بازار سرشور مشهد ؛‌ ارزان‌ترین و دیدنی‌ترین بازار مشهد

    voted 3 stars voted 3 stars voted 3 stars voted 4 stars voted 4 stars
0نظر
بازار سرشور مشهد ؛‌ ارزان‌ترین و دیدنی‌ترین بازار مشهد

بازار سرشور مشهد یکی از بازارهای سر باز شهر مشهد است که می‌تواند برای زائران هم جنبه تفریحی داشته باشد و هم جنبه تاریخی. از آن‌جایی که اطراف این بازار با مکان‌های تاریخی مانند مسجد گوهرشاد ختم می‌شود، می‌توانیم هم به فکر زیارت باشیم و هر سیر در تاریخ. در این متن این بازار را بیشتر بررسی می‌کنیم تا بدانید زمان سفر به این شهر ارزان‌ترین بازار مشهد را چطور پیدا کنید. 


سرشور یعنی چه؟

بازار سرشور مشهد از آن دست مکان‌هایی است که به خوبی بخشی از فرهنگ مردم ایران را نشان می‌دهد. نقش این بازار در شهر مقدس مشهد بسیار مهم است.

بازار قدیمی سرشور مشهد، علاوه بر این‌که مانند همه بازارهای جهان، مسئله اقتصاد را برای مردم هموار می‌کند، مکان خوبی برای بازدید از تاریخ و گذشته ما نیز، به حساب می‌آید.

بازار سرشور مشهد یعنی چه؟

بیشتر بخوانید: مشهد کجا بریم؟ ۱۰ پیشنهاد جذاب برای کشف مجدد مشهد

در گذشته، این‌جا محل مناسبی برای خستگی در کردن زائران بوده است. اطراف این بازار چند حمامی قدیمی وجود دارد که حالا به موزه تبدیل شده‌اند. مثلا حمام مهدی قلی بیگ، جای مناسبی برای زائرانی بوده که خسته راه هستند و می‌خواهند قبل از زیارت، حمام کنند. به همین دلیل این محل از قدیم با نام بازار سرشور مشهد معروف شده است. 

اگر کمی به تاریخ خودمان نگاه کنیم، بازارها حکم قلب را برای شهرها داشته‌اند. به زبان دیگر، همیشه یک بازار در هسته اصلی شهرهای ایرانی قرار دارد (بازار قیصریه اصفهان را به خاطر بیاورید). یک شهر ایرانی اغلب با مسجد جامع هم تعریف می‌شود و باید یک بازار بزرگ در نزدیکی آن وجود داشته باشد. برای فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در شهرهای ایران، بازار مهم‌ترین فضای عمومی است. با این توصیف‌ها، این بازار همین نقش را در این شهر بازی می‌کند. 


نزدیک‌ترین مسیر به حرم از بازار سرشور مشهد

بازار سرشور مشهد از در خیابان خسروی نو قرار دارد و فاصله آن تا حرم فاصله چندانی ندارد و می‌توان با پای پیاده هم بروید. این بازار به باب الجواد نزدیک است و سهولت رفت و آمد برای زائران به همراه دارد. پس می‌توانید با اقامت در هتل‌های نزدیک به این بازار، به راحتی به حرم هم رفت و آمد داشته باشید.

بازار سرشور مشهد نزدیک حرم

راستی برای اجاره سوئیت مشهد نزدیک حرم می‌توانید از سایت پینورست استفاده کنید و در آن بهترین سوئیت‌های مشهد با دسترسی خوب به مراکز خرید یا حرم را پیدا کنید.

در اصل بازارها در شهرهای ایران شاهرگ اصلی نظام زندگی شهری هستند و مرکز فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی.

بیشتر بخوانید: معرفی کامل معروف‌ترین مراکز خرید مشهد


مسجدهای اطراف بازار سرشور مشهد

بازار سرشور مشهد برای کسانی که می‌خواهند علاوه بر زیارت خریدهای ارزان قیمت هم داشته باشند، محل مناسبی است. اما بد نیست که بدانید چند مسجد دیگر نیز در نزدیکی این بازار وجود دارد. برای نمونه، مسجد گوهرشاد خیلی به این‌جا نزدیک است.

مسجد گوهرشاد مشهد

مسجد گوهرشاد در دوران تیموریان ساخته شده و در قرن‌های بعد محل مناسبی برای اجرای مراسم‌های مذهبی و گاهی بیانات سیاسی علما بوده است. می‌توانید رو در حیاط این مسجد بنشینید و از زیبایی معماری آن نهایت لذت را ببرید. 

همچنین این‌جا به مسجد دو درب مشهد هم نزدیک است. مسجد دو درب یک از خاص‌ترین نوع معماری امکان مذهبی در ایران است که با داشتن در درب جداگانه در شرق و غرب خود، زیبایی متفاوتی دارد. 

بیشتر بخوانید: بازار فردوسی مشهد در نزدیکی حرم


از بازار سرشور مشهد چه چیزی بخریم؟ 

بسیاری از افراد گشت و گذار در مراکز خرید مشهد را ترجیح می‌دهند چون فکر می‌کنند مراکز خرید منظم هستند و نیازهای فوری را تأمین می‌کنند. مثلا دسترسی آسانی به سرویس‌های بهداشتی وجود دارد و به دلیل فضای بزرگی که دارند، هرج و مرج چندانی وجود ندارد. اما قدم زدن میان مردم و غرق شدن در همهمه آنها هم برای بعضی از ما لذت بخش است. قدم زدن در این بازار این زیبایی را به نگاه ما می‌دهد.

بازار سرشور در مشهد

همه ما می‌دانیم که سوغات مشهد زعفران است و نبات و تسبیح و جانماز. کمتر کسی را می‌بینم که در مشهد به دنبال خرید کیف و کفش باشد اما در بازار سرشور مشهد این اقلام را هم می‌توان پیدا کرد. برای دیدن تنوع محصولات در این بازار قدیمی، کافی است که چند ساعتی را در آن قدم بزنید. حتما می‌توانید سوغاتی مناسب خود را در بازار سرشور مشهد پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: ۸ تا از متفاوت‌ترین سوغاتی های مشهد!


شما چه بازارهای معروفی را در مشهد می‌شناسید؟ کدام بازار یا مرکز خرید را بیشتر می‌پسندید؟ بیشتر خرید از بازارهای سنتی مشهد را می‌پسندید یا پاساژهای به روز آن را؟ قیمت‌ها را در این بازار چه‌طور دیدید؟ برای کامل کردن این اطلاعات برای ما بنویسید.

امیرمسعود قلی‌زاده

برچسب ها :

اقامتگاه های همین حوالی

این‌ها رو هم ببینی ضرر نمی‌کنی