینید. البته فروشگاه‌های دیگری هم در این خیابان وجود دارند ولی کت‌وشلوار فروشی‌ها بیش‌تر از بقیه توی چشم هستند. شما می‌توانید کت‌وشلوارهای شیک و خوش‌دوخت را در این فروشگاه‌ها پیدا کنید. البته شلوار تک، پیراهن مردانه و بقیه اکسسوری‌های مردانه هم در این فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند.

قنادی طوسی مشهد

قنادی طوسی یکی از شیرینی‌فروشی‌های قدیمی و معروف مشهد است. خیلی‌ها برای خرید شیرینی باکیفیت حتی از محله‌های دیگر به خیابان احمدآباد و سه‌راه راهنمایی می‌آیند. انواع شیرینی‌های تازه و خوشمزه، انواع مختلف آجیل و شکلات را می‌شود در این قنادی پیدا کرد. اگر اهل مشهد نیستید اما به‌دنبال کیک و شیرینی تازه می‌گردید به قنادی طوسی سر بزنید.

بازار قسطنطنیه

بازار قسطنطنیه در خیابان احمدآباد و درست بین بلوار رضا و بلوار طالقانی (ملاصدرا) قرار گرفته است. این بازار نسبتا کوچک است اما در فروشگاه‌های آن می‌توان مدل‌های جدید و شیک لباس زنانه و بچگانه را پیدا کرد. چند فروشگاه ساعت مچی هم در این بازار وجود دارد که برای آدم‌های علاقه‌مند به مدل‌های جدید و لوکس ساعت مناسب هستند.

بازار قستنطنیه در احمدآباد مشهد

منبع: گوگل مپ عکاس: Mahdi Sobhani

دسترسی به محله احمدآباد مشهد

اگر می‌خواهید از حرم امام رضا به محله احمدآباد بروید، می‌توانید از مترو استفاده کنید. در صورتی که ایستگاه میدان بسیج سوار مترو شوید، می‌توانید در یکی از ایستگاه‌های میدان فلسطین، طالقانی و یا قائم پیاده شوید. هر کدام از این ایستگاه‌ها شما را به نقاط در ابتدا، میانه و انتهای خیابان احمدآباد می‌رساند.


محله سناباد و خیابان دانشگاه مشهد

خیابان دانشگاه مشهد از چند محله عبور می‌کند ولی شاید مهم‌ترین محله که به این خیابان وصل شده، محله سناباد باشد. خیابان دانشگاه از میدان شهدا مشهد شروع می‌شود و به میدان شریعتی می‌رسد.

این خیابان از خیابان‌های قدیمی مشهد است و از هر محله‌ای که گذشته، ظاهر متفاوتی به خود گرفته است. اما این خیابان در محله سناباد حال‌وهوایی شبیه به خیابان احمدآباد دارد. مغازه‌های مختلف و فروشگاه‌های متنوعی در راسته این خیابان پیدا می‌شود. اگر از میدان شریعتی وارد خیابان دانشگاه شوید، عینک‌فروشی‌ها و کیف و کفش فروشی‌های خیابان نظرتان را جلب می‌کنند.

بعضی از این فروشگاه‌های عینک طبی عمر زیادی دارند و صاحبان‌شان هم پیرمردهای آراسته‌ای هستند که با حوصله و صبر مدل‌های مختلف عینک را نشان‌تان می‌دهند. اما به جز این جاذبه‌های دیگری هم در خیابان دانشگاه مشهد وجود دارد.

کتابفروشی‌ها و پردیس کتاب مشهد

خیابان دانشگاه را که جلو بیایید به یک چهارراه شلوغ می‌رسید که اسمش چهارراه دکترا است. در اطراف این چهارراه چند کتابفروشی وجود دارد. کتابفروشی فلسطین، کتابفروشی انتشارات امام و کتابفروشی قلم از کتابفروشی‌های قدیمی و مهم مشهد هستند. اگر هم از چهارراه دکترا به سمت خیابان گلستان بروید به پردیس کتاب مشهد می‌رسید که نسبت به کتابفروشی‌های دیگر جدیدتر است اما فضای بزرگ‌تری دارد و تنوع محصولاتش هم بیش‌تر است.

سینما هویزه مشهد

سینما هویزه که امروز به اسم پردیس سینمایی هویزه تغییر نام داده هم در خیابان دانشگاه مشهد قرار دارد. این سینما در سال ۱۳۴۷ و با اسم سینما دیاموند تأسیس شد. بعد از انقلاب فقط اسمش عوض شده بود تا این‌که در سال ۱۳۹۱ تغییرات و بازسازی در آن شروع و در سال ۱۳۹۴ به شکل پردیس سینمایی کار خودش را ادامه داد. این سینما امروز چندین سالن مختلف دارد و در روزهای قبل از جشنواره فیلم فجر هم فیلم‌های جشنواره در آن اکران می‌شود و صف طولانی آدم‌های علاقه‌مند به سینما پیاده‌روهای خیابان دانشگاه را شلوغ و پرجمعیت می‌کند. یکی از ویژگی‌های سالن‌های این سینما، این است که مجهز به امکانات به‌روز در پخش فیلم بوده و تصویر و صدای هر فیلم با بهترین کیفیت روی پرده‌های آن پخش می‌شود.

سینما هویزه مشهد

منبع: گوگل مپ عکاس: afsaneh talebi

بیشتر بخوانید: همه‌چیز درباره شله مشهدی و فرقش با حلیم

مجتمع تجاری آلتون مشهد

مجتمع تجاری آلتون مشهد هم در خیابان دانشگاه، بین خیابان اسرار و دانشگاه ۲۳ قرار دارد. این مجتمع در واقع بخشی از یک برج ۲۵ طبقه است و واحدهای تجاری آن انواع لباس، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی و لوازم خانگی لوکس را عرضه می‌کنند. مرکز خرید آلتون پارکینگ اختصاصی دارد و می‌توان برندهای معروفی در آن پیدا کرد. از آن‌جایی که بورس کیف و کفش‌های چرم در خیابان دانشگاه قرار گرفته، بعضی از واحدهای این مرکز هم کیف و کفش چرم را در مدل‌های متنوع می‌فروشند.

مجتمع آلتون مشهد کجاست؟

منبع: گوگل مپ عکاس: Amir Hossein Haddadi

دسترسی به خیابان محله سناباد مشهد

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای رفتن به محله سناباد مشهد این است که از حرم امام رضا تا متروی میدان بسیج بروید و بعد از آن در ایستگاه مترو میدان شریعتی پیاده شوید. بعد از آن می‌توانید از انتهای خیابان دانشگاه وارد محله سناباد شوید.

بیشتر بخوانید:‌ تفریحات مشهد برای پیر و جوون


محله زمانه و بلوار جانباز مشهد

بلوار جانباز مشهد از محله های مشهد است که جوان به حساب می‌آید. که کم‌کم مراکز تجاری بزرگی در آن ساخته شد. اگر قرار بود پانزده سال پیش محله‌های مشهد را معرفی کنیم، حتما به جای بلوار جانباز از بلوار فردوسی مشهد و اهمیت آن می‌گفتیم. چون این بلوار یکی از بلوارهای اصلی شهر مشهد است، محله‌های اطراف آن هم قدیمی‌اند و معماری خاص خودشان را دارند و از همه برای رفتن به حرم امام رضا هم باید از این بلوار گذشت. اما امروز بلوار جانباز شبیه فرزندی است که حسابی رشد کرده طوری که قدش از پدر و مادرش هم بلندتر شده. بلوار جانباز در محله زمانه قرار گرفته اما هدف ما از معرفی‌اش پرداختن به مراکز مهم آن است.

مرکز تجاری پروما

پروما جز اولین مراکزی بود که در بلوار جانباز ساخته شد. اوایل افتتاح مجتمع تجاری پروما همه فکر می‌کردند که ممکن نیست مرکز خریدی بهتر از پروما هم ساخته شود. اما کمی بعد که مردم حسابی جذب پروما شدند و نشان دادند بلوار جانباز جای خوبی برای ساخت و احداث مرکز تجاری است، مجتمع‌های تجاری یکی پس از دیگری ساخته شدند و سرعت احداث و افتتاح‌شان به حدی بود که مشهدی‌ها باور نمی‌کردند و مدت زمان کوتاهی بلوار جانباز از یک بلوار معمولی و بی‌شکل و قیافه به یک بلوار شلوغ و پررفت‌وآمد تبدیل شود. به جز تعداد زیادی واحد تجاری که در مرکز خرید پروما وجود دارند، در طبقه آخر آن کافه و رستوران به همراه شهربازی وجود دارد. خیلی از پدر و مادرها برای سرگرم کردن بچه‌هایشان به شهربازی جنگل جادویی پروما می‌آیند تا از وسایل و دستگاه‌های آن استفاده کنند.

مرکز خرید پروما در میدان جانباز مشهد

منبع: گوگل مپ عکاس: Mazdak Shakiba

مرکز خرید پروما در بلوار جانباز پارکینگ اختصاصی هم دارد و از ۹ صبح تا ۱۲ شب باز است. البته ممکن است ساعت کاری بعضی از واحدهای تجاری آن متفاوت باشد.

مجتمع کیان سنتر

مرکز خرید کیان سنتر اول در یک ساختمان کوچک ساخته شد اما بعد از مدتی مجتمع بزرگ‌تری احداث شد و نام اولی به کیان سنتر یک تغییر کرد و دومی هم شد کیان سنتر دو. ناگفته پیداست که امکانات در کیان سنتر دو بیش‌تر باشد. مثلا در این مجتمع می‌توانید فود کورت، هایپر مارکت و شهربازی اختصاصی لگوسیتی را هم ببینید. کیان سنتر دو در واقع جوری ساخته شده که اگر خانوادگی واردش بشوید، می‌توانید ساعت‌ها در آن بمانید و سرگرم شوید. این مرکز خرید از ۱۰ صبح تا ۱۱ شب باز است و پارکینگ هم دارد.

پیتزا پونک مشهد

معمولا در اطراف مراکز خرید و مجتمع تجاری پر از رستوران و فست‌فود است. آدم‌ها هم ترجیح می‌دهند بعد از خرید، ناهار یا شامی بخورند و بعد به خانه‌هایشان برگردند. گاهی رستوران و فست‌فودهایی که در مراکز تجاری وجود دارند، باب میل‌تان نیستند و مثلا دل‌تان می‌خواهد مزه واقعی یک پیتزای خوشمزه را در جای دیگری بچشید. پیتزا پونک مشهد از آن فست‌فودهای قدیمی است که مشتری‌های خودش را دارد و همیشه هم شلوغ است. در منوی پیتزا پونک می‌توانید به‌جز پیتزا، سوخاری و انواع برگر را هم پیدا کنید. پیتزا پونک در بلوار جانباز و بین جانباز ۳ و ۵ قرار دارد و از ۱۱ صبح تا ۱۲ شب باز است.

دسترسی به بلوار جانباز مشهد

برای این‌که بتوانید از حرم امام رضا به بلوار جانباز بروید، می‌توانید از در خیابان شیرازی حرم بیرون آمده و سوار اتوبوس‌های خط ۱۲ شوید. این اتوبوس در میدان جانباز ایستگاه دارد و به محض پیاده شدن از اتوبوس می‌توانید مجتمع پروما را که در ابتدای این بلوار قرار گرفته ببینید.


محله خواجه ربیع مشهد

محله خواجه ربیع مشهد از آن محله‌هایی است که خیلی از غیرمشهدی‌ها حداقل به اسم آن را می‌شناسند و می‌دانند چنین محله‌ای در جایی از شهر مشهد وجود دارد. این محله قدیمی هر چند پایین‌شهر مشهد است اما جذابیت‌های خاص خودش را دارد. شاید مهم‌ترین جاذبه آن آرامگاه خواجه ربیع باشد که خیلی‌ها را به بهانه دیدن آرامگاه به این محله می‌کشاند.

آرامگاه خواجه ربیع در مشهد

ساخت مقبره خواجه ربیع به دوران صفویه برمی‌گردد. شیخ بهایی که فقیه و ادیب دوران شاه عباس صفوی بود، دستور ساخت این مقبره را داده است. از ویژگی‌های مهم این بنا می‌توان به دو کتیبه‌ای اشاره کرد که خوشنویسی آن را استاد خوشنویسی مشهور دوره صفوی، علیرضا عباسی انجام داده است.

مسجد خواجه ربیع مشهد کجاست؟

منبع:‌گوگل مپ عکاس: Mohsen Ahmadi

در گذشته محدوده‌ای که این آرامگاه در آن ساخته شده روستایی به نام حسین‌آباد خواجه ربیع بوده اما کم‌کم حدود این آرامگاه وارد شهر مشهد  شده. این آرامگاه از دوران قاجار کاربری اضافه‌ای هم پیدا کرده و به قبرستان شهر مشهد تبدیل شده. به همین دلیل می‌توانید مقبره بعضی از شخصیت‌های مهم دوره قاجار را هم در آرامستان خواجه ربیع پیدا کنید.

دسترسی به محله خواجه ربیع

برای رفتن به محله خواجه ربیع می‌توانید از حرم امام رضا تا میدان شهدا را پیاده بروید و بعد از آن سوار اتوبوس‌های خط ویژه پایانه انقلاب تا پایانه خواجه ربیع شوید و یک راست به خواجه ربیع بروید.


محله عامل و میدان شهدا مشهد

میدان شهدا را می‌شود استراتژیک‌ترین میدان شهر مشهد دانست. شاید به این دلیل که از نظر ظاهری هم به آن رسیده‌اند و اگر هم کسی نخواهد به آن بی‌توجه باشد، طراحی و جزئیات آن ناخودآگاه نظرش را جلب می‌کند. از طرفی میدان شهدا به حرم امام رضا می‌رسد و بخش بزرگی از مسافرانی که می‌خواهند به حرم بروند، از این میدان عبور می‌کنند. در قسمتی از محوطه میدان شهدا می‌تواند مجسمه‌هایی ببینید که نماد زائرانی هستند که به قصد «سلام دادن» رو به حرم امام رضا ایستاده‌اند. این مجسمه‌ها دو زن، دو مرد را نشان می‌دهند که دست‌شان را به نشانه سلام روی سینه گذاشته‌اند. کنار یکی از زن‌ها هم بچه‌ای کوچک هم به جایی زل زده که احتمالا باید گنبد طلایی حرم باشد.

میدان شهدا مشهد

منبع: گوگل مپ عکاس: Mohammad

ساختمان قدیمی شهرداری مشهد در یکی از اضلاع میدان شهدا قرار گرفته و در ضلع دیگر آن هم مسجد حوض لقمان قرار دارد. خیابانی که میدان شهدا را به حرم وصل می‌کند، خیابان شیرازی نام دارد و امتداد آن ورودی به بست شیخ طوسی در حرم امام رضا می‌رسد.

باغ و موزه نادری مشهد

آرامگاه نادرشاه افشار در باغ نادری مشهد قرار دارد. این موزه قدیمی و کوچک در چهارراه شهدا قرار گرفته و برای رسیدن به آن کافی است که از میدان شهدا به طرف حرم حرکت کنید. موقعیت این موزه باعث شده تا بیش‌تر مسافران بعد از زیارت از آن بازدید کنند. معماری بنای موزه و آرامگاه را معمار معروف ایرانی، هوشنگ سیحون انجام داده و ساخت مجسمه نادر شاه هم در ایتالیا انجام شده است. در این موزه اشیای قدیمی مربوط به دوران افشاریه و صفویه وجود دارد. به جز تماشای اشیای تاریخی که برای بیش‌تر آدم‌ها جذاب است، درختان قدیمی و بلند محوطه باغ نادری هم فضای آرامش‌بخشی به وجود آورده‌اند.

باغ و موزه نادری مشهد

منبع:‌گوگل مپ عکاس:‌ Saba Th

ساعت بازدید از آرامگاه نادرشاه مشهد از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر است و برای ورود به آن باید بلیط تهیه کنید.

سوغاتی فروشی‌های خیابان شیرازی

همین‌طور که از میدان شهدا به طرف حرم امام رضا بروید، پاساژها و مغازه‌هایی می‌بینید که انواع اجناس مناسب برای سوغاتی را عرضه می‌کنند. پارچه‌فروشی‌ها، آجیل‌فروشی‌هایی که نبات و زعفران باکیفیت می‌فروشند، اسباب‌بازی فروشی، عطر و تسبیح فروشی و… هر کدام برای یک گروه از مسافران مناسبند و آن‌چه نیاز دارند را در اختیارشان می‌گذارند.

چرا میدان شهدا مشهد مهم است؟

یکی از مهم‌ترین دلایل برای اهمیت میدان شهدا مشهد وجود پایانه‌های اتوبوسرانی و خطوط تاکسی است. پایانه میدان شهدا پر از اتوبوس‌هایی است که از میدان شهدا به نقاط مختلفی از شهر مشهد می‌روند. شما از این میدان می‌توانید به خیلی از محله‌ها دسترسی داشته باشید. ایستگاه مترو میدان شهدا هم دسترسی به متروی مشهد را برایتان آسان می‌کند و اگر بخواهید به بلوار وکیل آباد و یا کوهستان پارک مشهد بروید، استفاده از مترو خیلی زود شما را به مقصد می‌رساند. از طرفی این میدان به چند میدان بزرگ دیگر هم نزدیک است. مثلا میدان توحید که مشهدی‌ها به آن دروازه قوچان هم می‌گویند فاصله بسیار کمی با میدان شهدا دارد و حتی می‌توان از میدان شهدا تا میدان توحید را پیاده رفت.

بیشتر بخوانید: در کارتینگ مشهد اوج هیجان را تجربه کنید


محله آزادشهر و پارک ملت مشهد

محله آزادشهر مشهد از آن محله‌هایی است که همه‌ جور امکاناتی دارد و مردم آن برای رفع احتیاجات خود چندان به محله‌های دیگر وابسته نیستند. راسته خیابان امامت مشهد پر از فروشگاه‌های مختلف لباس، موبایل، اسباب‌بازی و طلافروشی است و در انتها هم به پارک ملت می‌رسد. خیلی‌ها به بهانه خرید و تفریح به محله آزادشهر می‌آیند و با امکانات این محله خودشان را سرگرم می‌کنند.

پارک ملت مشهد

پارک ملت مشهد یکی از پاتوق‌های اصلی جوانان، نوجوانان و حتی سالمندان است. اگر وارد پارک شوید، احتمالا در بعضی از آلاچیق‌ها و یا دور بعضی از میزهای سنگی پارک جمع پیرمردهایی را می‌بینید که در حال بازی شطرنج هستند. گاهی وقت‌ها جوان‌هایی که دور میزهای شطرنج جمع می‌شوند وارد بازی شده و با سالمندان رقابت می‌کنند. از آن‌جایی که آدم‌های زیادی به پارک می‌آیند و از راه‌های دورتر در این‌جا جمع می‌شوند، روبه‌روی پارک ملت تعداد زیادی رستوران و فست‌فود و آبمیوه‌فروشی به وجود آمده. پس اگر بعد از تفریح در پارک احساس گرسنگی کردید، اصلا نگران نباشید.

شهربازی پارک ملت مشهد

شهربازی پارک ملت مشهد فضایی مجزا از محوطه پارک دارد و برای ورود به آن باید حتما ورودی بپردازید. دستگاه‌ها و وسایل زیادی در این پارک قرار گرفته که برای سنین مختلف مناسب است. یکی از محبوب‌ترین وسایل بازی در پارک ملت فانفار بزرگی است که اگر سوارش شوید بخش وسیعی از شهر مشهد را از بالا خواهید دید. آکروجت فضایی، تاب اسپین و ترن هوایی از آن وسایلی هستند که اگر نیازمند حجم زیادی آدرنالین باشید، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. البته وسایلی با هیجان کم‌تر هم در شهربازی پارک ملت وجود دارد که طرفداران خاص خودشان را دارند. مهم این است که بتوانید خوش بگذارنید و خاطره سفرتان به مشهد را تا ماه‌ها بعد از برگشتن برای این و آن تعریف کنید.

شهربازی پارک ملت مشهد

منبع: گوگل مپ عکاس: Zaid H

پایانه آزادی مشهد

پایانه آزادی مشهد دقیقا کنار پارک ملت ساخته شده و می‌توانید خیلی راحت به آن دسترسی داشته باشید. اتوبوس‌هایی که در پایانه آزادی قرار دارند به نقاط مختلف مشهد می‌روند. اما یکی از مهم‌ترین نقاط دسترسی به بلوار وکیل‌آباد است. مسافرانی که می‌خواهند به انتهای بلوار وکیل‌آباد رفته و از آن‌جا به طرقبه یا شاندیز بروند می‌توانند از اتوبوس‌های پایانه آزادی استفاده کنند.


در این مطلب سعی کردیم نقاط و محله‌هایی را معرفی کنیم که در سفر به مشهد بیش‌تر به کارتان می‌آید. شما فکر می‌کنید جای کدام نقطه از محله های مشهد در این مطلب خالی بود؟ درباره‌اش برایمان بنویسید.

سایت پینورست با اجاره انواع سوئیت و آپارتمان مبله تمیز و باکیفیت سفرتان به مشهد را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

 

وبسایت | بقیه‌ نوشته‌ها

خیال‌باف و قصه‌پرداز

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی

نمایش همه
نظرت چی بود؟

نظر خواننده‌ها